नागढुंगामा अझै जाम, ७२ घन्टामा पाँच लाखले छाडे राजधानी, कतिपय कलंकीमै बिचल्ली

बुधबार राति घडीमा ११:५१ बजिसकेको छ । काठमाडौं उपत्यका छाडेर नागढुंगा नाका हुँदै गाउँ फर्किनेको कंलकीमा मेला लागेको छ । ठेलमठेल भिडमा उदयपुरकी कविता आलेमगर २१ महिने नानी काखमा च्यापेर सडकछेउमा बसिरहेकी थिइन्, छेउमा ग्यास सिलिन्डरदेखि खाटसम्मका सामान पनि थिए । उनले बेलुका ८ बजेको गाडीको टिकट काटेकी थिइन् । तर, गोंगबुस्थित बसपार्कबाट हिँडेको गाडी मध्यरातसम्म कलंकी आइपुगेको छैन ।

‘टिकट त लिइसकेको छु, तर अहिलेसम्म गाडी आएको छैन । कतिवेला आउँछ भन्ने पनि टुंगो छैन, साह्रै दुःख पाइयो,’ कविताले भनिन् । उपत्यकामा निषेधाज्ञा घोषणा भएसँगै उनलाई काठमाडौंमै बसे अघिल्लो लकडाउनमा जस्तै दुःख पाइने डरले सताउन थाल्यो । त्यसैले कोठाका सबै सामानसहित घर फर्किन लागेको उनले बताइन् । बिहीबारदेखि उपत्यकामा निषेधाज्ञा लागू गर्ने घोषणा सरकारले तीन दिनअघि नै घोषणा गरिसकेको छ ।

काठमाडौंको गोंगबु बसपार्क, कलंकी, जडीबुटी, कोटेश्वर र भक्तपुर क्षेत्रमा अत्यधिक भिड छ । लामो दूरीका यात्रु नागढुंगामा दिनभरजसो जाममा परेका छन् । उपत्यकाबाहिरबाट खाली गाडी आउने र भरिएका गाडी बाहिर जाने क्रम बढेपछि त्यस क्षेत्रको आवागमन नै अस्तव्यस्त बनेको थियो ।

बिहार घर भई काठमाडौंमा बिजुलीको काम गर्ने आठजना भारतीय मजदुरको समूह विराटनगरका लागि गाडी कुरिरहेको थियो । उनीहरू ७ बजेदेखि नै कंलकीमा विराटनगर जाने गाडी कुरिरहेका थिए । तर, १२ बज्नै लाग्दासम्म गाडी नभेटिएपछि कलिम अहमदसहितको समूह सडकमै अलपत्र छ । ‘यहाँका मान्छेहरूले भोलिदेखि गाडी जाँदैन भन्छन्, अहिले जानलाई गाडी नै भेटिँदैन,’ कलिमले भने ।

राति विराटनगरको गाडी भेटिए जोगबनी नाका हुँदै भारत पस्ने योजना मजदुरहरूको छ । ‘जसलाई सोधे पनि अलि तल जाऊ गाडी पाइन्छ भन्छन्, पाँच घन्टा भइसक्यो, गाडी भेटिएको छैन,’ कलिमले भने । मध्यरातसम्म पनि उनीहरू गाडी पाइने आशामा सडकमै थिए ।

दुईवटा नानी काखमा बोकेर गाडी कुरिरहेका पोखरा लामाटारका नारायण माझीको हालत पनि उस्तै थियो । असनमा ज्याला–मजदुरी गर्दै आएका माझीदम्पती लालाबालासहित घर फर्किन लागेका थिए । नारायण भन्छन्, ‘ भोलिदेखि नै सबै काम बन्द हुन्छ रे । अनि, यहाँ बसेर के गर्नु ? घर गए भने कमसेकम खाना त पाइन्छ ।’

निषेधाज्ञामा रोजगारी गुम्ने र काठमाडौं बसाइँ कष्टपूर्ण हुने त्रासले गाउँ फर्किन लागेका सयौं नागरिक गाडी नपाएर मध्यरातसम्म कलंकी चोकमा अलपत्र छन् । बिहीबार बिहान ६ बजेदेखि काठमाडौंमा निषेधाज्ञा लागू हुँदै छ । तर, त्यसअघि नै काठमाडौंबाट बाहिरिन चाहेकाहरू गाडी अभावले बिचल्लीमा परेका छन् । सोमबार र मंगलबारको तुलनामा बुधबार यात्रुको चाप अत्यधिक भएपछि उपलब्ध गाडीले धान्न सकेका छैनन् ।

