‘चिप्ल्याउने अंकल’ अहिले आफैं चिप्लिए !

काठमाडौं । केही समययता रंग पत्रकार प्रकाश सुवेदी नेपाली चलचित्रकर्मीमाझ ‘आतंक’ का पर्याय बन्दै आएका छन् । राष्ट्रिय टेलिभिजनबाट प्रसारण हुने कार्यक्रममार्फत सिलसिलेवाररूपमा एकपछि अर्का कलाकारलाई बदनाम गर्न खोजेको आरोप उनीमाथि लाग्ने गरेको छ ।

पछिल्लो समय सुवेदीले एपी वान टेलिभिजनमा दुईवटा मनोरञ्जनात्मक कार्यक्रम प्रसारण गर्दै आएका थिए । ‘रजतपट’ र ‘ग्ल्यामर गफ’ नामका दुवै कार्यक्रम विवादित बनेपछि टेलिभिजनले ‘सस्पेन्ड’ गरिदिएको छ । कार्यक्रममार्फत आफ्नो चरित्रहत्या गरिएको भन्दै नायिका शिल्पा पोखरेलले टेलिभिजनमा उजुरी गरेकी थिइन् ।

सुवेदी र उनको कार्यक्रममाथि उजुरी परेको यो पहिलो घटना होइन । केही समयअघि नायिका पूजा शर्माले पनि आफ्नो विषयमा गरेको भद्दा टिप्पणीलाई लिएर उजुरी गरेकी थिइन् । त्यसबेला सुवेदी माफी मागेर उम्केका थिए । तर, अहिले भने उनको जागिर धरापमा परेको छ । उनले यूट्युवमार्फत आफ्नो कार्यक्रमलाई निरन्तरता दिन सक्छन् । वा, अर्को टेलिभिजनमा बसाइ सर्न सक्छन् । तर यस प्रकरणले उनको पत्रकारिता करिअरमा गम्भीर घाउचोट लागेको छ ।

त्यसो त सुवेदी पहिल्यैदेखि विवादित छविका पत्रकार हुन् । लामो समयदेखि रंग पत्रकारिता गर्दै आएका उनी यतिबेलासम्म ‘लिजेन्ड’ भइसक्नुपर्थ्यो, तर नेपाली चलचित्रलाई माथि उकास्नेभन्दा तल गिराउन उनी बढी तल्लीन रहे । कलाकारहरूलाई कन्ट्रोभर्सीमा पारेर भ्यूज बटुल्ने शैलीले उनलाई दिग्गज पत्रकारबाट ‘भाइरल यूट्युवर’ को स्तरमा झारिदिएको छ । टिकटकमा छाउनुलाई सफलताको मानक ठानिरहँदा उनले आफ्नो सार्वजनिक प्रतिष्ठा गुमिरहेको पत्तै पाएनन् ।

पछिल्लो समय धेरै कलाकारहरू सुवेदीको कार्यक्रममा जानै डराउँछन् । खासगरी मुलधारका नायिकाहरू । सुवेदीसँग व्यक्तिगत घनिष्ठता भएका कलाकारहरू पनि उनको शैलीसँग सन्तुष्ट छैनन् । फलस्वरूप उनी सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भएका नयाँ पात्रहरूमाथि निर्भर भइरहेका छन् । यस्ता पात्रहरूलाई ल्याएर उनले भ्यूज बटुल्न त सफल भएका छन्, तर उनको साख चाहिँ दिनप्रतिदिन गिर्दो छ ।

कलाकार पनि पानीमाथिका ओभाना चाहिँ छैनन् । बिनातयारी जसलाई पनि अन्तर्वार्ता दिन जाने, जुनसुकै विषयवस्तुमा पनि बोल्न तयार हुने, चर्चाका लागि अन्टसन्ट बोलिदिने, अनि जब गालीगलौजको वर्षा हुन थाल्छ, अनि रोइलो गर्ने कलाकारहरू यहाँ धेरै छन् । कलाकारको यही कमजोरीको फाइदा सुवेदीजस्ता पत्रकार/यूट्यूवरहरूले उठाएका हुन् ।

