दाङले  मागेको  होइन राजधानी, राजधानीले  खोजेको  हो दाङ : उदय जीएम

उदय जीएम

होटल, यातायात, चौराहा, टोल, गल्ली जताततै  प्रदेश राजधानीको  चर्चा चुलिएको  छ आजभोलि । सर्वाधिक चासो  र तातो  विषय–बहस बनेको  छ, प्रदेश राजधानीको  कुरा । संविधान सभाबाट जारी ने पालको  संविधान पूर्ण कार्यान्वयनमा आइसके को  अवस् थामा यसले  आत्मसात गरे को  संघीयता, प्रदे शको  सीमा र त्यसको  राजधानीको  विषय सर्वाधिक चासो  बन्नु स् वाभाविक छ । भावी प्रधानमन्त्री को
हो ला ? कुन ने ताले  कुन मन्त्रालयको  जिम्मे वारी पाउलान् ? यस् ता राष्ट्रिय प्रश्नहरुमा भन्दा आम मानिसहरुको  ध्यान प्रदे शको  राजधानी र यहा“को  ने तृत्वले  तानिरहे को  छ । किनकि के न्द्रका कुराले  भन्दा मानिसको  दै निक जीवनमा आफ्ना वरिपरिका कुराले  प्रभाव पानेर्  भएकाले  त्यसो  हुनु पनि पर्छ ।

प्रदेश सभाको  निर्वाचन समे त सम्पन्न भइसकेको  अवस्थामा प्रदेश राजधानीको  कुरा सर्वत्र चासो को  रुपमा हे रिनुपर्छ र यो  महत्वपूर्ण पनि छ । प्रदेशको  राजधानी निश्चित नहुँदा प्रदेश सभाका सदस्यहरुले  शपथग्रहण नै  कहा गनेर्  ? पहिलो  बैठक नै  कहा बस्ने  जस्ता प्रारम्भिक कुराहरु पनि अनिश्चित र अन्यौ लमै  छन् । यतिबे लाको  ससानो  निर्णयले  दूरगामी असर र प्रभाव पानेर्  निश्चित छ । यतिबे ला चुके पछि भविष्यमा पछुताउनुबाहेक अकोर्  विकल्प हामीमाझ रहने छैन । त्यसकारण प्रदेशहरुको  नामकरण र राजधानी बनाउने  कुरालाई हल्कारुपमा बुझ्नुहुदैन ।

मिडियाहरुमा आएका कुरालाई आधार मान्ने  हो  भने  चार नं. प्रदेशबाहेक अन्य छ वटा प्रदेशहरुमा राजधानीको  विवाद चुलिएको  छ । हाम्रो  सरोकार रहेको  ५ नम्बर प्रदेशको  राजधानीको  कुरालाई पनि अनाहकमा विवादित बनाइएको  छ । यो  प्रदे शमा दाङ र रुपन्दे ही बलिया दावे दारका रुपमा अगाडि दे खिएका छन् भने  बा“के  र कपिलवस् तुले  पनि राजधानीको  अपेक्षा गरेका छन् । त्यसबाहेक प्युठानको  दक्षिणी भेगलाई पनि प्रदे शको  राजधानी बनाउन सकिने  तर्क सतहमा नदे खिएका हो इनन् । यहा“ने र प्रश्न उठ्छ– के  राजधानी भन्ने  कुरा माग्दै मा दिने  र माग्दैमा हुने  कुरा हो  ? प्रमुख र केन्द्रीय विषय हो , हाम्रो  ५ नम्बर प्रदेशको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकास । यही केन्द्रीय विषयलाई के न्द्र भागमा राखे र विषयको  उठान र बहस गनेर्  हो  भने  पक्कै  पनि एउटा सही निष्कर्षमा पुग्न सकिन्छ । दाङले  माग्दै मा दाङलाई राजधानी दिइनु गलत हुन्छ । केही नेता, केही व्यक्ति, केही समूह, केही पार्टी, केही जिल्ला, केही भेगको  स्वार्थकेन्द्रित भएर राजधानीजस् तो  संवे दनशील विषयमा निर्णय गर्नु उचित हु“दै न । के ही मापदण्ड र के ही आधार नभई राजधानी बनाइनु सर्वथा गलत हुने छ । मेरो  विचारमा दाङले  राजधानी मागेको  होइन, राजधानीले  खोजेको  छ दाङ ।

