नेपाल दक्षिण एशियामा सबैभन्दा खुशी मुुलक, विश्वको ८७ औं स्थानमा

राष्ट्रसंघीय दिगो विकास परियोजनाले सार्वजनिक गरेको सन् २०२१ को खुशि देशहरुको सूचिमा नेपाल ८७ औं स्थानमा परेको छ ।रिपोर्टका अनुसार नेपाल यो रिपोर्टमा दक्षिण एसियाली देशहरुमध्ये शीर्ष स्थानमा छ ।विश्वव्यापी बरियतामा नेपाल ८७ औं स्थानमा छ र नेपालको अंक ५.२६९ छ ।

यो अघिल्लो वर्षको तुलनामा बढी हो । अघिल्लो वर्ष नेपाल ९२ औं स्थानमा थियो र त्यस वर्ष नेपालको अंक ५.१३७ थियो । यद्यपि छिमेकी देश चीनको प्रगति भने नेपालको भन्दा बढी छ । अघिल्लो वर्ष चीन नेपालभन्दा पछाडि ९४ औं स्थानमा थियो र उसको अंक ५.१२४ थियो ।

अहिले भने चीन नेपाललाई उछिन्दै ५.३३९ अंकका साथ ८४ औं स्थानमा आएको छ ।त्यस्तै युरोपेली मुलुक फिनल्यान्ड लगातार चौथोपटक विश्वकै सबैभन्दा खुसी राष्ट्र बनेको छ । संयुक्त राष्ट्रसंघको ‘वर्ल्ड ह्याप्पिनेस रिपोर्ट’ का अनुसार सन् २०२० मा पनि यहाँका नागरिकलाई सबैभन्दा बढी खुसी पाइएको हो ।रिपोर्टका अनुसार डेनमार्क दोस्रो स्थानमा छ ।

स्विट्जरल्यान्ड, आइसल्यान्ड र नेदरल्यान्ड्स क्रमशः तेस्रो चौथो र पाँचौं स्थानमा छन् । न्युजिल्यान्ड यो सूचीको शीर्ष १० मा पर्ने एकमात्र गैरयुरोपेली मुलुक हो । बेलायत १३औं स्थानबाट ३ स्थान तल खस्किँदै १७ ‍औं स्थानमा पुगेको छ । सूचीमा सबैभन्दा कम खुसी मुलुकमा अफगानिस्तान छ ।

विश्वका १४९ मुलुकमा गरिएको सर्वेक्षणका आधारमा उक्त नतिजा निकालिएको हो । सर्वेक्षणमा सहभागी हुनेलाई आफ्नो सामाजिक जीवन, व्यक्तिगत स्वतन्त्रता, जीडीपी, भ्रष्टाचारको स्तरका आधारमा आफ्नो खुसीको तह बताउन भनिएको थियो ।

भर्खरै प्रकाशित

उपत्यकामा निजी गाडी चलाउन दिने तयारी, साँझ ५ बजे सिडिओको…

काठमाडौं । उपत्यकामा निषेधाज्ञा थप गर्दा निजी सवारी साधनलाई सञ्चालन गर्न दिने प्रशासनले तयारी गरेको छ । जोर–विजोर प्रणालीमा चल्न दिने वा अरु नियम लगाउने…

थर थाहा पाएर कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ

थरका कारण तनहुँकी २४ वर्षीय रूपा सुनारलाई कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ परेकी छन्। काठमाडौंको बबरमहलस्थित प्रधान थरकी महिलालाई महानगरीय प्रहरी वृत्त सिंहदरबारले प’क्राउ गरेको महानगरीय…

कहिलै नछुट्टिने भनेर १२३ दिनसम्म सँगै हतकडी लगाएका जोडीले टिभीमै…

आखिर सम्बन्ध बिग्रिसकेको छ र मन टुटिसकेको छ भने जति बल गर्दा पनि विवाह बन्धन टिक्न सक्दो रहेनछ । युक्रेनमा एक जोडीको हकमा यस्तै भएको…

चीनले थुनिएको पानी तर्काएपछि दोलखामा तत्कालको जोखिम टर्‍यो

काठमाडौं । चीनको स्वशासित क्षेत्र तिब्बतमा भारी वर्षापछि आएको पहिरोका कारण थुनिएको नदीलाई चिनियाँ पक्षले नै बिस्तारै खोलिदिएपछि तामाकोशीको तटीय क्षेत्रमा तत्कालको जोखिम टरेको जिल्ला…

प्रभु साह एमालेमा बस्न नचाहेपछि….

विगत लामो समयदेखि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई साथ दिदै आएका माओवादी नेता प्रभु साह र प्रधानमन्त्री बिचको सम्बन्ध अहिले चिसिएको छ । हिजोसम्म प्रधानमन्त्रीको अति…