ओलीको बुई चढेर सत्ताको सपना देख्दै देउवा, कार्यकर्ता नै अचम्मित

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रतिनिधि सभा विघटन गरेपछि देशमा राजनितिक संंकट देखिएको छ । आफ्नै पार्टीको आन्तरिक विवाद मिलाउन नसक्दा पार्टी भित्रैबाट राष्टपति विरुद्ध महाअभियोग र सरकार विरुद्ध अविश्वास प्रस्ताव आउने देखिएपछि प्रधानमन्त्री ओलीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर हठात रुपमा निर्वाचनको घोषणा गर्नुभयो ।

संविधानमा प्रधानमन्त्री हुन्छु भन्ने एक जना सांसदले समेत विश्वासको मत लिन्छु भन्दासम्म कानुनी रुपमा प्रतिनिधिसभा विघटन गर्न पाइदैंन । तर हाम्रा प्रधानमन्त्रीले संविधानमा व्यवस्था नै नभएको विषयलाइ संविधानको धारा ७५ र ७६ को हवाला दिएर प्रतिनिधिसभा विघटन गर्नुभयो । राजनीतिक बृत्त र नागरिक समाजले यो असंवैधानिक कदमको व्यापक विरोध गरेका छन् ।

तर देशको प्रमुख विपक्षी दल, पुरानो ‘प्रजातान्त्रिक’ पार्टी भन्ने नेपाली काँग्रेस भने ढुलमुले चरित्रमा देखिएको छ । अधिकांश केन्द्रीय सदस्यहरुले ओलीको कदमलाई अंसवैधानिक भनिरहँदा सभापति शेर बहादुर देउवा भने प्रधानमन्त्रीलाई साथ दिइरहनु भएको छ ।

संविधानमा परिकल्पना नै नगरिएको व्यवस्थाको हवाला दिंदै जननिर्वाचित निकाय विगठन गरेर ८ वर्ष लगाएर बनाएको संविधानको धज्जी उडाउँदा समेत देउवा मौन हुनु र ढुलमुले चरित्र देखाउनुले उहाँ र ओलीको सल्लाहमै प्रतिनिधि सभा विघटन गरेको आशंका गर्न प्रशश्त ठाउँ देखिन्छ ।

अझ अचम्म लाग्दो कुरा त संवैधानिक अंगहरुमा नियुक्ति पाएका केही मानिस देउवा निकटका समेत छन् । सुरुदेखि नै सरकारको क्रियाकलापको मौन समर्थन गरिरहेका देउवाका केही मानिस संवैधानिक आयोगमा नियुक्त हुनुले ‘ओली पथ’मा देउवाको समर्थनको पुष्टि गर्दछ । यसले स्पष्ट पार्छ देउवा ओलीका हर गलत कदममा साथ दिने ‘मतियार’ हुन् ।

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रतिनिधि सभा विघटन गरेपछि देशमा राजनितिक संंकट देखिएको छ । आफ्नै पार्टीको आन्तरिक विवाद मिलाउन नसक्दा पार्टी भित्रैबाट राष्टपति विरुद्ध महाअभियोग र सरकार विरुद्ध अविश्वास प्रस्ताव आउने देखिएपछि प्रधानमन्त्री ओलीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर हठात रुपमा निर्वाचनको घोषणा गर्नुभयो ।

संविधानमा प्रधानमन्त्री हुन्छु भन्ने एक जना सांसदले समेत विश्वासको मत लिन्छु भन्दासम्म कानुनी रुपमा प्रतिनिधिसभा विघटन गर्न पाइदैंन । तर हाम्रा प्रधानमन्त्रीले संविधानमा व्यवस्था नै नभएको विषयलाइ संविधानको धारा ७५ र ७६ को हवाला दिएर प्रतिनिधिसभा विघटन गर्नुभयो । राजनीतिक बृत्त र नागरिक समाजले यो असंवैधानिक कदमको व्यापक विरोध गरेका छन् ।

तर देशको प्रमुख विपक्षी दल, पुरानो ‘प्रजातान्त्रिक’ पार्टी भन्ने नेपाली काँग्रेस भने ढुलमुले चरित्रमा देखिएको छ । अधिकांश केन्द्रीय सदस्यहरुले ओलीको कदमलाई अंसवैधानिक भनिरहँदा सभापति शेर बहादुर देउवा भने प्रधानमन्त्रीलाई साथ दिइरहनु भएको छ ।

संविधानमा परिकल्पना नै नगरिएको व्यवस्थाको हवाला दिंदै जननिर्वाचित निकाय विगठन गरेर ८ वर्ष लगाएर बनाएको संविधानको धज्जी उडाउँदा समेत देउवा मौन हुनु र ढुलमुले चरित्र देखाउनुले उहाँ र ओलीको सल्लाहमै प्रतिनिधि सभा विघटन गरेको आशंका गर्न प्रशश्त ठाउँ देखिन्छ । अझ अचम्म लाग्दो कुरा त संवैधानिक अंगहरुमा नियुक्ति पाएका केही मानिस देउवा निकटका समेत छन् ।

