हड्डी कमजोर, मुख गन्हाउनेः उच्च प्रोटिनयुक्त खाना खाँदा शरीरलाई हुन्छ यी ७ हानी

प्रोटिनले हाम्रो शरीरको क्षतीलाई रिकभर गर्न मद्दत गर्छ । यो दिमागको हाइपोथ्यालामसका लागि पनि राम्रो हुन्छ जसले हाम्रो स्मरण शक्तिलाई तीक्ष्ण बनाउने काम गर्छ । तर दैनिक रुपमा उच्च प्रोटिनयुक्त खाना खाँदा केही हानी पनि हुन्छ ।

त्यसैले प्रोटिन डाइट लिनेहरुलाई आफ्नो शरीरका लागि दैनिक कति प्रोटिनको आवश्यकता पर्छ त्यसबारे थाहा हुन जरुरी छ । उच्च प्रोटिन डाइट हाम्रो शरीरका लागि कति हानिकारक छ भन्ने बारे जानकारी लिऔं ।

बोन डिसअर्डरः

बोन डिसअर्डर हड्डीसँग जोडिएको एउटा रोग हो । सन् २०१३ मा लनिस डेलिमेरिसको नेतृत्वमा भएको अनुसन्धानले हाई प्रोटिन डाइटको अत्यधिक सेवन हाम्रो हड्डीका लागि खतरनाक साबित हुनसक्ने बताउँछ । मासु वा न्यूट्रिशनल सप्लिमेन्टबाट प्रोटिन लिनेहरु त झन् बढी सावधान हुनुपर्ने आवश्यक छ ।

वास्तवमा हाई प्रोटिन डाइटले शरीरमा पैदा भएको एसिड ‘लस अफ क्याल्सियम’ को समस्या पैदा गर्छ । यो हाम्रो हड्डीका लागि खतरनाक हुनसक्छ । यसमा रातो मासुको साटो हरियो सागसब्जीबाट पाइने प्रोटिनले हड्डी कमजोर हुने खतरा कम हुने र भाँच्चिने सम्भावना पनि कम रहने बताइएको छ ।

मुटुरोगको जोखिमः

जनावरबाट पाइने प्रोटिनले कोरोनरी हार्ट डिजिज (सीएचडी) को जोखिम बढाउँछ अर्थात् यसले मुटुजन्य रोगको समस्या पैदा गर्ने गर्छ । यद्यपि, माछा, पोल्ट्री र कम डायट्री प्रोडक्टले यसको सम्भावना कम नै रहन्छ ।

मृगौलाको समस्याः

थुप्रै अनुसन्धानले यो बताइसकेको छ कि उच्च प्रोटिनयुक्त डाइटका कारण मानिसहरुमा मृगौलाको स्टोनको खतरा बढ्ने गर्छ । हार्वर्ड युनिभर्सिटीको एक रिपोर्ट अनुसार शरीरमा युरिक एसिड लेभल र जनावरबाट पाइने प्रोटिनको खपतले मृगौलामा पत्थरीको समस्या बढाउने गर्छ । त्यसैले मृगौलाको रोगसँग जुधिरहेकाहरुलाई सागपात खान सल्लाह दिइन्छ ।

क्यान्सरः

रातो मासुलाई हाई प्रोटिन डाइटको मुख्य स्रोत मानिन्छ । केही अनुसन्धानकर्ताका अनुसार रातो मासु खाँदा कोलोरेक्टल क्यान्सरको खतरा बढ्ने गर्छ । पुरुषमा यो समस्या अली बढी नै देखिन्छ । प्रोसेस्ड मीटको सेवन गर्नेहरु पनि सावधान हुन आवश्यक छ । शोधमा बताइए अनुसार कम समयका लागि मात्रै मांसपेशीलाई फाइदा पुर्याउने गर्छ । पछि गएर यसले पुर्याउने भनेको क्षती नै हो ।

मुखबाट दुर्गन्धः

अत्यधिक मात्रामा प्रोटिनको सेवन गर्दा मुखबाट दुर्गन्ध आउने समस्या बढ्न सक्छ । विशेषगरी यदि तपाईंले कार्बोहाइड्रेटमा प्रतिबन्ध लगाउनुभएको छ भने । हाई प्रोटिन डाइटले हाम्रो शरीर केटोसिस नामको मेटाबोलिक स्टेटमा चल्ने गर्छ जहाँ विशेष प्रकारको रसायन रिलिज हुन्छ जुन मुखको दुर्गन्धको सबैभन्दा ठूलो कारण हो ।

डिहाइड्रेशनः

सन् २००२ मा प्रकाशित एक अनुसन्धानका अनुसार शरीरमा प्रोटिनको मात्रा बढ्दा हाइड्रेशन लेभल खस्कन्छ । यदि शरीरमा पानीको पर्याप्त मात्रा नराख्ने हो भने डिहाइड्रेशनको खतरा बढ्ने गर्छ । पानीले तपाईंको शरीरलाई हाइड्रेट राख्नुका साथै शरीरबाट विषालु तत्व बाहिर निकाल्ने काम पनि गर्छ ।

भर्खरै प्रकाशित

एमाले सांसदहरुले तत्काल राजीनामा दिनुपर्छ : बाबुराम भट्टराई

सत्ता साझेदार जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद अध्यक्ष डा.बाबुराम भट्टराईले नेकपा एमालेका सांसदहरुलाई पदबाट राजीनामा दिन चुनौति दिएका छन् । पूर्वप्रधानमन्त्री समेत रहेका भट्टराईले संसदलाई…

पाइलट एजी शेर्पा : जस्ले ७३ जनालाई नयाँ जीवन दिए

काठमाडौं । एजी शेर्पा अर्थात् ७३ जना यात्रुको जीवन फर्काइदिने भगवान । ‘हामफाल्छौँ, नबाँचिनेरहेछ’ भनेर जीवन माया मारेर चिच्याउँने यात्रुको मुहारमा खुसी ल्याइदिए पाइलट एजी…

भारतको सीमामा ५० हजार चिनियाँ सैनिक, नियन्त्रण रेखामा ठूलो संख्यामा…

काठमाडौं। भारत चीन सीमा क्षेत्र पूर्वी लद्दाखको वास्तविक नियन्त्रण रेखा (एलएसी) मा चीनले ५० हजार सैनिक तैनाथ गरेको छ । यस क्षेत्रमा चिनियाँ सेनाले ठूलो…

परराष्ट्रमन्त्री अमेरिका पुगेपछि भने, ‘एमसीसी संशोधन हुन सक्दैन, जसरी पनि…

काठमाडौं । परराष्ट्रमन्त्री डा. नारायण खड्काले अमेरिकी सहयोग परियोजना (एमसीसी) संशोधन हुन नसक्ने बताएका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघको ७६ औं महासभामा भाग लिन न्युर्योक पुगेका…

विमानका यात्रुको अनुभव : एयर होस्टेसको आँखामा आँसु थियो, हामीले…

११ असोज, काठमाडौं । सोमबार काठमाडौंबाट उडेको वुद्ध एयरको विमान विराटनगर विमानस्थलमा अवतरण हुन नसकेपछि फेरि काठमाडौं फर्कियो । त्रिभुवन विमानस्थलमा पनि सहजै अवतरण हुन…