ईश्वर पोखरेलले सर्वोच्चका न्यायाधीशलाई भने : “तिमी भन्दा शक्तिशाली जनता हुन्”

काठमाडौं । नेकपा ओली समूहका नेता एवम् उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलले संसद विघटन मुद्दामा सर्वोच्च अदालतको फैसला प्रति असहमति जनाएका छन् । आफू निकट विद्यार्थीले राजधानीमा गरेको कार्यक्रममा पोखरेलले मुलुकलाई अस्थिरता धकेल्नेगरी फैसला आएको भन्दै असहमति रहेको बताए ।

‘सबैभन्दा ठूलो फैसला दिने न्यायाधीश सर्वोच्चको न्यायाधीशहरु होइनन् र हुन सक्दैनन् । सवैभन्दा ठूलो फैसला दिने न्यायाधीश भनेका जनता हुन्’, उनले भने । तर, लोकतन्त्र र शक्ति पृथकीकरणमा विश्वास गर्ने भएकाले सर्वोच्चको फैसला कार्यान्वयन गर्ने पोखरेलले बताए ।

सर्वोच्चको फैसला प्रति असहमति रहेको जनाउँदै पोखरेलले भने, ‘तिमी भन्दा शक्तिशाली न्यायाधीशहरु जनता हुन् । जनताले गर्ने फैसलाको प्रतीक्षामा छौं हामी । त्यसको तयारीमा छौं ।’

सर्वोच्च अदालतको फैसलाबारे बोल्नु हुन्न भन्ने सोचाइ राख्नेहरुको सन्दर्भ उल्लेख गर्दै उनले भने, ‘यो विरुद्धमा होइन, हाम्रो असहमति हो । विश्लेषणको आधारमा गरेको हाम्रो अहसमति । हामीले भनेका छौं– तिम्रो फैसलाले यो मुलुक जुन दुर्भाग्यतिर जान लाग्दैथियो, त्यही दुर्भाग्यतिर जानको लागि प्रेरित गरेको छ ।’

पोखरेलले सर्वोच्चको फैसलाकै कारण मुलुक विकास र समृद्धिमा बाधा पुग्ने जिकिर गरे । अराजकतालाई बढावा दिनेगरी फैसला आएको भन्दै पोखरेलले मुलुकलाई घिनलाग्दो राजनीतिक खेलतर्फ धकेलेको पनि बताए । उपप्रधानमन्त्री पोखरेलले सर्वोच्चको फैसला प्रति दुख व्यक्त गर्न पनि आह्वान गरे ।

कार्यक्रममा पोखरेलले के भने ?

हामी लोकतन्त्रमा विश्वास गर्छौ, शक्ति पृथकीकरणमा विश्वास गर्छौ । तर, अदालतको फैसलालाई त्यस हिसाबले मान्दामान्दै पनि हामी भन्न चाहन्छौं– सबैभन्दा ठूलो फैसला दिने न्यायाधीश यो सर्वोच्चको न्यायाधीशहरु होइनन् र हुन सक्दैनन् । सबैभन्दा ठूलो फैसला दिने न्यायाधीश भनेका जनता हुन् ।

जनताले गर्ने फैसलाको प्रतीक्षामा छौं हामीहरु । हामी लोकतन्त्रमा विश्वास गर्ने भएको हुनाले, शक्ति पृथकीकरणको सिद्धान्तमा विश्वास गर्ने भएको हुनाले, सर्वोच्च अदालतले गरेको फैसलालाई मान्दछौं ।

त्यो मान्दछौं भनेको अर्थ हामी त्यसलाई कार्यान्वयन पनि गर्छौ । तर, हामी के विश्वास व्यक्त गर्दछौं भने तिमी भन्दा शक्तिशाली न्यायाधीशहरु जनता हुन् । जनताले गर्ने फैसलाको प्रतीक्षामा छौं हामी । त्यसको तयारीमा छौं । यो कुरामा जोड दिन चाहन्छौं ।

