सद्दाम हुसेनको अन्तिम दिनमा रोएका थिए अमेरिकी १२ सुपर सैनिक ! यस्तो छ त्यो दिनको कहानी

इराकका तानाशाह सद्दाम हुसेनको सुरक्षाका लागि गएका १२ अमेरिकी सैनिक उनको पुरा जिन्दगीका अभिन्न मित्र त थिएनन्, तर उनको जिन्दगीको अन्तिम क्षणमा चाहिँ मिल्दो साथी अवश्य थिए । सद्दामको अन्तिम क्षणसम्म साथ दिने ५५१ मिलिट्री पुलिस कम्पनीबाट छानिएका यी सैनिकलाई ‘सुपर ट्वेल्भ’ भनेर बोलाइन्थ्यो ।

यीमध्ये एक विल बार्डेनवर्परले एक पुस्तक ‘द प्रिजनर इन हिज पेलेस, हिज अमेरिकन गार्डस् एण्ड ह्वाट हिस्ट्री लेफ्ट अनसेड’ लेखेका छन् । जसमा उनले सद्दामको सुरक्षा गर्दाताका उनको अन्तिम दिनको विवरण उल्लेख गरेका छन् ।

बार्डेनवर्परका अनुसार जब सद्दामलाई फाँ’सी दिने व्यक्तिहरुमाझ हस्तान्तरण गरियो, त्यो समयमा सद्दामको सुरक्षामा रहेका सैनिकका आँखामा आँशु थियो । बार्डेनवर्पर आफ्नो एक साथी एडम रोजरसनलाई हवाला दिँदै लेख्छन्, ‘हामीले सद्दामलाई एक मनोविकृत ह’त्या’राका रुपमा कहिल्यै हेरेनौं । हामीले त उनलाई हाम्रो हजुरबुवाको रुपमा देखेका थियौं ।’

सद्दाममाथि आफ्नो १४८ वि’रोधीको ह’त्याको आदेश दिएको मुद्दा चलेको थियो । उनले इराकी जेलमा आफ्नो अन्तिम दिन अमेरिकी गायिका मेरी जे ब्लाइजको गीत सुन्दै बिताएका थिए । जो आफ्नो खचाडा एक्सरसाइज बाइकमा बस्न रुचाउथे ।

जसलाई उनी ‘पोनी’ भनेर बोलाउथे । उनलाई मिठो खाने ठूलो सोख थियो र उनी जहिल्यै केक खान आतुर हुन्थे । बार्डेनवर्परका अनुसार अन्तिम दिनमा सद्दामको सैनिकहरु प्रति व्यवहार निकै नम्र थियो र उनले आफ्नो समयको क्रुर शासक थिएँ भन्ने अनुभव कसैलाई गराएका थिएनन् ।

सद्दामलाई ‘कोहिबा’ सिगार तान्ने सोख थियो, जसलाई उनी गोलो वाइप्सको बट्टामा राख्दथे । वर्षौ पहिले आफूलाई क्युवाली नेता फिडेल क्यास्ट्रोले सिगार तान्न सिकाएको बताउथे ।

बार्डैनवर्परले पुस्तकमा सद्दामलाई बागबानीको ठूलो सोख रहेको उल्लेख गरेका छन् । त्यहीकारण सद्दाम जेल परिसरमा रहेको ठूला झाडीलाई पनि एक सुन्दर फूलको रुपमा मान्दथे । सद्दाम आफ्नो खानेकुरामा पनि निकै संवेदनशिल थिए । उनी आफ्नो खाना भाग लगाएर खान्थे ।

पहिला अमलेट, त्यसपछि मफिन अनि ताजा फलफूल । यदि गल्तीले उनको अमलेट खस्यो भने उनी खाना खाँदैन थिए । बार्डेनवर्पर एक पटक सद्दामले आफ्नो छोरा उदयको क्रु’रताको एक विभत्स किस्सा सुनाएको स्मरण गर्छन् ।

जसकारण सद्दाम रिसले चुर भएका थिए । भएको के थियो भने उदयले एक पार्टीमा गो’ली चलाएका थिए । जसकारण कैयौं मानिस म’रेका थिए भने कैयौं घा’इते भएका थिए । यो घ’टनाबाट चिन्तित बनेका सद्दामले उदयको सबै कारमा आ’गो लगाउन आदेश दिएका थिए ।