निरुतादेखि पूजासम्म

सुवेदी दुई दशकभन्दा बढी समयदेखि रंग पत्रकारितामा छन् । उनले कान्तिपुर टिभीबाट शुरू गरेको ‘रजतपट’ कार्यक्रम पछि प्राइम टेलिभिजन हुँदै एपी वानमा पुगेको हो । कान्तिपुरमा छँदादखि नै उनको प्रस्तुतिमा समस्या थियो । धेरै कलाकारहरू त्यतिबेलैबाट उनीसँग चिढिएका थिए । नायिका निरुता सिंहले उनीसँग झगडै गरेकी थिइन् ।

ऋषि धमलाको प्राइम टिभीमा आएपछि उनी ‘भाइरल कन्टेन्ट’को पछि दौडिन थाले । कलाकारहरूलाई बोलाउने र सकेसम्म विवादित कुरा ओकल्न लगाउने उनको प्रयास हुन्थ्यो । उनको यस्तो प्रयासको सबैभन्दा ठूलो शिकार दिपाश्री निरौला बनिन् । ‘राजेश हमाल महानायक हुन् र ?’ भन्ने अभिव्यक्तिले दिपाश्रीलाई चरम विवादमा पार्यो । राजेश हमालका फ्यानहरुबाट उनी चर्को गालीगलौजको शिकार बनिन् ।

नायिका स्वस्तिमा खड्कामाथि पनि सुबेदीले छुद्र टिप्पणी गरेका थिए । स्वस्तिमाले सामाजिक सञ्जालमा हालेको श्रीमानसँगको एउटा तस्वीरलाई लिएर उनले टेलिभिजनबाटै भनेका थिए, ‘काम साम छैन, बुढो बोक्यो हिँड्यो ।’

प्रकाशलाई अन्तर्वार्ता दिएर नायिका पूजा शर्मा पनि कन्ट्रोभर्सीमा परिन् । उनलाई सुवेदीले कार्यक्रममा अन्तर्वार्ताका लागि बोलाएर सामान्य ज्ञानका प्रश्न सोधेका थिए, जसमा उनी कमजोर थिइन् । सहज प्रश्नको पनि जवाफ दिन नसकेपछि पूजा निकै ट्रोल भइन् । प्रकाश भने हौसिदै गए ।

पछि उनै पूजामाथि सुवेदीले टेलिभिजन कार्यक्रममै भद्दा टिप्पणी गरे । पूजालाई लक्षित गर्दै उनले कार्यक्रममा बोलेका थिए, ‘यत्रा-यत्रा दाह्रा निस्केकाहरूलाई हामीले महानायिका बनाइदिनुपर्ने !’

उक्त टिप्पणी भने सुवेदीका लागि निकै महंगो सावित भयो । धेरै कलाकारहरूले खुलेर उनको विरोध गरे । पूजाले धेरै ठाउँ उजुरी गरिन् । अन्ततः सुबेदीले टेलिभिजनबाटै माफी माग्न बाध्य भए । तर, त्यसपछि पनि उनको शैली फेरिएन ।

शिल्पामाथि आ’क्रमण

पछिल्लो समय उनी नायिका शिल्पा पोखरेलमाथि खनिएका छन् । शिल्पाले एक विवाहित व्यक्तिसँग अफेयर चलाएर उनको घर बिगारेको आरोप उनले लगाएका थिए । सो आरोपको शिल्पा र अन्य सम्वन्धित व्यक्तिहरूले खण्डन गरेका छन् ।

सुवेदीले शिल्पा र उनका पूर्वपति छवि ओझा बीचको विवादलाई पनि अहिले निकै उछालेका छन् । उनीहरूको डिभोर्स सम्वन्धी अदालतमा विचाराधीन मुद्दालाई प्रभावित तुल्याउने गरी एकतर्फी रिपोर्टहरू उनले प्रसारण गरेपछि टेलिभिजनले चेतावनी दिएको थियो । गत २ वैशाखमा टेलिभिजनको बोर्ड वैठकले उनलाई यो विषयमा थप रिपोर्ट नबनाउन चेतावनी दिएपछि त्यसको अटेर गर्दै सुवेदीले अर्को एपीसोडमा छवि ओझाको अन्तर्वार्ता प्रसारण गरे ।

