तनहुँका नेकपा सांसदले भने – रामचन्द्रजी, विमानस्थल पनि उद्घाटन गरेर फर्किनू !

१८ मंसिर, पोखरा । तनहुँको बुल्दीखोला पुल उद्घाटनसम्बन्धी विवाद देशैभरि चर्चाको विषय बनेको छ । निर्माण सकिएको २ वर्षपछि कसले उद्घाटन गर्ने भन्ने दुई नेताको टकराव र प्रतिष्ठाको लडाईंले व्यास नगरमा ठूलै तरंग आयो ।

नगरपालिकामा वडा नम्बर १, १० र ११ जोड्ने तालघरे दुम्सीचौर सडकअन्तर्गत बुल्दीखोलामा पुल उद्घाटनको विषय राजनीतिक मुद्दा बन्यो । तनहुँ क्षेत्र नम्बर १ अन्तर्गत पर्ने पुलको उद्घाटन यस क्षेत्रका संघीय सांसद कृष्णकुमार श्रेष्ठ (किसान) ले गर्न चाहन्थे । सोही क्षेत्रका नेपाली कांग्रेसले वरिष्ठ नेता पौडेल पनि आफ्नै हातबाट पुल उद्घाटन गराउन चाहन्थे ।

नेकपा नेता श्रेष्ठ र कांग्रेस नेता पौडेल दुबै तनहुँ क्षेत्र नम्बर १ कै नेता हुन् । गत चुनावमा नेकपाका श्रेष्ठले ३४ हजार ४९२ मत ल्याएर यही क्षेत्रबाट कांग्रेस नेता पौडेललाई चुनाव हराएका थिए । पौडेलले २७ हजार ६९० मत मात्रै पाएका थिए ।

पौडेल पराजित नेता भएता पनि कांग्रेसको सरकार बनेका बेला बजेट निकासा भई पुल निर्माण भएकाले आफूले उदघाटन गर्न पाउनुपर्ने कांग्रेस पक्षको तर्क थियो । त्यस्तै, नेकपाले चाहिँ संघीय संसदमा विजय हासिल गरेका जनप्रतिनिधिले उदघाटन गर्नुपर्ने तर्क गर्दै आएको थियो ।

कांग्रेस र नेकपावीचको यही टकरावका कारण बुधबार दिनभर दमौली तनावग्रस्त बन्यो । कांग्रेस र नेकपा नेता–कार्यकर्ताबीच झडप नै हुने स्थिति भएपछि स्थानीय प्रशासनले निषेधाज्ञा जारी गर्‍यो । निषेधाज्ञा तोड्न वरिष्ठ नेता पौडेलले नेतृत्व गरेपछि उनीसहित केहीलाई प्रहरीले पक्राउ गरेर ३ घण्टापछि रिहा गर्‍यो ।

वरिष्ठ नेता पौडेल पक्राउ परेपछि देशभर यसले तरंग ल्यायो । कांग्रेसले आन्दोलनका कार्यक्रम नै घोषणा गर्‍यो । सरकारले अधिनायकवादी रबैया देखाएको भन्दै बिहीबार दमौलीमा प्रदर्शन गरेर विशाल जुलुसहित अन्ततः वरिष्ठ नेता पौडेलले पुलको उद्घाटन गर्ने सपना पूरा गरी छाडे ।

बिहीबार गण्डकी प्रदेशका केन्द्रीय सदस्य, पूर्वसांसद, मन्त्री र कार्यकर्तासहित प्रदर्शन गर्दै कांग्रेसले पुल उद्घाटन गर्ने ईच्छा पूरा गर्‍यो । पौडेलले पुल उद्घाटन गरेपछि आक्रोशित देखिएका नेकपा सांसद श्रेष्ठले भने, ‘पुल उद्घाटन गर्ने लोभ रहेछ, अब पोखरा र लुम्बिनी विमानस्थल पनि उद्घाटन गरेर फर्किनू ।’

प्रस्तुत छ– पुल विवाद र उद्घाटनका सन्दर्भमा नेकपा सांसद श्रेष्ठसँग गरिएको संक्षिप्त कुराकानी :

बुल्दीखोला पुल उद्घाटन विवादले व्यास नगर तनावग्रस्त बन्यो । यसमा संघीय सांसदको पनि हात छ भनिएको छ, किन यो अवस्था आयो ?

