चिनियाँ खोप ५० प्रतिशत मात्रै प्रभावकारी : ध्ययन

ब्रासिलिया । चीनको सिनोभ्याकले उत्पादन गरेको कोरोना भाइरसविरुद्धको खोप ५० प्रतिशत मात्र प्रभावकारी देखिएको अध्ययनकर्ताहरूले जनाएका छन् । ब्राजिलमा गरिएको परीक्षणमा उक्त खोप ५०.४ प्रतिशत मात्रै प्रभावकारी देखिएको बताइएको हो ।

नयाँ तथ्यांकअनुसार सिनोभ्याकको खोप यसअघि दाबी गरिएको भन्दा एकदमै कम प्रभावकारी रहेको देखिएको हो । खोप स्वीकृत हुनका लागि कम्तीमा ५० प्रतिशत प्रभावकारी हुनुपर्ने प्रावधान छ । ब्राजिल सरकारले कोभिडविरुद्ध देशभर लगाउन तयार राखेका दुइटा खोपमध्ये एउटा सिनोभ्याकले बनाएको कोरोनाभ्याक खोप हो ।

कोरोनाभ्याक खोपले मृतप्रायः कोरोना भाइरसलाई शरीरमा प्रवेश गराएर मानिसमा रोगप्रतिरोधी क्षमतालाई लड्न सिकाउने जनाइएको छ । इन्डोनेसिया, टर्की र सिंगापुरले यो खोप किन्न आफूहरू तयार रहेको बताइसकेका छन् ।

ब्राजिलमा गरिएको परीक्षणमा बुटानटान इन्स्टिच्युटका अध्ययनकर्ताहरूले उक्त खोप कोरोना भाइरसका मध्यमदेखि गम्भीर खालका अवस्थामा ७८ प्रतिशत प्रभावकारी रहेको गतसात बताएका थिए । तर मंगलबार उनीहरूले उक्त तथ्यांकमा उपचार आवश्यक नपर्ने सामान्य मध्यम खालका संक्रमण भएका व्यक्तिहरूको तथ्यांक नसमेटिएको बताएका हुन् । उक्त तथ्यांकबिना यसको प्रभावकारिता ५०.४ प्रतिशतमा झरेको थियो । बुटानटान इन्स्टिच्युटले भने उक्त खोप उपचार आवश्यक पर्ने मध्यम संक्रमणमा ७८ प्रतिशत र गम्भीर संक्रमणमा शतप्रतिशत प्रभावकारी भएको दाबी गरेको बीबीसीले जनाएको छ । सिनोभ्याकको परीक्षणमा फरक देशमा फरक नतिजा देखिएको जनाइएको छ ।

टर्कीका अध्ययनकर्ताहरूले गत महिना यो खोप ९१.२५ प्रतिशत प्रभावकारी रहेको बताएका थिए । त्यस्तै इन्डोनेसियाली अधिकारीले यो खोप कोरोनाविरुद्ध ६५.३ प्रतिशत प्रभावकारी रहेका जनाएका थिए । यी दुवै अन्तिम अवस्थाका परीक्षणका अन्तरिम नतिजा हुन् ।

यसैबीच, विश्व स्वास्थ्य संगठनले चिनियाँ कम्पनीले उत्पादन गरेका दुइटा खोप सिनोफार्म र सिनोभ्याकको आपत्कालीन प्रयोगबारेमा अनुसन्धान भइरहेको जनाएको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनका महानिर्देशक टेड्रोस एड्हानोम गेब्रेयसेसले संगठनका विशेषज्ञहरूले त्यसबारे अध्ययन गरिरहेका जनाएका हुन् । उनले चीनका ती कम्पनीहरूले उत्पादन गरेका खोपहरूको आपत्कालीन प्रयोगका लागि आवश्यक पर्ने प्रक्रिया पूरा गर्ने विषयमा विश्व स्वास्थ्य संगठनका विज्ञहरूले काम गरिरहेका समेत बताए ।

महानिर्देशक गेब्रेयसेसले भने, ‘मलाई यस कारणले खुसी लागेको छ कि चीनका यी दुई खोपको प्रयोग र तिनको अन्तर्राष्ट्रिय प्रयोगका लागि आवश्यक गुणस्तरका विषयमा पनि विश्व स्वास्थ्य संगठनको विज्ञ समूहले काम गरिरहेको छ ।’

विश्व स्वास्थ्य संगठनले विश्वका खोप उत्पादक कम्पनीहरूलाई छिटो छिटो खोपहरू उत्पादन गर्न र यससम्बन्धी तथ्यांकहरू संगठनलाई उपलब्ध गराउन पनि विश्व समुदायलाई आग्रह गरिरहेको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

यस कारण फिलिपिन्स सरकारले यस कारण नष्ट गर्दैछ महँगा कारहरू

फिलिपिनो सरकारले गाडी तस्करहरूलाई चेतावनी दिन २१ वटा लक्जरी कार नष्ट गरेको छ। शुक्रबार सरकारको आदेशमा अनुमानित अमेरिकी १.२ मिलियन डलरको गाडी नष्ट गरिएको अटो…

नेपालमा भेटियो डेल्टा भेरियन्टमा नयाँ म्युटेसन, पुरानो भन्दा अझ संक्रामक

काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमण फैलाएको डेल्टा भेरियन्ट मा नयाँ म्युटेसन भेटिएको छ । यो डेल्टा भेरियन्टभन्दा अझ संक्रामक मानिने जनस्वास्थ्यविद्हरु बताउँछन् । स्वास्थ्य तथा…

मुस्ताङको काभ्रेभीरमा पहिरोले पुरियो मालवाहक ट्रक

जोमसोम । उत्तर-दक्षिण जोड्ने राष्ट्रिय गौरवको बेनी-जोमसोम सडकखण्ड अन्तर्गत मुस्ताङ र म्याग्दीको सिमाना काभ्रेभीर सडकमा आइतबार दिउँसो एक मालवाहक ट्रक पहिरोले पुरिएको छ । मुस्ताङको…

एमालेभित्रका पुर्वमाओवादी : ओलीसँग असन्तुष्टि र समूहमा अन्तरकलह

काठमाडौँ । एकपछि अर्को गरी नाटकीयरूपमा विकसित राजनीतिक घटनाक्रमले एमालेभित्रका ‘माओवादी’ नेताहरू असमञ्‍जसमा परेका छन् । न सन्तोषजनक भूमिका न त भविष्यको स्पष्ट मार्गचित्र, बरु…

दिपक मनाङे प्रचण्ड निवासमा, राजनीतिक घटनाक्रमबारे ‘बृहद् छलफल’

काठमाडौं । गण्डकी प्रदेशका मन्त्री दिपक मनाङेले काठमाडौं आएर माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डसँग भेटेका छन् ।फेसबुकमा भेटघाटको तस्वीर सार्वजनिक गर्दै उनले ‘पछिल्लो राजनीतिक…