महिला सांसदहरूले भने : पुरुष सांसदबाटै सबैभन्दा धेरै हिंसा हुन्छ

महिला सांसदहरूले पुरुष सांसदहरूबाट सबैभन्दा धेरै महिला हिंसा हुने गरेको बताएका छन्। लैंगिक न्यायका लागि संघीय सांसदहरूको समूहको बिहीबार सिंहदरबारमा भएको छलफलका क्रममा महिला सांसदहरूले कतिपय पुरुष सांसदहरूबाटै हिंसा हुने गरेको बताएका हुन्।

राष्ट्रिय सभाकी सांसद विमला राई पौडेलले संघीय संसदका पुरुष सांसदहरूबाटै महिला हिंसा भएका उजुरीहरू विभिन्न संघसंस्थामा परेको बताए। उजुरी परेपछि सांसदहरूले दवाव दिने गरेको त्यस्ता संघसंस्थाका सञ्चालिकाहरूले आफूसमक्ष बताउने उनको भनाइ छ।

“पीडितहरूलाई राख्ने संघसंस्थाका सञ्चालिकाहरूले अहिलेकै बहालवाला सांसदले पनि महिला हिंसा गरेको उजुरी आएको। मेरो विरुद्धमा किन मुद्दा हाल्नुभयो भनेर बहालवाला संघीय सांसदले हामीलाई थर्काई राख्नुभएको भनेर भन्नुहुन्छ। त्यो एकदमै जटिल कुरा हो”, पौडेलले भनिन्।

अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध समितिकी सभापति समेत रहेकी नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)की सांसद पवित्रा निरौला खरेलले निर्वाचनमा उम्मेदवारी दिने विषयमा समेत महिलाहरू राजनीतिक हिंसामा पर्ने गरेको बताइन्। जित्ने ठाउँमा पुरुष उठ्ने र नजित्ने ठाउँमा महिलालाई उठाएर राजनीतिक रूपमा महिला हिंसा हुने गरेको उनको भनाइ छ।

“हामी कानून बनाउनको लागि यो ठाउँमा उभिएका छौं। आइपुगेका छौं। तर, हामी पनि आज हिंसामा छौं। आजपनि हामीहरू राजनीतिक हिंसाबाट प्रताडित भइरहेका छौं”, उनले भनिन्। सांसद निरौलाले निर्वाचन जितेर आएका महिला सांसदहरूलाई पनि विभिन्न मानसिक तनाव दिने गरिएको बताइन्।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) की सांसद विन्दा पाण्डेले अपराध संहिताको दफा २६ मा जवरजस्ती करणी गरेको अवस्थामा महिलाले आत्मरक्षाका लागि प्रतिकार गर्दा पुरुषको मृत्यु भएमा कसूर नलाग्ने उल्लेख भएपनि व्यवहारमा लागू हुन नसकेको बताइन्। पछिल्लो समय धनकुटामा भएको घटनामा त्यस्तै देखिएको उहाँको भनाइ छ।

नेपाली कांग्रेसकी सांसद अनिता देवकोटाले सरकारले नल्याएका विधेयकहरू महिला सांसदहरू मिलेर गैह्रसरकारी विधेयकका रूपमा संसदमा दर्ता गराउनुपर्ने बताइन्। त्यसका लागि अहिलेको यो समूहले नेतृत्व गर्नुपर्नेमा जोड दिइन्।

“सरकारले ल्याउने विधेयकहरू त छँदैछन। गैह्रसरकारी विधेयकहरू हामीले दर्ता गरेर हामी महिलाहरूले साँच्चै यो विधेयक आवश्यक छ। सरकारले हामीले भनेको जस्तो न्याय दिने खालको विधेयक ल्याएको छैन भने हामीले विधेयक संसदमा दर्ता गराएर त्यसका लागि छलफल गनराउनुपर्छ”, उनले भनिन्।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)की सांसद विद्या भट्टराईले महिलामाथि हुने हिंसालाई अपराधको रूपमा लिनइनुपर्ने बताइन्। तर, अहिले हिंसा र अपराधका मुद्दालाई महिला विकासको रूपमा मात्र व्याख्या गरी कार्यक्रमहरू गरिएकाले हिंसाका घटना भइरहेको बताइन्।

जनता समाजवादी पार्टी नेपालकी सांसद प्रमिला कुमारीले नेपाल सरकारका मातहतका समितिमा ३५ प्रतिशत महिलाको प्रतिनिधित्व नगराउनु पनि महिला विरुद्धको हिंसा भएको टिप्पणी गरिन्। संविधानले दिएको व्यवस्था समेत कार्यान्वयनमा नआएको भन्दै महिलाको उपस्थिति बढाउन फेरि संविधान संशोधन गर्नुपर्नेमा उनको माग छ।

छलफलमा सांसदहरूले राजनीतिक रूपमा नै हिंसा अन्त्य नभएसम्म तल्लो तहमा हुने हिंसाका गतिविधिमा न्यूनीकरण ल्याउन नसकिने बताएका छन्। ऐन कानून बुझेकाहरूबाटै हिंसा भइरहने समाजमा ऐन कानून नबुझेकाबाट हुने हिंसा न्यूनीकरणका लागि धेरै काम गर्नुपर्नेमा महिला सांसदहरूले जोड दिए।

भर्खरै प्रकाशित

अदालतले दियो ओली सरकारलाई अर्को झट्का : चुरेको गिट्टी, बालुवा…

चुरे क्षेत्रको ढुंगा, गिट्टी र बालुवा बेच्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न सर्वोच्च अदालतले अन्तरिम आदेश गरेको छ । सो रिटबारे सुनुवाइपछि संवैधानिक इजलासले अन्तरिम आदेश…

गंगामा तैरिरहेको बाकसभित्र भेटिइन् २१ दिनकी बच्ची, बाहिर निकाल्ने आँट…

भारतीय राज्य उत्तर प्रदेशको गाजिपुरस्थित ददरीघाटमा गत सोमबार बिहान गंगा नदीमा एउटा प्लाइउडको बाकस बग्दै-बग्दै आइरहेको थियो। सोमबार गंगामा स्नान गर्न गएकाहरूले बाकसबाट बच्चा रोइरहेको…

मल्टिपल इन्ट्री भिसा भएका नेपालीहरु खोप लगाउनकै लागि अमेरिका जान…

काठमाडौं । मल्टिपल इन्ट्री भिसा भएका नेपालीहरु खोप लगाउनकै लागि अमेरिका जान थालेका छन् । अमेरिकाले विदेशी पर्यटकका लागि पनि सजिलै कोरोनाविरुद्धको खोप दिन थालेपछि…

रोनाल्डो र मेसी भन्दा दशौँ गुणा सम्पति, यी हुन् विश्वकै…

विश्वका धनाढ्य फुटबलको को होलान् ?  धेरैलाई मेसी, रोनाल्डो वा नेइमार भन्ने लाग्ला । तर, विश्वका धनाढ्य फुटबल युरोप वा दक्षिण अमेरिका नभएर एशियाका हुन्…

अनेरास्ववियुको राहत वितरणमा माओवादीले हस्तक्षेप गरेपछि

काठमाडौं । मेलम्चीमा राहत वितरणको विषयमा एमाले र माओवादी केन्द्र निकट विद्यार्थी संगठनबीच झ’डप भएको छ । नेकपा एमाले निकट विद्यार्थी संगठन अनेरास्ववियुले राहत वितरण…