छविसँग प्रकाशको पुरानो घनिष्ठता छ । त्यही घनिष्ठताका आधारमा प्रकाशले छविलाई साथ दिँदै आएका छन् । यसो गर्दा उनले पत्रकारिताको आधारभूत सिद्धान्तलाई कुल्चिन पुगे । अर्कोतर्फ एक महिला कलाकारको विगतलाई उछालेर वर्तमानमा विवाद पैदा गर्नु पनि कुनै गतिलो पत्रकारिता होइन । दाम्पत्य जीवनमा शिल्पाबाट पनि गल्ती भएका होलान् । त्यो उनीहरुको निजी मामला हो । अहिले अदालतमा मुद्दा विचाराधीन रहेकाले पनि मिडियाले यसमा धेरै टाउको दुखाइरहनु आवश्यक छैन ।

चिप्लाउने अंकल आफैं चिप्लिए !

कमेडी च्याम्पियनमा एक प्रतियोगीले हालै प्रकाश सुवेदीको ‘चिप्ल्याउने पत्रकारिता’ माथि व्यंग्य गरेका थिए ।

उनको प्रस्तुति यस्तो थियोः

‘नमस्ते आदरणीय दर्शकवृन्द । यो कार्यक्रम चिप्लेटी । म कार्यक्रमको सारथी चिप्ल्याउने अंकल । यी दुई कलाकारको त डिभोर्स भइसक्यो । बाहिर आउन मात्रै बाँकी हो । मैले आउट गरिदिएँ, है त ।’

सुवेदीको पत्रकारिता ठ्याक्कै यही हो । अरुलाई सँधै कलाकारलाई चिप्ल्याएर आफू हिट खोजे, तर, अहिले आफैं चिप्लेका छन् । अब चाहिँ उनको चिप्ल्याउने पत्रकारितामा बिराम लाग्ला कि ?

भर्खरै प्रकाशित

अदालतले दियो ओली सरकारलाई अर्को झट्का : चुरेको गिट्टी, बालुवा…

चुरे क्षेत्रको ढुंगा, गिट्टी र बालुवा बेच्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न सर्वोच्च अदालतले अन्तरिम आदेश गरेको छ । सो रिटबारे सुनुवाइपछि संवैधानिक इजलासले अन्तरिम आदेश…

गंगामा तैरिरहेको बाकसभित्र भेटिइन् २१ दिनकी बच्ची, बाहिर निकाल्ने आँट…

भारतीय राज्य उत्तर प्रदेशको गाजिपुरस्थित ददरीघाटमा गत सोमबार बिहान गंगा नदीमा एउटा प्लाइउडको बाकस बग्दै-बग्दै आइरहेको थियो। सोमबार गंगामा स्नान गर्न गएकाहरूले बाकसबाट बच्चा रोइरहेको…

मल्टिपल इन्ट्री भिसा भएका नेपालीहरु खोप लगाउनकै लागि अमेरिका जान…

काठमाडौं । मल्टिपल इन्ट्री भिसा भएका नेपालीहरु खोप लगाउनकै लागि अमेरिका जान थालेका छन् । अमेरिकाले विदेशी पर्यटकका लागि पनि सजिलै कोरोनाविरुद्धको खोप दिन थालेपछि…

रोनाल्डो र मेसी भन्दा दशौँ गुणा सम्पति, यी हुन् विश्वकै…

विश्वका धनाढ्य फुटबलको को होलान् ?  धेरैलाई मेसी, रोनाल्डो वा नेइमार भन्ने लाग्ला । तर, विश्वका धनाढ्य फुटबल युरोप वा दक्षिण अमेरिका नभएर एशियाका हुन्…

अनेरास्ववियुको राहत वितरणमा माओवादीले हस्तक्षेप गरेपछि

काठमाडौं । मेलम्चीमा राहत वितरणको विषयमा एमाले र माओवादी केन्द्र निकट विद्यार्थी संगठनबीच झ’डप भएको छ । नेकपा एमाले निकट विद्यार्थी संगठन अनेरास्ववियुले राहत वितरण…