कतार प्रहरीमा पठाउने भन्दै अवैध रूपमा अन्तर्वार्ता गर्ने तीन म्यानपावर कम्पनी निलम्बित

काठमाडौँ । कतारको प्रहरी सेवामा पठाउने भन्दै अवैध रूपमा अन्तर्वार्ता गर्ने तीन ठूला म्यानपावर कम्पनीलाई वैदेशिक रोजगार विभागले ६ महिना निलम्बन गरेको छ । एसओएस, डीडी ह्युमन रिसोर्स र होप इन्टरनेसनल म्यानपावर निलम्बनमा परेका हुन् ।

अब यी कम्पनीले निलम्बन फुकुवा नभएसम्म वैदेशिक रोजगारीका लागि कुनै पनि देशमा श्रमिक पठाउन नपाउने विभागले जनाएको छ । यी कम्पनीले श्रमिक भर्ना प्रक्रिया नै उल्लंघन गरी कतार प्रहरीमा जान इच्छुक नेपालीको अन्तर्वार्ता अगाडि बढाएका थिए । आफ्ना एजेन्टमार्फत अन्तर्वार्ताका लागि गोप्य भर्ती गर्न युवालाई भेला गरिएको थियो ।

उनीहरूले भेला गरेका युवाको अन्तर्वार्ता लिन कतारको आन्तरिक मन्त्रालयको मानव संसाधन विभागका उच्च अधिकारी काठमाडौं आएका थिए । विभागको टोलीले छापा मार्दा होप इन्टरनेसनलमा अन्तर्वार्ता लिइरहेका बेला कतारी अधिकारीहरूसमेत फेला परेका थिए । कारबाहीमा परेका म्यानपावर कम्पनीका सञ्चालकहरूसँग बयान लिइने भएको छ ।

विभागका अधिकृत कुशल बरालले ती म्यानपावरको बयान कार्य आइतबारबाट सुरु गर्ने बताए । म्यानपावर कम्पनीले पेस गरेको लिखित जवाफ चित्त नबुझेपछि बयान लिन लागिएको हो ।

गत वर्षको पुसमा यी तीनवटै म्यानपावर कम्पनीले गोप्य रूपमा एक सय ७९ जना नेपालीलाई कतारी प्रहरीमा भर्ती गरेका थिए । त्यतिखेर यी म्यानपावरले भर्ती हुने युवासँग ८ देखि १२ लाख रुपैयाँसम्म असुल गरेको खुलेको थियो ।

वैदेशिक रोजगार ऐनअनुसार भर्नालाई पारदर्शी बनाउनका लागि सार्वजनिक सूचना जारी गर्नु अनिवार्य छ । नेपाली दूतावासबाट मागपत्र प्रमाणीकरण गरी विभागबाट पूर्वस्वीकृति लिई दैनिक पत्रिकामा सूचना जारी भएको सात दिनपछि मात्रै तोकिएको दिन अन्तर्वार्ता गर्नुपर्छ । दोस्रो चरणमा झन्डै ३ सय जनालाई भर्ती गर्ने तयारी थियो ।

दोस्रो लटमा भने २० करोड रुपैयाँको खेल भएको वैदेशिक रोजगार व्यवसायी संघले जनाएको छ । संघले पनि यी म्यानपावरसँग स्पष्टीकरण सोधी कारबाही गर्ने निर्णय गरेको छ ।

विश्वकपलाई समेत लक्षित गरी सुरक्षा गार्डमा झन्डै १२ हजारसम्म नेपाली लैजाने कतारको योजना छ । प्रहरी सेवामा भर्ती हुनका लागि भने उमेर २५ देखि ३६ वर्षभित्र, उचाइ ५.८ फिटको हुनुपर्ने छ । करार अवधि ५ वर्ष तोकिएको छ । तालिमको समयमा तीन हजार रियाल र तालिम सकेपछि भने ६ हजार रियाल पाउने बताइएको छ ।

