सद्दाम हुसेनको अन्तिम दिनमा रोएका थिए अमेरिकी १२ सुपर सैनिक ! यस्तो छ त्यो दिनको कहानी

इराकका तानाशाह सद्दाम हुसेनको सुरक्षाका लागि गएका १२ अमेरिकी सैनिक उनको पुरा जिन्दगीका अभिन्न मित्र त थिएनन्, तर उनको जिन्दगीको अन्तिम क्षणमा चाहिँ मिल्दो साथी अवश्य थिए । सद्दामको अन्तिम क्षणसम्म साथ दिने ५५१ मिलिट्री पुलिस कम्पनीबाट छानिएका यी सैनिकलाई ‘सुपर ट्वेल्भ’ भनेर बोलाइन्थ्यो ।

यीमध्ये एक विल बार्डेनवर्परले एक पुस्तक ‘द प्रिजनर इन हिज पेलेस, हिज अमेरिकन गार्डस् एण्ड ह्वाट हिस्ट्री लेफ्ट अनसेड’ लेखेका छन् । जसमा उनले सद्दामको सुरक्षा गर्दाताका उनको अन्तिम दिनको विवरण उल्लेख गरेका छन् ।

बार्डेनवर्परका अनुसार जब सद्दामलाई फाँ’सी दिने व्यक्तिहरुमाझ हस्तान्तरण गरियो, त्यो समयमा सद्दामको सुरक्षामा रहेका सैनिकका आँखामा आँशु थियो । बार्डेनवर्पर आफ्नो एक साथी एडम रोजरसनलाई हवाला दिँदै लेख्छन्, ‘हामीले सद्दामलाई एक मनोविकृत ह’त्या’राका रुपमा कहिल्यै हेरेनौं । हामीले त उनलाई हाम्रो हजुरबुवाको रुपमा देखेका थियौं ।’

सद्दाममाथि आफ्नो १४८ वि’रोधीको ह’त्याको आदेश दिएको मुद्दा चलेको थियो । उनले इराकी जेलमा आफ्नो अन्तिम दिन अमेरिकी गायिका मेरी जे ब्लाइजको गीत सुन्दै बिताएका थिए । जो आफ्नो खचाडा एक्सरसाइज बाइकमा बस्न रुचाउथे ।

जसलाई उनी ‘पोनी’ भनेर बोलाउथे । उनलाई मिठो खाने ठूलो सोख थियो र उनी जहिल्यै केक खान आतुर हुन्थे । बार्डेनवर्परका अनुसार अन्तिम दिनमा सद्दामको सैनिकहरु प्रति व्यवहार निकै नम्र थियो र उनले आफ्नो समयको क्रुर शासक थिएँ भन्ने अनुभव कसैलाई गराएका थिएनन् ।

सद्दामलाई ‘कोहिबा’ सिगार तान्ने सोख थियो, जसलाई उनी गोलो वाइप्सको बट्टामा राख्दथे । वर्षौ पहिले आफूलाई क्युवाली नेता फिडेल क्यास्ट्रोले सिगार तान्न सिकाएको बताउथे ।

बार्डैनवर्परले पुस्तकमा सद्दामलाई बागबानीको ठूलो सोख रहेको उल्लेख गरेका छन् । त्यहीकारण सद्दाम जेल परिसरमा रहेको ठूला झाडीलाई पनि एक सुन्दर फूलको रुपमा मान्दथे । सद्दाम आफ्नो खानेकुरामा पनि निकै संवेदनशिल थिए । उनी आफ्नो खाना भाग लगाएर खान्थे ।

पहिला अमलेट, त्यसपछि मफिन अनि ताजा फलफूल । यदि गल्तीले उनको अमलेट खस्यो भने उनी खाना खाँदैन थिए । बार्डेनवर्पर एक पटक सद्दामले आफ्नो छोरा उदयको क्रु’रताको एक विभत्स किस्सा सुनाएको स्मरण गर्छन् ।

जसकारण सद्दाम रिसले चुर भएका थिए । भएको के थियो भने उदयले एक पार्टीमा गो’ली चलाएका थिए । जसकारण कैयौं मानिस म’रेका थिए भने कैयौं घा’इते भएका थिए । यो घ’टनाबाट चिन्तित बनेका सद्दामले उदयको सबै कारमा आ’गो लगाउन आदेश दिएका थिए ।