प्रसंग नारायणमान विजुक्छे  र नेमकिपा

यहा उल्लेखनीय कुरा के छ भने  नारायणमान विजुक्छे को  नाम नसुन्ने  नेपाली विरलै  होलान् । विजुक्छेले  नेतृत्व गरेको  नेपाल मजदूर किसान पार्टीको  दस्तावे जमा औपचारिकरुपमै  नेपालको  राजधानी दाङ हुनुपनेर्  प्रस्ताव गरिएको  छ । एशियाकै  दोस्रो  ठूलो  उपत्यका दाङमा नेपाल मजदूर किसान पार्टी नामको  पार्टी नै  छैन । यहा ने पाल मजदूर किसान पार्टीको  नीति निर्माणमा प्रभाव पानेर्  ठूलै  नेता पनि छैनन् । तैपनि नेमकिपाको  दस्तावे जमा दाङलाई नेपालको  राजधानी बनाउनुपनेर्  प्रस्ताव छ । नेमकिपाको  दस् तावे जमा कुनै  स् वार्थके न्द्रित भएर यो  विषय परे को  हो इन । गहिरो  भौ गो लिक अध्ययन र भावी ने पालको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकासको  एकमात्र स् वार्थ भे टिन्छ यो  प्रस् तावमा । ने पालकै  राजधानीको  रुपमा प्रस् तावित दाङमा प्रदे शको  राजधानी किन सम्भव छैन ह“ ?

अलिकति दूरीका कुरा

केन्द्रिकृत शासन प्रणालीको  विकल्पमा नेपाललाई संघीयतामा प्रवेश गराइएको  हो  । सिंहदरवारको  अधिकारलाई गाउ–गाउसम्म पु¥याउने  र आफ्नो  प्रदेशको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकास आफै  गनेर्  गुलियो  नारासहित संघीयता ल्याइएको  हो  । शक्ति र पहुचका आधारमा आफूलाई राम्रो  लागेको  ठाउ“मा राजधानी स् थापना गनेर्  हो भने  राजामहाराजाले  समेत सबै  कोणबाट उपयुक्त ठानेका पहिले कै  प्रशासनिक एकाईहरु ठीक थिएनन् र ? यहा बारम्बार एमाले  नेता विष्णु पौडेलको  नाम लिने  गरिन्छ र उनको  एमालेमा रहेको  प्रभाव तथा पहुचलाई दृष्टिगत गरी राजधानी उनैले  रुपन्देहीलै जान्छन् भन्ने  पनि गरिएको  छ । के  विष्णु पौडेल नवलपरासीको  नहुनु त्यहाका जनताका लागि अभिशाप हो  ? के  विष्णु पौ डे ल बर्दियाको  नहुनु बर्दियाको  अभिशाप हो  ? के  विष्णु पौ डे ल रुकुमको  नहुनु रुकुमको  अभिशाप हो  ? के  विष्णु पौडेल सिंगो  ५ नम्बर प्रदे श र सिङ्गो  ने पालका ने ता होइनन् ? के  ठूला ने तालाई कुनै  तथ्य, तर्क र आधार चाहिन्न ? फित्ता लगाएर नाप्ने  कुरा हो इन सामान्यतया दाङ पा“च नम्बर प्रदे शको  सिङ्गो  भूगो लका जनतालाई तुलनात्मकरुपमा नजिक पर्छ । दाङ पा“च नम्बर प्रदे शको  मध्यबिन्दुमा पर्छ र यसलाई सार्न विष्णु पौडेलले  पनि सक्दै नन् । उनले  पनि भन्नै पर्छ, मध्यबिन्दु दाङ नै  हो  । किनकि उनले नाप्ने  फित्ता अकोर्  हुदैन । राजामहाराजा त्यो  पनि तानाशाहको  शैलीमा सत्ता, शक्ति र पहुचलाई दुरुपयो ग गरे र आफ्नै  निर्णय लाद्ने  कुचे ष्टा गरिएमात्रै  अन्यथा यो  वास् तविकतालाई कसै ले  नकार्न सक्दै न । भूगो लको  मध्यभाग भएकाले  पनि राजधानीले  दाङलाई नै  खोजिरहेको  छ ।

