किन जान छाडे प्रधानसेनापति बालुवाटार ? सेनाको मेहनत रध्दीको टोकरीमा फालेपछि सेनापति रुष्ट

हिजो मध्यावधि निर्वाचनको घोषणा र संसद विघटनको लागि प्रधानमन्त्रीले सिफारिश गर्नुअघि बालुवाटारमा सेनापति मध्यरातसम्म बस्नुभयो । त्यसअघि जेठ ६ गते कोभिड १९ को अवस्थाबारे छलफल एकातिर हुँदै थियो भने अर्कोतिर एमाले स्थायी समितिको बैठक बसिरहेको थियो । त्यही बैठकको सेरोफेरोमा त्यस दिन पनि उहाँ बालुवाटार पुग्नुभएकै हो ।

सीसीएमसीको गत कात्तिकको बैठकमा नेपाली सेनाले एउटा बृहत रिपोर्ट पेश गरेको थियो । त्यो प्रस्ताव र प्रतिवेदन उपप्रधानमन्त्री तथा सीसीएमसी संयोजक ईश्वर पोखरेलले कार्यान्वयन नगरेपछि सेनापतिले प्रधानमन्त्री उपस्थित हुने र सेनाको प्रतिनिधित्व हुने बाहेकका कार्यक्रममा बालुवाटारतिर पाइलो नहालेको स्रोत बताउँछ ।

त्यसपछिका अधिकांश सीसीएमसी बैठकमा सेनापतिपछि दोस्रो वरियताका प्रभुराम शर्मा र कहिलेकाही दुई तारेसम्मलाई पठाइयो । तर सीसीएमसीमा अन्य सुरक्षा अंगका भने प्रमुखहरूले नै भाग लिएका थिए । उक्त प्रस्ताव पठाउनुअघिसम्म थापा कुनै कुनै बेला आफैं सीसीएमसीको बैठकमा उपस्थित हुने गरेको स्रोतको दाबी छ । सेनाका प्रतिवेदनमा कसरी कोरोनालाई परास्त गर्ने भन्नेबारे उपाय र रणनीति उल्लेख गरिएको थियो ।

जनआस्थाले जनाएअनुसार सेनाले छिमेकी मुलुक भारत,युरोप,अमेरिका, कोरिया र भियतनाममा कसरी कोरोना संक्रमणको रोकथामका उपाय अवलम्बन गरिएको थियो भन्नेबारेमा अध्ययन टोली बनाएर प्रतिवेदन बनाएको थियो । निकै लामो समय र मेहनतका साथ तयार पारिएको रिपोर्टलाई सीसीएमसीले रध्दीको टोकरीमा फालेपछि सेना रुष्ट बनेको हो ।

रिपोर्टको हवाला दिँदै स्रोत भन्छ ‘सावधानीका उपायहरू उल्लेख गरिएको थियो । त्यसमा प्रदेश, स्थानीय तह र केन्द्रले कसरी भूमिका निर्वाह गर्ने स्पष्ट छ । त्यसैगरी क्वारिण्टिन र होल्डिङ सेन्टरको बारेमा पनि विस्तृत रुपमा जानकारी गराएको छ ।’ भारतीय सीमा नाकामा रहेका होल्डिङ सेन्टर झन् मजबुत बनाउनुपर्नेमा यसबीच ती सबै व्यवस्था हटाइएकोतर्फ पनि सेनाले प्रतिवेदनमा सचेत गराएको छ ।

रिपोर्टमा सबै प्रान्त र जिल्लामा स्वास्थ्य मापदण्डलाई कडाइका साथ लागू गर्नुपर्ने,होम क्वारिण्टिनलाई निरुत्साहित गर्नुपर्ने,अक्सिजन र आवश्यक स्वास्थ्य सामाग्री तयारी अवस्थामा राख्नुपर्ने भनेर लिखित रुपमा दिइएको सुझावलाई कार्यान्वयन नगरेको कारण अहिलेको भयावह अवस्था देखिएको हो । सेनाले उक्त सुझाव बेलैमा कार्यान्वयन गरेको भए अहिले मुलुकले यो दुर्दशा भोग्न नपर्ने ठहर गरेको छ ।

