कारबाही भोग्छु, कांग्रेसलाई साथ दिन सक्दिनँ : थापा

वैशाख, पोखरा । २०५१ सालदेखि संसदीय राजनीतिमा आएको राष्ट्रिय जनमोर्चालाई पार्टीगत नीति र अनुशासनप्रति निकै कट्टर मानिन्छ । तर पार्टीको इतिहासमै पहिलो पटक पार्टी नीति क्रस हुने अवस्था आएको छ ।

गण्डकी प्रदेशमा सरकार गठनको खेल चलिरहँदा जनमोर्चाका संसदीय दलका नेता कृष्ण थापाले पार्टी केन्द्रको निर्णय विपरीत उभिएका छन् । जनमोर्चाले नेपाली कांग्रेसको नेतृत्वमा नयाँ सरकार गठनको पक्षमा निर्णय गरेको छ, तर दलका नेता थापाले त्यसका लागि हस्ताक्षर दिन अस्वीकार गरेका छन् ।

मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएर अविश्वास प्रस्तावको पक्षमा उभिने केन्द्रको निर्णयप्रति गण्डकीका तीन जना प्रदेशसभा सदस्य खुसी थिएनन् । तीनमध्ये एक प्रदेशसभा सदस्य खिमविक्रम शाही मतदानकै दिन अस्पताल भर्ना भएपछि प्रदेशसभामा मुख्यमन्त्रीको छिनोफानो गर्न मत हुन सकेन । पछिल्लो पटक मुख्यमन्त्री गुरुङले राजीनामा दिएपछि नयाँ सरकार गठनमा समर्थन गर्नुपर्ने अवस्था आयो ।

तर संसदीय दलका नेता थापाले कांग्रेस-माओवादी गठबन्धनका पक्षमा हस्ताक्षर गर्न मानेनन् । कांग्रेसकै कारण वर्षौंदेखि दुःख पाएको र मुद्दा खेपेकाले कांग्रेसलाई साथ दिन नसक्ने उनको अडान छ । मुख्यमन्त्री गुरुङसँग नजिक थापाको यो निर्णयले पृथ्वीसुब्बालाई फेरि मुख्यमन्त्री बन्ने बाटो खोलेको छ ।

जनमोर्चाका राष्ट्रिय अध्यक्ष चित्रबहादुर केसीले थापा बिकेकाले कारबाही गर्ने चेतावनी दिन्छन् ।

सांसद थापाले भने कारबाही भोग्ने, तर कांग्रेसको पक्षमा नउभिने बताएका छन् । ८ वर्ष जनमोर्चा बागलुङ जिल्ला कमिटीको कार्यालय सचिव भएर काम गरेका थापाले जिल्ला अध्यक्षको जिम्मेवारी पनि सम्हाले । गत चैत २६ गते बुटवलमा भएको महाधिवेशनबाट केन्द्रीय सदस्य निर्वाचित थापा कांग्रेसले दिएको दुःख र स्थानीय जनताको दबाबका कारण यस्तो निर्णयमा पुगेको बताए ।

अध्यक्ष केसीले यसको खण्डन गरे । ‘वनको कुखुरो के बास्छ, के बास्दैन, बाहिरतिरका मान्छेले केके भन्छन् भनेर पार्टी चल्छ र ?’ केसीले भने, ‘गाउँ, टोलले के भन्यो भन्ने कुरा लाए, अहृयाएर भन्ने हो । जनमोर्चाले सधैं एउटैसँग कार्यगत एकता पनि गर्दैन । बेग्लाबेग्लै इस्यूमा राजनीतिक सहकार्य हुन्छ ।’

थापाले पार्टी नीतिबिपरीत काम गरेको भन्दै कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढिसकेको अध्यक्ष केसीले बताए । ‘पार्टीबाट सांसद हुने अनि जता नाफा हुन्छ, उतै लाग्ने सांसदलाई के गर्ने त ? कारबाही हुन्छ नि’ केसीले अनलाइनखबसँग भने, ‘पार्टीले नेता बनाउँछ तर भ्रष्ट भयो, विक्री भयो र यताउति गयो भने त्यसलाई पार्टीले फूलमाला लगाउँछ त ? कारबाही गर्छ नि ।’

१५ गते अविश्वासको प्रस्तावमा मतदान गर्ने दिन प्रदेशसभा सदस्य शाही हराउनु र अहिले दलका नेताले नै पार्टीको हृवीप उल्लंघन हुनुलाई शंकाको नजरले हेर्नेहरु पनि छन् । गण्डकीको संसदीय समिति प्रदेश मामिलाको सभापतिसमेत रहेका थापा यसअघि नै मन्त्री हुन चाहेको पार्टीका नेताहरुले नै बताएका छन् ।

