विश्वमा सबैभन्दा कुरुप देखिने महिला भारतिय हुन्छन् : अमेरिकी पुर्व राष्ट्रपति

भारतिय महिलाका सम्बन्धमा गरिएका आपत्तीजनक टिप्पणीका कारण अमेरिकी पुर्व राष्ट्रपति रिचर्ड निक्सन अहिले चर्चामा रहेका छन् । अमेरिकी इतिहासमा सबैभन्दा चर्चित कान्ड मध्यका एक वाटरगेट स्क्यान्डलपछि राष्ट्रपति पद छोड्न निक्सन बाध्य भएका थिए ।

निक्सनले सन् १९७१ मा भारतलाई दवाब दिन बंगाल खाडीमा आफनो सैन्य बेडा पठाएका थिए । त्यतिबेलाको परिस्थितिमा दिइएका उनका बयानहरु अहिले बाहिर आएका छन् । हालै सार्वजनिक अर्काइवल डाटाबाट रिचर्ड निक्सनले विश्वकै सबैभन्दा कुरुप देखिने महिला भारतिय भएको टिप्पणी गरेको पत्ता लागेको हो ।

प्रिन्सटनको प्राज्ञिक गेरी बासलाई प्राप्त भएको नयाँ सामाग्रीमा निक्सनको उक्त बयानहरु परेका छन् । भारतका महिला अन्त्यन्तै दयनिय छन् र भारतियहरु अरुचिकर भएको निक्सनले बताएका थिए् । यो बयान तात्कालिन सुरक्षा सल्लाहकार हेनरी किसिन्जर र ह्वाइट हाउस चिफ अफ स्टाफ एच आर होल्डमनसँग सन् १९७१ जुनमा ओवल अफिसमा भएको कुराकानीका क्रममा निक्सनले दिएका हुन् ।

निक्सन प्रसिडेन्सियल लाइब्रुअरी एन्ड म्युजियमका सामाग्रीहरु बर्गिकरण गर्न कानुनी मान्यता लिएपछि बासले उक्त टेप हासिल गरेका हुन् ।

निक्सनले भनेका थिए – ‘यसमा कुनै आशंका छैन विश्वमा सबैभन्दा कुरुप देखिने महिला भारतिय हुन् । यीनीहरु सबैभन्दा कामुकता विहिन हुन् । मानिसहरु अश्वेत अफ्रिकीहरुका बारेमा प्रश्न गरिरहेका हुन्छ । त्यहाँ त कम्तिमा उनीहरु प्रति जनावरको जस्तो उत्सुकता त हुन्छ, तर भारतिय महिला दयनिय नै हुन् ।’

भारत विरुद्ध निक्सनको न कारात्मक धारणा यतिमा टुँगिएको देखिँदैन । उनले सन् १९७१ नोभेम्बर ४ मा किसिन्जरलाई भनेका थिए – उनीहरु मलाई टर्न अफ गरिदिन्छ । उनीहरु अर्को ब्यक्तीलाई कसरी टर्न अन गर्छन् ? उनले अगाडी थप्दै भनेका थिए, भारतिय माथि कडाई गर्न पनि सहज छ ।

सन् १९७१ नोभेम्बर १२ पछि भारत पाकिस्तान तनावका विषयमा छलफल गर्ने क्रममा किसिजर र गृह सचिव विलियम राजर्सलाई निक्सनले भनेका थिए – मलाई थाहा छैन उनीहरु बच्चा कसरी जन्माउँछन् ।

यी टेपबाट त्यतिबेला दक्षिण एसियालाई लिएर अमेरिकी नितिमा निक्सनको यो घृणाको कति असर परेको होला भन्ने अनुमान गर्न सकिने बासले बताए ।

उक्त टेपमा किसिन्जर पनि निक्सनको बयानमा सहमत देखिएको र त्यतिबेला बंगालमा उत्पन्न संकटका लागि भारत जिम्मेवार भएको बताएका थिए । किसिंजरले भारतिय तथा तात्कालिन भारतिय प्रधानमन्त्री इन्दिरा गान्धीलाई लिएर गरेका टिप्पणीहरुका लागि माफि पनि मागेका थिए ।

भर्खरै प्रकाशित

आन्दोलनमा आक्रमक हुन युवालाई प्रचण्डको निर्देशन डोनाल्ड ट्रम्पको जस्तो :…

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी(नेकपा) पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड–माधव पक्षका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले आवेग र आक्रोशसहित आन्दोलनमा सक्रिय हुन युवाहरुलाई निर्देशन दिएपछि लुम्बिनी प्रदेशका मुख्य…

कोरोनाको खोप लगाउँदा नर्वेमा २९ जनाको ज्यान गयो

काठमाडौं । नर्वेमा कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) विरुद्धको खोप लिएका २९ जनाको मृ’त्यु भएको छ । समाचार संस्था ब्लूमवर्गका अनुसार फाइजरले बायोएनटेकसँग मिलेर बनाएको कोरोना खोप…

केपी ओलीले फ्याट्टै केन्द्रीय सदस्य बनाइदिहाल्छन् कि भनेर मानिसहरु बालुवाटारतिर…

दाङ । नेकपा प्रचण्ड–माधव समूहका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले केपी ओली समूहको पार्टी मेला मात्रै नभएर झमेला भइसकेको बताएका छन् । कार्यकर्ता भेला सम्बोधन गर्न दाङ…

ओली गन्हाएर बालुवाटार गइसक्नु छैन : भीम रावल

काठमाडौं । नेकपा प्रचण्ड–माधव पक्षका नेता भीम रावलले प्रधानमन्त्री केपी ओली गन्हाएर बालुवाटार गइनसक्नुभएको बताएका छन् । प्रचण्ड–माधव नेपाल पक्षको अनेरास्ववियू उपत्यका स्तरीय भेलालाई सम्बोधन…

प्रचण्डको आक्रोश : प्रतिगमनविरुद्ध बरु मर्न तयार छु तर झुक्दिनँ

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले प्रतिनिधिसभा पुर्नस्थापनाका लागि कुनै हालतमा नझुक्ने बताएका छन् । प्रतिगमनविरुद्ध संघर्षका लागि आफू मर्न तयार…