आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन् : नरेश रेग्मी

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन। पढ्ने आरक्षण। यो देशमा सबैले पढ्ने आरक्षण कहाँ पाए र? ब्राह्मणहरुले वेद पढे। पुराण पढे। कर्मकाण्ड पढे र कर्मकाण्ड गरे। दलितहरुले वेद पढ्न खोज्दा जिब्रो काटियो। सैयौँ वर्षको यही आरक्षणमा टेकेर ब्राह्मणहरु आज क्षमताको बहस गर्ने ठाउँमा आइपुगेका हुन।

मान्नुस या नमान्नुस। गरीबीकै मारमा परेका ब्राह्मणहरुको पनि चेतना भने तत्कालीन समाजमा सबै भन्दा उन्नत बन्न पुग्यो। ब्राह्मणहरुले टुप्पी नै कसेर पढे पनि उनीहरुले आरक्षण व्यवस्था भित्रै बसेर पढेका हुन।राज्यको राजनितिक सामाजिक आर्थिक व्यवस्थाले गर्दा शिक्षा तुलनात्मक रूपमा ब्राह्मण/क्षेत्री मैत्री बन्न पुग्यो। परिणाम स्वरूप अध्ययनको आधारमा प्राप्त गरिने राज्यका अंगहरुमा उनीहरुकै वर्चस्व हुन पुग्यो।

यस्तै प्रकारको आरक्षण क्षेत्री/ठकुरीहरुले पनि पाए। राज्य संञ्चालन गर्ने आरक्षण। सुरक्षा र सेना सञ्चालन गर्ने आरक्षण। कोही जन्मैले बहादुर हुने त होइन तर क्षेत्री/ठकुरीहरुलाई बहादुरीसँग जोडियो र अधिकांश क्षेत्री/ठकुरीले नाममै बहादुर लेख्ने परम्पराको विकास हुन पुग्यो। बहादुर लेख्ने परम्परा पछि दलित र जनजातीहरुमा पनि आयो तर राजनितिक संयन्त्रको आरक्षण दलितहरुमा पुग्न सकेन।

आज क्षेत्री/ठकुरी समुदाय क्षमताको बहस गर्ने ठाउँमा एक्कासी आइपुगेका होइनन् । सैयौँ वर्षको आरक्षणले ल्याइपुर्याएको हो। परिणाम स्वरूप उनीहरुको राज्यमा पकड झन बलियो बन्न पुग्यो।यसको अर्थ यो होइन कि देशका हरेक ब्राह्मण क्षेत्रीहरुले राज्य सञ्चालन गरे ।

कतिले प्रत्यक्ष लाभ पाए कतिले पाएनन तर समाजमा उनीहरुको चेतना उन्नत बन्न पुग्यो। हामीहरुले आफूले पाउँदै आएको आरक्षण देख्दै नदेख्ने तर आज भोलि उत्पिडित वर्ग समुदायले पाएको आरक्षण मात्र देख्दा बुझाई अपुर्ण हुन्छ।

आरक्षण प्रणालीमा अहिले विश्वका कैयौँ देशहरुमा समस्या देखिन थालेको छ। आरक्षण लक्षित वर्ग समुदायसम्म पुग्न सकेको छैन। उत्पिडित वर्गको आरक्षण उत्पिडित वर्ग भित्रका सामन्तहरुले पाइरहेका छन। यो समस्याले झन निराशा थपेको देखिन्छ। यसको समाधान आरक्षण हटाउनु होइन। आरक्षण लक्षित वर्ग,समुदायसम्म कसरी पुर्याउने भन्ने विषयमा नयाँ नीति ल्याउनु पर्ने हुन सक्छ।

आरक्षण अनन्त कालसम्म हुन सक्दैन तर लक्षित जनतासम्म नपुग्दै आरक्षण व्यवस्था हटाउन खोज्नु प्रतिगमन हुन्छ। बरु आरक्षण गरीब एवं उत्पीडितसम्म कसरी पुर्याउने बहस गरौँ।

भर्खरै प्रकाशित

एक्सनमा देउवा सरकार : ‘स्मार्ट लाइसन्स टेन्डर गर्ने पदाधिकारीमाथि छानविन…

काठमाडौँ । प्रतिनिधिसभा, विकास तथा प्रविधि समितिले ‘स्मार्ट’ चालक अनुमतिपत्र छपाइमा भइरहेको ढिलाइप्रति छानबिन गरी आवश्यक कारवाही गर्न सरकारलाई निर्देशन दिएको छ । समितिको आज…

मुख्यमन्त्री कार्यालयमा बन्धक बनाएर जबरजस्ती नक्कली विज्ञप्ति बनाइयो : बिमला…

काठमाडौं। लुम्बिनी प्रदेशकी सांसद विमला खत्री वली पुनः नेकपा माओवादी केन्द्रमा फर्किएकी छन्। यसअघि माओवादी केन्द्रको सम्पर्कबाहिर रहेकी उनी एमालेमा प्रवेश गरेको विज्ञप्तिहरु सार्वजनिक भएका…

प्रधानमन्त्री देउवा पुत्र जयवीर सिंहलाई झुक्याइयो

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाका छोरा जयविर सिंह देउवा पनि राजनीतिमा सक्रिय हुन थालेको छन् । हाल पार्टी भित्रका नेताहरुसँग दोस्ती बढाउन चरणमा छन् ।…

फेरि माओवादीमै फर्किइन बिमला वली

लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य विमलाकुमारी खत्री वली पुन माओवादी केन्द्रमै फर्किएकी छन्। पछिल्लो एक सातादेखि पार्टीसँग ‘सम्पर्कविहीन’ भएकी उनी बुधबार आफैं पार्टीको सम्पर्कमा आएकी हुन्।…

यसकारण देउवाले प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशकलाई हटाउन खोजे, उच्च अधिकारीको पनि…

देशभित्र निर्माणाधीन अवस्थामा रहेका जलविद्युत् एवं प्रसारण लाइन आयोजनालाई समयमा पूरा गर्नेतर्फ ध्यान नदिइएको भन्दै सरकारले नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको कामप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेको छ ।…