उड्ने बढेपछि अब मूल्य पनि बढ्दै, आन्तरीक पर्यटकको आर्कषण ह्वात्तै

रिना थापा 

लामो समयको बन्दाबन्दीपश्चात् पोखराका प्याराग्लाईडिङ कम्पनीले सस्तो दरमा उडान प्याकेज ल्याएसँगै आन्तरीक पर्यटकको आर्कषण ह्वात्तै बढ्यो । विशेषत स्थानीयहरुले यो वर्ष प्याराग्लाईडिङको मज्जा राम्रैसँग लिए । अधिकतम ३ हजार रुपैयाँसम्म प्याराको उडान मज्जा लिन सकिने भएपछि पोखरेली मात्रै होईन अन्य जिल्लाका पर्यटकको लर्को लागिरहेको छ । तर जब विस्तारै प्याराग्लाईडिङका लागि जाने मानिसहरुको चाप दैनिक बढ्न थाल्यो तब व्यवसायीहरु मूल्य पुरानै अवस्थामा फर्काउने तयारीमा लागेका छन् ।

कोरोना महामारी अगाडि प्याराग्लाईडिङको मूल्य नेपालीका लागि ७ हजार र विदेशिका लागि ८ हजार थियो । महामारीले थलिएको पर्यटन क्षेत्रलाई ब्युताँउने भन्दै व्यवसायीले यो मूल्य अधिकतम घटाउँदै ग्राहक तान्न सफल बनेका थिए । जसका कारण हाल सराङकोटबाट दैनिक ५ सय जनाभन्दा बढीले कावाखाँदै प्याराग्लाईडिङको मज्जा लिईरहेका छन् ।

नेपाल हवाई खेलकुद संस्थाका महासचिव बलराम आचार्यका अनुसार अहिले बाह्य जिल्लाका पर्यटक नै बढी संख्यामा पोखराको प्याराग्लाईडिङको आनन्द लिने छन् ।

उनका अनुसार प्याराग्लाईडिङ गर्ने कुल संख्यामध्ये ८० प्रतिशत बाह्य जिल्लाबाट छन् भने अन्य २० प्रतिशत पोखरा र पोखरा नजिकका रहेका छन् । आजकल काठमाडौं, बुटवल, चितवनबाट बढी पर्यटक आउने गरेको संस्थाले जनाएको छ । संघका महासचिवका अनुसार शुक्रबार र शनिबार पर्यटकको चाप धान्ने नसक्ने अवस्थामा रहेको छ ।

आचार्यका अनुसार पर्यटकीय गतिविधि भएको छ भन्ने सन्देश दिनमात्र नाफा नराखी उडान गरिएको हो । उनको भनाई पर्यटकका लागि सुखद र ठप्प बनेको पोखराको पर्यटन उद्योगका लागि आशातीत रहेपनि अब फेरी प्याराग्लाईडिङलाई छुटको मूल्यमा दिन नसकिने छ । जसले प्याराग्लाईडिङका लागि पोखरा जानुपर्छ भन्नेका लागि दाँतमा ढुङगा लागेजस्तै बनेको छ ।

‘अहिले कम्पनी सरभाईब गर्ने बाटोमात्र हो,नाफा भने छैन । अब विस्तारै पहिलेको मूल्यमा उडान गराउन सुरु गर्ने हो,’ आचार्यले बताए ।सरकारी अनुमति पाएसँगै गत असोज ५ गतेदेखि पोखरा व्यवसायीक उडान सुरु गरिएको थियो । कम्पनीले असोज ५ गतेदेखिका उडानमा ३ हजार रुपैयाँमा सजिलै बुकिङ लिने गर्थे । हाल सो मूल्यमा पाँच सय बढाईएको छ । यद्यपि संस्थाले भने अहिलेको छुट अफरले कम्पनीलाई केही नाफा नभएको बताउँदै आएका छन् ।