श्रम स्वीकृतिको प्रक्रिया छलेर भिजिट भिसामा पठाउने काममा संलग्न रहेको भन्दै विभागले तीनवटा म्यानपावर कम्पनीमाथि शुक्रबार छापा मारेको छ । एउटा म्यानपावर कम्पनीलाई सिल गरिदिएको छ । अनुसन्धान अधिकृत बरालको नेतृत्वमा गएको टोलीले स्काई अफ द वर्ल्ड म्यानपावर कम्पनी, इम्पावर ह्युमन रिसोर्स म्यानेजमेन्ट र सुर्खेत ओभरसिजमा छापा मारेको हो ।

विभागले मल्टिपल ट्राभल एन्ट टुर्समा छापा मारेपछि यी म्यानपावर कम्पनीले भिजिट भिसामा श्रमिक पठाउने गरेको खुलेको थियो । ती म्यानपावरले मल्टिपललाई आफूले संकलन गरेको राहदानीलाई भिजिट भिसा लगाइदिन भन्दै पत्राचार गरेको तथ्य फेला परेको बरालले बताए ।

विभागले मल्टिपल ट्राभल्सको कम्प्युटरको सीपीयू नै जफत गरी अनुसन्धान गरिरहेको छ । विभागले सुर्खेत ओभरसिजको कार्यालयलाई भने सिल गरेको छ । दुई घण्टासम्म पर्खंदा पनि कार्यालय नखुलेपछि सिल गरेको बरालले बताए ।

मल्टिपल र स्काई अफ द वर्ल्डका सञ्चालक दिनेश राई हुन् । नेपाली दूतावासले मागपत्र प्रमाणीकरण नगरेपछि म्यानपावर कम्पनीले मोटो रकम लिई भिजिट भिसामा श्रमिकलाई पठाउन थालेको हो । वैदेशिक रोजगार ऐनले श्रम स्वीकृति नलिई वैदेशिक रोजगारीमा पठाउने कार्यलाई अपराध मानेको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

कुटपिटको अभियोगमा ज्वाला संग्रौलासहित तीन जना पक्राउ

काठमाडौं । प्रहरी कार्यालयमा महिलामाथि कुटपिट गरेको अभियोगमा आफूलाई अभियन्ता बताउने ज्वाला संग्रौलासहित तीन जना पक्राउ परेका छन् । काठमाडौं प्रहरी प्रमुख एसएसपी अशोक सिंहका…

१५९ बोरा अवैध धानको बिउ खाल्डोमा पुरेर नष्ट

गत जेठमा चितवन र नवलपुरबाट नियन्त्रणमा लिइएको ५ हजार ६ सय ९५ किलो अवैध धानको बिउ आइतबार खाल्डोमा पुरेर नष्ट गरिएको छ। कृषि ज्ञान केन्द्र…

उपत्यकामा निजी गाडी चलाउन दिने तयारी, साँझ ५ बजे सिडिओको…

काठमाडौं । उपत्यकामा निषेधाज्ञा थप गर्दा निजी सवारी साधनलाई सञ्चालन गर्न दिने प्रशासनले तयारी गरेको छ । जोर–विजोर प्रणालीमा चल्न दिने वा अरु नियम लगाउने…

थर थाहा पाएर कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ

थरका कारण तनहुँकी २४ वर्षीय रूपा सुनारलाई कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ परेकी छन्। काठमाडौंको बबरमहलस्थित प्रधान थरकी महिलालाई महानगरीय प्रहरी वृत्त सिंहदरबारले प’क्राउ गरेको महानगरीय…

कहिलै नछुट्टिने भनेर १२३ दिनसम्म सँगै हतकडी लगाएका जोडीले टिभीमै…

आखिर सम्बन्ध बिग्रिसकेको छ र मन टुटिसकेको छ भने जति बल गर्दा पनि विवाह बन्धन टिक्न सक्दो रहेनछ । युक्रेनमा एक जोडीको हकमा यस्तै भएको…