कैलालीमा निजी अस्पतालले उपचार गर्न थाले, खर्च प्रदेश सरकारले बेहोर्ने

कैलाली । कैलालीमा सामुदायिक तथा निजी अस्पतालमा पनि कोरोना संक्रमितको उपचार गर्न थालेका छन् । सरकारी अस्पतालमा संक्रमितको उपचार गर्न समस्या भइरहेको बेला सामुदायिक तथा निजी अस्पतालले पनि संक्रमितको उपचार गर्न थालेपछि संक्रमितको उपचारमा सहज हुने भएको छ ।

कैलालीको अत्तरियामा रहेको सुदूरपश्चिम सामुदायिक अस्पतालसहितका अन्य १० निजी अस्पताल र प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयबिच शुक्रवार कोरोना संक्रमितको उपचार गर्ने सहमति भएको हो । ती मध्ये एक सामुदायिक अस्पतालमा र तीन निजी अस्पतालसँग प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयले सम्झौता नै गरिसकेको जनाएको छ ।

कैलालीको अत्तरियामा रहेको सुदूरपश्चिम सामुदायिक अस्पतालमा ४० बेडको कोभिड वार्ड सञ्चालन हुने छ । निजी अस्पताल नवजीवन अस्पताल र पदमा अस्पतालमा १०–१० बेड र कैलाली अस्पतालमा पाँच बेडको कोभिड अस्पताल सञ्चालनका लागि सम्झौता भइसकेको प्रदेश सामाजिक विकास मन्त्रालयका प्रवक्ता नरेन्द्रसिंह कार्कीले जानकारी दिए ।

‘अहिले सम्म ३ निजी अस्पतालसँग सम्झौता भइसकेको छ । अन्य पनि सम्पर्कमा हुनुहुन्छ । उहाँहरूसँग पनि सम्झौता हुन्छ उनले भने, ‘निजी अस्पतालले पनि संक्रमितको उपचारमा सहमति जनाएपछि केहि सहज हुने अपेक्षा गरेका छौँ ।’

कैलाली अस्पतालले संक्रमितको उपचार गर्न थालिसकेको छ । ‘अहिले ३ संक्रमितको उपचार भइरहेको छ’ अस्पतालका प्रमुख जनकराज जोशीले भने ‘यहाँका सबै निजी अस्पताल संक्रमित उपचार गर्न सहमत भएका छन् ।’ उनले अत्तरियास्थित पद्मा अस्पतालले पनि संक्रमितको उपचार सुरु गरिसकेको बताए ।

निजी अस्पताल संघ सुदूरपश्चिमका अध्यक्ष समेत रहेको जोशीले धनगढीका १० अस्पतालले ५ देखि १० शय्यासम्मको कोभिड वार्ड स्थापना गरेर संक्रमितको उपचार गर्ने जानकारी दिए । शुक्रवार पद्मा अस्पताल र धनगढीस्थित नवजीवन अस्पतालले १०–१० तथा १५ देखि २५ शय्यासम्मका अस्पतालले ५–५ शय्याको कोभिड वार्ड सञ्चालन गर्ने सहमति भएको जोशीले बताए ।

उनका अनुसार धनगढीको कैलाली अस्पताल, माया मेट्रो अस्पताल, निसर्ग अस्पताल, सिपी हस्पिटल, केजी हस्पिटल, नोभा अस्पताल, सारथी अस्पताल र ओम आशा अस्पतालले ५–५ शय्याको कोभिड वार्ड सञ्चालन गरेर संक्रमितको उपचार गर्नेछन् ।
१० वटा निजी अस्पतालले ६० शय्या बराबरको कोभिड वार्ड सञ्चालन गर्दा अत्तरियाको सुदूरपश्चिम सामुदायिक अस्पतालले भने ४० बेडको वार्ड स्थापना गर्ने सहमति मन्त्रालयसँग भएको छ ।

उपचार खर्च प्रदेश सरकारले बेहोर्ने

सामाजिक विकास मन्त्रालयसँगको सम्झौताअनुसार कोभिड वार्ड स्थापना गर्न लागेका धनगढी र अत्तरियाका निजी अस्पतालमा उपचार गर्ने सङ्क्रमितको खर्च भने सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले बेहोर्नेछ ।

अस्पतालसँग भएको सम्झौताअनुसार सामान्य संक्रमित दैनिक ३ हजार ५ सय रुपैयाँ, अक्सिजन सर्पोटमा राखिने संक्रमितको दैनिक ७ हजार रुपैयाँ, आइसियुमा भर्ना हुने संक्रमितको १० हजार रुपैयाँ र भेन्टिलेटरमा भर्ना हुनेको दैनिक १५ हजार रुपैयाँका प्रदेश सरकारले खर्च बेहोर्ने सामाजिक विकास मन्त्रालयका प्रवक्ता कार्कीले जानकारी दिए ।

क्याबिन लगायतका अतिरिक्त सेवा लिने संक्रमितले भने तोकिएको बाहेकका शीर्षकको खर्च आफैँले सम्बन्धित अस्पताललाई तिर्नुपर्ने कार्कीले बताए । अहिलेसम्म सेती प्रादेशिक अस्पतालको अस्थायी कोरोना अस्पतालमा मात्र संक्रमितको उपचार हुदैँ आएको छ ।

धनगढीमा गत वर्ष स्थापना गरिएको ५५ शय्याको कोभिड अस्थायी अस्पतालमा अहिले ६० जना उपचाररत छन् भने सेती प्रादेशिक अस्पतालको इमरजेन्सी वार्ड पनि संक्रमित र सम्भावित संक्रमितले भरिएपछि ग्यालरीमा राखेर उपचार भइरहेको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

माधव नेपाल धेरै अघि बढेको ओलीको निश्कर्ष, एमाले एकताको सम्भावना…

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक विवाद हल हुनेमा नेताहरु नै अन्यौलमा परेका छन् । अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधव…

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन् : नरेश रेग्मी

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन। पढ्ने आरक्षण। यो देशमा सबैले पढ्ने आरक्षण कहाँ पाए र? ब्राह्मणहरुले वेद पढे। पुराण पढे। कर्मकाण्ड पढे र कर्मकाण्ड गरे।…

योगाको उत्पत्ति नैपालमै भएको हो, त्यतिबेला भारतको अस्तित्व नै थिएन…

काठमाडौं– प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ‌ओलीले योगको उत्पति नेपालमै भएको बताएका छन्। भारतले आफ्नो भूमिमा भएको दाबी गरेपनि त्यो समय उक्त देश नै अस्तित्वमा नरहेको उनको…

क्रिस्टियानो रोनाल्डो १४ सेकेन्डमा ९२ मिटर दौडे

युरोकप २०२० अन्तर्गत शनिबार राति जर्मनी र पोर्चुगलबीच ६ गोलको रोमाञ्चक खेल भयो । सम्भवतः यो खेल चालू युरोकपको समूह चरणकै रोमाञ्चक खेल बन्यो होला । पोर्चुगलका…

बन्यो अब मोटरबाटो पनि बन्ला नि : अध्यक्ष ढकाल

गुल्मीको बडिगाड खोलामा गत सात आठ बर्ष देखि अलपत्र परेको पुल निर्माणको कार्य कतिपय सम्पन्न भएका छन् ​भने कतिपय अन्तिम चरणमा पुगेका छन् । एउटै…