बुधबार अग्रिम टिकट लिएका र बाटोमै गाडी पाउने आशामा बाफलचोकदेखि कंलकीसम्म मानिसहरूको अत्यधिक भिड थियो । गाडी भेटिएला र घर जाउँला भन्ने आस लिएर बसेकाहरू सडकमै छन् । वृद्धवृद्धा, बिरामी, बालबच्चा बोकेर हिँडेकालाई संक्रमणले भन्दा भोकको बढी चिन्ता देखिन्थ्यो ।

राति १२ बजेसम्म गाडी नपाउनेमध्ये कोही गत वर्षको लकडाउनमा जस्तै हिँडेरै घर फर्किने अठोट गर्दै थिए भने वृद्धवृद्धा र काखमा बालबच्चा भएकाहरू के गर्ने भनेर हतास मुद्रामा देखिन्थे । साँझ सात बजेको टिकट लिएकाहरू मध्यरातसम्म गाडी नआएपछि आत्तिरहेका थिए । कति बाटोमा सुतिरहेका थिए भने अधिकांशले भिडभाडमा मास्कसमेत प्रयोग गरेका थिएनन् ।

गाडी नपाउने मात्रै होइन, बल्लतल्ल गाडी पाएर यात्रा तय गरेकाले घन्टौं जाम खेप्नुपर्‍यो । गोंगबु बसपार्कबाट यात्रु बोकेर छुटेका गाडीको लस्करलाई कलंकी पास हुन चार–पाँच घन्टा लाग्यो । जामको असर नागढुंगा, धादिङसम्म थियो ।

सरकारले दुई दिनको मात्रै समय दिएर लकडाउन घोषणा गरेको थियो । नियमित कामको तारतम्य मिलाएर गाउँ फर्किनुपर्ने भएकाले अधिकांशले बुधबार निस्किने योजना बनाए । तर, यो भिडलाई उपलब्ध गाडीले सेवा दिन सकेनन् । लकडाउन घोषणायता पाँच लाख मानिसले काठमाडौं छाडेको नेपाल राष्ट्रिय यातायात व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष योगेन्द्रनाथ कर्माचार्यले बताए । यात्रुको चाप घटाउन नियमित गाडीले नपुगेको र बाहिरबाट मगाउनुपरेको उनको भनाइ छ । तर, थपेको गाडीमा समेत नअटाएर यात्रुको सडकमै बिचल्ली छ ।

सरकारले काठमाडौं उपत्यकामा निषेधाज्ञा घोषणा गरेपछि पछिल्ला तीन दिन (७२ घन्टा)मा पाँच लाख मानिस बाहिरिएका छन् । बुधबारदेखि उपत्यकामा निषेधाज्ञा लागू हुँदै छ ।

निषेधाज्ञापछि उद्योग–व्यवसाय बन्द हुने, रोजगारी गुम्ने र जीवन जटिल हुने त्रासले ठूलो संख्यामा सहरी मजदुर गाउँ फर्किएका छन् । उच्च शिक्षा पढ्न काठमाडौं आएका विद्यार्थी पनि धमाधम फर्किएका छन् ।

काठमाडौंको गोंगबु बसपार्क, कलंकी, जडीबुटी, कोटेश्वर र भक्तपुर क्षेत्रमा अत्यधिक भिड छ । मंगलबार राति अबेरसम्म कलंकीमा घर जानेको मेला नै छ । लामो दूरीका यात्रु नागढुंगामा दिनभरजसो जाममा परेका छन् । उपत्यकाबाहिरबाट खाली गाडी आउने र भरिएका गाडी बाहिर जाने क्रम बढेपछि त्यस क्षेत्रको आवागमन नै अस्तव्यस्त बनेको थियो ।

पछिल्ला दुई दिनमा नियमित गाडीले नपुगेको र बाहिरबाट मगाउनुपरिरहेको नेपाल राष्ट्रिय यातायात व्यवसायी महासंघले जनाएको छ । मानिसहरू रिजर्भ गाडीमा समेत बाहिरिइरहेका छन् । ‘मुख्यगरी थानकोट, धुलिखेल, नुवाकोट र दक्षिणकाली नाका हुँदै मानिस बाहिरिएका छन्,’ महासंघका अध्यक्ष योगेन्द्रनाथ कर्माचार्यले भने । ट्राफिक प्रहरीले भने तीन दिनमा दुई लाख मानिस मात्र बाहिरिएको बताएको छ । तर, सबै नाकाको रेकर्ड नहुने भएकाले प्रहरी तथ्यांकभन्दा धेरै यात्रु बाहिरिएको महासंघको दाबी छ ।

