कुनै बेलाका अरबपति अनिल अम्बानीले अदालतमा भने – वकिललाई तिर्न सबै गहना बेचिसकेँ मसँग एउटा कारमात्रै छ

मुम्बई। दाजु मुकेश अम्बानी एशियाका सर्वाधिक धनी छन्। लगातार कम्पनीहरू घाटामा गएर टाट पल्टिएका भाइ अनिल अम्बानीसँग भने अब एउटा कारमात्रै बाँकी छ। ‘वकिलको फिस तिर्न मैले आफ्ना सबै गरगहना बेचिसकेँ,’ उनले शुक्रबार ब्रिटेनको अदालतमा भने, ‘म एकदमै साधारण जीवन व्यतीत गरिरहेको छु।’

उनले गत जनवरीमा ९ करोड ९० लाखका गरगहना बेचेको जानकारी दिएका छन्। ‘तिमीसँग थुप्रै विलासी कारहरू थिए भनिएको छ, त्यो के भयोङ भनेर सोधियो। उनले त्यसको उत्तरमा ‘त्यो मिडियाको अडकलबाजी हो। मसँग रोल्स रोयस कार पहिले पनि थिएन। म एउटामात्रै कार प्रयोग गर्छु’ भनेका छन्।

गत मे २२ मा इंग्ल्याण्ड उच्च अदालतले अनिललाई ५,२८१ करोड रुपैयाँ बक्यौता र कानुनी प्रक्रियाको शुल्कवापत ७ करोड रूपैयाँ तिर्न आदेश दिएको थियो। उनले १२ जुनसम्ममा तीन चिनियाँ बैंकलाई ठूलो रकम तिर्नुपर्ने थियो। तिरेनन्। त्यसपछि बैंकहरूले उनको सम्पत्तिका बारेमा जानकारी मागेका थिए।

गत जुन २९ मा उनलाई आफ्नो सम्पत्ति विवरण बुझाउन भनिएको थियो। हाल भारतमा रहेका अनिल शुक्रबार भिडियो कन्फ्रेन्सिङमार्फत ब्रिटेनको अदालतमा हाजिर भएका थिए। उनले आमाको ५०० करोड र छोरा अनमोलको ३१० करोडको कर्जा रहेको बताए। ऋण लिएर ५ अर्ब रूपैयाँ रिलायन्स इनोभेन्चर्सलाई दिएको बयान उनले दिए पनि यो लगानीका सर्तबारे आफूलाई सम्झना नभएको दाबी गरे।

रिलायन्स इनोभेन्चर्समा आफ्नो १.२ करोड सेयरको कुनै मूल्य नभएको बताएका उनले पारिवारिक कोषमा आफ्नो भागिदारी नभएको पनि बताए। चिनियाँ बैंकका वकिल थांकी क्युसीले उनीसँग सोधे ‘ट्रस्टहरूमा तपाइँले आफ्नो हकका विषयमा कुनै प्रमाण दिनु भएको छैन। दिनुहुन्छ?’

अनिलले अदालतलाई बताए – ‘एकै दिन अर्थात् ३१ डिसेम्बर २०१९ बाट १ जनवरी २०२० का बीच बैंकमा जम्मा रहेको मेरो पैसा ४०.२ लाखबाट घटेर २०.८ लाखमा आयो।’ अहिलेसम्म धनी भारतीय उद्योगीको सूचीमा नाम भए पनि आफूसँग ११ लाख डलरको कलाकृतिमात्रै रहेको उनले प्रस्टीकरण दिए।

२०१९/२० मा रिलायन्स इन्फ्रास्ट्रक्चरबाट आफूले केही नपाएको उनले बताए। खराब हालतका कारण त्यसबाट फाइदा हुने अवस्था नभएको उनको जिकिर थियो। ‘मेरो व्यक्तिगत खर्च निकै थोरै छ। मेरो बाँच्ने तरिका खर्चिलो छैन। मेरो आम्दानी पनि छैन। कानुनी खर्चमा लागि गरगहना बेचेँ, अगाडि आउने खर्चका लागि म अदालतबाट स्वीकृति पाएँ भने केही सम्पत्ति बेच्छु,’ उनले भने।

भर्खरै प्रकाशित

महासचिवलाई केक खुवाएर सुरु भयो नेकपा सचिवालय बैठक

काठमाडौं । अर्थमन्त्रीसमेत रहेका नेकपा महासचिव विष्णुप्रसाद पौडेललाई जन्मदिनको शुभकामना दिंदै पार्टी सचिवालयको बैठक शुरूभएको छ । प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र अर्का…

चीन-अमेरिका व्यापार यु’द्ध: चीनले ल्यायो निकासीसम्बन्धी कडा कानुन

अमेरिकालाई लक्षित गरी चीनले जारी गरेका नयाँ कठोर कानुनले थप ‘नि’यन्त्रित वस्तु’ निर्यातमा रोक लगाएको छ। यी नियमहरू चिनियाँ राष्ट्रिय सुरक्षामा प्रतिकूल प्रभाव पार्न सक्ने…

चीनले बनायो पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने…

चीनका वैज्ञानिकहरुले पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने जेट इन्जिन बनाएको दाबी गरेका छन्। उक्त इन्जिन सुपरसोनिक विमानमा जडान गरिनेछ। सुपरसोनिक म्याच १६…

अमेरिकी पाठ्यक्रममा सच्याइयो बुद्धबारे गलत विवरण

काठमाण्डाै । संयुक्त राज्य अमेरिकाको न्यूयोर्क राज्यको माध्यमिक तहका पाठ्यक्रममा शान्तिका अग्रदूत गौतम बुद्ध भारतमा जन्मिएको भनेर राखिएको गलत विवरण सच्याइएको छ । नेपाली मुलका…

धुम्बाराहीमा सुरक्षा थ्रेट भन्दै बालुवाटारमा बोलाइयो नेकपा सचिवालय बैठक

१६ मंसिर, काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)को सचिवालय बैठक बालुवाटारमै बस्ने भएको छ । शनिबार बसेको बैठकमा अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले…