जव २ अर्ब डलरको कम्पनी मात्र रु. १२० मा बिक्यो

काठमाण्डौ । कोही अर्बपति उद्योगपतिले आफ्नो २ अर्ब डलरको कम्पनी १२० रुपैयाँमा बेच्लान् भन्ने कुरा तपाई पत्याउनुहुन्छ ? सायदै पत्याउनुहोला ।

तर, मानिसको जीवनमा कहिलेकाही परिस्थिति यस्तो आइदिन्छ कि, यस्तै नसोचेको घटना भइदिन्छ । यूएईका भारतीय मूलका अर्बपति बीआर शेठ्ठीले यस्तै अनपेक्षित कदम उठाउनुपर्यो । शेठ्ठीको फिनाब्लर पिएलसीले आफ्नो कारोबार इजरायल यूएई कन्सोर्टियमलाई मात्र १ डलरमा बेच्ने तयारी गरिरहेको छ ।

गत वर्षदेखि नै शेठ्ठीको कम्पनी डूब्ने क्रम सुरु भइसकेको समाचारमा जनाइएको छ । उनको कम्पनी अहिले अरबौं डलर ऋणमा डूबेको छ भने शेठ्ठीमाथि धोकाधडीका कैयन मुद्धाहरु समेत दायर भएका छन् । गत वर्षको डिसेम्बरमा उनको कम्पनीको मार्केट भ्यालू २ अर्ब डलरको उचाईमा पुगेको थियो । त्यसबेला सो कम्पनीलाई १ अर्ब डलरको ऋण लागेको बताइएको थियो ।

शेठ्ठीको फाइनान्सियल सर्भिस कम्पनी फिनाब्लरले घोषणा गरेको छ कि उसले ग्लोबल फिन्टेक इन्भेष्टमेन्ट होल्डिंग्ससँग एक सम्झौता गर्न गइरहेको छ । यो इजरायलको प्रिज्म गु्रप सहयोगी कम्पनी हो, जसलाई फिनाब्लरले आफ्नो सबै सम्पत्ति बिक्री गर्नेछ ।

इजरायलका पूर्व प्रधानमन्त्री इहुद ओलमर्टसँग जोडिएको प्रिज्म ग्रुपले लेनदेनको विषयमा अबुधाबीको रोयल स्टेटेजिक पार्टनर्ससँग एक कन्सोर्टियम गठन गरेको छ ।

फिनाब्लर बाहेक शेठ्ठीको अबुधाबीस्थित कम्पनी एनएमसी हेल्थको सेयर मूल्यमा ७० प्रतिशतसम्मको गिरावट आइसकेको छ ।

भारतीय मूलका यी उद्योगपतिविरुद्ध कैयन ठगीका मुद्धाहरु पनि चलिरहेका छन् । गत वर्ष मात्रै उनको कम्पनीलाई सेयर बजारमा कारोबार गर्न रोक लगाइएको थियो । यसरी शेठ्ठीको कम्पनीको साख बजारमा पूर्ण रुपमा ध्वस्त भइसकेको थियो । कुनै पनि कम्पनी उनको विजिनेशमा लगानी गर्न इच्छुक समेत थिएनन् । यस्तो अवस्थामा दुई देशबीच बनेको कन्सोर्टियमले प्रतिष्ठा गुमाइसकेको कम्पनी लिने निर्णय गरेको हो ।

यूएईको हेल्थकेयर इण्डस्टीबाट रातारात अरबौं डलर कमाउन सफल सेठ्ठी त्यसअघि भारतीय हुन् । उनले सन् १९७० मा एनएमी हेल्थकेयरको सुरुवात गरेका थिए । सन् २०१२ मा यो कम्पनी लण्डन स्टक एक्सचेञ्जमा सूचीकृत भएको थियो, त्यहाँ सूचीकृत हुने यूएईको यो पहिलो कम्पनी समेत थियो ।

भनिन्छ कि सत्तरीको दशमा शेठ्ठी मात्र ८ डलर बोकेर यूएई पुगेका थिए । त्यहाँ उनले मेडिकल रिप्रेजेन्टेटिभको रुपमा आफ्नो करिअरको सुरुवात गरेका थिए ।

शेठ्ठीले सन् १९८० देखि रेमिटान्स कम्पनी यूएई एक्सचेञ्जको सुरुवात गरेका थिए । शेठ्ठीले हेल्थकेयर र फाइनान्सियल सर्भिसेजको अलावा हस्पिटालिटी, फूड एण्ड वेभरेज, फर्मास्यूटिकल म्यानुफेक्चरिंग तथा रियलस्टेटमा पनि सफलता पाएका थिए ।

भर्खरै प्रकाशित

माधव नेपाल धेरै अघि बढेको ओलीको निश्कर्ष, एमाले एकताको सम्भावना…

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक विवाद हल हुनेमा नेताहरु नै अन्यौलमा परेका छन् । अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधव…

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन् : नरेश रेग्मी

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन। पढ्ने आरक्षण। यो देशमा सबैले पढ्ने आरक्षण कहाँ पाए र? ब्राह्मणहरुले वेद पढे। पुराण पढे। कर्मकाण्ड पढे र कर्मकाण्ड गरे।…

योगाको उत्पत्ति नैपालमै भएको हो, त्यतिबेला भारतको अस्तित्व नै थिएन…

काठमाडौं– प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ‌ओलीले योगको उत्पति नेपालमै भएको बताएका छन्। भारतले आफ्नो भूमिमा भएको दाबी गरेपनि त्यो समय उक्त देश नै अस्तित्वमा नरहेको उनको…

क्रिस्टियानो रोनाल्डो १४ सेकेन्डमा ९२ मिटर दौडे

युरोकप २०२० अन्तर्गत शनिबार राति जर्मनी र पोर्चुगलबीच ६ गोलको रोमाञ्चक खेल भयो । सम्भवतः यो खेल चालू युरोकपको समूह चरणकै रोमाञ्चक खेल बन्यो होला । पोर्चुगलका…

बन्यो अब मोटरबाटो पनि बन्ला नि : अध्यक्ष ढकाल

गुल्मीको बडिगाड खोलामा गत सात आठ बर्ष देखि अलपत्र परेको पुल निर्माणको कार्य कतिपय सम्पन्न भएका छन् ​भने कतिपय अन्तिम चरणमा पुगेका छन् । एउटै…