सबैभन्दा पहिले लोकतन्त्र, संविधान सबैले मान्नुपर्‍यो । संघ र प्रदेश सरकारले बनाएको पुल उद्घाटन गर्न समन्वय गर्नुपर्‍यो । त्यहाँका जनताले ०७४ साल मंसिर २१ गते भारी मतान्तरले विजयी गराएपछि त्यहाँका जनताले मलाई खोज्नु स्वाभाविकै हो ।

यो, अन्याय भयो भनेर त्यहाँका युवा संघका साथीले अवैधानिक कार्यक्रम गर्न पाइँदैन भनेर हिजो जुलुस निकाल्ने काम भयो । जुलुस निकालेपछि शान्ति सुरक्षा र आदरणीय तथा वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलको सुरक्षालाई ध्यान दिएर निषेधाज्ञा जारी गरेपछि उहाँहरुले नै बनाएको संविधान मान्दिन भनेर भन्न मिल्छ ? निषेधाज्ञा तोडेपछि उहाँकै सुरक्षाका लागि हिजो केही समय प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको हो, गिरफ्तार गरेको होइन ।

यदि उहाँलाई पुल उद्घाटन गर्नै पर्ने हो भने पनि विधि पुर्‍याएर गर्नुहोस् । वरिष्ठ नेता हो, यो देशका लागि मैले धेरै उमेर खर्च गरेको छु, त्यसैले जसले बनाएको भए पनि मैले नै पुल उद्घाटन गर्छु भन्नुहुन्छ भने पनि म मान्न तयार छु । उहाँलाई प्रमुख अतिथि बनाएर, म विशेष अतिथि बनेर उद्घाटन मान्न पनि तयार छु । तर, प्रक्रियाअनुसार हुनुपर्‍यो ।

तपाईंकै निर्देशनमा युवा संघलाई विरोधमा उतारेर प्रशासनलाईसमेत हातमा लिएर निषेधाज्ञा जारी गराउने र कार्यक्रम रोक्ने काम गर्नुभयो भन्छन् नि ?

स्थानीय प्रशासनले त नियम कानुन के छ, के भइरहेको छ भन्ने हेर्ने हो नि । उसले कानुन पालना गराउने हो, त्यहाँ मेरो के भूमिका हुन्छ र ? हाम्रा पार्टीका साथीहरु त कसैले अवैधानिक र नचाहिँदो काम गर्छ भने विरोध गर्नु त स्वाभाविक हो नि । यो माननीयकै निर्देशनमा भयो भनेर आक्षेप लगाएर मात्र भएन, कानुन पनि पालना गर्नुपर्‍यो ।

पुल उद्घाटन गर्न तपाईं लालायित हुनुहुन्थ्यो । तर, चुनावमा तपाईंकै प्रतिस्पर्धी कांग्रेसका वरिष्ठ नेता पौडेल आएपछि जसरी पनि कार्यक्रम हुन नदिन यहाँले शक्ति प्रयोग गर्नुभयो भन्छन् त ?

अचम्मको कुरा त के भने दुई महिना अगाडि नै माननीय भौतिक पूर्वाधार मन्त्री वसन्त नेम्वाङलाई प्रमुख अतिथि बनाएर पुल उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम तय भइसकेको थियो ।

कोरोनाको माहामारीमा उद्घाटन नगरौं पछि गरौंला भनेर म आफैंले पछाडि धकेलेको हुँ । नत्र मलाई शिलापत्रमा नाम लेखाउन कुनै पनि रहर छैन । म त जनताको मान्छे हुँ, जनताले मलाई चुनेर पठाएका छन् । जनतालाई विकास दिन म जहिल्यै लागि राखेको छु ।

कार्यक्रम नगर्न भन्दाभन्दै हुने भएपछि तपाईंले पौडेललाई पक्राउ गरेर नेकपा र सरकारको शक्ति देखाउन चहानुहुन्थ्यो, त्यसैले प्रशासनको हात बाँधेर सुनियोजित रुपमै पक्राउ गरियो भन्ने नेता पौडेलकै आरोप छ नि ?

