शेरबहादुरजीले काँध फेर्ने बेला आयो, सभापतिमा गोपालमान श्रेष्ठको पनि दावी

काठमाडौँ  । कांग्रेसको आसन्न १४ औं महाधिवेशनमा नेतृत्व दोर्‍याउने घोषणासहित तयारीमा जुटेका सभापति शेरबहादुर देउवालाई उनकै समूहबाट चुनौती थपिएको छ । उपसभापति बिमलेन्द्र निधिले देउवालाई चुनौती दिँदै आफू सभापति उम्मेदवार बन्ने औपचारिकरूपमा बताएको भोलिपल्ट आइतबार संस्थापन पक्षका अर्का नेता गोपालमान श्रेष्ठले पनि सभापतिमा दावी गरेका छन् ।

पटकपट प्रधानमन्त्री र पार्टी सभापतिमा परीक्षण भइसकेका देउवाले ‘काँध फेर्ने’ बेला आएको भन्दै श्रेष्ठले संस्थापन पक्षमा देउवापछिको उत्तराधिकारी आफू भएको दावीसहित नेतृत्वको चाहना प्रकट गरेका हुन् ।

सभापतिमा देउवाले दावी छाड्नुपर्ने र आफूलाई अघि बढाउनु पर्ने श्रेष्ठले बताए । शनिबार प्रदेश २ का संस्थापन पक्षीय नेतासँगको छलफलमा उपसभापति बिमलेन्द्र निधिले नेतृत्वको दावा राख्दै देउवालाई प्रधानमन्त्री भएर आफूलाई सभापतिमा सहयोग गर्न आग्रह गरेका थिए ।

देउवा आफैंले सभापतिको उम्मेदवारी घोषणा गर्ने जानकारी पाएपछि श्रेष्ठ आइतबार देउवाले बोलाएको वाग्मती र गण्डकी प्रदेशका केन्द्रीय सदस्यहरूसँगको छलफलमा उपस्थित नै भएनन् । देउवाले पटक–पटक फोन गर्दा उनको मोबाइल अफ थियो ।

देउवाले फेरि सभापतिको उम्मेदवारी घोषणा गर्न डाकिएको जानकारी भएपछि आफू नगएको श्रेष्ठले कान्तिपुरसँग बताए । ‘शेरबहादुरजीले सभापतिको उम्मेदवारी घोषणा गर्नकै लागि बैठक राख्नु भएको रहेछ । हिजो (शनिबार) बिमलजीले पनि आफू सभापतिको उम्मदवार रहेको भनेर दावी राख्नुभयो । मैले ६ महिनाअघि नै सभापतिजीलाई भेटेरै अब मलाई सहयोग गर्नुहोस् भनेको छु । अहिले त्यही कुरा राख्न किन जाउँ भनेर म गइनँ ।’

पार्टी विभाजित भई देउवा नेतृत्वमा कांग्रेस (प्रजातान्त्रिक) गठन भएपछि श्रेष्ठले लामो समय कार्यबाहक सभापति भएर काम गरेका थिए । तत्कालीन राजा ज्ञानेन्द्रले देउवा नेतृत्वको सरकारलाई अपदस्थ गरी शासन आफ्नो हातमा लिएपछि देउवा जेलमा थिए । राजाले गठन गरेको शाही आयोगले भ्रष्टाचारको आरोपमा देउवालाई जेलमा राखेको थियो । त्यो कालखण्डमा श्रेष्ठले देउवाको उत्तराधिकारीको रुपमा पार्टीको मोर्चा सम्हालेका थिए ।

‘पार्टीको एघारौं महाधिवेशनका बेला जेलमा रहेका देउवाजीलाई निर्विरोध सभापति बनाउन कार्यबाहक सभापतिको रुपमा मेरो भूमिका रह्यो । त्यसपछि पनि निरन्तर म उहाँसँगै छु । तर अब शेरबहादुरजीले काँध फेर्ने बेला भयो । बरु प्रधानमन्त्री बन्न सक्नुहुन्छ । त्यसमा हाम्रो साथ सहयोग छ ।

