इरान–चीन सुरक्षा सम्झौता : पश्चिमको मुटुमा ढ्यांग्रो, अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यममा हल्लीखल्ली

जनगणतन्त्र चीन र इस्लामिक गणतन्त्र इरानबीच आर्थिक तथा सुरक्षा सम्झौताको मस्यौदा द न्युयोर्क टाइम्सले चुहाएपछि अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यममा हल्लीखल्ली मच्चिएको छ ।

कुल १८ पृष्ठ लामो पारसी भाषाको दस्तावेजमा इरानी अर्थतन्त्र उकास्न अर्बौं डलरको चिनियाँ लगानी तथा चीनका लागि तेलको मूल्य छुटको प्रावधान छ । सहमतिमा सुरक्षा सहकार्य, गोप्य सूचना आदानप्रदान तथा संयुक्त सैन्य अभ्यास पनि रहेको छ ।

लीकका विषयमा टिप्पणी गर्दै इरानका परराष्ट्रमन्त्री मोहम्मद जवाद जरिफले आफ्नो देशले चीनसँग २५ वर्षको रणनीतिक साझेदारी गरेको बताए अनि यसलाई संसद्ले पारित गर्न बाँकी रहेको बताए । तेहरानले द न्युयोर्क टाइम्समा प्रकाशित दस्तावेजको पुष्टि गरिसकेको छैन ।

चीन र इरानबीच हुने दीर्घकालीन सम्झौताका विषयमा अन्तर्राष्ट्रिय निगरानीकर्ताहरूको मिश्रित प्रतिक्रिया आएको छ । फरेन पोलिसी पत्रिकाले यो पश्चिमका लागि नराम्रो खबर भएको भनेका छ अनि पश्चिम एसिया र एसियामा भूराजनीतिक परिवर्तन आउने बताएको छ । चीनले रणनीतिक रूपमा महत्त्वपूर्ण स्थानमा आफ्नो उपस्थिति बढाउँदै लगेको छ ।

अमेरिकाका परराष्ट्रमन्त्री माइक पोम्पेओले इरानमा चीनको प्रवेशले पश्चिम एसियालाई अस्थिर बनाउने अनि इजरायल, साउदी अरब तथा यूएईलाई जोखिममा पार्ने बताए ।

पश्चिमको मूलधारे सञ्चारमाध्यम र सरकारहरूले चीन इरान सम्झौताको विरोध गर्नु कुनै आश्चर्यको कुरा हैन । यस सम्झौताले इरान अब पश्चिमलाई छोडेर पूर्वतिर लागेको भनी वरिष्ठ पत्रकार तथा इरानी राजनीतिक विश्लेषक माहान आबेदीनले बताए ।

‘१५० वर्षभन्दा बढी समयदेखि इरानले पश्चिम, विशेषगरी युरोप, सँग व्यापार, लगानी र शिक्षाका लागि सम्पर्क राखेको थियो । सन् १९७९ मा भएको इस्लामिक क्रान्तिले पनि यस प्रक्रियालाई रोकेन अनि विगत चार दशकयता इरानका नीतिनिर्माताहरूले पश्चिमसँग सम्बन्ध गहिरो बनाउनु सही हो कि हैन भनी बहस गरिरहेका छन् । तर आणविक सम्झौता विफल भएपछि अनि अमेरिकाले थर्काउँदा पनि प्रतिकार गर्न युरोप विफल भएकाले इरानमा पश्चिमप्रतिको सम्मान गुमेको छ ।’

तेहरान र बेइजिङले सुरक्षा सहकार्यलाई घनीभूत बनाउन चासो देखाएको आबेदीन बताउँछन् । चीनले पर्सियन खाडीमा रहेका इरानी टापुहरूमा सैन्य बल तैनाथ गर्ने भनी पश्चिमी सञ्चारमाध्यमले गरेको अनुमानलाई उनले बकवास भनेका छन् । ‘संवैधानिक, ऐतिहासिक, राजनीतिक तथा विचारधारात्मक कारणले गर्दा इरानले आफ्नो भूमिमा विदेशी फौज कहिले पनि स्वीकार गर्ने छैन,’ उनी जोड दिन्छन् ।

वाशिङटनले इरानविरुद्ध लगाएको एकपक्षीय प्रतिबन्ध अनि ट्रम्प प्रशासनको अधिकतम दबाब नीति विफल भएको आबेदीनले बताए ।

