सैनिक अधिकारीसमेत रहेका कतारका राजकुमार हिमाल चढ्दा किन दिइएन सेनालाई जानकारी ?

सोलुखुम्बुमा रहेको आमादब्लम हिमाल आरोहण गर्न कतारका राजकुमार शेख मोहमद विन अब्दुल्ला आधार शिविर पुगेपछि नेपाली सेना सहितको सुरक्षाकर्मीले त्यहाँ सर्भिलेन्स गरिरहेको छ। नेपाल सरकारले राजकुमारको सुरक्षा गर्ने जिम्मेवारी रहेका कारण सेनाले सर्भिलेन्स गरेको बताइए पनि आरोहरण दलमा अमेरिकी, क्यानडाली नागरिक समेत रहेका कारण सेनाले विशेष चासो दिएको हो।

कतारमा राजकुमार त्यहाँको सेनाको ओहोदामा रहेका कारण सेनाले आफ्नो उपस्थिति र निगरानी राख्नुपर्ने बताउँदै पर्यटन मन्त्रालयसँग यो विषय समयमै जानकारी नदिएकोमा असन्तुष्टि समेत जनाएको स्रोतले जनाएको छ। ‘कतार र बहराइनका राजकुमारहरु नेपालको हिमाल आरोहण गर्न आउनु सुखद कुरा हो तर उहाँहरूका साथ आउने सबै आरोहरणकर्ता पनि सेनामै कार्यरत हुन/होइन त्यसबारे जानकारी राख्नु नेपाली सेनाको दायित्व साथै सुरक्षा गर्ने जिम्मा सरकारको भए पनि कतारको सेनामा कार्यरत राजकुमारको ओहदा र मर्यादाका हिसाबले हाम्रो उपस्थिति जरुरी हुन्छ’, नेपाली सेनाका एक अधिकारीले भने।

केही दिनअघि नेपाल आएका राजकुमार शेख मोहम्मदसहित १४ सदस्यीय टोली आमादब्लम हिमालको आधार शिविर पुगेको छ। आरोहणका लागि कठिन मानिने आमादब्लमका लागि कतारका राजकुमारसहित अमेरिकी र क्यानेडियनको टोली आधार शिविर पुगेको हो। राजकुमारसहितको टोली नेपाल आएपछि काठ्माडौँमा एक हप्ता क्वारेन्टिनमा बसेर हिमाल आरोहणका लागि दशैँको टीकाको दिन काठमाडौँबाट लुक्ला गएको थियो।

सो टोलीमा राजकुमार अब्दुल्लासहित अमेरिकी, क्यानेडियन गरी छ जना विदेशी र ११ जना नेपाली गरी १६ जना रहेका छन्। जसमा छ जना विदेशी र ११ जना नेपालीले हिमाल आरोहण गर्ने बताइएको छ। ६ हजार ८१२ मिटर उचाइको आमादब्लम हिमालमा पहिलो पटक सन् १९६१ मा आरोहण भएको थियो।

यसअघि बहराइनका राजकुमार मोहम्मद हमद मोहम्मद अल खलिफा नेतृत्वको टोलीले सोलुखुम्बुको ६ हजार ११९ मिटर अग्लो लोबुचे हिमाल र आठ हजार १५६ मिटर अग्लो मनास्लु हिमाल आरोहण गरेका थिए। बहराइनका राजकुमारले असोजको अन्तिम साता मनास्लु हिमाल आरोहण गरेका थिए।

बहराइनका राजकुमार सेख मोहम्मद हमाद मोहम्मद अल खलिफाले मनास्लु हिमालको सफल आरोहण गरे। ८,१६३ मिटर अग्लो मनासलु हिमाल आरोहरणमा सेभेन समिट ट्रेक्स प्रालिले चाजोपाँजो मिलाएको थियो।

उनीसँगै बहराइनका शाही परिवार, सुरक्षा टोली र गाइड, शेर्पागरी ५० जनाभन्दा धेरैले सो हिमाल आरोहण गरेका थिए। बहराइन सेनाको माथिल्लो तहमा रहेका राजकुमार नेपाल आएपछि सैनिक सहचारी र सैनिक जंगी अड्डाले चासो राखेको थियो। सैनिक स्रोतका अनुसार पर्यटन मन्त्रालयले यस्तो विषय जानकारी नगराएको भन्दै नेपाली सेनाले असन्तुष्टि जनाएको थियो। त्यतिबेला पनि नेपाली सेनाले उनीहरुलाई निगरानीमा राखेको थियो।

