आफू जता कुद्यो, उतै भीड लाग्छ भन्ने ओलीलाई भ्रम छ’ नेकपा फुटे ओलीको अहमले फुट्छ : पाण्डे

८ मंसिर, पोखरा । चितवनमा शनिबार नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) स्थायी समिति सदस्य सुरेन्द्र पाण्डे सहभागी कार्यक्रम बिथोलिएको तरंग पोखरामा पनि आयो ।

कार्यक्रमकै बीच भएको नाराबाजीका पक्ष, विपक्षमा बाँडिएर अभिव्यक्ति आइरहेका बेला उनै नेता पाण्डे आइतबार पोखरा आइपुगे । पोखरामा माधवकुमार नेपाल गुटका केही नेता, कार्यकर्ताको भेलामा सुटुक्क सहभागी बने । अहिलेको विवादको चुरो र अवस्थाबारे कार्यकर्ताबीच धारणा राखे ।

पोखरा लेकसाइडस्थित माउण्ट कैलाश होटलमा करिब ३५/४० जनाको उपस्थितिमा भएको भेलामा पाण्डेले प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीका कारण पार्टीमा संकट उत्पन्न भएको बताए । नेकपाभित्रको अन्तरद्वन्द्व ओलीको अहम् र मैले भनेपछि जे पनि हुन्छ भन्ने भ्रमकै उपज भएको उनले बताएको भेलामा सहभागी एक नेताले अनलाइनखबरलाई सुनाए ।

पाण्डेले सजिलो प्रक्रियाबाट अहिले पार्टी विभाजन सम्भव नभएको बताएका थिए । ‘अहिले नेता, कार्यकर्ता, विद्यार्थी, युवा, मजदुरमा पार्टी विभाजन के होला भन्ने छ । अहिलेकै अवस्थामा सजिलो प्रक्रियाबाट पार्टी फुट्दैन,’ लेकसाइडस्थित भेलालाई सम्बोधन गर्दै पाण्डेले भने, ‘४० प्रतिशत केन्द्रीय सदस्य र ४० प्रतिशत सांसद नभएसम्म पार्टी फुट्दैन । यति ओलीसँग छैन । पार्टी फुटे ओलीले अध्यादेशमार्फत फुटाउने हो ।’

आफूहरु पार्टी एकताको पक्षमा रहेको पाण्डेको भनाइ छ । अहिलेकै अवस्थामा विभाजन नहुने र यदि विभाजन भयो भने ओलीले ल्याएको अध्यादेशमार्फत हुनसक्ने पाण्डेले बताए । सरकार ठिक ढंगले चल्नुपर्छ भन्दा ओली पार्टी फुटाउन उद्दत भएको पाण्डेको भनाइ छ ।

जनताको बहुदलीय जनवाद मान्ने कि नमान्ने विषयमा विवाद भएको धेरैलाई लाग्ने गरेको बताउँदै पाण्डेले त्यस्तो नभएको बताए । हिजो जबज मान्नेकै बीचमा झगडा र प्रतिस्पर्धा भएको बताउँदै अहिले त्यो बहसको विषय नै नभएको उनको भनाइ थियो
अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड)सँग ओलीको कुरा हुँदा सल्लाहले पार्टी फुटाउनुस् भनेको पाण्डेले कार्यकर्तालाई सुनाए । सल्लाहले पार्टी एकता गर्ने र सल्लाहमै पार्टी फुटाउने कुरा हुन नसक्ने उनको भनाइ थियो ।

‘कसैले बच्चा जन्माएपछि, होइन मन परेन भनेर पेटमा फर्काएर राख्छु भन्न मिल्छ,’ पाण्डेले भने, ‘पार्टीको पनि त विधि र प्रक्रिया हुन्छ होला नि ।’ पार्टीबाट निर्वाचित प्रधानमन्त्री गलत ढंगले चलेको बताउँदै पाण्डेले पार्टी विभाजन हुन प्रक्रियाले पनि नदिने भनाइ राखे ।

आउँदो चुनावमा गत चुनावमा गरेको भाषण सिकार !

सरकारले आफ्नो कामको समीक्षा गर्नपर्छ भनेर आफूहरुले भनेको पाण्डेले बताए । व्यवस्था नै परिवर्तन भइसकेको अवस्थामा हिजोकै कुरा गरेर नहुने उनको भनाइ थियो । सरकारले नयाँ कुरा गर्न सक्यो कि सकेन भन्ने हेर्नुपर्ने पाण्डेले बताए ।

‘अब कसैले खानकै लागि केही पनि गर्न पर्दैन, ७६ सालमा ठ्याक्क रेल आउँछ भनेर भाषण गर्ने,’ पाण्डेले भने, ‘अब ७९ सालमा त चुनाव हुन्छ होला, त्यो बेला जवाफ दिनु पर्दैन ?’ त्यही भाषणको भिडियो क्लिप जोडेर विपक्षीले ओलीलाई शिकार बनाउन सक्ने उनको भनाइ थियो ।

कोरोनाले यो वर्ष पनि कति काम हुन्छ भन्ने एकिन नभएको अवस्थामा सरकारले राम्रोसँग काम गर्नुपर्छ भनेर आफूहरुले भनेको पाण्डेले बताए । ‘केपी कमरेडमा धेरै नै अहम् छ, म जता जान्छु, त्यसै मान्छे कुद्छन् भन्ने छ । त्यो सत्य होइन,’ पाण्डेले कार्यकर्तासामु भने, ‘यो भोटै मलाई हेरेर आएको हो भन्ने भ्रम छ उहाँलाई ।’

पर्टी र सरकारमा ओलीको योगदानलाई कसैले इन्कार नगरेको बताउँदै पाण्डेले थपे, ‘तर, हामीले नै उहाँ नै सबथोक हो भन्दै उफ्रिएर झन् घमण्डी बनाइदिन्छौं ।’

