गीतसंगीतमा पनि विकृती : ४ मिनेटको गीतलाई तन्काएर ८ मिनेटको भिडियो

पछिल्लो समय कुनै पनि गीतको सर्जक आफैले म्यूजिक भिडियोमा लगानी गर्ने र आफ्नै युटुब च्यानल खोलेर गीत सार्वजनिक गर्ने क्रम बढेको छ । थोरै मात्र सर्जकले अहिले कुनै व्यवसायिक कम्पनीलाई गीतको अधिकार दिने गरेका छन् । यसैले, पनि कलाकारको भिडियोमा लगानीको आम्दानीको मुख्य श्रोत युटुब बनेको छ ।

युटुबबाटै रकम कमाएर लगानी उठाउने चक्करमा धेरै कलाकार लाग्दा अहिले गीतसंगीतमा पनि विकृती बढेको चर्चा हुन थालेको छ । यसैले त बजारमा लामो समय चल्ने भन्दा पनि केही दिन चल्ने गीतहरु हाबी हुन थालेका छन् । जसले, गीतसंगीतको मार्धुयता मर्न थालेको टिप्पणी समेत नभएको होइन ।

पछिल्लो केही समययता तपाइले कुनै म्यूजिक भिडियो युटुबमा हेर्नु भयो भने, प्रायको लम्बाई ८ देखि १० मिनेटको हुने गर्छ । तर, भिडियो हेदैै जाँदा गीत ४ देखि ५ मिनेटमा सकिन्छ । यसपछि, भिडियो निर्माणकर्ताले सोही गीतको मेकिङ भिडियो, गायक–गायिकाको रेकडिङ भिडियो आदि राखेर ८ देखि १० मिनेट लम्बाएका हुन्छन् ।

धेरै दर्शकले यसलाई पट्यारलाग्दो पनि बनाएको छ । कतिपयलाई गीत सकिएपछि फेरि किन तन्काएको होला भन्ने पनि लाग्न सक्छ । उसो त, भिडियो कती मिनेट हेर्ने भन्ने अधिकार पूर्ण रुपमा दर्शकको हुन्छ ।

यसरी, भिडियो तन्काउनुको केही कारण छन् । म्यूजिक भिडियो निर्देशक तथा गायक सरोज वली भन्छन्–‘यसको मुख्य उद्देश्य भनेको नै युटुबबाट पैसा धेरै आउँछ भनेर नै हो । अहिले ८ मिनेट भिडियो बनाउँदा युटुबले विज्ञापन धेरै हालिदिन्छ । जसलेगर्दा, पैसा धेरै आउने संभावना हुन्छ ।’

आठ मिनेट भन्दा लामो भिडियोमा मात्र युटुबले विज्ञापन धेरै राखिदिने भएकाले सर्जकहरुले भिडियोको समय बढाएका हुन् । वली भन्छन्–‘८ मिनेट भन्दा कम समयका भिडियो भन्दा ८ मिनेट भन्दा लामो समयका भिडियोमा पैसा धेरै आएको मैले पनि पाएको छु ।’ अर्कोतिर भिडियो लामो हुँदा दर्शकले पनि लामो समयसम्म हेर्ने र यसले ट्रेन्डिङमा पनि चाडो पर्ने वुझाई वलीको छ ।

तर, यो कुरालाई ओएसआर डिजिटलका प्रमुख ओम अग्रवाल अस्विकार गर्छन् । उनी भन्छन्–‘यो सबै भ्रम हो । भिडियो लामो हुँदैमा पैसा धेरै आउने होइन । २ घन्टा भन्दा लामो चलचित्रले भन्दा ४ मिनेटका भिडियोबाट बढी पैसा आएको उदाहरण मसँग प्रशस्त छन् । दर्शकले चलचित्र पनि पुरै हेरेका हुन्छन्, भिडियो पनि पुरै हेर्छन् । तर, पैसामा खासै अन्तर छैन ।’

व्यवसायिक कम्पनीहरुले भन्दा व्यक्तिगत रुपमा खोलिएका युटुब च्यानलमा लामो भिडियो हाबी देखिएका छन् । तर, यसले युटुब च्यानलप्रतिको दर्शकको विश्वसनियता कमजोर हुने टिप्पणी केहीको छ ।

अर्कोतिर, भिडियो लामो देखेपछि दर्शकले सो भिडियो क्लिक गर्ने संभावना पनि कम हुन्छ । तर, युटुब नै आम्दानीको मुख्य श्रोत हुँदा धेरै सर्जकले गीत सकिएपछि पनि विभिन्न तानाबुना बुनेर भिडियो तन्काउने गरेका छन् । यसले, दर्शकलाई च्यानल र सो गीतप्रति नै पट्यार लाग्ने संभावना पनि उत्तिकै हुन्छ भन्ने वुझ्न आवश्यक छ ।

भर्खरै प्रकाशित

विदेशी च्यानल भए विज्ञापनमुक्त, क्लिन फिड नहुनेको प्रसारण बन्द

काठमाडौं । शुक्रबारबाट नेपालमा प्रसारण हुने विदेशी टेलिभिजन च्यानलमा क्लिन फिड लागू भएको छ । सूचना तथा सञ्चार प्रविधि मन्त्रालयले म्याद नसार्ने अडान लिएपछि ऐनद्वारा…

शुक्रबार मध्यरातिबाट रोकिनेछ भारतीयसहित १८० भन्दाबढी विदेशी च्यानलको प्रसारण

काठमाडौं । आज (शुक्रबार) मध्यराति १२ बजेपछि नेपालमा प्रसारण हुने विदेशी टेलिभिजनमा क्लिन फिड लागू हुने भएको छ । सूचना तथा सञ्चार प्रविधि मन्त्रालयले बिहीबार…

दसैंमा पनि गौतम बुद्ध क्रिकेट रंगशालाको निर्माण कार्य निरन्तर

चितवन । ३ अर्ब अनुमानित लागतको महत्त्वाकांक्षी परियोजना जनस्तरबाट अभियान सञ्चालन गरी निर्माण गर्ने लक्ष्यमा अघि बढेको धुर्मुस–सुन्तली फाउन्डेसनले चितवनको भरतपुरमा गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट…

प्रधानमन्त्रीलाई सामाजिक सञ्जा‍‍लमा प्रश्न- शुभकामना सन्देशमा चुच्चे नक्सा खोइ

काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले दसैँको शुभकामना व्यक्त गर्नका लागि प्रयोग गरेको निशान छापमा रहेको नक्सालाई लिएर सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताहरुले प्रश्न गरेका छन् ।…

भीम रावलले भने, प्रधानमन्त्रीले रअका प्रमुख भेट्नु आपत्तिजनक

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का नेता तथा पूर्वमन्त्री भीम रावलले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ)…