उहाँको (देउवा) टिमको दोस्रो नेता मै भएकाले पार्टी सभापतिमा मलाई सहयोग गर्नुपर्छ भनेर भन्दै आएको छु,’ श्रेष्ठले भने,‘फेरि आफैं सभापतिका लागि उम्मेदवारको घोषणा गर्न लाग्नु भएको जानकारी पाएपछि आइतबारको बैठकमा म नगएको हो ।’

१३ औं महाधिवेशनमा आफ्नो समूहलाई एकगठ बनाएका देउवाका लागि १४ औं महाधिवेशन सहज देखिएको छैन । त्यही बुझेर वागमती र गण्डकी प्रदेशका केन्द्रीय सदस्यसँगको छलफलमा अधिकांशले देउवालाई आफ्नै समूहलाई एकगठ बनाउन सुझाएका छन् । एकगठ बनाउन नसकेमा संस्थापनपक्षमा पहिरो जाने विश्लेषण उनीहरुको थियो ।

अनौपचारिक तहमा उम्मेदवारको तयारी गर्दै आएका देउवाले शनिबारदेखि खुलेरै आफ्नो उम्मेदवारीको घोषणा गरेका हुन् । सातै प्रदेशका संस्थापन पक्षीय केन्द्रीय सदस्यहरूसँग छलफल सकेपछि देउवाले आफ्नो अभियानलाई अघि बढाउने भएका छन् । ‘मैले अहिल्यै उम्मेदवारी घोषणा नगरौं कि भन्ने पनि लागेको थियो । तर, बाहिर धेरै साथीहरूलाई उठ्ने हो कि होइन भन्ने शंका भएछ ।

त्यही शंका मेट्न पनि मैले आफ्नो उम्मेदवारीको घोषणा गरेको हुँ,’ आइतबारको बैठकमा देउवाको भनाई उत्धृत गर्दै सहभागी एक केन्द्रीय सदस्यले भने,‘जति प्रतिस्पर्धी भए पनि उहाँले आफैं लड्ने मनस्थिति बनाउनु भएको छ ।’

देउवाले उम्मेदवारी घोषणा गरेपछि त्यसको पराकम्प संस्थापनइतर पक्षमा पनि परेको छ । संस्थापइतर पक्षमा वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल आफैं अघि बढेर देउवालाई टक्कर दिने योजनामा छन् । तर, पौडेल यो समूहमा पनि पौडेल एकल प्रत्याशी छैनन् । संस्थापनइतरपक्षमा महामन्त्री शशांक कोइराला, पूर्वमहामन्त्री प्रकाशमान सिंह र नेता शेखर कोइरालाले पनि नेतृत्वमा इच्छा जाहेर गरेका छन् ।

संस्थापन इतरपक्षमा नै धेरै उम्मेदवार बन्दा त्यसको लाभ देउवालाई हुने भन्दै समूहबाट एकजनामात्रै उम्मेदवार बनाउन प्रयास भइरहेको नेता अर्जुननरसिंह केसीले बताए ।

‘सभापतिजीले उम्मेदवारी घोषणा गरेर छलफल गर्नु भएको जानकारी हामीलाई पनि भएको छ । हाम्रो पक्षको छलफल पनि अब हुन्छ । धेरै साथीहरु नेतृत्वमा आउने चाहना राखेर तयारी गरिरहनु भएको छ, सबैलाई मिलाएर एकमात्रै उम्मेदवार बनाउने हाम्रो प्रयास जारी छ,’ केसीले भने ।

नेतृत्वका आंकाक्षी शेखर कोइरालाले पौडलले अभिभावकको भूमिका निर्वाह गरेमा संस्थापनइतर पक्षमा सर्वसम्मत हुने वातावरण बन्ने बताए । ‘एउटामात्रै उम्मेदवार हुने कि नहुने भन्ने रामचन्द्रजीमा निर्भर छ । उहाँ सिनियर नेता हो । यस हिसाबले शेरबहादुरजीलाई हराउन म नै सक्छु भन्ने लागेको छ । यो स्वभाविक पनि हो । बिमलेन्द्रजीको उम्मदेवारी दिने निर्णयले झनै आशा पलाएको पनि होला,’ कोइरालाले भने,‘स्थिति उहाँले (पौडेल) सोचे जस्तो छैन ।’ कोइरालाले पनि संस्थापनइतर पक्षबाट एकमात्रै उम्मेदवार बनाउने कोसिस हुने बताए ।