सुरुदेखि नै सरकारको क्रियाकलापको मौन समर्थन गरिरहेका देउवाका केही मानिस संवैधानिक आयोगमा नियुक्त हुनुले ‘ओली पथ’मा देउवाको समर्थनको पुष्टि गर्दछ । यसले स्पष्ट पार्छ देउवा ओलीका हर गलत कदममा साथ दिने ‘मतियार’ हुन् ।

केन्द्रीय समितिमा ओलीको कदम असंवैधानिक भयो, संविधानको रक्षार्थ काँग्रेस सडक आन्दोलनमा जानुपर्छ भन्ने धेरैको मत छ । बैठकमा देउवा र अन्य केन्द्रीय सदस्यको मत बाझाबाझ हुदाँ आन्दोलनमा जाने मतले अहिले बल पाएको छ । र काँग्रेस आन्दोलनमा छ । तर सभापति देउवालाई यो आन्दोलन पटक्कै मनपरेको छैन् ।

उहाँले आफ्नै सहयात्री साथीहरुको ‘प्रेसर’ थेग्न नसकेर आन्दोलनमा जाने सहमत्ति जनाउनु भएको मात्रै हो । उहाँलाई मिडिया र आफ्ना कार्यकर्तासँग जवाफ दिन यो आन्दोलनले सहयोग पनि भएको छ । तर अहिले पनि उहाँ ओली पथकै पक्षमा हुनुहुन्छ र निर्वाचनमा होमिन कार्यकर्तालाई निर्देशन दिइराख्नु भएको छ । ‘

उहाँले प्रतिनिधिसभा विघटनको मुद्दा अदालतमा विचारधीन भएकाले सडकबाट यो निर्णय गर भनेर प्रेसर दिन नहुने बताउनुहुन्छ । उहाँको हरेक भाषणमा यही कुरा दोहोरिरहेको छ । यो देशका प्रधानमन्त्री नै अदालतलाई प्रभावमा पार्ने गरी अभिव्यक्ति दिइराख्दा प्रमुख विपक्षी दलका नेतालाई के ले रोकेको होला ?

के साँच्चै देउवा कानुनी शासनको परिपालक हुन् त ? उहाँको राजनितिक जीवनलाई नियाल्दा त्यस्तो देखिन्न । यदि देउवा कानुनी शासनलाई मान्छन् भने हुँदै नभएका संवैधानिक व्यवस्था गरी प्रधानमन्त्रीले संसद विघटन गर्दा उहाँ अदालतको निर्णय कुर्न किन बाध्य हुनुभयो ? उहाँको कानुनी शासन कहाँ गयो ? उहाँले त्यसको प्रतिरोध किन गर्न सक्नु भएन ? प्रश्न अनगिन्ति छ ।

पछिल्लो समय आफ्नो पार्टीको दृढ धारणा तय गर्न नसक्दा देउवा आलोचित हुनुहुन्छ । आम कार्यकर्ता काँग्रेस आन्दोलनमा जाने कि निर्वाचनमा भनेर प्रश्न गरिरहेका छन् । आन्दोलनमा देखिएका आम कार्यकर्तालाई अदालतले जे भन्छ त्यही गर्ने हो भन्दै उहाँ भाषण गरिरहनु भएको छ ।

यदि अदालतले संसद पुनःस्थापना गर्यो भने काँग्रेसले आन्दोलन छाड्ला तर प्रतिनिधिसभा विघटन सही हो र अब देश निर्वाचनमा जानुपर्छ भन्ने निर्णय गर्यो भने काँग्रेस निर्वाचनमा जाने त ?

आन्दोलन छाडेर निर्वाचनमा जाँदा अदालतको मान राखेको त भन्न सकिएला तर आफ्नै नेतृत्वमा बनाएको संविधानको काँग्रेसले अपमान गर्नेछ ।

अहिले तत्काल हेर्दा देउवालाई ओली पथमै लाग्दा दुवै हातमा लड्डु जस्तो लाग्छ । किनकि प्रतिनिधिसभा पुनस्थापना भएपनि काँग्रेस सरकारमा जानेछ र निर्वाचन भएपनि काँग्रेस अहिलेको भन्दा केही ठूलो पार्टी हुनेछ । सायद सरकारको नेतृत्व पनि गर्ला । तर आफैले बनाएको संविधानलाई भने काँग्रेसले मार्नेछ । र देश झनै अस्थिरतामा फस्ने निश्चित छ ।

त्यसैले काँग्रेसले के गर्ने हो अहिले नै लाइन क्लियर गर्नुपर्ने देखिन्छ । संसद पुनःस्थापना र निर्वाचन दुवै स्विकार्य छ भनेर ढुलमुले अभिव्यक्तिले मात्रै अब काँग्रेस र लोकतन्त्रलाई जोगाउन सक्दैन् ।