सद्दामको सुरक्षामा रहेका एक अमेरिकी सैनिकले उनलाई आफ्नो भाईको मृ’त्यु भएको बताएपछि सद्दामले उसलाई अंगालो मा’रेर ‘आजदेखि तिमी मलाई आफ्नो भाई सम्झ’ भनेका थिए ।

अर्का सैनिकलाई सद्दामले आफूलाई धनको प्रयोग गर्न अनुमति दिएमा उसको छोराको कलेज खर्च तिर्न तयार भएको बताएका थिए । एक रात सबैले एक बीस वर्षका सैनिक डसनलाई एक खराब नापको सुट लगाएर घुमेको देखेका थिए । त्यो डसनलाई सद्दामले आफ्नो सुट उपहारमा दिएको पछि खुलेको थियो । ‘कैयौं दिनसम्म हामी डसनमाथि हाँसिरह्यौं । किनकी उसले सुट लगाएर यसरी हिँडेको थियो कि ऊ कुनै फेसन शोमा क्याटवक गरिरहेको थियो’, उनले लेखेका छन् ।

हुसेनलाई उनको मु’द्दाको समयमा दुई जेलमा राखिएको थियो । एउटा जेल बग्दादमा अन्तर्राष्ट्रिय ट्राइब्यूनलको तहखाना थियो र अर्को उत्तरी बगदादमा उनको एक महल थियो जो एक द्वीपमा थियो ।

जसमा एक पुलको माध्यमबाट मात्र पुग्न सकिन्थ्यो । ‘हामीले सद्दामलाई उसको हकदार भन्दा बढी केही थिएनौं । तर हामीले उनको गरिमालाई कहिल्यै चोट पुर्याएनौं’, उनले लेखेका छन् ।

पुस्तकमा सबैभन्दा आश्चर्यजनक कुरा के छ भने सद्दाम परेपछि उनको सुरक्षार्थ खटिएका सबै सैनिकले शोक मनाएका थिए । जबकी सद्दाम अमेरिकालाई कट्टर दु’श्मन मान्दथे ।

सद्दामलाई फाँ’सी दिएपछि जब उनको शवलाई बाहिर ल्याइयो, त्यो बेला भीडले उनीमाथि थुकेको थियो र दु’व्यर्वहार गरेको थियो । यी सैनिक मध्ये एक स्टीव हचिन्सनले सद्दामलाई फाँ’सी दिएपछि अमेरिकी सेनाबाट राजीनामा दिएका थिए ।

भर्खरै प्रकाशित

माओवादी नेता पुनलाई उपचार गर्न बैंकक लगिने

१२ असोज, काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रका नेता वर्षमान पुन अनन्तलाई उपचारका लागि थाइल्याण्डको बैंकक लगिने भएको छ । उनलाई बुधबार बिहान बैंकक लगिने पारिवारिक…

ल्यान्डिङ गियरमा समस्या देखिएको बुद्ध एयरले जहाज उड्यो, जाँच गर्दा…

काठमाडौँ । ल्यान्डिङ गियरमा समस्या देखिएपछि सोमबार विराटनगर अवतरण नगरी काठमाडौं फर्केको बुद्ध एयरले एटीआर ‘अल्फा नोभेम्बर इन्डिया’ जहाज प्राविधिकहरुले जाँचेपछि उडाउन सुरु गरेको छ…

अमेरिकाले रुसी हतियार खरिद नगर्नू भनेपछि टर्कीको जवाफः आन्तरिक मामिलामा…

अमेरिकाले टर्कीलाई स्पष्ट रुपमा रुसबाट कुनै पनि हतियार खरिद नगर्न भनेपछि टर्की अमेरिकासँग रुष्ट भएको छ। हालै टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप ताइप एर्दोआनले आफ्नो देशलाई अर्को…

टीकटकमा रातभरी लाइभ बसेर दुई दिनमै दुई लाख कमाए पुण्य…

काठमाडौं । युट्यूवरलाई अन्तर्वार्ता दिएर दिन बिताउने पुण्य गौतम विश्वासको अचानक दिनचर्या फेरिएको छ । अचेल उनी दिनरात टीकटकमा झुण्डिइरहेका हुन्छन् । टीकटक लाइभमा बसेकै…

चौधरी ग्रुपले तिर्‍यो १४ अर्ब २८ करोड कर

काठमाडौँ । व्यावसायिक घराना चौधरी ग्रुपले आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा सरकारलाई १४ अर्ब २८ करोड रुपैयाँ कर तिरेको बताएको छ । उक्त आवमा सरकारले संकलन गरेको…