बुटवलमा २६ गते सकिएको महाधिवेशनमा अहिलेको सरकारमा सहभागी नहुने पार्टीले निर्णय नै गरिदिएपछि थापाको दाँतमा ढुंगा लागेको एक केन्द्रीय सदस्यले बताए । ‘थापाले मन्त्री खाने तयारी थालेका थिए तर अध्यक्षज्यूले रोक्नुभयो’ एक केन्द्रीय सदस्यले भने । अहिले मुख्यमन्त्रीसँगकै ‘सेटिङ’ आधारमा थापाको निर्णय गरेको जनमोर्चाका असन्तुष्ट समूहका नेताहरुको आरोप छ ।

थापा चाहिँ त्यो मान्न तयार छैनन् । पार्टी निर्देशनविपरीत उभिनुपर्ने के चाहिं कारण आइलाग्यो त ? प्रदेशसभा सदस्य थापासँग गरेको संक्षिप्त कुराकानी :

पार्टीले नयाँ सरकारको गठबन्धनलाई सहयोग गर्ने बताइरहँदा तपाईंले हस्ताक्षर गर्न किन अस्वीकार गर्नुभयो ?

कांग्रेसबाट देशको विकास हुन्छ, समृद्धि आउँछ, जनताको मुक्ति हुन्छ, राष्ट्रियता संरक्षण हुन्छ भन्ने सपना देख्नु दिवा स्वप्न हो । म जुन निर्वाचन क्षेत्रबाट विजयी भएँ, त्यहाँ कांग्रेसको शासनकालमा अत्यन्तै ठूलो अन्याय र पीडा खेपेको छु । दर्जनौं घटना घटेका छन् । सयौं झुठा मुद्दा छन् । कति साथीहरुले कांग्रेसको यातनाबाट अहिले पनि कष्ठकर जीवन बिताइरहनुभएको छ ।

ती कस्ता घटना हुन्, जसले पार्टीको निर्देशन उल्लघंन गर्नुपर्‍यो ?

२०४२ सालमा जैमिनीको जनता माविको घटना, २०४८ सालको जैमिनीको घटना बागलुङको राजनीतिक इतिहासमा कालो दिन हो । जुन दिनले अहिले पनि हामीलाई तर्साइरहन्छ । जैमिनी मेला, माघे सक्रान्तिमा लाग्ने धार्मिक मेला हो । त्यो मेलामा ज्ञानेश्वर वैद्यको हत्या भएको थियो । हत्या कसले गरेको भन्ने अज्ञात थियो । त्यही घटनालाई जोडेर मसाल सखाप अभियान चलाइयो । मसालको ४८/४९ जनालाई झुटा मुद्दा लगाइएको थियो । त्यो मुद्दामा पक्राउ परेका हाम्रा साथीहरुलाई ठूलो यातना दिइयो । पैंतालामा पिन घाेपियो । कांग्रेसकै कारण हामीले त्यो मुद्दा वर्षौं खेप्नुपर्‍यो । अहिले पनि कति साथीहरुले दुःख खेपिरहेकै छन् । यस्ता दर्जनौं घटना छन् ।

जनमोर्चाकै अध्यक्ष चित्रबहादुर केसी बागलुङकै हुनुहुन्छ, यो कुराको ज्ञात उहाँलाई पनि होला ? तर पार्टी नीति नै क्रस गर्नुपर्ने अवस्था तपाईंलाई मात्र किन आयो ?

यो अध्यक्षज्यूलाई पनि थाहा छ । तर, उहाँले अहिले स्थानीय जनताले के भन्छन् ? हामीले खेपेका पीडा के छन् ? हामी के चाहन्छौं भन्ने हेरिदिनुभएन । हाम्रा आवाज र वाध्यतालाई पनि सुन्नुहुन्छ भन्ने लागेको थियो । तर पार्टी नेतृत्वको निर्णय जनता र कार्यकर्तासँग जोडिएन । हाम्रा माग अर्कै छन् । हामीलाई समस्या अर्कै छन् । नेतृत्वले लाद्न मात्रै खोज्नुहुन्न ।

५१ सालदेखि संसद छिरेको जनमोर्चामा पहिलो पटक हृवीप उल्लंघन भएको छ, तपाईंको स्वार्थमा ठेस लाग्यो भन्छन् नि पार्टीकै नेताहरु ?

पार्टीको नीतिविपरीत काम भएको यो पहिलो घटना होइन, जनमोर्चामा अन्य घटना पनि छन् । यसको अर्थ पार्टीको निर्देशन र नीतिविपरीत जाने मेरो रहर होइन । म पनि लामो समय त्याग र योगदान गरेरै यहाँसम्म आइपुगेको व्यक्ति हुँ । यो अवस्था किन आयो भन्ने कुरा पक्कै नेतृत्वले बुझ्ने छ ।

पार्टी नीतिविपरीत निर्णय गर्दा त सबैभन्दा ठूलो असर त तपाईंलाई नै होला नि ?