आदरणीय काका, वरिष्ठ नेता तथा कांग्रेसलाई म अनलाइखबरमार्फत नै के भन्न चाहान्छु भने पहिले कानुन, विधि र लोकतन्त्र पहिले तपाईंहरुले मान्नुपर्‍यो । मलाई आक्षेप लगाउनेभन्दा विधि र कानुन मान्नुपर्‍यो । लोकतन्त्रको रक्षा गर्ने ठेकेदार हौं भन्नेहरुले कानुन मिचेर निषेधाज्ञासमेत नमान्ने काम नगर्नुस् ।

म विनम्र अनुरोध गर्न चाहान्छु, यो २ वटामात्रै होइन, अरु १० वटा पुल बन्दै छ । रामचन्द्र पौडेलकै जन्मघरमा भोलि पुल शिलान्यास हुँदैछ, प्रदेश सरकारबाट । त्यसको पनि शिलान्यास गर्न चाहानुहुन्छ भने उहाँलाई लैजान तयार छौं । उहाँ शिलान्यास, उद्घाटन गर्नमै लालायित हुनुहुन्छ भने मैले गरेका हरेक विकास निर्माणमा उहाँलाई लगेर शिलान्यास, उद्घाटन गराउन तयार छु । तर, नियम, कानुन एउटै हो, सबैले मान्नुपर्छ ।

चुनावमा नेता पौडेललाई हराएपछिको दम्भ तपाईंमा छ र एकछत्र आफ्नो प्रभाव जमाउन चाहनुहुन्छ भन्ने कांग्रेस पक्षको गुनासो छ । त्यसैले, यो विवाद दुई नेताबीचको टक्कर र प्रतिष्ठाको लडाईं हो भनेर मान्न सकिन्छ ?

राजनीतिकरुपमा रामचन्द्र पौडेलजी र मेरो उचाई नै मिल्दैन । राजनीतिकरुपमा उहाँ मेरो आदरणीय व्यक्ति हो । लोकतन्त्र र प्रजातन्त्रका निम्ति उहाँ आदरणीय नै हो । म दम्भका साथ होइन, विनम्रताका साथ भन्छु, कहाँ किसान श्रेष्ठ, कहाँ रामचन्द्र पौडेल, दाँज्नै मिल्दैन । तर, २०७४ साल मंसिर २१ गते त ५ हजारभन्दा बढी मतले म विजयी भएको मान्छे हो नि । त्यसकारण अहिले त्यो क्षेत्रका जनताको मान्छे भनेको म हुँ । जननिर्वाचित सांसद भनेको म हुँ ।

मलाई त्यहाँका जनताले खोज्ने कुरा स्वाभाविक हो । तर, मैले हस्तक्षेप गरेको छ । प्रशासनले नियम, कानुन पालना गराउनु स्वभाविकै हो । पार्टीका साथीहरुले विरोध गर्नु पनि स्वभाविकै हो । म त जनताको काम गर्ने मान्छे हुँ, मेरो पकड त जनतासँग सदैव रहने छ ।

हिजोको विवाद, अवरोध र धरपकडको विरोधमा बिहीबार प्रदर्शन गर्दै ठूलो जुलुससहित पौडेलले नै पुल उद्घाटन त गर्नुभयो नि ?

हिँड्नेहरु त नियम, कानुन, संविधान मान्दिनँ भनेर बम पड्काउँदै पनि हिँडेका छन् नि ! त्यसरी नै उहाँहरु प्नि हिँड्नुहुन्छ भने मेरो भन्नु त केही छैन । तर, यदि रामचन्द्र पौडेललाई पुल, स्कुल, खानेपानी शिलान्यास र उद्घाटन गर्ने अवसर चाहिएको हो भने त्यस्ता सयौं योजनामा मेरो नेतृत्वमा उहाँलाई प्रमुख अतिथि नै बनाउँछु । नियमसंगत हुनुपर्‍यो ।