इरान पुनरुत्थानशील मुलुक हो र उसको परराष्ट्रनीति विस्तृत छ,’ आबेदीनले बताए । ‘इरान गत चार दशकदेखि प्रतिबन्ध सामना गरिरहेको छ । त्यसैले उसलाई प्रतिबन्ध कसरी छल्ने र परास्त गर्ने भन्ने ज्ञान छ । अनि इरानी अर्थतन्त्र सोचेको भन्दा जटिल र आत्मनिर्भर छ । अर्थात् इरानको आर्थिक अडिगपनाले उसलाई कच्चा तेल नबेचिकनै बाँच्न समर्थ बनाएको छ ।’

इरानले अमेरिकाको एकपक्षीय नियन्त्रणलाई खुला चुनौती दिँदै भेनेजुएलालाई तेल, खाद्यान्न, औषधि र पाटपुर्जा उपलब्ध गराएको छ । जुलाई महिनामा इरानीहरूले भेनेजुएलाको राजधानी काराकासमा मेगासिस नामक खाद्यान्न पसल समेत खोलेका छन् ।

अनि अगस्ट महिनामा अमेरिकाले इरानमाथि हतियार बिक्रीको प्रतिबन्ध बढाउन खोज्दा संयुक्त राष्ट्रसंघको सुरक्षा परिषद्ले त्यसलाई बहुमतले अस्वीकार गरिदिएको थियो ।

आबेदीनका अनुसार, चीन र इरानको सम्झौताले इरानको वैश्विक नीतिमा व्यापक असर पार्ने र इरानले अमेरिकी दबाबको कम त्रास बेहोर्नुपर्ने हुन्छ ।

यो रणनीतिक साझेदारी इरानको राष्ट्रिय स्वार्थअनुकूल रुहेको र यसले देशको राष्ट्रिय सुरक्षालाई जोगाउने आबेदीनको निष्कर्ष छ ।

भर्खरै प्रकाशित

नेकपा घोराही अध्यक्षमा बस्नेत, लमहीमा घिमिरे, बबइमा पुन र दंगीशरणमा…

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा, प्रचण्ड–नेपाल पक्ष) दाङले रिक्त रहेका स्थानीय तहका पदाधिकारी मनोनित गरेको छ । पार्टी विभाजनसँगै ओली पक्षमा लागेर रिक्त रहेका पदाधिकारीमा मनोनित…

न्युज २४ ले भन्यो-‘सिधा कुरा जनतासँग’ कार्यक्रम नछोड्ने, रविसंग कानूनी…

११ माघ, काठमाडौं । ‘न्युज २४’ले ‘सिधा कुरा जनतासँग’ कार्यक्रम नियमित रुपमै प्रसारण जारी राख्ने बताएको छ । रवि लामिछाने टेलिभिजनबाट बाहिरिएसँगै टेलिभिजनले वैकिल्पक प्रस्तोतामार्फत…

भाबाङलाई पर्यटकीय केन्द्र बनाउन युवाहरुको अभियान शुरु

भाबाङ । रोल्पा जिल्लाको माडी गाउँपालिका वडा नं ५ भाबाङ स्थित सिद्धपुजे मन्दिरलाई पर्यटनको केन्द्र बनाउन युवाहरु सक्रिय भएका छन् । सिद्धपुजे परोपकारी समाज मार्फत…

न्यूज २४ र रवि लामिछानेबीच ‘सिधा कुरा’ कपिराइट विवादबाट द्वन्द्व…

काठमाडौं । लोकप्रिय टेलिभिजन कार्यक्रम ‘सिधा कुरा जनतासँग’ लाई लिएर न्यूज २४ टेलिभिजन र सञ्चारकर्मी रवि लामिछानेबीच संघर्ष सुरु भएको छ । रविले बिहीबार न्यूज…

जनगणना २०७८ का लागि ३९ हजार गणक र ८ हजार…

काठमाडौं। राष्ट्रिय जनगणना २०७८ का लागि केन्द्रीय तथ्यांक विभागले गणक तथा सुपरिपेक्षक पदमा दरखास्त आह्वान गरेको छ। गणनामा खटाउन विभागले करारमा गणक र सुपरिवेक्षक राख्ने…