तेस्रो धारको नेतृत्व गरेका पूर्वमहामन्त्री कृष्णप्रसाद सिटौलाको भूमिका भने अझै प्रष्ट छैन । १३ औं महाधिवेशनमा सभापति उम्मेदवार बनेका सिटौलाले दोस्रो चरणमा देउवालाई सहयोग गरेक थिए । उनीनिकट नेताहरूका अनुसार आफैं नेतृत्वका लागि अघि सर्ने वा कसैलाई सहयोग गर्ने भन्नेमा सिटौला प्रष्ट छैनन् । ७४ को आमनिर्वाचनको परिणामपछि देउवासँग असन्तुष्ट भएर सिटौलाले संस्थापन कित्ता छाडेका थिए । पछिल्लोपटक देउवा र सिटौलाबीचको सम्बन्ध सुधार भएको सिटौलानिकट एक केन्द्रीय सदस्यले बताए ।

देउवाले पनि उपसभापति निधिको क्षतिपुर्तीस्वरुप सिटौलालाई आफ्नो समूहमा ल्याउने कोसिस गरेका छन् । तर, देउवासमूहमा गएको खण्डमा सिटौलाले आफूलाई साथ दिँदै आएका युवा नेता गगन थापा र प्रदीप पौडेललाई गुमाउनु पर्ने हुन्छ । थापा र पौडेलले देउवा समूहमा आफूहरु जान नसक्ने जानकारी सिटौलालाई गराइसकेका छन् ।

भर्खरै प्रकाशित

फेरि माओवादीमै फर्किइन बिमला वली

लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य विमलाकुमारी खत्री वली पुन माओवादी केन्द्रमै फर्किएकी छन्। पछिल्लो एक सातादेखि पार्टीसँग ‘सम्पर्कविहीन’ भएकी उनी बुधबार आफैं पार्टीको सम्पर्कमा आएकी हुन्।…

यसकारण देउवाले प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशकलाई हटाउन खोजे, उच्च अधिकारीको पनि…

देशभित्र निर्माणाधीन अवस्थामा रहेका जलविद्युत् एवं प्रसारण लाइन आयोजनालाई समयमा पूरा गर्नेतर्फ ध्यान नदिइएको भन्दै सरकारले नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको कामप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेको छ ।…

आर्थिक सङ्कटमा पाकिस्तान : प्रधानमन्त्री इमरान खानको सरकारी आवास अब…

पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरानको सरकारी आवास अब भाडामा उपलब्ध हुनेछ । आर्थिक सङ्कटबाट गुज्रिरहेको पाकिस्तानले इस्लामाबादस्थित प्रधानमन्त्री इमरान खानको सरकारी निवास सर्वसाधारणलाई भाडामा दिने तयारी गरेको…

मुकेश अम्बानीको आम्दानी : हरेक मिनेट १.७६ करोड, कुल सम्पत्ति…

एक मिनेटको समय निकै कम हुन्छ । तर ६० सेकेन्डको यही समय भारतका सबैभन्दा धनी व्यवसायी मुकेश अम्बानी र उनको कम्पनी रिलायन्स इन्डस्ट्रिज लिमिटेडका लागि…

सानिमा लाइफ इन्सुरेन्स कम्पनीको आईपीओ खुल्यो ,कति कित्ता आवदेन दिने…

सानिमा लाइफ इन्स्योरेन्सले भोलि साउन २० गतेदेखि सर्वसाधारणमा आईपीओ निष्काशन गर्ने भएको छ। कम्पनीले ६० करोड रुपैयाँ बराबरको ६० लाख कित्ता आईपीओ जारी गर्न लागेको…