म्यानमारमा भएको सैन्य ‘कू’को काठमाडौंमा विरोध

१९ माघ, काठमाडौं । म्यानमारमा भएको सैन्य ‘कू’को काठमाडौंमा विरोध भएको छ । बृहत नागरिक आन्दोलनका अभियन्ताहरूले सोमबार दिउँसो ४ः३० बजे माइतीघर मण्डलामा भेला भएर नेपालमा जस्तै प्रतिगमन सुरु भएको भन्दै विरोध गरेका हुन् ।

आइतबार सिफलमा विरोध प्रदर्शन गरेको नागरिक अभियन्ताहरूले माइतीघरमा आकस्मिक विरोध प्रदर्शन गरे ।

दिउँसो अनामनगरमा बसेको ‘बृहत् नागरिक आन्दोलन’को बैठकले लोकतन्त्र एउटा देशसँग मात्र सम्बन्धित नहुने निचोड निकाल्दै तत्काल विरोध गर्ने निर्णय गरेको थियो । बैठकपछि अभियन्ताहरू युग पाठक, नारायण वाग्ले, राजेन्द्र महर्जन, अर्चना थापा, सञ्जीव उप्रेती, रीता परियार लगायतको टोली माइतिघरतर्फ लागेका थिए ।

विरोध प्रदर्शनमा ‘म्यानमारी जनताको अधिकार फिर्ता गर’, ‘हामी म्यानमारको जनताको पक्षमा छौं’ लगायतका ब्यानर बोकेर अभियन्ताहरूले प्रदर्शन गरेका थिए । उनीहरूले सैनिक सत्तामाथि विश्व समुदायको कहिल्यै साथ नहुने भन्दै शान्तिपूर्ण भेलासहित आफ्ना कुरा राखे ।

प्रदर्शनमा बोल्दै अभियन्ता सागर परियारले विश्वको जुनसुकै देशको लोकतन्त्रमाथि आक्रमण भए पनि त्यो सह्य नहुने बताउँदै सैन्य ‘कू’को भर्त्सना गरे । परियारले भने, ‘कुनै पनि ‘कू’ स्वतन्त्र नागरिकले स्वीकार गर्न सक्दैन । अझ म्यानमारको सन्दर्भमा त्यहाँ निकै जटिल अवस्था छ । यसैले तत्काल लोकतन्त्र बहाली हुनुपर्छ ।’

यता प्रदर्शनलाई सम्बोधन गर्दै विश्लेषक उज्ज्वल प्रसाईंले म्यानमारको कूबाट नेपाली नागरिकले पनि पाठ सिक्दै सचेत हुनुपर्ने बताए । प्रसाईंका अनुसार नेपालमा पनि कमजोर प्रतिपक्षको फाइदा उठाउँदै जुनसुकै बेला कू हुन सक्नेछ । ‘पुसमा संसद विघटन भयो, माघमा सैन्य अभ्यास भन्दै बख्तरबन्द गाडी सहरमा घुमाइँदैछ’ प्रसाईंले भने, ‘यो प्रतिकूल अवस्थामा हाम्रो लोकतन्त्रमाथि प्रहार हुने सम्भावना धेरै हुन्छ ।’

केपी ओली सरकारले धर्म निरपेक्षता, संघीयता, संसदलाई निरन्तर प्रहार गर्नु सैन्य कूकै शैली भएको प्रसाईंको मत थियो ।

बृहत नागरिक आन्दोलनका अभियन्ता युग पाठकले म्यानमारको लोकतन्त्रमाथि मात्र नभएर समग्र विधिको शासनमाथि सैन्य आक्रमण भएको टिप्पणी गरे । उनले अनलाइनखबरसँग भने, ‘लोकतन्त्रमाथि प्रहार हुँदा चुप बस्नै मिल्दैन भन्ने सोचले सडकमा आएका हौं । हामी म्यानमारी जनताको अधिकारको लागि आवाज बुलन्द गर्नेछौं ।’

माइतीघरबाटै अभियन्ता अनुभव अजितले आफू म्यानमार गएको अनुभव सुनाउँदै त्यहाँ रहेका नेपाली मूलका म्यानमारी जनताको जीवनरक्षाको माग राखे । ‘नेपाल र म्यानमारबीच धेरै समाजिक–आर्थिक समानता छ’, अजितले भने, ‘यसर्थ नेपाली जनता म्यानमारको घटनाले चिन्तित हुँदा विश्व समुदायले पनि म्यनमारमाथि चासो राख्नुपर्छ ।’

विश्लेषक राजेन्द्र महर्जनले पनि विश्व परिवेशमा लोकतन्त्रमाथि एकपछि अर्को आक्रमण भएको टिप्पणी गरे । महर्जनका अनुसार निरंकुश शक्तिले लोकतन्त्र, विश्वशान्ति र अग्रगमनमा खलल पुर्‍याइरहेको छ ।

विरोध प्रदर्शनमा युवा टोलीको सक्रिय उपस्थिति थियो । विश्वविद्यालय पढ्दै गरेका युवा अभियन्ताहरू विवश बाबु, देवव्रत, बच्चु हिमांशुलगायतले म्यानमारको सैन्य ‘कू’को खुलेर विरोध गरे । बृहत् नागरिक आन्दोलनले मंगलबार सहीद शुक्रराज र गंगालालको सम्मानमा उनीहरूलाई गोली हानिएको स्थान शोभा भगवतीमा कार्यक्रम गर्दैछ ।

भर्खरै प्रकाशित

एमाले सांसदहरुले तत्काल राजीनामा दिनुपर्छ : बाबुराम भट्टराई

सत्ता साझेदार जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद अध्यक्ष डा.बाबुराम भट्टराईले नेकपा एमालेका सांसदहरुलाई पदबाट राजीनामा दिन चुनौति दिएका छन् । पूर्वप्रधानमन्त्री समेत रहेका भट्टराईले संसदलाई…

पाइलट एजी शेर्पा : जस्ले ७३ जनालाई नयाँ जीवन दिए

काठमाडौं । एजी शेर्पा अर्थात् ७३ जना यात्रुको जीवन फर्काइदिने भगवान । ‘हामफाल्छौँ, नबाँचिनेरहेछ’ भनेर जीवन माया मारेर चिच्याउँने यात्रुको मुहारमा खुसी ल्याइदिए पाइलट एजी…

भारतको सीमामा ५० हजार चिनियाँ सैनिक, नियन्त्रण रेखामा ठूलो संख्यामा…

काठमाडौं। भारत चीन सीमा क्षेत्र पूर्वी लद्दाखको वास्तविक नियन्त्रण रेखा (एलएसी) मा चीनले ५० हजार सैनिक तैनाथ गरेको छ । यस क्षेत्रमा चिनियाँ सेनाले ठूलो…

परराष्ट्रमन्त्री अमेरिका पुगेपछि भने, ‘एमसीसी संशोधन हुन सक्दैन, जसरी पनि…

काठमाडौं । परराष्ट्रमन्त्री डा. नारायण खड्काले अमेरिकी सहयोग परियोजना (एमसीसी) संशोधन हुन नसक्ने बताएका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघको ७६ औं महासभामा भाग लिन न्युर्योक पुगेका…

विमानका यात्रुको अनुभव : एयर होस्टेसको आँखामा आँसु थियो, हामीले…

११ असोज, काठमाडौं । सोमबार काठमाडौंबाट उडेको वुद्ध एयरको विमान विराटनगर विमानस्थलमा अवतरण हुन नसकेपछि फेरि काठमाडौं फर्कियो । त्रिभुवन विमानस्थलमा पनि सहजै अवतरण हुन…