सुरक्षात सबैलाई चाहिएला नि

परिस् िथति सधै ं आफू अनुकूल हुदै न र त्यो  कहिले काहीं काबु बाहिर जानसक्छ । परिस् िथति सधै ं सहज हुदै न कहिले काहीं त्यो  असहज पनि हुनसक्छ । छिमे की प्रदे श र मुलुकबीचको  सम्बन्ध सधै ं सुमधुर रहन्छ भन्न सकिन्न । साम्प्रदायिक दंगा, बाढीपहिरो , डुबान, कटानजस् ता कुनै  समस् या नरहे को  सुरक्षित जिल्ला हो  दाङ । राजधानीको  निर्णय गर्दा सहजता र अनुकूलतामात्र हो इन भविष्यमा आउनसक्ने  जटिल मोड र संकटपूर्ण अवस् थालाई समेत दृष्टिपात गर्नुपर्छ । छिमेकी मुलुकसग सीमा जोडिएको  भए तापनि सामरिक दृष्टिले  पनि प्रदे शको  राजधानीले  दाङलाई नै  खोजि रहेको  छ ।

हावापानीको  अनुकूलता

दाङमा गर्मी समयमा मनेर्  खालको  गर्मी हुदैन । दाङमा जाडो  समयमा मनेर्  खालको  जाडो  पनि हुदैन । शितलहर वालु चले र मृत्युको  मुखमा पुग्ने  डर यहा छैन । त्यस्तै, गर्मीमा उखरमाउलो  गर्मी भएर बस् नै  नसकिने  र गर्मीका कारण उत्पन्न हुने  विभिन्नखाले  रोगबाट पनि यो  जिल्ला मुक्त छ । त्यसकारण राजधानीका कारण यहा आउने  अन्य ११ वटै  जिल्लाका आम जनताका लागि सहज र आरामदायी बसाइको  व्यवस्था यहा हुने छ । बाकी ११ वटै  जिल्लाका जनताले  सहजरुपमा ग्रहण गर्नसक्ने  हावापानीका कारण पनि राजधानीले  दाङलाई नै  खोजिरहेको  छ ।

पर्याप्त पूर्वाधार

प्रदेशको  राजधानीका लागि चाहिने  पूर्वाधार दाङमा पर्याप्त छ । घोषणा भएलगत्तै  चाहिने  तैयारी अवस् थाका पूर्वाधार चाहिएको  हो  कि पछि गुरुयो जना बनाएर विकास गरिने  जग्गाजमिन ? दुबै  विकल्प छ दाङमा । भर्खरै  क्षेत्रीय प्रशासन कार्यालय सुखेर् तबाट आएको  सरकारी अध्ययन टोलीले  प्रदेश राजधानी घो षणा भएलगत्तै  आवश्यक पनेर्  भौ तिक पूर्वाधारहरु यकिन गरेर गइसकेको  छ । प्रदेश प्रमुखको  कार्यालय र निवास, मुख्यमन्त्रीको  कार्यालय र निवास, मन्त्री र मन्त्रालय तथा निवास, प्रदे श सभा भवन, अन्य सरकारी निकायका लागि आवश्यक पनेर्  सबै  पूर्वाधारहरुको  निधो गरे र सरकारी टो ली गइसके को  छ । भविष्यमा गुरुयो जनासहित मुलुककै  नमूना राजधानीको  रुपमा विकास गर्नका लागि प्रशस् त जग्गाजमिनको  सहज उपलव्धता पनि दाङमै  छ । त्यसकारण पनि राजधानीले  दाङलाईनै  खोजिरहे को  छ ।

