नेपालमा अझै लगानीको वातावरण बन्न सकेन : उद्योगपति चौधरी

काठमाडौं । संघीय सांसद तथा उद्योगपति विनोदकुमार चौधरीले नेपालमा अझै लगानीको वातावरण बन्न नसकेको बताएका छन् । उद्योगपति चौधरीले बुधबार नेपाल आर्थिक पत्रकार समाज (सेजन)ले आयोजना गरेको अर्थनीति बहसको कार्यक्रममा बोल्दै सो कुरा बताएका हुन् । उनले सरकारले निजी उद्योगी व्यवसायीलाई हेर्ने नकारात्मक सोचका कारण नेपालमा लगानीको वातावरण बन्न नसकेको बताए ।

नेपालमा लगानी लगाउन चाहने र नयाँ युवा उद्यमशील बन्न चाहना भएतापनि उपयुक्त वातावरण नहुँदा नेपालमा आर्थिक क्षेत्रका विकास हुन नसकेको उनको भनाइ छ । उनले निजी औद्योगिक क्षेत्रको विकासका लागि ऐन कानुन नीति नियम बनाउने कानुनी निर्माताको सोचमा सकारात्मक परिर्वतन नआएसम्म नेपालमा लगानीको सहज वातावरण बन्न नसक्ने बताए ।

उद्योगपति चौधरीले ४५ वर्ष लामो उद्योग क्षेत्रमा काम गरेको अनुभव सुनाउँदै भने,‘नेपालमा धेरैजस्तो कानुन औद्योगिक क्षेत्रको विकासका लागि बाधक बनेका छन् । उद्योगी व्यवसायीप्रति नेपालमा कानुन बनाउने निर्माताको हेर्ने दृष्टि नै गलत हुने हुँदा ऐनकानुन नीतिनियमले उद्योगी व्यवसायीलाई बाँघ्ने गरेको छ । उनले भने, ‘यदि देशमा लगानीको वातावरण बनाएर औद्योगिक क्षेत्रको विकास गरी बिदेसिएका युवालाई स्वदेशमै रोजगारी सिर्जना गर्ने हो भने कानुन बनाउनु निर्माताको सोचमा परिवर्तन ल्याउनुपर्छ ।

जुन उद्योगीले आफ्नो जीवनकाल उद्योगमा बितायो ऊ केही नजान्ने । तर, ऐन कानुन बनाउने उद्योगीलाई यसरी सोच्छन् कि उद्योगी केही जान्दैन । यसलाई केही थाहा हुँदैन भन्ने अहिलेको मानसिकता अन्त्य नभएसम्म देशमा नयाँनयाँ लगानीकर्ताको जन्म हुँदैन ।’ उनले भने, ‘देशमा कानुन कसरी बन्छ भन्ने सबैलाई थाहा छ । म आफैं दुईपटक कानुन बनाउने ठाउँमा पुगिसकेको छु ।’ ‘नियन्त्रण गर्ने मानसिकता र नकारात्मक सोच देशको आर्थिक विकास हँुदैन । जबसम्म यस्ता सोचबाट मुक्ति पाइँदैन तबसम्म मुलुकले आर्थिक रूपमा फड्को मार्न सक्दैन ।’

यसैगरी, उनले ऐन कानुन निर्मातामा पनि दक्षता हुनुपर्ने बताए । पुरानो सोचलाई परिवर्तन गर्नैपर्छ । उनले भने, ‘आर्थिक क्षेत्रको विकासका लागि कानुनी सहजता हुनु आवश्यक छ ।’ उनले भने, ‘आपूm उद्योग क्षेत्रमा लागेको ४५ वर्ष भइरहेको छ । तर, नेपालमा अझै कानुनी समस्या उस्तै छन् । कानुनी बाधा अड्चनका बाजुत पनि २०४६ सालपछि निजी क्षेत्र आर्थिक विकासमा ठूलो परिवर्तन ल्याएको छ । विभिन्न क्षेत्रमा लगानी लगाएका छन् । पर्यटन, शिक्षा औषधिजन्य कृषिलगायतका क्षेत्रमा लगानी बढेको छ । नेपालमा लगानी लगाउन सक्ने क्षेत्र धेरै नै छन् । तर, सहज वातावरण बन्न सकेको छैन ।’

उनले भने, ‘पछिल्लो समय नेपाली पनि स्वदेशमै केही मानिस उद्यमी बन्न चाहन्छन् । तर, उनीहरूलाई उद्यमशील बन्ने उपयुक्त वातावरण सरकारले दिन सकेको छैन । नयाँनयाँ प्रविधिसँग जोडिएर नेपाली युवा उद्यमी बन्नतर्फ लागेका छन् । उनीहरूको प्रोत्साहनका लागि सरकारले केही भूमिका देखिँदैन । राम्रो वातावरण नहुँदा धेरै युवा निराश हुनुपरेको छ ।’

 

भर्खरै प्रकाशित

माधव नेपाल धेरै अघि बढेको ओलीको निश्कर्ष, एमाले एकताको सम्भावना…

काठमाडौं । नेकपा (एमाले) भित्रको आन्तरिक विवाद हल हुनेमा नेताहरु नै अन्यौलमा परेका छन् । अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधव…

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन् : नरेश रेग्मी

आरक्षण ब्राह्मणहरुले पनि पाएकै हुन। पढ्ने आरक्षण। यो देशमा सबैले पढ्ने आरक्षण कहाँ पाए र? ब्राह्मणहरुले वेद पढे। पुराण पढे। कर्मकाण्ड पढे र कर्मकाण्ड गरे।…

योगाको उत्पत्ति नैपालमै भएको हो, त्यतिबेला भारतको अस्तित्व नै थिएन…

काठमाडौं– प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ‌ओलीले योगको उत्पति नेपालमै भएको बताएका छन्। भारतले आफ्नो भूमिमा भएको दाबी गरेपनि त्यो समय उक्त देश नै अस्तित्वमा नरहेको उनको…

क्रिस्टियानो रोनाल्डो १४ सेकेन्डमा ९२ मिटर दौडे

युरोकप २०२० अन्तर्गत शनिबार राति जर्मनी र पोर्चुगलबीच ६ गोलको रोमाञ्चक खेल भयो । सम्भवतः यो खेल चालू युरोकपको समूह चरणकै रोमाञ्चक खेल बन्यो होला । पोर्चुगलका…

बन्यो अब मोटरबाटो पनि बन्ला नि : अध्यक्ष ढकाल

गुल्मीको बडिगाड खोलामा गत सात आठ बर्ष देखि अलपत्र परेको पुल निर्माणको कार्य कतिपय सम्पन्न भएका छन् ​भने कतिपय अन्तिम चरणमा पुगेका छन् । एउटै…