पूर्व माओवादीलाई सँगै लैजाने र ओलीलाई पनि सत्यको बाटोमा ल्याउने सामर्थ्य आफूहरुमा मात्र भएको र त्यो अभिभारा पनि रहेको पाण्डेले बताए । दाउपेच, तिकडमबाजी र प्रतिरोधबाट पार्टी नचल्ने उनको भनाइ छ ।

विवादको कारण जबज होइन

जनताको बहुदलीय जनवाद मान्ने कि नमान्ने विषयमा विवाद भएको धेरैलाई लाग्ने गरेको बताउँदै पाण्डेले त्यस्तो नभएको बताए । पाण्डेले भने, ‘एकता गर्दा नै समाजवाद उन्मुख जनताको बहुदलीय जनवाद र अरु बहस महाधिवेशमा गर्ने भनेका हौं नि । जबज झगडाको मूल विषय हुँदै होइन ।’

हिजो जबज मान्नेकै बीचमा झगडा र प्रतिस्पर्धा भएको बताउँदै अहिले त्यो बहसको विषय नै नभएको उनको भनाइ थियो । ‘ओलीले कहिले जबज मान्नेहरु मिलौं भन्ने, कहिले पूर्वएमाले मिलौं भन्ने र कहिले प्रचण्डलाई गएर पार्टी एकता हामीले गरेका हौं, हामी मिल्नुपर्छ भन्ने ?’ पाण्डेले भने, ‘पहिलेका महाधिवेशनमा पनि यस्ता विवाद त थिए भने अहिले जबज मान्ने–मान्ने मिलौं भन्ने हुँदैन ।’ संगठन एक प्रकारको तर विचार अर्को प्रकारको बोकेर पार्टी नचल्ने उनको भनाइ थियो ।

अहिलेको विवाद पदको बाँडफाँट र लेनदेनमात्र भएको धेरैलाई भ्रम रहेको उनले बताए । अहिलेको प्रश्न कस्तो संस्कृतिमा पार्टी हुर्काउने भन्ने भएको उनको भनाइ थियो । ओलीसँग अघिल्लो पटक कुरा हुँदा मनपरी रोक्नुपर्यो भन्ने कुरा भएको पाण्डेले बताए ।

‘गुटबन्दीले प्रश्रय पायो’

विधि, विधान र मापदण्डभन्दा पनि पार्टीमा गुटबन्दी मौलाएको पाण्डेको भनाइ थियो । विभिन्न फाउन्डेसन, विद्यार्थी तथा युवा संगठन र नियुक्तिका नाममा विधि र मापदण्ड मिचिएको पाण्डेले बताए ।

विधि, मापदण्ड ख्याल गरौं, सबैको सम्मान गरौं, पार्टी एकतालाई बल दिऔं भन्दा अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्रीले एकलौटी गरेको पाण्डेको भनाइ थियो । ‘अस्तिको कार्यदलमा पार्टीको निर्णयअनुसार सरकार चल्ने, अब नियुक्ति पार्टीको निर्णय अनुसार गर्ने भनिएको हो, त्यो पनि भएन,’ पाण्डेले भने, ‘फाउण्डेसनहरु पार्टीको एकताभन्दा झगडा र गुट निर्माणको आधार बन्यो ।’

भर्खरै प्रकाशित

शेरबहादुरजीले काँध फेर्ने बेला आयो, सभापतिमा गोपालमान श्रेष्ठको पनि दावी

काठमाडौँ  । कांग्रेसको आसन्न १४ औं महाधिवेशनमा नेतृत्व दोर्‍याउने घोषणासहित तयारीमा जुटेका सभापति शेरबहादुर देउवालाई उनकै समूहबाट चुनौती थपिएको छ । उपसभापति बिमलेन्द्र निधिले देउवालाई चुनौती…

यस कारण फिलिपिन्स सरकारले यस कारण नष्ट गर्दैछ महँगा कारहरू

फिलिपिनो सरकारले गाडी तस्करहरूलाई चेतावनी दिन २१ वटा लक्जरी कार नष्ट गरेको छ। शुक्रबार सरकारको आदेशमा अनुमानित अमेरिकी १.२ मिलियन डलरको गाडी नष्ट गरिएको अटो…

नेपालमा भेटियो डेल्टा भेरियन्टमा नयाँ म्युटेसन, पुरानो भन्दा अझ संक्रामक

काठमाडौं । नेपालमा कोरोना संक्रमण फैलाएको डेल्टा भेरियन्ट मा नयाँ म्युटेसन भेटिएको छ । यो डेल्टा भेरियन्टभन्दा अझ संक्रामक मानिने जनस्वास्थ्यविद्हरु बताउँछन् । स्वास्थ्य तथा…

मुस्ताङको काभ्रेभीरमा पहिरोले पुरियो मालवाहक ट्रक

जोमसोम । उत्तर-दक्षिण जोड्ने राष्ट्रिय गौरवको बेनी-जोमसोम सडकखण्ड अन्तर्गत मुस्ताङ र म्याग्दीको सिमाना काभ्रेभीर सडकमा आइतबार दिउँसो एक मालवाहक ट्रक पहिरोले पुरिएको छ । मुस्ताङको…

एमालेभित्रका पुर्वमाओवादी : ओलीसँग असन्तुष्टि र समूहमा अन्तरकलह

काठमाडौँ । एकपछि अर्को गरी नाटकीयरूपमा विकसित राजनीतिक घटनाक्रमले एमालेभित्रका ‘माओवादी’ नेताहरू असमञ्‍जसमा परेका छन् । न सन्तोषजनक भूमिका न त भविष्यको स्पष्ट मार्गचित्र, बरु…