अधिकारसम्पन्न संसदीय समितिको  प्रस्ताव– दाङ आफू कहाको  बासिन्दा हो  भन्ने  दृष्टिबाट राजधानी घोषणा गरिनु सर्वथा गलत कुरा हो  । सिङ्गो  पाच नम्बर प्रदेशका जनताको  सुविधालाई केन्द्रमा राखे र निर्णय गरिनुपर्छ । त्यही उद्देश्य परिपूर्तिका लागि नेपाल सरकारले  अधिकारसम्पन्न संघीय प्रशासन पुनर्संरचना सिफारिस समिति गठन गरे को  थियो  । तत्कालीन सामान्य प्रशासनमन्त्री टे कबहादुर बस् ने तको  अध्यक्षतामा रहे को  यो  संसदीय समितिमा पूर्वसामान्य प्रशासनमन्त्री रे खा शर्मा, राजे न्द्र पाण्डे , आरजू देउवा, भुवन पाठक सदस्य थिए । संसदको  अधिकारसम्पन्न र सर्वपक्षीय यो  समितिले  सबै  मापदण्ड र आधारहरुको  मिहिन अध्ययन गरी सातवटै  प्रदे शको  राजधानीका लागि स्थान छनोट गरेर सरकारलाई सिफारिससमे त गरिसके को  छ । उक्त अधिकारसम्पन्न समितिले  पनि पा“च नम्बर प्रदे शको  राजधानी सबै  दृष्टिले  दाङ उपयुक्त हुने  निर्णय र सिफारिस गरिसकेको  छ । यो  आधारले  पनि प्रदे शको  राजधानीले  दाङलाई नै  खोजेको  छ ।

प्रदेश कार्यालयहरुको  उपस् िथति दाङमा

शक्ति र पहुचका कुरा गनेर्  हो  भने  अलग कुरा । यदि १२ वटै  जिल्लाका सर्वसाधारण नागरिकलाई ५ नम्बर प्रदेशको  नक्सा दे खाएर १२ वटै  जिल्लाका जनताका लागि राजधानी पुग्न सहज सुविधा हुने  पूर्वाधारयुक्त जिल्ला कुन हो  ? भनेर सोध्ने  हो  भने  उत्तर आउने  छ– दाङ । कुनै  आग्रह वा पूर्वाग्रहबिना आउने  नाम नै  दाङ भएको  र अधिकारसम्पन्न संसदीय समितिको  सिफारिसको  आधारमा सरकारका विभिन्न अंग र निकायका प्रदे श कार्यालयहरु पनि यसअघि नै  दाङमा स् थापना भइसके का छन् । हालसम्म दाङमा उच्च अदालत, ने पाल प्रहरीको  प्रदे श कार्यालय, सत्यनिरुपण तथा मे लमिलाप आयो गको  प्रदे श कार्यालय स् थापना भइसके का छन् । त्यसबाहे क रे डियो  ने पालको  प्रदे शस् तरीय प्रसारण के न्द्र पनि दाङमा बनाउने  प्रक्रिया चलिरहे को  छ । पार्टीगतरुपमा हे र्दा माओ वादी के न्द्रको  प्रदे श कार्यालय दाङमै  छ भने  अन्य विभिन्न गै रसरकारी संघसंस् थाका कार्यालयहरु पनि दाङमा स् थापना भइसकेका छन् ।

