रेनुले गरेको रतपुर महानगरकाे विकासमा ओलीले आँखा लगाए : काम गर्ने कालु, मकै खाने भालु !

चितवन। भरतपुर महानगरपालिका प्रमुख रेनु दाहालले यहाँको गौरवको आयोजना सिटी हल र पुल्चोक–गोन्द्राङ ६ लेन सडकको शिलान्यास काम चलाउ सरकारका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले गर्न नमिल्ने बताएकी छन्।

शुक्रबार भरतपुर महानगरपालिकाकै सभाहलमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा प्रमुख दाहालले महानगरसँग कुनै समन्वय नै नगरी, कुनै जानकारी नगराई स्थानीय तहको गौरवको आयोजनामा केन्द्र सरकारले हस्तक्षेप गर्नु राज्यको दुरुपयोग भएको बताइन्।

पत्रकार सम्मेलनमा नगर प्रमुख दाहालले भनिन्, ‘काम सुरु भइसकेको आयोजनाको शिलान्यास गर्न प्रधानमन्त्री नै आउनु भनेको राज्यको सरासर दुरुपयोग हो, यसमा हाम्रो गम्भीर असहमति छ, स्थानीय स्वायत्त शासनको बर्खिलाप भएको महसुस हामीले गरेका छौँ ।’

केन्द्र सरकारको ठाडो हस्तक्षेप

प्रमुख दाहालले काम चलाउ सरकारले भरतपुर महानगरलाई निषेध गरेर संघीयताको मूल मर्म विपरीत गएर स्थानीय सरकारको अधिकारमाथि ठाडो हस्तक्षेप गरेको बताइन् ।

उनले भनिन्, ‘विगतमा पटकपटक शिलान्यासको मिति तोकेर तयारी ग¥यौँ, तर अनेक बहाना बनाइ शिलान्यास गर्न दिइएन, अहिले काम सुरु भइसकेको आयोजनामा स्थानीय सरकारलाई गुमराहमा राखेर शिलान्यास गर्ने योजना केन्द्र सरकारले बनाएकोमा यसप्रति हाम्रो गम्भीर असहमति छ ।’

प्रमुख दाहालले महानगरलाई पूरै माइन गरेर शिलान्यास कार्यक्रम राखेकाले सो कार्यक्रममा महानगर सहभागी नहुने बताइन् । उनले प्रश्न गर्दै भनिन्, ‘शिलान्यास कार्यक्रमपछि आमसभा समेत राखिएको सुनिएको छ, शिलान्यास कार्यक्रम भन्ने अनि राज्यको दुरुपयोग गरेर आमसभा राख्न मिल्छ ?’ भरतपुर महानगरले यसअघि पटकपटक अर्थमन्त्री विष्णु पौडेलसँग कुराकानी गरेर शिलान्यास गर्न खोज्दा विभिन्न बहानाबाजी गरेर रोक्ने काम भएको प्रमुख दाहालले बताइन् ।

संघीय सरकारकोे हतोत्साहित बनाउने हर्कत

‘संघीयताको मर्म भनेको स्थानीय सरकारको अधिकार खोस्ने हो ? स्वामित्व लिने हो ?’ उनले प्रश्न गर्दै भनिन्, ‘संघीय सरकारको यस्तो हर्कतबाट स्थानीय सरकार निराश भएको छ, हतोत्साही भएको छ ।’ सिटी हल र ६ लेन सडकको परिकल्पनाकार भरतपुर महानगर भएको उनको भनाइ छ ।

पत्रकार सम्मेलनमा प्रमुख दाहालले सिटी हल र ६ लेन सडकको काम तीव्र रुपमा अगाडि भरतपुर महानगरले बढाएको बताइन् । उनले भनिन्, ‘संघीय सरकारले बाइपास गरे पनि निर्माणको काम रोकिने छैन, समयअगावै काम सम्पन्न गर्नेछौँ । गुणस्तरीय बनाउनेछौँ ।’ उनले निर्माणको क्रममा आउने सबै समस्या समाधान गर्न भरतपुर महानगरले एउटा संयन्त्र बनाएको बताइन् ।

आमालाई बच्चाको माया सबैभन्दा बढी

‘तीन वर्ष अघि नै ठूलो लगाव र मिहिनेतबाट भरतपुर महानगरले सिटी हल र ६ लेन सडकको आयोजना ल्याएको हो, हामीलाई यसको धेरै माया छ, एउटी आमालाई आफ्नो बच्चाको माया कति लाग्छ, त्यति माया हामीलाई यी आयोजनाको छ’ प्रमुख दाहालले भनिन्, ‘एक दिन आएर शिलान्यास गर्नेलाई आयोजनाको माया के हुन्छ र ?

