शिक्षकलाई खोप अनिवार्य गरियोस्

खलजीत बुढा मगर

सरकार भबिष्यमा ती विशेष ब्यक्तिहरुले जिम्मेवारका लागि कदम चाल्दा लाखौंको ज्यान बच्ने भएकाले शिक्षकका लागि खोपको ब्यवस्था गर । शिक्षकका लागि खोप अनिवार्य गरिनुपर्छ, यो आम शिक्षकहरुको माग हो । अहिले पनि एक सय बढी शिक्षकको कोरोना संक्रमणबाट ज्या’न गइसकेको छ ।

शिक्षण एउटा पेशा मात्र होइन, हजारौं विद्यार्थीको भविष्य बोेकेको जिम्मेवारी पनि हो, जसको दैनिक सयौं विद्यार्थीसँग सम्पर्क हुन्छ । हरेक निकायको नेतृत्व गर्ने एक दक्ष व्यक्ति, डाक्टर, इन्जिनियर, नेता, शिक्षक उत्पादन गर्नै जिम्मेवारी शिक्षकमा हुन्छ ।

शिक्षाको लागि प्रमाणपत्रमा भयको ग्रेड र अङ्कलाई भन्दा बरु नियमित समय भन्दा तीन चार घन्टा बढी समय र तलब बढाइ देऊ ।

सिकेका हरेक सैद्धान्तिक कुराहरुलाइ ती महान उच्च सम्मानका शिक्षकको र विद्यार्थीको अत्यधिक सक्रियतामा प्रयोगात्मक तरिकाले प्रयोग र नयाँ नयाँ कुरा आफ्ना बिबेकले भ्याएसम्म उनिहरुले सृजना गर्नसक्ने आवश्यक शिक्षण सामग्री र वातगारण जुन निकायबाट हुन्छ, ब्यवस्था गरौं ।

हरेक विद्यालयलाई अनुसन्धान केन्द्रको रुपमा विकास गरौं । बालबालिकाको विशेष क्षताका आधारमा गणितमाराम्रा भए गणितका ल्याबमा जोड दिऔं । जुन बिषयको संभव छ, त्यसमा ध्यान दिऔं । विद्यालय कस्ता बनाउने, विद्यार्थी कस्ता बनाउने र शिक्षक कस्ता बनाउने बहस गरौं तर उनीहरुको जीवनमाथि खेलवाड नगरौं । हामी यस्तो पनि कल्पना गर्न सक्छौं, सरकारको सही नीति हुने हो भने भ्याक्सिनहरु उत्पादन गर्ने पनि शिक्षण संस्थाबाटै हो ।

संसारभरिका विश्वविद्यालय अहिले खोप उत्पादनमा लागिरहेका छन् तर हामीले यहाँ खोप लगाइदेउ भनेर गुहार गर्नुपर्ने अवस्था छ । हामी यसमा पनि छलफल गर्न सक्छौं, देशका नेता, डाक्टर, इञ्जिनियर उत्पादन गर्नसक्ने विश्वविद्यालयहरुले एउटा महामारीको खोप उत्पादन गर्न किन सक्दैन । सरकारले सही नीति लिएर विश्वविद्यालयलाई अनुसन्धानमा लगाउने हो भने यसका लागि विश्वविद्यालयहरु सक्षम पनि हुने छन् ।

हाम्रो शिक्षा प्रणाली सैद्धान्तिक मात्रै छ । सिकेका सिद्धान्त प्रयोगबाटबाट प्रमाणित गर्ने अवस्था छैन । त्यसैले पनि नेपालमा खोपसम्बन्धी अध्ययनले सफलता नपाएको हो । यो घटनाबाट शिक्षा क्षेत्रले सिक्नुपर्ने पाठ यो पनि हो कि महामारीका लागि सबैभन्दा बढी प्रभावित यही क्षेत्र हुँदो रहेछ, यही क्षेत्रले महामारीविरुद्ध लड्ने खोपको अनुसन्धान र खोज किन नगर्ने ?

यो सवालमा हामीले बहस गर्नैपर्छ– आगामी दिनमा शैक्षिक संस्थाहरुले खोप लगाइदेऊ भनेर याचना गर्नुनपरोस् बरु कुन विश्वविद्यालयले कुन खोपको उत्पादन गर्ने भनेर प्रतिष्पर्धा चलोस् । तर, अहिलेका लागि भने शिक्षक विद्यार्थीका लागि खोप अनिवार्य गरियोस् । अन्य क्षेत्रजस्तै शिक्षकहरु पनि अग्रपंक्तिका सरोकारवाला हुन् भन्ने मानियोस् र शिक्षकलाई खोप अनिवार्य गरियोस् ।

भर्खरै प्रकाशित

निर्वाचन आयोगले ठाकुरसँग माग्यो जवाफ

काठमाडौँ । निर्वाचन आयोग जनता समाजवादी पार्टीमा देखिएको आधिकारितासम्बन्धी विवादको निरूपण प्रक्रियामा प्रवेश गरेको छ । आयोगले आइतबार जसपाका अध्यक्ष महन्थ ठाकुरलाई लिखित जवाफ पेस गर्न…

शेरबहादुरजीले काँध फेर्ने बेला आयो, सभापतिमा गोपालमान श्रेष्ठको पनि दावी

काठमाडौँ  । कांग्रेसको आसन्न १४ औं महाधिवेशनमा नेतृत्व दोर्‍याउने घोषणासहित तयारीमा जुटेका सभापति शेरबहादुर देउवालाई उनकै समूहबाट चुनौती थपिएको छ । उपसभापति बिमलेन्द्र निधिले देउवालाई चुनौती…

यस कारण फिलिपिन्स सरकारले यस कारण नष्ट गर्दैछ महँगा कारहरू

फिलिपिनो सरकारले गाडी तस्करहरूलाई चेतावनी दिन २१ वटा लक्जरी कार नष्ट गरेको छ। शुक्रबार सरकारको आदेशमा अनुमानित अमेरिकी १.२ मिलियन डलरको गाडी नष्ट गरिएको अटो…

नेपालमा भेटियो डेल्टा भेरियन्टमा नयाँ म्युटेसन, पुरानो भन्दा अझ संक्रामक

काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमण फैलाएको डेल्टा भेरियन्ट मा नयाँ म्युटेसन भेटिएको छ । यो डेल्टा भेरियन्टभन्दा अझ संक्रामक मानिने जनस्वास्थ्यविद्हरु बताउँछन् । स्वास्थ्य तथा…

मुस्ताङको काभ्रेभीरमा पहिरोले पुरियो मालवाहक ट्रक

जोमसोम । उत्तर-दक्षिण जोड्ने राष्ट्रिय गौरवको बेनी-जोमसोम सडकखण्ड अन्तर्गत मुस्ताङ र म्याग्दीको सिमाना काभ्रेभीर सडकमा आइतबार दिउँसो एक मालवाहक ट्रक पहिरोले पुरिएको छ । मुस्ताङको…