सद्दामको सुरक्षामा रहेका एक अमेरिकी सैनिकले उनलाई आफ्नो भाईको मृ’त्यु भएको बताएपछि सद्दामले उसलाई अंगालो मा’रेर ‘आजदेखि तिमी मलाई आफ्नो भाई सम्झ’ भनेका थिए ।

अर्का सैनिकलाई सद्दामले आफूलाई धनको प्रयोग गर्न अनुमति दिएमा उसको छोराको कलेज खर्च तिर्न तयार भएको बताएका थिए । एक रात सबैले एक बीस वर्षका सैनिक डसनलाई एक खराब नापको सुट लगाएर घुमेको देखेका थिए । त्यो डसनलाई सद्दामले आफ्नो सुट उपहारमा दिएको पछि खुलेको थियो । ‘कैयौं दिनसम्म हामी डसनमाथि हाँसिरह्यौं । किनकी उसले सुट लगाएर यसरी हिँडेको थियो कि ऊ कुनै फेसन शोमा क्याटवक गरिरहेको थियो’, उनले लेखेका छन् ।

हुसेनलाई उनको मु’द्दाको समयमा दुई जेलमा राखिएको थियो । एउटा जेल बग्दादमा अन्तर्राष्ट्रिय ट्राइब्यूनलको तहखाना थियो र अर्को उत्तरी बगदादमा उनको एक महल थियो जो एक द्वीपमा थियो ।

जसमा एक पुलको माध्यमबाट मात्र पुग्न सकिन्थ्यो । ‘हामीले सद्दामलाई उसको हकदार भन्दा बढी केही थिएनौं । तर हामीले उनको गरिमालाई कहिल्यै चोट पुर्याएनौं’, उनले लेखेका छन् ।

पुस्तकमा सबैभन्दा आश्चर्यजनक कुरा के छ भने सद्दाम परेपछि उनको सुरक्षार्थ खटिएका सबै सैनिकले शोक मनाएका थिए । जबकी सद्दाम अमेरिकालाई कट्टर दु’श्मन मान्दथे ।

सद्दामलाई फाँ’सी दिएपछि जब उनको शवलाई बाहिर ल्याइयो, त्यो बेला भीडले उनीमाथि थुकेको थियो र दु’व्यर्वहार गरेको थियो । यी सैनिक मध्ये एक स्टीव हचिन्सनले सद्दामलाई फाँ’सी दिएपछि अमेरिकी सेनाबाट राजीनामा दिएका थिए ।

भर्खरै प्रकाशित

भिक्टोरिया क्रस विजेता तुलबहादुर पुनको नाममा बेलायतमा रेल सेवा शुरू

नरेन्द्र बस्नेत / राताेपाटी लण्डन । भिक्टोरिया क्रस विजेता गोरखा सैनिक तुलबहादुर पुनको नाममा बेलायतमा बुधबारबाट रेल सेवा शुरू गरिएको छ । लन्डनको प्याडिङटन स्टेशनमा…

अदालतले रबहादुर देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाउन आदेश दिन सक्ने

कानुन व्यवसायीहरूले नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले आफ्नो स्पष्ट बहुमत दाबी गर्दै दायर गरेको रिट निवेदनमा सांसदहरू आफैं अदालतमा आई हस्ताक्षर गरेकाले देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाउन…

फागुनमा सकिँदैछ मेयर शाक्यको पाँचवर्षे कार्यकाल, कहाँ पुग्यो नगरवासीले चढ्ने…

आजभन्दा चार वर्षअघि काठमाडौं महानगरपालिकाको मेयरमा चुनाव लड्दै गर्दा विद्यासुन्दर शाक्यले आफ्नो कार्यकालमा काठमाडौंमा मेट्रो रेल र मोनो रेल कुदाउने प्रतिवद्धता जनाएका थिए । मेयर…

फेरि बढ्यो इन्धनको मुल्य, अब पेट्रोल प्रतिलिटर १२७

काठमाडौं : नेपाल आयल निगमले फेरि इन्धनको मूल्य बढाएको छ। बुधबार राति १२ बजेपछि लागू हुने गरी निगमले इन्धनको मूल्य बढाएको प्रवक्ता विनितमणि उपाध्यायले जानकारी…

विश्वप्रकाशको प्रश्न : मन्त्रीले नै जातीय विभेदको पक्षपोषण गर्ने ?

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका प्रवक्ता विश्वप्रकाश शर्माले सरकारका मन्त्रीहरूले नै जातीय विभेदको पक्षपोषण हुने गरी सन्देश दिएको टिप्पणी गरेका छन्। रूपा सुनारलाई दलित भएकै कारण…