अहिले पनि सर्वोच्च अदालतले गरेको फैसलामा बोल्न हुँदैन भन्ने यस्ता खाले सोचाइ राख्ने मान्छेहरु पनि छन् । यो विरुद्धमा होइन, हाम्रो असहमति हो । विश्लेषणको आधारमा गरेको हाम्रो अहसमति । हामीले भनेका छौं, तिम्रो फैसलाले यो मुलुक जुन दुर्भाग्यतिर जान लाग्दैथियो, त्यही दुर्भाग्यतिर जानको लागि प्रेरित गरेको छ ।

यो अदालतको फैसलाले त्यही कुरा गरेको छ । त्यसकारणले राजनीतिक अस्थिरता निम्त्याउने, यो अस्थिरताका कारणले आर्थिक विकास र समृद्धिमा बाधा पुर्‍याउने , अराजकतालाई बढावा दिने, मुलुकुको एउटा राष्ट्रियता र स्वाभिमानलाई कमजोर बनाउने काम हुनेछ ।

अब राजनीतिमा हिजो ५२ सालपछि जुन ढंगको घिनलाग्दो खेल सुरु भयो । त्यही खेलको पुनरावृत्ति हुनेछ । दुखका साथ भन्न चाहन्छु, सम्मानित सर्वोच्च अदालतको फैसलाले मुलुकको राजनीतिलाई त्यही फोहोरी आहालतिर धकेलेको छ । यसप्रति म दुख व्यक्त गर्न चाहन्छु । हामी सबैले त्यो फैसलालाई त्यस हिसाबले दुख व्यक्त गर्नुपर्दछ भन्ने कुरा पनि म राख्न चाहन्छु ।

भर्खरै प्रकाशित

प्रशिक्षक अब्दुल्लाहको आरोपपछि एन्फा उपाध्यक्ष नेम्वाङले यस्तो भने

सामाजिक सञ्जालमा फुटबलका मुख्य प्रशिक्षक अबदुल्लाह अल्मुताइरीले राजीनामाको घोषणा गरे पनि अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा)ले आधिकारि रूपमा नआएको जनाएको छ। उपाध्यक्ष पंकजविक्रम नेम्वाङका कारण…

माधवकुमार नेपाललाई बराबरी अधिकारसहित दोस्रो अध्यक्ष

नेकपा एमालेभित्र आन्तरिक विवाद समाधान गर्न दबाब बढिरहेका बेला माधवकुमार नेपाल पक्षका नेताले समान अधिकारसहित सम्मानजनक एकता आवश्यक रहेको बताएका छन्। नेता नेपालले रायसुझावका लागि…

राज कुन्द्राको बचाउ गर्दै शिल्पाको बयान–‘उनले पो’र्न होइन इराटिक फिल्म…

पो’र्न फिल्म बनाएको आरोपमा प’क्राउ परेका आफ्ना श्रीमान् राज कुन्द्राको बचाउ गर्दै नायिका शिल्पा सेट्टीले उनी निर्दोष रहेको बयान दिएकी छिन् । मुम्बई पुलिसको क्रा’इम…

चाइनाको भेरोसेल खोप र अमेरिकाको जोन्सन खोपमा कुन लगाउँदा राम्रो…

काठमान्डौ । चाइनाको भेरोसेल खोप र अमेरिकाको जोन्सन खोपमा के फरक छ ? कुन राम्रो ? जोनसन खोप रुघा लाग्ने एडेनो भाइरसमा कोरोना भाइरसका स्पाइक…

अबको २६ वर्षमा भारत, अमेरिका र चीन बराबर धनी हुन्छ…

काठमाडौँ । भारतीय अर्बपति मुकेश अम्बानीले अबको २६ वर्षभित्र भारत, अमेरिका र चीन सरह बराबरी धनी हुने दावी गरेका छन् । भारतको सबैभन्दा धनी र…