जव २० हजार चराले एक हजार सैनिकलाई यु’द्धमा हराए

विश्वको इतिहासमा विभिन्न देश, ठाउँ तथा समुदायका मानिस–मानिस भएका अनेक खालका यु’द्धहरुका बारेमा त हामीले सुनेकै छौँ । तर दुनियामा एउटा यस्तो यु’द्ध पनि भयो जहाँ मानिसहरु पक्षीसँग ल’डाइँ गरे । उक्त रोचक यु’द्ध सन् १९३२ मा भएको हो ।

प्रथम वि’श्वयु’द्धपछि सेवा निवृत्त भएका केही सैनिकहरुलाई अष्ट्रेलिया सरकारले पुनर्वासका लागि जमिन दिएको थियो । त्यस्तो जमिन अधिकांस पश्चिमी अष्ट्रेलियामा पर्दथ्यो । सरकारले दिएको जमिन पाएसँगै यु’द्धवीर भुपु सैनिकहरु किसान बने र आ आफ्नो जमिनमा खेती गर्न थाले । तर केही समयपछि नै उनीहरुको बालीमाथि जंगली पंक्षी इमुको झुण्डले आ’क्रमण सुरु गर्यो । इमु भिमकाय जंगली चरा हो जुन लगभग इमु जस्तै हुन्छ । विनाशकारी इमुको संख्या २/४ होइन करीब २० हजार थियो ।

इमुको झुण्ड आउने र किसानको बालीनाली सखाप पारेर जाने गर्न थाल्यो । खेती जोगाउनका लागि लगाइएको तारबार समेत इमुले भत्काइदियो ।

इमु आ’तंक बढेपछि किसानहरुको एक प्रतिनिधिमण्डलले सरकारका प्रतिनिधिलाई भेटेर सहयोगका लागि याचना गर्यो । समस्याको गम्भीरतालाई मध्यनजर गर्दै अष्ट्रेलियाका तत्कालीन रक्षामन्त्रीले इमु वि’रुद्ध यु’द्धको घोषणा गरे र यु’द्ध गर्नका लागि सेनालाई आदेश दिए । तत्कालै मेसिनगन सहित एक सैनिक टुकडी उक्त क्षेत्रमा पठाइयो ।

सन् १९३२ नोभेम्बर २ तारखेको दिन थियो त्यो । सरकारी सेनाले इमुको झुण्डमाथि धा’वा बो’ल्यो र सुरुमा इमु भगाउने प्रयास गर्यो तर असमर्थ भए । त्यसपछि उनीहरुले एकठाउँमा जम्मा भएका ५० वटा इमुको माथि मे’सिन गनले आ’क्रमण गर्ने योजना बनाए । जब सेनाले आ’क्रमणका लागि ब’न्दुक तेर्साएका मात्र के थिए इमुको झुण्डले पत्तो पाइहाल्यो र तत्कालै कुँदेर जंगलभित्र अलप भयो ।

४ नोभेम्बरका दिनपनि यस्तै भयो । सैनिकहरुले झण्डै १ हजारको संख्यामा रहेका इमुको विशाल झुण्ड फेला पारे । उक्त झुण्डमाथि आ’क्र’मणका लागि जब फायर खोल्न थालियो तब मेसिनगन जाम भयो । मेसिनगन म’र्मत गरेर भ्याइसक्दा सम्म अधिकांश इमु त्यहाँबाट भागिसकेका थिए । तथापि सैनिकहरु १२ वटा इमु मा’र्न सफल भए ।

उक्त घ’टनापछि इमु निकै सतर्क भए । सैनिकको आ’क्रम’णबाट बँच्नका लागि इमुहरु स साना समूहमा बाँडिए र आ’क्र’मण हुनसक्ने तर्फ निकै सचेत भए । सैनिकको आ’क्र’मण’बाट बँच्दै र भाग्दै उनीहरुले बालीनाली खुब सखाप पारे । तर सैनिकहरु इमुलाई मे’सिनगनबाट सोत्तर मा’र्ने अभियानमा असफल बने ।

