आक्रमक संसदलाई मध्यनजर गर्दै भुइँमा ठोकिए कुर्सी, ताकि संसद् चल्दा कसैले उठाउन नसकोस्

विराटनगर : प्रदेश १ को प्रदेशसभा बैठक बुधबार सुरु हुँदै छ। यसपटक बैठकस्थलको तयारी विगतभन्दा भिन्न रूपमा गरिएको छ। सांसद बस्ने कुर्सी फेर्नेदेखि कुर्सीका खुट्टालाई एकअर्कामा जोडेर फलामको पाताको ‘बोल्डिङ’ नै गरिएको छ। कुर्सी उचाल्न र हल्लाउन नसक्ने बनाइएको छ। यसअघिका कुर्सी सार्न र उठाउन मिल्ने थिए।

अबको बैठकमा मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध नेकपाको पुष्पकमल दाहाल–माधवकुमार नेपाल समूहले दर्ता गरेको अविश्वास प्रस्तावका विषयमा छलफल गरिनेछ। छलफलका क्रममा विवाद र अवरोध हुन सक्ने अनुमान गर्दै यसपटक प्रदेशसभा सचिवालयले विशेष तयारी गरेको हो। ‘सदन चल्ने कुरो हो, जे पनि हुन सक्छ। पहिलेका उदाहरणबाट पाठ सिकेको हो’, सचिवालयका एक कर्मचारीले कुर्सी मिलाउँदै भने।

पहिले प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेस अल्पमतमा हुँदा प्रदेशमा नेकपाको दुई तिहाइ बहुमतको सरकार थियो। बहुमतमा अधिकांश प्रस्ताव पारित हुँदै आए पनि अहिले बहुमतभित्रै दुई समूह भएकाले यसपटकको सदन अलि विशेष हुन सक्ने कुरालाई ध्यानमा राख्दै सुरक्षाको दृष्टिकोणमा पनि मजबुत बनाइएको प्रदेशसभाका सचिव गोपालप्रसाद पराजुलीले बताए।

‘पहिले स्वास्थ्य मापदण्डलाई ख्याल गरिएकोमा अहिले सुरक्षा मापदण्डलाई पनि ख्याल गरेर बस्ने स्थानको व्यवस्था मजबुत बनाएका छौं’, सचिव पराजुलीले भने।

बर्खे अधिवेशन कोरोना भाइरस संक्रमणका कारण ‘स्क्रिन सेयरिङ’मार्फत दुई हलमा सांसदलाई राखेर सम्पन्न गरिएको थियो। यसपटक भने कोरोना संक्रमण घटेकाले स्वास्थ्यसम्बन्धी मापदण्ड पालना गर्दै साविककै हलमा सबैलाई राखेर बैठक सञ्चालन गर्ने तयारी प्रदेशसभा सचिवालयले गरेको छ।

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली समूहका मुख्यमन्त्री राईविरुद्ध अविश्वासको प्रस्ताव दर्तापछि एकले अर्को समूहका सांसदलाई कारबाही र निलम्बन गर्ने लहर चलेको छ। सांसद निलम्बन गर्दै प्रदेशसभामा उपस्थित नै नहुने र छेक्नेसम्मका योजना बन्न थालेको पाइएपछि तयारी मजबुत पारिएको सचिवालयले जनाएको छ।

‘बैठकभित्र फरक समूह बस्ने स्थान बनाएको छैन। सत्तापक्ष र प्रतिपक्षका सांसद बस्ने फरक लहर हुन्छन्’, सचिव पराजुलीले भने, ‘पार्टी नफुटी बाहिरको प्रभाव प्रदेशसभा बैठकको बस्ने दृश्यमा देखिने छैन। हामीले यसरी बनायौँ।’

यसपटक सुरक्षाको विषयमा प्रदेशसभा सचिवालय सचेत बनेको देखिएको छ। कुर्सीमा फलामको पाता कस्नेसँगै प्रदेशसभा बैठकमा सुरक्षाका लागि खटिने मर्यादापालकको संख्या पनि थप गरिएको छ। पहिले ४७ जना मर्यादापालक खटिने गरेकोमा १० जना थप गर्दै ५७ पु¥याइएको छ। यसअघि सुरक्षा निकाय र सचिवालयको टिमबीच भएको छलफल र निर्णयबमोजिम सुरक्षा मापदण्ड अपनाइएको सचिवालयले जनाएको छ। ५७ जना मर्यादापालकले ९३ जना सांसदको निगरानी गर्नेछन्।

पछि हटे तीन सांसद

अविश्वास प्रस्तावमा हस्ताक्षर गरेकामध्ये पूर्वराज्यमन्त्री जसमाया गजमेरसहित तीन सांसद पछि हटेका छन्। प्रदेशसभा सदस्य गजमेर, गोपाल बुढाथोकी र श्रीप्रसाद मैनालीले सोमबार प्रदेशसभा सचिवालयमा सामूहिक निवेदन दिँदै आफ्नो प्रस्ताव फिर्ता लिएका हुन्। उनीहरूले नेकपाको सरकारविरुद्ध नेकपाकै सांसदले अविश्वास प्रस्ताव दर्ता गर्नु उपयुक्त नभएको जनाएका छन्। नेकपाको दाहाल–नेपाल समूहका ३७ सांसदले पुस १२ गते अविश्वास प्रस्ताव दर्ता गरेका थिए। तीमध्ये पछि हट्नेको संख्या पाँच पुगेको छ।

भर्खरै प्रकाशित

प्रचण्डलाई लेखराज भट्टले दिए यस्तो निम्तो

काठमाडौं- उद्योग वाणिज्य तथा आपूर्तिमन्त्री लेखराज भट्टले नेकपाका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई पार्टीमा फर्किन निम्तो दिएका छन् । उनले प्रचण्डको पछिल्लो अभिव्यक्तिमाथि आपत्ति जनाउंदै यसरी…

नेपाली महिलामाथि भारतीय सुरक्षा बलले हा’तपात र दु’र्व्यवहार गरेपछि बेहलीयावासी…

भारतीय सीमा सुरक्षा बल एसएसबीले नेपालीमाथि ज्या’दती गरेको भन्दै रूपन्देहीको नेपाल-भारत सीमानाका बेलहियावासीले बुधबार साँझ प्रदर्शन गरेका छन्। सिमापारि सुनौली गएकी बेलहियाकी देवी आलेलाई चेकजाँचको…

छोराले ओगटेको सम्पत्ति फिर्ता गर्न माग गर्दै बुबा–आमा मिडियामा

काठमाडौं, १९ फागुन । जेठो छोरा प्रेमराज श्रेष्ठले काठमाडौंमा भएको घर ओगटेकोे भन्दै बाबु आमाले सम्पत्ति फिर्ता गर्न माग गरेका छन् । आज (बुधबार) काठमाडौंमा…

प्रधानमन्त्री ओलीले एउटा गैंडाको एक वर्षभरि पालनपोषणको सम्पूर्ण जिम्मा लिने

१९ फागुन, काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले एउटा गैंडाको एक वर्षभरि पालनपोषणको सम्पूर्ण जिम्मा लिएका छन् । नेपाल प्रकृति संरक्षण कोषले विश्वजन्तु दिवस तथा…

प्रधानमन्त्रीका लागि मरिहत्ते गरेको छैन, पाए छाड्ने कुरै हुदैन :…

चितवन । कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले प्रधानमन्त्री पदका लागि आफू मरिहत्ते नगर्ने तर पाएदेखि नभाग्ने बताएका छन् । चितवनको रत्‍ननगरमा पार्टीका नेता स्वर्गीय एकनाथ रानाभाटको…