माघसम्म प्रतिवेदन कार्यान्वयन हुने आश राखेको सेनाले त्यसपछि माया मारेको थियो । स्रोत भन्छ ‘त्यसपछि प्रधान सेनापति प्रधानमन्त्री उपस्थित हुने सीसीएमसीको बैठक वा अन्य कार्यक्रममा मात्र सहभागी हुने तर उपप्रधानन्त्रीसम्मको कार्यक्रममा अनुपस्थित हुन थाल्नुभयो । अन्य सैन्य अधिकारीहरू सहभागी भएपनि सीसीएमसीको बैठकमा नजानिँदो किसिमले विवाद बढिरहेको थियो । त्यो थाहा पाएका प्रधानमन्त्रीले अन्ततः सीसीएमसी नै खारेज गरिदिनुभएको छ ।’

हालैको नयाँ अध्यादेशअनुसार सीसीएमसी खारेज भएको छ । सीसीएमसीको अध्यक्षता गर्ने उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरल पनि खोसिएर कोभिड १९ संकट व्यवस्थापन अध्यादेश २०७८ बमोजिम अब उहाँ त्यस्तै समितिको सदस्यमा कायम हुनुभएको छ ।

यसअघि पनि पोखरेल रक्षामन्त्री हुँदा सेनासँग विवाद बढेपछि उहाँलाई प्रधानमन्त्री कार्यालयको जिम्मा दिएर उपप्रधानमन्त्री बनाइएको हो । अहिले पनि त्यसैगरी विवाद बढेपछि सीसीएमसी नै खारेज गरिएको बताइन्छ ।

भर्खरै प्रकाशित

रूपा सुनारको भिडिओ ब्लग- तिमीजस्तै मान्छे हो भनेर कति ठाउँ…

काठमाडौं । तनहुँकी २४ वर्षीया रूपा सुनारलाई थरकै कारण घरबेटीले कोठा नदिएको विषयले अहिले चर्चामा छ। यहीँ विषयलाई लिएर सामाजिक सञ्जालमा विभिन्न खालका टिप्पणी भएका…

महामारी होस् या बाढी पहिरो : मौन रहने यी स्टार

उसो त, सामाजिक कार्य गर्दा प्रचार नै गर्नुपर्छ भन्ने छैन । केही प्याकेट चाउचाउ र नुन बाड्दा पनि फोटो खिचाएर ठूलै हल्ला गर्नेहरुको जमात यहाँ…

धनाढ्यले पनि छाड्दैनन् सामाजिक सुरक्षा भत्ता

चितवन । वार्षिक २६ किलो हाराहारी सुनको व्यापार गर्ने नारायणगढ बजारका एक व्यापारी विश्वकै महँगोमध्येको मर्सिडिज कार चढेर छोराको पोषण भत्ता लिन वडा हुँदै बैंक…

कतारले विश्वकप हेर्न आउने १० लाख दर्शकलाई कोरोनाभाइरसको खोप निशुल्क…

कतार सरकारले अर्को वर्ष हुने फिफा विश्वकपका खेलहरू हेर्न रंगशालामा जाने दर्शकहरूले कोरोनाभाइरसविरूद्धको खोप लगाउनै पर्ने नियम लागू गर्ने भएको छ। प्रधानमन्त्री तथा आन्तरिक मन्त्री…

एक नेपाली प्रधानमन्त्री जो बग्गीमा बसी रुँदैरुँदै भारत गए, उतैबाट…

राणा शासनको अन्तिम कालखण्डको कुरा हो । जंगवहादुरले शुरु गरेको शासनसत्ता सय वर्ष पुग्दै थियो । तिनताका उता भारत भर्खरै अंग्रेजको उपनिवेशवाट मुक्त भएको थियो…