उच्च स्रोतका अनुसार विदेशी सेनाका पदाधिकारीसमेत रहेका राजकुमार नै आरोहणमा आए पनि त्यसको जानकारी नेपाली सेनालाई दिनु पर्छ। सरकारको तर्फबाट त्यसलाई बेवास्ता गरे पनि सेना आफैंले आवश्यक सूचना संकलन गरेको थियो।

विदेशी राजपरिवारका सदस्यहरू कोरोना महामारीका बेलामा पनि नेपालका हिमाल आरोहणका निम्ति आइरहेका छन्। तर, यसरी आएका पाहुनालाई आरोहण स्वीकृति दिँदा तिनीहरू कुन संस्था वा सेना वा अन्य निकायसँग आवद्ध छन्, त्यसको समेत जानकारी लिनु पर्ने हुन्छ।

उच्च स्रोतका अनुसार, बहराइनका राजकुमार त्यो देशको सेनाका मेजर पदमा रहेका अधिकृत समेत हुन्। उनलाई आरोहण अनुमति दिन पर्यटन, परराष्ट्र मन्त्रालय र मन्त्रिपरिषद्को प्रत्यक्ष सहभागिता थियो। नेपाली सेनालाई यसबारे कुनै जानकारी नदिए पनि राजकुमारको टोली लोबुचे पुग्दा सैन्य गुप्तचरी अन्तर्गत खटाइएका सेना त्यहाँ तैनाथ लिए। उनीहरूले आधार शिविर क्षेत्रमै अड्डा जमाएर आवश्यक जानकारी लिएका थिए।

भर्खरै प्रकाशित

कतार प्रहरीमा शून्य लागतमा भर्ना प्रक्रिया हुनुपर्ने सर्त नमानेर म्यानपावरले…

काठमाडौँ । कतारका लागि नेपाली राजदूत नारदनाथ भारद्वाजलाई गत वर्ष सेप्टेम्बर २७ मा कतारको आन्तरिक मन्त्रालयका उच्च अधिकारीले एउटा सुखद खबर सुनाए । त्यो थियो, त्यहाँको…

राष्ट्रिय सहमति कायम गरेर छिटै एमसीसी पारित गरौं : बाबुराम…

काठमाडौं । पूर्वप्रधानमन्त्री एवं जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद् अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईले राष्ट्रिय सहमति कायम गरेर अमेरिकी सहयोग परियोजना एमसीसी सम्झौता पारित गर्न सुझाव…

काममा असाध्यै व्यस्त थिएँ, राज कुन्द्रा के गरिरहेका थिए मलाई…

राज कुन्द्रा पोर्नोग्राफी केसमा मुम्बई क्राइम ब्रान्चले २३ जुलाईमा शिल्पा शेट्टीको बयान दर्ता गरेको थियो । एक भारतीय सञ्चार माध्यमले शिल्पाले प्रहरीलाई दिएको बयानको विस्तृत…

बागमती प्रदेशमा पनि बादल नै एमाले इन्चार्ज !

काठमाडौं । नेकपा एमाले काठमाडौंले गरेको प्रशिक्षणलाई बागमती प्रदेश इन्चार्जको भूमिकामा रामबहादुर थापा बादलले सम्बोधन गरेका छन् । कमलादीस्थित प्रज्ञाभवनमा जिल्ला स्तरीय प्रशिक्षणमा बादल प्रदेश…

सेतो पुतली आतंक : १८ वर्षे युवाको गुम्यो ज्योति, ५–१५…

लालप्रसाद शर्मा, घनश्याम खड्का, अगन्धर तिवारी (कान्तिपुर) पोखरा/म्याग्दी/पर्वत । म्याग्दीको बेनी–७ बेनीबजारका १८ वर्षीय अमृत पुनको देब्रो आँखामा भदौ १३ मा सेतो पुतलीको झुस परेर…