कुनै बेलाका अरबपति अनिल अम्बानीले अदालतमा भने – वकिललाई तिर्न सबै गहना बेचिसकेँ मसँग एउटा कारमात्रै छ

मुम्बई। दाजु मुकेश अम्बानी एशियाका सर्वाधिक धनी छन्। लगातार कम्पनीहरू घाटामा गएर टाट पल्टिएका भाइ अनिल अम्बानीसँग भने अब एउटा कारमात्रै बाँकी छ। ‘वकिलको फिस तिर्न मैले आफ्ना सबै गरगहना बेचिसकेँ,’ उनले शुक्रबार ब्रिटेनको अदालतमा भने, ‘म एकदमै साधारण जीवन व्यतीत गरिरहेको छु।’

उनले गत जनवरीमा ९ करोड ९० लाखका गरगहना बेचेको जानकारी दिएका छन्। ‘तिमीसँग थुप्रै विलासी कारहरू थिए भनिएको छ, त्यो के भयोङ भनेर सोधियो। उनले त्यसको उत्तरमा ‘त्यो मिडियाको अडकलबाजी हो। मसँग रोल्स रोयस कार पहिले पनि थिएन। म एउटामात्रै कार प्रयोग गर्छु’ भनेका छन्।

गत मे २२ मा इंग्ल्याण्ड उच्च अदालतले अनिललाई ५,२८१ करोड रुपैयाँ बक्यौता र कानुनी प्रक्रियाको शुल्कवापत ७ करोड रूपैयाँ तिर्न आदेश दिएको थियो। उनले १२ जुनसम्ममा तीन चिनियाँ बैंकलाई ठूलो रकम तिर्नुपर्ने थियो। तिरेनन्। त्यसपछि बैंकहरूले उनको सम्पत्तिका बारेमा जानकारी मागेका थिए।

गत जुन २९ मा उनलाई आफ्नो सम्पत्ति विवरण बुझाउन भनिएको थियो। हाल भारतमा रहेका अनिल शुक्रबार भिडियो कन्फ्रेन्सिङमार्फत ब्रिटेनको अदालतमा हाजिर भएका थिए। उनले आमाको ५०० करोड र छोरा अनमोलको ३१० करोडको कर्जा रहेको बताए। ऋण लिएर ५ अर्ब रूपैयाँ रिलायन्स इनोभेन्चर्सलाई दिएको बयान उनले दिए पनि यो लगानीका सर्तबारे आफूलाई सम्झना नभएको दाबी गरे।

रिलायन्स इनोभेन्चर्समा आफ्नो १.२ करोड सेयरको कुनै मूल्य नभएको बताएका उनले पारिवारिक कोषमा आफ्नो भागिदारी नभएको पनि बताए। चिनियाँ बैंकका वकिल थांकी क्युसीले उनीसँग सोधे ‘ट्रस्टहरूमा तपाइँले आफ्नो हकका विषयमा कुनै प्रमाण दिनु भएको छैन। दिनुहुन्छ?’

अनिलले अदालतलाई बताए – ‘एकै दिन अर्थात् ३१ डिसेम्बर २०१९ बाट १ जनवरी २०२० का बीच बैंकमा जम्मा रहेको मेरो पैसा ४०.२ लाखबाट घटेर २०.८ लाखमा आयो।’ अहिलेसम्म धनी भारतीय उद्योगीको सूचीमा नाम भए पनि आफूसँग ११ लाख डलरको कलाकृतिमात्रै रहेको उनले प्रस्टीकरण दिए।

२०१९/२० मा रिलायन्स इन्फ्रास्ट्रक्चरबाट आफूले केही नपाएको उनले बताए। खराब हालतका कारण त्यसबाट फाइदा हुने अवस्था नभएको उनको जिकिर थियो। ‘मेरो व्यक्तिगत खर्च निकै थोरै छ। मेरो बाँच्ने तरिका खर्चिलो छैन। मेरो आम्दानी पनि छैन। कानुनी खर्चमा लागि गरगहना बेचेँ, अगाडि आउने खर्चका लागि म अदालतबाट स्वीकृति पाएँ भने केही सम्पत्ति बेच्छु,’ उनले भने।

भर्खरै प्रकाशित

राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवैले अब पद छोड्नुपर्छ : गगन थापा

महोत्तरी । आफूले गरेको गल्तीको लाज प्रधानमन्त्रीलाई नलागेको तर उनलाई लाग्नुपर्ने लाजको भारी संसद्ले बोक्न नसक्ने कांग्रेस नेता गगन थापाले बताएका छन् । संसद्ले अब…

हेलिकप्टर चढ्न मानेनन् ‘विप्लव’, गाडीमै काठमाडाैं आउँदै

काठमाडौं– सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ शुक्रबार राष्ट्रिय सभागृहमा हुने विशेष समारोहका लागि गाडीमै आउने भएका छन्। गृह मन्त्रालयले ‘विप्लव’…

‘विप्लव’का एक हजार बढी नेता कार्यकर्ता रिहा हुँदै

काठमाडौं । सरकार र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहबीच तीन बुँदे सहमति भएसँगै सो समुहका एक हजार ३६ जना नेता कार्यकर्ता रिहाइ हुने भएका छन्…

प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै…

‘पैसावाला मन्त्री’ले रुम्जाटार घुमाए मुख्यमन्त्री राई दम्पत्तिलाई

काठमाडौं, २० फागुन । मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध प्रदेश १ को अविस्वास प्रस्ताव सरेकै समयमा प्रदेश १ का भौतिक पूर्वाधार बिकास मन्त्री अम्बिरबाबु गुरुङले मुख्यमन्त्री शेरधन…