एकाध घटनाले राजनीतिक जीवन समाप्त हुन्छ भन्ने लाग्दैन । जसका निम्ति राजनीति जीवन समर्पण गरें, एउटा घटनाले त्यही जीवन सकिएला भन्ने मलाई लाग्दैन ।

तर, पार्टीले अब कारबाही गर्ला नि ?

कुनै पार्टीमा प्रवेश गर्ने योजना पनि होइन, भोलि मैले केही पाउने पनि होइन । केवल मेरो मन नमानेको हो र गठबन्धनमा समर्थन नगर्न मलाई स्थानीय दबाब पनि छ । त्यसैले यो कदम चाल्न बाध्य भएको हुँ । पार्टीले कारबाही गरे भाेग्नै पर्ला ।

सत्ता पक्षसँग साँठगाँठ गर्‍यो, तपाई बिक्नुभयोसम्म पनि भन्न थालेको सुनियो नि ?

औंला उठाउन पाइयो, तर न्यायोचित ढंगले हेनुपर्छ । हामीले तीन वर्षसम्म पृथ्वीसुब्बाको सरकारलाई समर्थन गर्दा औंला नउठ्ने, अस्ति २६ गते राजीनामा दिएपछि औंला उठ्नुपर्ने कारण छ जस्तो लाग्दैन । यो लाभसँग होइन, सिद्धान्तसँग सम्बन्धित छ । हामी कांग्रेसलाई कम्तीमा २० वर्षसम्म सत्ताभन्दा बाहिर राख्न चाहन्छौं । कम्तीमा कम्युनिस्टहरुको सरकार बनोस् भन्ने चाहन्छौं ।

१५ गते मतदान गर्ने तयारी हुँदा खिमविक्रम शाही सम्पर्कबिहीन हुनुभयो, अहिले तपाईंले पार्टीको निर्णय मान्नु भएन । यसले ‘सेटिङ’को आरोपलाई बल पुग्दैन र ?

बिरामी भएर हस्पिटलमा जाँदा पनि नियोजित हुने, अर्को निर्णय गर्दा पनि नियोजित नै हुने, यो खास शंका मात्र हो । राजनीतिक भ्रष्टीकरण भएको मुलुकमा शंका गर्नु अस्वाभाविक होइन । तर त्यस्तो कुनै कारण होइन, मेरो विवेक नमानेको हो ।

पृथ्वीसुब्बालाई नै मुख्यमन्त्री बनाउनुपर्छ हो कि कांग्रेसलाई बनाउनुहुन्न भन्ने हो तपाईंको मत ?

मूल समस्या कांग्रेसकै हो । कांग्रेसलाई समर्थन गर्न मनले मानेन ।

कांग्रेसको ठाउँमा माओवादी केन्द्रको नेतृत्व भए मान्नुहुन्थ्यो ?

उधारो कुरा किन गरौं र ? त्यतातिर कुरा नगर्दै राम्रो होला ।

भर्खरै प्रकाशित

१५९ बोरा अवैध धानको बिउ खाल्डोमा पुरेर नष्ट

गत जेठमा चितवन र नवलपुरबाट नियन्त्रणमा लिइएको ५ हजार ६ सय ९५ किलो अवैध धानको बिउ आइतबार खाल्डोमा पुरेर नष्ट गरिएको छ। कृषि ज्ञान केन्द्र…

उपत्यकामा निजी गाडी चलाउन दिने तयारी, साँझ ५ बजे सिडिओको…

काठमाडौं । उपत्यकामा निषेधाज्ञा थप गर्दा निजी सवारी साधनलाई सञ्चालन गर्न दिने प्रशासनले तयारी गरेको छ । जोर–विजोर प्रणालीमा चल्न दिने वा अरु नियम लगाउने…

थर थाहा पाएर कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ

थरका कारण तनहुँकी २४ वर्षीय रूपा सुनारलाई कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ परेकी छन्। काठमाडौंको बबरमहलस्थित प्रधान थरकी महिलालाई महानगरीय प्रहरी वृत्त सिंहदरबारले प’क्राउ गरेको महानगरीय…

कहिलै नछुट्टिने भनेर १२३ दिनसम्म सँगै हतकडी लगाएका जोडीले टिभीमै…

आखिर सम्बन्ध बिग्रिसकेको छ र मन टुटिसकेको छ भने जति बल गर्दा पनि विवाह बन्धन टिक्न सक्दो रहेनछ । युक्रेनमा एक जोडीको हकमा यस्तै भएको…

चीनले थुनिएको पानी तर्काएपछि दोलखामा तत्कालको जोखिम टर्‍यो

काठमाडौं । चीनको स्वशासित क्षेत्र तिब्बतमा भारी वर्षापछि आएको पहिरोका कारण थुनिएको नदीलाई चिनियाँ पक्षले नै बिस्तारै खोलिदिएपछि तामाकोशीको तटीय क्षेत्रमा तत्कालको जोखिम टरेको जिल्ला…