पोखरामा कोरोना संक्रमितको संख्या भने दिनप्रतिदिन बढ्दो छ । तर पर्यटकको चापले संक्रमणको झन खतरा भएपनि स्वास्थ्य सुरक्षा सर्तकताका लागि भने कम्पनी, पर्यटक र पाइलट भने संवेदनशिल देखिएका छैनन् । संस्थाले भने कम्पनीलाई स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्न अनुरोध र पत्राचार गरिरहेको जनाएको छ ।

पर्यटनको चाप बढेसँगै उडान संस्थाले कम्पनीलाई उडानका लागि समयतालिका प्रदान गरेको छ । साढे ९ , १० र ११ बजे गरि तिन समय विभाजन गरेको छ । यही तालिका अनुसार दिनमा ३ राउन्ड छुट्टाईएको छ । तर १ कम्पनीले २ राउन्डमात्र उडाउदै आएका छन् ।

पोखरामा हवाई खेलकूद संस्थाबाट प्याराग्लाइडिङ उडान अनुमति लिएका ३ सय ३८ प्यारापाइलट छन् जसमा १२ जना महिला छन् । त्यस्तै ६१ प्याराग्लाइडिङ कम्पनी मध्ये ११ कम्पनीले बन्दाबन्दीपछि उडान गराइरहेका छन् । कम्पनीले वार्षिकरुपमा पोखरा महानगरपालिकालाई २५ हजार, क्यानलाई भ्याट सहित ७५ हजार कर बुझाउदै आइरहेको छ । त्यस्तै गण्डकी प्रदेश सरकारले कम्पनीबाट वार्षिक १ लाख करको माग गरेको छ । कम्पनी र हवाई उडान संस्थाले प्रदेशको मागमा आपत्ती जनाएका छन् ।

भर्खरै प्रकाशित

१५९ बोरा अवैध धानको बिउ खाल्डोमा पुरेर नष्ट

गत जेठमा चितवन र नवलपुरबाट नियन्त्रणमा लिइएको ५ हजार ६ सय ९५ किलो अवैध धानको बिउ आइतबार खाल्डोमा पुरेर नष्ट गरिएको छ। कृषि ज्ञान केन्द्र…

उपत्यकामा निजी गाडी चलाउन दिने तयारी, साँझ ५ बजे सिडिओको…

काठमाडौं । उपत्यकामा निषेधाज्ञा थप गर्दा निजी सवारी साधनलाई सञ्चालन गर्न दिने प्रशासनले तयारी गरेको छ । जोर–विजोर प्रणालीमा चल्न दिने वा अरु नियम लगाउने…

थर थाहा पाएर कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ

थरका कारण तनहुँकी २४ वर्षीय रूपा सुनारलाई कोठा नदिने घरबेटी प’क्राउ परेकी छन्। काठमाडौंको बबरमहलस्थित प्रधान थरकी महिलालाई महानगरीय प्रहरी वृत्त सिंहदरबारले प’क्राउ गरेको महानगरीय…

कहिलै नछुट्टिने भनेर १२३ दिनसम्म सँगै हतकडी लगाएका जोडीले टिभीमै…

आखिर सम्बन्ध बिग्रिसकेको छ र मन टुटिसकेको छ भने जति बल गर्दा पनि विवाह बन्धन टिक्न सक्दो रहेनछ । युक्रेनमा एक जोडीको हकमा यस्तै भएको…

चीनले थुनिएको पानी तर्काएपछि दोलखामा तत्कालको जोखिम टर्‍यो

काठमाडौं । चीनको स्वशासित क्षेत्र तिब्बतमा भारी वर्षापछि आएको पहिरोका कारण थुनिएको नदीलाई चिनियाँ पक्षले नै बिस्तारै खोलिदिएपछि तामाकोशीको तटीय क्षेत्रमा तत्कालको जोखिम टरेको जिल्ला…