सबैभन्दा धेरै बाँच्ने अष्ट्रेलियन पुरुष भन्छन् : कुखुराको गिदी खाएर १११ वर्ष बाँचें

१ सय ११ वर्षका डेक्स्टर क्रुगर अष्ट्रेलियाको इतिहासमै अहिलेसम्म धेरै बाँच्ने पुरुष बन्न सफल भएका छन् । सोमबार उनको उमेर १ सय ११ वर्ष, १२४ दिन पुगेसँगै उनले सबैभन्दा धेरै बाँच्ने अष्ट्रेलियन पुरुषको कीर्तिमान भंग गरेका हुन् । यसअघि सन् २००२ मा मृत्यु भएका प्रथम विश्व युद्धका सैनिक ज्याक लकेट १११ वर्ष १२३ दिनसम्म बाँचेका थिए ।

सबैभन्दा धेरै बाँच्ने अष्ट्रेलियन हुनु सामान्य कुरा होइन । आखिर यति पाको उमेरसम्म बाँच्न सफल हुनुको राज के हो त ? पूर्व पशुपालक किसान रहेका डेक्स्टरले दीर्घजिवी हुनुको रहस्य खोलेका छन् । उनका अनुसार नियमित रुपमा कुखुराको गिदी खानाले उनी यति लामो उमेरसम्म बाँच्न सफल भएका हुन् ।

क्विन्सल्इाण्डस्थित रोमामा रहेको आफ्नो निवासमा मिडियालाई अन्तरवार्ता दिँदै उनले आफूले हप्तामा एकपटक कुखुराको गिदी सहितको मासुको परिकार खाने गरेको खुलासा गरे । उनी भन्छन् ‘कुखुराको गिदी । तपाईंलाई थाहै छ, कुखुराको टाउको हुन्छ । टाउकोभित्र दिमाग हुन्छ । यो सानो तर निकै स्वादिलो चिज हुन्छ । एक पटकमा क्वाप्प खान सकिन्छ ।

क्रुगरका ७४ वर्षीय छोरा ग्रेग चाहिँ बुबाको साधारण जीवनशैली नै लामो आयुको कारक रहेको बताउँछन् । स्थानीय नर्सिंग होममा बस्दै आएका क्रुगरले अहिले आफ्नो आत्मकथा लेखिरहेका छन् । १ १ सय वर्षको हुँदा पनि उनको स्मरणशक्ति अद्भूत रहेको नर्सिंग होमकी म्यानेजर मेलानी काल्भर्ट बताउँछिन् ।

अष्ट्रेलियन बुक अफ रेकर्डस्का संस्थापक जोन टेलरले क्रुजर अष्ट्रेलियामा अहिलेसम्मै धेरै बाँच्ने पुरुष बनेको पुष्टि गरेका छन् । जबकि धेरै बाँच्ने अष्ट्रेलियन महिला चाहीँ क्रिस्टिना कुक हुन् । सन् २००२ मा ११४ वर्ष १४८ दिनको उमेरमा उनको मृत्यु भएको थियो । एजेन्सीको सहयोगमा

भर्खरै प्रकाशित

‘प्लस टु’ सञ्चालन गर्दै गुरुकुल एकेडेमी, राम्रो अङ्क ल्याउने विद्यार्थीलाई निशुल्क…

घोराही।  दाङको घोराहीमा रहेको गुरुकुल एकेडेमीले चालू शैक्षिक वर्षदेखि कक्षा ११ र १२ सञ्चालन गर्ने भएको छ। जिल्लामा गुणस्तरीय शिक्षणसंस्था रुपमा स्थापित भएको गुरुकुल एकेडेमीले…

निषेधाज्ञामा होटल खोल्नेलाई चार लाख जरिवाना तिराइने

काठमाडौं जिल्ला प्रशासन कार्यालयले निषेधाज्ञाको समयमा होटल खोल्ने संचालकलाई चार लाख रूपैयाँ जरिवाना गरेको छ। काठमाडौं महानगरपालिका वडा नम्बर ११ त्रिपुरेश्वरस्थित युनाइटेड बिजनेश होटलका म्यानेजर…

अब जुम्लामा एमबीबीएस पढाइ हुने : २५ सिट दिने आयोगको…

जुम्ला। अब जुम्लामा चिकित्सक उत्पादन गर्ने बाटो खुला भएको छ । कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान जुम्लामा चिकित्साशास्त्रको स्नातक तह (एमबीबीएस) कार्यक्रम सञ्चालन गर्न स्वीकृति प्राप्त…

‘पहाडे समुदायलाई पनि मधेश सरकारमा राख्नु’ : प्रदेश प्रमुख झा

जनकपुरधाम । प्रदेश नम्बर २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउत गद्धीलाई मन्त्रिपरिषद समावेशी बनाउन भन्दै प्रदेश प्रमुख राजेश झा अहिराजले पत्र लेखेका छन् । प्रदेश २…

निषेधाज्ञाकै बीचमा आकर्षण बन्यो रूखमाथि बनेको ‘घर’

० जेठ, तनहुँ । निषेधाज्ञाका बेला जिल्लाका पर्यटकीयस्थल यतिबेला सुनसान छ । तर म्याग्दे गाउँपालिका-२ स्थित ज्यानटाङ सामुदायिक वनमा निर्माण गरिएको रूखमाथि बनेको घरले भने…