महानगरीय ट्राफिक प्रहरीले पनि नाकामा सवारी जाँच बढाएको जानकारी दिएको छ । सिट क्षमताभन्दा धेरै यात्रु राख्ने, मास्क नलगाउनेलाई कारबाही भइरहेको ट्राफिक प्रहरीको भनाइ छ । अहिलेको जस्तै गत वर्ष पनि लकडाउनअघि गाडी र पछि पैदल गरी १२ लाख यात्रु जिल्ला फर्किएका थिए ।

निषेधाज्ञाअघि नै उपत्यका भित्रिनुपर्ने सवारी जाममा फसे

निषेधाज्ञाका कारण उपत्यकाबाट बाहिरिनेहरुको चापका कारण राजधानीको नागढुंगा तथा थानकोट क्षेत्रमा अझै जाम रहेको ट्राफिक प्रहरीले जनाएको छ ।

उपत्यकाबाट बाहिरिनेहरुको चापका गएरातिदेखि नै कलंकीदेखि नागढुंगा र त्यसभन्दा पर धादिङसम्मनै चर्को जाम रहेको थियो ।

सो जाम अहिलेपनि पुरा नखुलेको महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाले जनाएको छ । महाशाखाका एसपी श्यामकृष्ण अधिकारीले बाटो अझै क्लियर नभएको र निषेधाज्ञा अघि नै उपत्यका प्रवेश गर्नुपर्ने गाडीहरु जाममै फसेका छन् । ती गाडीहरुलाई उपत्यका भित्रन दिने उनको भनाइ छ ।

उनका अनुसार काठमाडौंको हकमा निषेधाज्ञा उलंगन गर्ने चार पांग्रे र दुई पांग्रेगरी २०० सवारी होल्ड भएका छन् । उनीहरुलाई बेलुका ७ बजेमात्रै छाड्ने उनको भनाइ छ । उनले ८१ ठाउँमा सवारी चेक गर्ने योजना भएपनि अहिले ४० ठाउँमा चेकजाँच भइरहेको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

महामारी होस् या बाढी पहिरो : मौन रहने यी स्टार

उसो त, सामाजिक कार्य गर्दा प्रचार नै गर्नुपर्छ भन्ने छैन । केही प्याकेट चाउचाउ र नुन बाड्दा पनि फोटो खिचाएर ठूलै हल्ला गर्नेहरुको जमात यहाँ…

धनाढ्यले पनि छाड्दैनन् सामाजिक सुरक्षा भत्ता

चितवन । वार्षिक २६ किलो हाराहारी सुनको व्यापार गर्ने नारायणगढ बजारका एक व्यापारी विश्वकै महँगोमध्येको मर्सिडिज कार चढेर छोराको पोषण भत्ता लिन वडा हुँदै बैंक…

कतारले विश्वकप हेर्न आउने १० लाख दर्शकलाई कोरोनाभाइरसको खोप निशुल्क…

कतार सरकारले अर्को वर्ष हुने फिफा विश्वकपका खेलहरू हेर्न रंगशालामा जाने दर्शकहरूले कोरोनाभाइरसविरूद्धको खोप लगाउनै पर्ने नियम लागू गर्ने भएको छ। प्रधानमन्त्री तथा आन्तरिक मन्त्री…

एक नेपाली प्रधानमन्त्री जो बग्गीमा बसी रुँदैरुँदै भारत गए, उतैबाट…

राणा शासनको अन्तिम कालखण्डको कुरा हो । जंगवहादुरले शुरु गरेको शासनसत्ता सय वर्ष पुग्दै थियो । तिनताका उता भारत भर्खरै अंग्रेजको उपनिवेशवाट मुक्त भएको थियो…

माधव नेपाल धेरै अघि बढेको ओलीको निश्कर्ष, एमाले एकताको सम्भावना…

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक विवाद हल हुनेमा नेताहरु नै अन्यौलमा परेका छन् । अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधव…