हप्ताको दुई दिन सार्वजनिक बिदा र घुम्न जाने कर्मचारीलाई भत्ताको व्यवस्था हुनुपर्‍याे

काठमाण्डौ ।  कोरोना भाइरसको महामारी कहिलेसम्म लम्बिने हो कसैलाई पनि थाहा छैन । विश्वका धेरै देशमा आन्तरिक पर्यटकको लागि घुम्ने गन्तव्य खुला गरे पनि बाह्य पर्यटकको लागि भने सबैतिर खुला भइसकेको छैन । नेपालमा पनि गएको चैत सुरुदेखि विदेशी पर्यटक आवागमनमा रोक लगाइएको छ, यो रोक अहिलेसम्म खुलेको छैन ।

कोरोना भाइरसको महामारी समाप्त भएपछि पनि कम्तीमा एक वर्ष ठूलो सङ्ख्यामा विदेशी पर्यटक आउलान् भन्ने आशा पर्यटन व्यवसायीलाई छैन । त्यसैले अब व्यवसायीहरुले आन्तरिक पर्यटनलाई जोड दिन थालेका छन्, आन्तरिक भ्रमणका प्याकेज सार्वजनिक गरिरहेका छन् । नेपाल पर्यटन बोर्डले पनि भ्रमण प्याकेज सार्वजनिक गर्ने अन्तिम तयारी गरिरहेको छ ।

आन्तरिक पर्यटन बढाउनको लागि पर्यटन व्यवसायीको माग छ, ‘हप्ताको दुई दिन सार्वजनिक बिदा र घुम्न जाने कर्मचारीलाई भत्ताको व्यवस्था हुनुपर्‍याे ।’ यो माग पर्यटन व्यवसायीको मात्रै होइन पर्यटन बोर्ड र पर्यटन मन्त्रालयको पनि हो ।

सोमबार यती एअरलाइन्सको २२ औँ वार्षिकोत्सव कार्यक्रममा नेपाल एसोसिएशन अफ टुर एण्ड ट्राभल एजेन्ट्स (नाट्टा) का अध्यक्ष अच्युत गुरागाईँले यही कुरालाई जोड दिनुभयो । पहिले नेपाली पर्यटन व्यवसायीले विदेशी पर्यटक र डलर भन्दै पछि लागेर आन्तरिक पर्यटकलाई उपेक्षा गर्दा अहिले समस्या आएको बताउनुभयो । तर अब पर्यटनका मुख्य ग्राहक नै आन्तरिक पर्यटक हुन् भन्ने हिसाबले अघि बढ्नुपर्ने उहाँको भनाइ छ ।

‘कोरोना भाइरसको खोप बनेको र यसको अन्त्य भएको एक वर्षसम्म विदेशी पर्यटक मनग्य आउँदैनन्, विदेशी पर्यटक आउलान् अनि मात्रै व्यवसाय खोलौँला भनेर बस्यो भने डुब्ने अवस्था आउँछ’, नाट्टाका अध्यक्ष गुरागाईँले भन्नुभयो, ‘अब आन्तरिक पर्यटनलाई बढाउनुपर्छ, हप्ताको दुई दिन सार्वजनिक बिदा हुनैपर्छ र देशभित्रै घुम्न जाने कर्मचारीलाई केही भत्ता पनि दिनुपर्छ ।’

विश्वका धेरै देशमा हप्ताको दुई दिन सार्वजनिक बिदा हुँदा पर्यटन क्षेत्र चलायमान भएको गुरागाईँको भनाइ छ ।

ट्रेकिङ एजेन्सिज एसोसिएशन अफ नेपाल (टान) का अध्यक्ष खुमबहादुर सुवेदी पनि हप्ताको दुई दिन बिदा दिने प्रस्तावमा सहमत हुनुहुुन्छ । सरकारी कर्मचारीमात्र होइन, कर्पोरेट हाउसहरुले पनि दुई दिन बिदा दिएर कर्मचारी घुम्न पठाउनुपर्ने सुवेदीको भनाइ छ ।

भर्खरै प्रकाशित

हिउँदे अधिवेशनलाई मध्यनजर गर्दै झिक्न नमिल्ने गरी जोडियो प्रदेशसभाका कुर्सी

५ माघ, विराटनगर । प्रदेश १, प्रदेशसभाले माघ ७ गतेदेखि सुरु हुने हिउँदे अधिवेशनको तयारी गरेको छ । यो अधिवेशनमा मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध दर्ता भएको…

नेपालमा कोरोनाको नयाँ प्रकार भित्रिएको पुष्टि

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को नयाँ प्रकार नेपालमा भित्रिएको पुष्टि भएको छ । पुस पहिलो साता बेलायतबाट आएका तीन जनामा देखिएको संक्रमण नयाँ प्रकारको…

यो हो करोडौँमा तस्करी हुने संसारकै विषालु भ्यागुतो

पृथ्वीमा अरबौँको संख्यामा जीवजन्तुहरु छन् । यी असंख्य जीवहरुको आ-आफ्नै विशेषता र क्षमता पनि छ । कतिपय यस्ता जीवहरु छन् जो लोप हुने संघारमा छन्…

आन्दोलनमा आक्रमक हुन युवालाई प्रचण्डको निर्देशन डोनाल्ड ट्रम्पको जस्तो :…

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी(नेकपा) पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड–माधव पक्षका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले आवेग र आक्रोशसहित आन्दोलनमा सक्रिय हुन युवाहरुलाई निर्देशन दिएपछि लुम्बिनी प्रदेशका मुख्य…

कोरोनाको खोप लगाउँदा नर्वेमा २९ जनाको ज्यान गयो

काठमाडौं । नर्वेमा कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) विरुद्धको खोप लिएका २९ जनाको मृ’त्यु भएको छ । समाचार संस्था ब्लूमवर्गका अनुसार फाइजरले बायोएनटेकसँग मिलेर बनाएको कोरोना खोप…