प्रत्यक्षरुपमा एसइई दिन नपाएकोमा दु:खी नहुन बालबालिकालाई प्रधानमन्त्रीको आग्रह

कोभिड–१९ का कारण यस वर्षको एसइई परीक्षा भौतिक उपस्थितमा हुन सकेन। जसका कारण विद्यार्थीले विद्यालयमा दिएका आन्तरिक परीक्षालाईलाई आधार मानेर स्कुलहरुले ग्रेडिङ गरी नतिजा राष्ट्रिय परीक्षा वोर्डलाई पठाए र बोर्डले विभिन्न स्कुलहरुले पठाएको थरिथरिका विद्यार्थीको प्राप्तांक प्रणालीलाईनै मान्यता दिनु पर्ने मन्त्री परिषदको निर्णय अनुसार बोर्डले परीक्षाको नतिजा प्रकाशित गर्यो। तर कक्षा ११ मा भर्ना हुन जाँदा कक्षा ११ र १२ संचालन गरीरहेका उपत्यकाका माध्यामिक विद्यालयहरुले उक्त नतिजामाथिनै अविश्वास गरे। र कक्षा ११ मा भर्ना हुनकोलागि कक्षा ८ र ९ को समेत नतिजा मागिरहेको तथ्य खुल्यो।

यही विषयमा सोमबार प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले राष्ट्रिय बालदिवसको अवसरमा स्वदेश तथा विदेशमा रहेका नेपाली बालबालिका तथा अभिभावकहरुमा शुभकामना सन्देश दिँदै एसइई परीक्षामा प्रत्यक्ष संलग्नता जनाउन नपाएकोमा दुःखी नहुन आग्रह गरेका छन्।

प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट जारी भएको शुभकामना सन्देशमा उनले कोभिड–१९ यस वर्षको एसइई परीक्षा बालबालिकाहरुको प्रत्यक्ष उपस्थितमा हुन नसकेको बताएका छन्। संसार अहिले कोभिड–१९ को महामारीबाट आक्रान्त छ। हाम्रा बालबालिकाको जीवन र पठनपाठनमा यसले गम्भीर असर पारेको उनको भनाई छ।

‘भाइबहिनीहरुले यस वर्षको एसईई परीक्षामा प्रत्यक्ष संलग्नता जनाउन पाउनु भएन। यसबाट दुःखीनहुन म सबैमा आह्वान गर्दछु,’ प्रधान मन्त्री ओलीले सन्देसमा उल्लेख गरेका छन् ‘ यस महामारीको सामना गरेर तपाईंहरुले जीवनको परीक्षा सफलतापूर्वक उत्तिर्ण गर्नु भएको छ।कोभिड–१९को महामारी बिरुद्ध सरकारले अघि बढाएका प्रयासले यस विपद्लाई परास्त गर्दै हामी हाम्रा बालबालिकाहरुको भविष्य सुरक्षित गर्ने छौं।’

यस पटक देशभरिका कुल ४ लाख ७२ हजार ७८ विद्यार्थीले एसइई परीक्षामा सहभागिता जनाएकामध्ये यस वर्ष ९ हजार ३ सय १८ को जिपिए ४ आएको थियो जबकी एसइई कार्यन्वयन भएको सुरुको वर्ष ०७२ मा जिपिए ४ ल्याउने २ मात्र थिए। ०७३ मा ४, ०७४ मा ७४ र ०७५ मा १०६ पुगेका थिए। विद्यालयलाईनै एसइई परीक्षाको सम्पूर्ण जिम्मेवारी दिएपछि स्कुलहरुले मनपरी नम्बर दिएकामा एसइई नतिजाको यो वर्ष चर्को आलोचना भइरहेको छ।

यस वर्ष सरकारले ‘विपद्मा बाल अधिकारको सुनिश्चितताः हामी सबैको साझा प्रतिवद्धता’ भन्ने नाराका साथ देशव्यापी रुपमा बाल दिवस मनाएको छ। प्रम ओलीले सरकारले बालबालिकाको हक, हित र उनीहरुका अधिकारको संरक्षणलाई उच्च प्राथमिकतामा राखेको छ। नेपालले संयुक्त राष्ट्र संघीय बाल अधिकार सम्बन्धी महासन्धि १९८९, बालबालिकासम्बन्धी अन्य अन्तर्राष्ट्रिय तथा क्षेत्रीय सन्धि सम्झौतालाई अनुमोदन गरी बालबालिकाको संरक्षण तथा बाल अधिकारको प्रवद्र्धनका लागि अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा प्रतिवद्धता जनाएको छ।

भर्खरै प्रकाशित

चिनियाँ कम्पनीले निर्माण गरेको कोरोनाको खोप ब्राजिलमा परीक्षण गर्दा सुरक्षित…

काठमाडौं । चिनियाँ कम्पनी सिनोभ्याकले निर्माण गरेको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) विरुद्धको खोप ब्राजिलमा परीक्षणको क्रममा सुरक्षित देखिएको छ । सोमबार सार्वजनिक गरिएको अन्तिम चरणको क्लिनिकल…

यस्तो रहेछ फेसबुकले ‘म्यासेञ्जर एप’ रंगीविरंगी बनाउनुको कारण

काठमाडौं । यदि तपाईंले भर्खरै फेसबुक म्यासेञ्जर एप अपडेट गर्नु भएको छ भने पक्कै पनि केही न केही परिवर्तन भएको अवश्य महसुस गर्नु भएकै होला…

बाँस्कोटाको ७० करोड रुपैयाँ घुस प्रकरणको मुद्दा तामेलीमा राख्ने अख्तियारको…

अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले सेक्युरिटी प्रिन्टिङ प्रेस खरिदका विषयमा ७० करोड रुपैयाँ घुस प्रकरणको आरोप लागेका तत्कालीन सञ्चारमन्त्री गोकुल बाँस्कोटालाई मुद्दा चलाउन पर्याप्त प्रमाण नभेटिएको…

उपचार गर्न नसक्ने संक्रमितको सरकारले गर्ने भनेकै छ त, भ्रम…

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले कोरोना संक्रमितले उपचार खर्च आफैं व्यहोर्नुपर्ने निर्णयबारे भ्रम फैलाइएको बताएका छन् । सरकारले हालै मात्र आर्थिकरुपमा विपन्न, अशक्त, असहाय,…

पत्रकारलाई खाममा पैसा बाँड्ने कांग्रेस महामन्त्रीको अनौठो धन्दा !

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री शशांक कोइरालाले पत्रकारहरुलाई ‘दसैं खर्च’ भन्दै खाममा हालेर १५ हजार रुपैयाँ बाँड्दै हिँडेको पाइएको छ । कोइरालाका स्वकीय सचिव भरत…