आफ्नो ढुलमुले नितिले विवादमा पर्ने देउवा मिडिया समेत फेस गर्न चाहनु हुन्न । केही दिनअघि एक कार्यक्रममा सिन्धुपाल्चोक पुग्नुभएका उहाँले प्रेस युनियनले गरेको पत्रकार भेटघाट कार्यक्रममा समेत सहभागि हुनु भएन ।

पहिले नै समय निर्धारण गरेर गरिएको समसामयिक भेटघाट कार्यक्रम उहाँले अन्तिममा आएर स्थगित गर्नुभयो । पत्रकार भेटघाटमा सहभागी हुँदा ढुलमुले नितिबारे प्रश्न आउन सक्छ भन्दै उहाँ सहभागि नहुनु भएको हो ।

उहाँ दुई घण्टा भन्दा बढी मज्जाले आराम गरेर कोठाभित्र बस्नु भयो, तर पत्रकारको अगाडिसमेत पर्न चाहनु भएन । सञ्चारकर्मीले उहाँको ढुलमुले चरित्र र ओलीसँगको साँठगाँठका विषयमा प्रश्न उठाउने संकेत पाएर उहाँले मिडियासँग फेस गर्न नचाहनु भएके हो । आफ्नो विचार स्पष्टसँग मिडिया मार्फत आम नागरिक सामु राख्न नसक्ने नेतृत्वबाट लोकतन्त्र संरक्षणको सपना देख्नु कति उचित होला ?

ओली पथ’मा लागेका उहाँ संवैधानिक ‘कु’ लाइ समेत देख्नु हुन्न । आफ्नै सहकर्मीहरुले ओलीको पछिल्लो कदमको चर्काकर्ची रुपमा आलोचना गरेको उहाँलाई पटक्कै मन पर्दैन् ।

अगाडि सत्ताको मोह देखेका देउवा ढुलमुले चरित्र देखाएर पार्टीको १४ औं महाधिवेशनसमेत टार्ने रणनितिमा पुग्नु भएको छ । आफू सभापति नहुने देखेपछि महाधिवेशन जसरी पनि रोक्न ‘ओली पथ’ले उहाँलाई थप बल पुगेको छ । तसर्थ वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेललगायत निर्वाचनमा पराजित भएका काँग्रेस नेताहरुले समेत ओलीको कदमलाई संवैधानिक ‘कु’ भनिराख्दासमेत उहाँ ओली कदमको बचाउमा लाग्नु भएको छ ।

र, यही बाटो बाटै आफ्नो सभापति पदको आयु लम्व्याउँदै प्रधानमन्त्री बन्ने सपना देख्न थाल्नु भएको छ । देउवाको यो सपनाले कांग्रेस त डुब्छ नै लोकतन्त्र र मुलुकलाइ नै खाडलमा पुर्याउने खतरा समेत छ ।

भर्खरै प्रकाशित

खोपको राजनीति डरलाग्दो, अमेरिकाको पछि लाग्दा भारतलाई पीर

भारतको सेरम रिसर्च सेन्टरले लाखौं अमेरिकी डलर बैना बुझेर पनि नेपाललाई १० लाख डोज कोभिसिल्ड महिनौं बितिसक्दा दिएको छैन । खोप उत्पादन कम भएको कारण…

भारतमा साधु ‘बाबा’ को अवतारमा पूर्वप्रधानन्यायाधीश दामोदर शर्मा !

काठमाडौं । यो तस्बिर कस्को होला ? झट्ट हेर्दा यो तस्बिर पशुपतिको कुनै सन्यासी/जोगीको जस्तो लाग्छ । तर, होइन यो फोटो अहिले सामाजिक सञ्जालमा भाइरल…

मेलम्ची : जब पाँच गोदाम खाद्यान्नका मालिक भोकै भए…

मेलम्ची । मेलम्ची बजारको उत्तरी छेउमा अवस्थित एक खाद्यान्न पसलको भुइँमा बीस प्याकेट तोरीको तेल सुकाइएको छ । छेउमा ६१ वर्षीय ज्ञानेन्द्र श्रेष्ठ झोक्राएर बसिरहेका…

अदालतले दियो ओली सरकारलाई अर्को झट्का : चुरेको गिट्टी, बालुवा…

चुरे क्षेत्रको ढुंगा, गिट्टी र बालुवा बेच्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न सर्वोच्च अदालतले अन्तरिम आदेश गरेको छ । सो रिटबारे सुनुवाइपछि संवैधानिक इजलासले अन्तरिम आदेश…

गंगामा तैरिरहेको बाकसभित्र भेटिइन् २१ दिनकी बच्ची, बाहिर निकाल्ने आँट…

भारतीय राज्य उत्तर प्रदेशको गाजिपुरस्थित ददरीघाटमा गत सोमबार बिहान गंगा नदीमा एउटा प्लाइउडको बाकस बग्दै-बग्दै आइरहेको थियो। सोमबार गंगामा स्नान गर्न गएकाहरूले बाकसबाट बच्चा रोइरहेको…