प्रदेशको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकास

पाच नम्बर प्रदेशको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकास न्यायको  तराजुजस्तै  हुनुपर्छ । हामी सबैको  मुख्य सरोकार र केन्द्रीय विषय यही हुनुपर्छ । १२ वटै  जिल्लाको  समानरुपमा विकासका लागि प्रदेश सरकारको  ध्यान के न्द्रित हुनुपर्छ । रुपन्देही आफै मा मुलुकको  ठूलो  व्यापारिक र औद्योगिक केन्द्र हो ।

यसबाहे क अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटन केन्द्रको  सम्भावना पनि बोकेको  छ यसले  । यो सगै  प्रदेशको  पूर्वी भागको  विकासले  तीब्रता पाउने  छ भने  ने पालगञ्ज पश्चिम भे गको  व्यापारिक र औद्यो गिक केन्द्रको  रुपमा अहिले  नै  अग्रभागमा छ । फराकिलो  दिल र फराकिलो  सो चका साथ यसलाई अझै  विस्तार गनेर्  हो  भने  ने पालगञ्जस“गै  पश्चिमी भे गमा औद्योगिक, व्यापारिक र बर्दियाको  पर्यटकीय केन्द्रले  यहाको  वैभवका लागि बल पु¥याउने  छ । बीचमा उभिएको  हुने छ, प्रशासनिक र राजनीतिक केन्द्र दाङ । दाङको  विकाससगै  मध्यभागका सबै  जिल्लाहरुको  सन्तुलित र सर्वाङ्गीण विकासले  तीब्रता पाउने  निश्चित छ । यसरी ने पालका सातवटै  प्रदे शमध्ये  नमूनायो ग्य अनि सवोर् त्कृष्ट प्रदेशको  रुपमा ५ नम्बर प्रदे शलाई विकास गर्नका लागि पनि प्रदे शको  राजधानीले  दाङलाई नै  खोजिरहेको  छ ।

भर्खरै प्रकाशित

खोपको राजनीति डरलाग्दो, अमेरिकाको पछि लाग्दा भारतलाई पीर

भारतको सेरम रिसर्च सेन्टरले लाखौं अमेरिकी डलर बैना बुझेर पनि नेपाललाई १० लाख डोज कोभिसिल्ड महिनौं बितिसक्दा दिएको छैन । खोप उत्पादन कम भएको कारण…

भारतमा साधु ‘बाबा’ को अवतारमा पूर्वप्रधानन्यायाधीश दामोदर शर्मा !

काठमाडौं । यो तस्बिर कस्को होला ? झट्ट हेर्दा यो तस्बिर पशुपतिको कुनै सन्यासी/जोगीको जस्तो लाग्छ । तर, होइन यो फोटो अहिले सामाजिक सञ्जालमा भाइरल…

मेलम्ची : जब पाँच गोदाम खाद्यान्नका मालिक भोकै भए…

मेलम्ची । मेलम्ची बजारको उत्तरी छेउमा अवस्थित एक खाद्यान्न पसलको भुइँमा बीस प्याकेट तोरीको तेल सुकाइएको छ । छेउमा ६१ वर्षीय ज्ञानेन्द्र श्रेष्ठ झोक्राएर बसिरहेका…

अदालतले दियो ओली सरकारलाई अर्को झट्का : चुरेको गिट्टी, बालुवा…

चुरे क्षेत्रको ढुंगा, गिट्टी र बालुवा बेच्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न सर्वोच्च अदालतले अन्तरिम आदेश गरेको छ । सो रिटबारे सुनुवाइपछि संवैधानिक इजलासले अन्तरिम आदेश…

गंगामा तैरिरहेको बाकसभित्र भेटिइन् २१ दिनकी बच्ची, बाहिर निकाल्ने आँट…

भारतीय राज्य उत्तर प्रदेशको गाजिपुरस्थित ददरीघाटमा गत सोमबार बिहान गंगा नदीमा एउटा प्लाइउडको बाकस बग्दै-बग्दै आइरहेको थियो। सोमबार गंगामा स्नान गर्न गएकाहरूले बाकसबाट बच्चा रोइरहेको…