६ दिनसम्म चलेको उक्त का’रवाहीका क्रममा सैनिकहरुले करीब २५ सय रा’उण्ड फा’यर गरे । तर २० हजार इमुमध्ये केवल ५० वटा इमुमात्र मा’र्न सफल भए ।

त्यसैबीच इमु मार्नका लागि हतियारधारी सेना नै खटिएको उक्त समाचार अष्ट्रियामा देशव्यापी बन्यो । सञ्चारमाध्यमहरुमा निकै चर्चा भएसँगै सरकारको ठूलो आलोचना भयो । त्यसपछि सरकारले सेनालाई फिर्ता बोलायो ।

तर जब किसानका खेतमाथि इमुको आ’क्रमण तीव्र बन्यो तब एकपटक पुनः नोभेम्बर १३ मा सेनाले अर्को अ’परेसन सुरु गर्यो । तर अघिल्लोपटक जस्तै यसपटक पनि इमुहरु सेनालाई छल्न सफल भए ।

इमु वि’रुद्धको ल’डाइँमा असफल भएसँगै उक्त सैनिक टुकडीका प्रमुखले त्यतिबेला निकै रोचक टिप्पणी गरेका थिए । यदि आफूसँग ह’तियार चलाउन जान्ने इमुको एउटा डफ्फा हुन्थ्यो भने आफू विश्वका कुनै पनि सै’न्यबलको सामना गर्न सक्ने उनको भनाइ थियो ।

इमुविरुद्धको उक्त असफल यु’द्धलाई ‘द ग्रेम इमु वा’र’का नामले चिनिन्छ ।

भर्खरै प्रकाशित

प्रचण्ड निकट नेकपा नेता पुरीका नाममा भेटियो थप १४ बिगाहा…

झापा दमकका नेकपा नेता रेवतराज पुरी ‘गगन’ले थप १४ बिगाहा सरकारी जग्गा आफ्नो नाममा ल्याएर बिक्री गरेको भेटिएको छ। मंसिर ९ गते पुरी पक्राउ परेपछि…

एनआइसी एसिया बैंकका सिइओ रोशनकुमार न्यौपानेको तलब साढे २ करोड

काठमाडौं । एनआइसी एसिया बैंकका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत रोशनकुमार न्यौपानेले वार्षिक तलब भत्ता तथा बोनस बापत २ करोड ५० लाख रुपैयाँ बुझेका छन्। एनआएसी एसियालाई…

सिरानीमा मोबाइल राखेर सुत्ने गर्नुभएको छ ? अब यो भूल…

काठमाडौं- मोबाइल फोन जीवनको अभिन्न अंग वनिसकेको छ भन्दा फरक पर्दैन । पछिल्ला दिनहरुमा मानिस मोबाइलमा धेरै समय विताउनमै व्यस्त हुन थालेका छन् । जुनसुकै…

पोखराले काठमाडौंबाट पाठ सिक्नुपर्छ: मेयर शाक्य

काठमाडौं  महानगरका मेयर विद्यासुन्दर शाक्यले काठमाडौंको अवस्थाबाट पोखराले पाठ सिक्नु पर्ने बताएका छन्। काठमाडौं र पोखराको चुनौती अनियन्त्रित बसाइँसराइ रहेको भन्दै शाक्यले व्यवस्थित बसोबासका योजना…

अधुरै रहयो ३० वर्षीय प्रेमबहादुर खत्रीको परिवारसँग घुम्‍ने योजना

दाङ — बिहीबार राति ११ बजेसम्म प्रेमबहादुर खत्री बुबा र श्रीमतीसँग भिडियो कलमा कुराकानी गर्दै थिए । चार वर्षदेखि अमेरिकामा रहेका भाइ लोकराज पनि कुराकानीमा जोडिएका…