उद्घाटनको भोक नै हो भने पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल र लुम्बिनी एयरपोर्ट पनि सकिन लाग्यो, अब त्यो पनि उद्घाटन गरेर फर्किनुस् । कसैसँग समन्वय र विधि नचाहिने रहेछ, यो सरकारले थुप्रै विकास निर्माणको काम गरेको छ, पौडेलजी तपाईंले उद्घाटन गर्दै हिँड्नुहोला ।

प्रमुख अतिथि बन्ने विषयमा तपाईंको विवाद यो पहिलो होइन । भानु नगरपालिकाका मेयरले शिलान्यास गर्ने भनिएको १५ शय्याको अस्पताल तपाईंले म प्रमुख अतिथि हुन पाउनुपर्छ भनेर अड्डी कस्नुभयो र कार्यक्रमै स्थगित भयो त ?

भानु नगरपालिकाको हकमा पनि मेरो अडान जायज छ । स्थानीय तहमा मेयर, उपमेयरदेखि अधिकांश नेपाली कांग्रेसले जितेको छ । तर, नगरस्तरीय अस्पताल भनिसकेपछि त्यसको अध्यक्षता सम्बन्धित नगरका मेयरले गर्नुपर्‍यो र संघीय बजेट भएका कारण संघीय सांसदले शिलान्यास गर्न पाउनुपर्छ भन्दा मैले अपराधै गरें ?

नगरकै कार्यपालिका बहुमत सदस्यले पनि मलाई नै प्रमुख अतिथि बनाउने भनेको थियो । मैले जनताको अभिमतअनुसारै काम गर्नै नपाउने ? जनताको अभिमतको धज्जी उडाउन पाइन्छ ? यही हो, प्रजातन्त्र र लोकतन्त्र ?

भानु नगरपालिकामा नेपाली कांग्रेसबाट विजयी उदयराज गौरी मेयर हुनुहुन्छ । मेयरले को हो संघीय सांसद ? भनेपछि मैले रोकेकै हो । फेरि भन्छु, रोकेकै हो । विधिसम्मत भएन भने रोकिन्छ ।

भर्खरै प्रकाशित

माओवादी नेता पुनलाई उपचार गर्न बैंकक लगिने

१२ असोज, काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रका नेता वर्षमान पुन अनन्तलाई उपचारका लागि थाइल्याण्डको बैंकक लगिने भएको छ । उनलाई बुधबार बिहान बैंकक लगिने पारिवारिक…

ल्यान्डिङ गियरमा समस्या देखिएको बुद्ध एयरले जहाज उड्यो, जाँच गर्दा…

काठमाडौँ । ल्यान्डिङ गियरमा समस्या देखिएपछि सोमबार विराटनगर अवतरण नगरी काठमाडौं फर्केको बुद्ध एयरले एटीआर ‘अल्फा नोभेम्बर इन्डिया’ जहाज प्राविधिकहरुले जाँचेपछि उडाउन सुरु गरेको छ…

अमेरिकाले रुसी हतियार खरिद नगर्नू भनेपछि टर्कीको जवाफः आन्तरिक मामिलामा…

अमेरिकाले टर्कीलाई स्पष्ट रुपमा रुसबाट कुनै पनि हतियार खरिद नगर्न भनेपछि टर्की अमेरिकासँग रुष्ट भएको छ। हालै टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप ताइप एर्दोआनले आफ्नो देशलाई अर्को…

टीकटकमा रातभरी लाइभ बसेर दुई दिनमै दुई लाख कमाए पुण्य…

काठमाडौं । युट्यूवरलाई अन्तर्वार्ता दिएर दिन बिताउने पुण्य गौतम विश्वासको अचानक दिनचर्या फेरिएको छ । अचेल उनी दिनरात टीकटकमा झुण्डिइरहेका हुन्छन् । टीकटक लाइभमा बसेकै…

चौधरी ग्रुपले तिर्‍यो १४ अर्ब २८ करोड कर

काठमाडौँ । व्यावसायिक घराना चौधरी ग्रुपले आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा सरकारलाई १४ अर्ब २८ करोड रुपैयाँ कर तिरेको बताएको छ । उक्त आवमा सरकारले संकलन गरेको…