उनले सिटी हल र ६ लेन सडकको जन्मदाता (आमा) भरतपुर महानगर भएको बताइन् ।
पत्रकार सम्मेलनमा भरतपुर २१ का वडाध्यक्ष चित्रसेन अधिकारीले स्थानीय स्वयत्त शासनलाई संघीय सरकारले हस्तक्षेप गरेको बताए । उनले भने, ‘प्रतिनिधि सभा विघटन गरेको सरकारले शिलान्यास गर्दै हिँड्न मिल्दैन, यसको ठूलो मूल्य चुकाउनुपर्छ ।’

ओलीलाई रेणु दाहालको चुनौती

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई भरतपुर महानगरपालिकाकी प्रमुख रेणु दाहालले चुनौती दिएकी छिन् । भरतपुरमा आज दुई ठुला आयोजनाहरुको शिलान्यास गर्न लागेका ओलीलाई दाहालले चुनौती दिदै प्रतिकार गर्ने चेतावनी दिएकी हुन् ।

आज प्रधानमन्त्री ओलीले भरतपुरमा सिटी हल निर्माण र महेन्द्र राजमार्गको पुलचोक गोन्द्राङ सडकलाई ६ लेनको फराकिलो बनाउने योजनाको शिलान्यास गर्ने कार्यक्रम छ । महानगरपालिका प्रमुख दाहालले आफ्नो कार्यकालमा भइरहेको विकास निर्माणमा सत्ता र शक्तिको दुरुपयोग गरी जर्बजस्ती शिलान्यास गर्न लागिएको बताइन् । उनले भनिन्, यो सत्ताको दुरुपयोग गरी जर्बजस्ती गर्न लागिएको हो, हामी बहिष्कार मात्र नभई प्रतिकार नै गर्छौं ।

महानगरपालिका प्रमुख रेणु दाहालले आफूले निकै मिहेनत गरी भरतपुरमा विकासको कामलाई निकै अगाडि बढाएको बताइन् । चितवनमा विकास निर्माणले गति लिइरहेको र विभिन्न आयोजनाहरु ल्याउन आफूले भूमिका खेलेको बताइन् । आयोजना ल्याउने काम आफूहरुले गरेको तर शिलान्यास गर्न अर्को पक्ष आउन लागेको भन्दै आपत्ती जनाइन् ।

चितवन प्रचण्डको गृहजिल्ला हो । उनी यसअघि चितवन क्षेत्र नम्बर ३ बाट निर्वाचित भएका थिए । आज प्रचण्डकै निर्वाचन क्षेत्रमा ओलीले सम्बोधन गर्ने कार्यक्रम समेत छ । भरतपुर महानगरपालिकाकी मेयर रेणु दाहाल प्रचण्डकी छोरी हुन् । प्रधानमन्त्री ओलीले प्रचण्डको आलोचना गर्ने क्रममा छोरीलाई मेयर बनाएको विषय पनि उल्लेख गर्दै आएका छन् ।

भर्खरै प्रकाशित

महामारी होस् या बाढी पहिरो : मौन रहने यी स्टार

उसो त, सामाजिक कार्य गर्दा प्रचार नै गर्नुपर्छ भन्ने छैन । केही प्याकेट चाउचाउ र नुन बाड्दा पनि फोटो खिचाएर ठूलै हल्ला गर्नेहरुको जमात यहाँ…

धनाढ्यले पनि छाड्दैनन् सामाजिक सुरक्षा भत्ता

चितवन । वार्षिक २६ किलो हाराहारी सुनको व्यापार गर्ने नारायणगढ बजारका एक व्यापारी विश्वकै महँगोमध्येको मर्सिडिज कार चढेर छोराको पोषण भत्ता लिन वडा हुँदै बैंक…

कतारले विश्वकप हेर्न आउने १० लाख दर्शकलाई कोरोनाभाइरसको खोप निशुल्क…

कतार सरकारले अर्को वर्ष हुने फिफा विश्वकपका खेलहरू हेर्न रंगशालामा जाने दर्शकहरूले कोरोनाभाइरसविरूद्धको खोप लगाउनै पर्ने नियम लागू गर्ने भएको छ। प्रधानमन्त्री तथा आन्तरिक मन्त्री…

एक नेपाली प्रधानमन्त्री जो बग्गीमा बसी रुँदैरुँदै भारत गए, उतैबाट…

राणा शासनको अन्तिम कालखण्डको कुरा हो । जंगवहादुरले शुरु गरेको शासनसत्ता सय वर्ष पुग्दै थियो । तिनताका उता भारत भर्खरै अंग्रेजको उपनिवेशवाट मुक्त भएको थियो…

माधव नेपाल धेरै अघि बढेको ओलीको निश्कर्ष, एमाले एकताको सम्भावना…

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक विवाद हल हुनेमा नेताहरु नै अन्यौलमा परेका छन् । अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधव…