काठमाडौं उपत्यकामा २८ प्रतिशतले मास्क मुखमा नलगाएर हातमा झुन्ड्याउँछन् : अध्यन

काठमाडौँ । नेपाल सरकारले जारी गरेको कोभिड-१९ विरुद्ध जनस्वाथ्य मापदण्डको प्रयोग नागरिकस्तरबाट प्रभावकारी ढंगबाट पालना नगरिएको पाइएको छ । कोरोना संक्रमण न्यूनीकरण र रोकथामका लागि सामाजिक दूरी कायम, मास्कको प्रयोग र स्यानिटाइजर र साबुनले पटक-पटक हात धुने कुरा अपरिहार्य हुन् तर उपत्यकावासीले यसको पालना नगर्ने गरेको एक अध्ययनले देखाएको छ ।

नेपाल स्वास्थ्य अनुसन्धान परिषद्ले ४ हजार ५०२ गरेको अध्ययनमा मास्क लगाउनेको ७२.१ प्रतिशत पाएको छ भने मास्क नलगाउनको २७.१ प्रतिशत पाएको छ ।

अध्ययनमा मास्क लगाउनेमध्येमा पनि कपडाको मास्क लगाउनेको ७२.३३ प्रतिशत थियो भने नाक मुनि वा चिउँडोमा मास्क लगाउने, घाँटीमा मास्क झुन्ड्याउने , मास्क हातमा झुन्ड्याउने, मास्कको कडा भागलाई नाकको आकारमा नथिचेर लगाउने २७.३४ प्रतिशत थियो ।

काठमाडौँ उपत्याकाभित्र पर्ने २३ वटा सार्वजनिक स्थलहरुमा सर्वेक्षण गरिएको थियो । परिषदले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना भएको छ/छैन भन्ने विषयमा व्यक्तिगत तह र संस्थागत तहमा गरी दुई तहमा सर्वेक्षण गरेको थियो ।

उक्त अध्ययन प्रतिवदेन तयार गर्नका लागि परिषदबाट ६ जनाको विज्ञ समूह गठन गरिएको थियो र तथ्यांक संकलनका लागि ३९ जना दक्ष जनशक्तिलाई दुई दिनसम्म परिचालन परिषदले जनाएको छ ।

सार्वजनिक स्थालहरु जस्तै तरकारी बजार, मल , सरकारी र नीजि अस्पताल, बैँक, मालपोत कार्यालय, मठ मन्दिर, सार्वजनिक यातायात र होटलहरु पनि अवलोनकन गरिएको थियो ।

यी स्थानहरु अवलोकन गर्दा कम स्थलमा मात्र सामाजिक दूरी कायम गरिएको पाइएको थियो । त्यसैगरी मार्किङ गरे पनि ३१.२५ प्रतिशत स्थलमा मात्र सामाजिक दूरीको नियम पालना गरिएको पाइएको थियो । त्यसैगरी साबुन पानी र स्यानिटाइजरको व्यवस्था भने लगभग ६० प्रतिशत स्थलहरुमा मात्रै उपलब्ध थियो ।

अध्ययनले निजी र सरकारी अस्पतालमा अवलोकन गर्दा सामाजिक दूरीका लागि ओपिडी , फार्मेसी, टिकट काउन्टर अगाडि मार्किङ कायम गरिएको थियो तर कुनै पनि अस्पतालको चमेना गृहमा भने सामाजिक दूरी(दुई मिटर) कायम गरिएको नदेखिएको बताउँछ । २० प्रतिशत अस्पतालमा मात्र सामाजिक दूरीको पालना गरेको अध्ययनमा उल्लेख गरिएको छ ।

साथै ३० ओटा सार्वजनिक यातायातमा अवलोकन गर्दा ५० प्रतिशतभन्दा कम यातायातमा मात्र एउटा सिटमा १ जना मात्र बस्ने व्यवस्था मिलाएको र एक सिट छोडेर अर्को सिटमा मात्र यात्रु बस्ने नियम पालना भएको र स्यानिटाइजरको व्यवस्था रहेको थियो । कान्तिपुरबाट 

भर्खरै प्रकाशित

राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवैले अब पद छोड्नुपर्छ : गगन थापा

महोत्तरी । आफूले गरेको गल्तीको लाज प्रधानमन्त्रीलाई नलागेको तर उनलाई लाग्नुपर्ने लाजको भारी संसद्ले बोक्न नसक्ने कांग्रेस नेता गगन थापाले बताएका छन् । संसद्ले अब…

हेलिकप्टर चढ्न मानेनन् ‘विप्लव’, गाडीमै काठमाडाैं आउँदै

काठमाडौं– सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ शुक्रबार राष्ट्रिय सभागृहमा हुने विशेष समारोहका लागि गाडीमै आउने भएका छन्। गृह मन्त्रालयले ‘विप्लव’…

‘विप्लव’का एक हजार बढी नेता कार्यकर्ता रिहा हुँदै

काठमाडौं । सरकार र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहबीच तीन बुँदे सहमति भएसँगै सो समुहका एक हजार ३६ जना नेता कार्यकर्ता रिहाइ हुने भएका छन्…

प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै…

‘पैसावाला मन्त्री’ले रुम्जाटार घुमाए मुख्यमन्त्री राई दम्पत्तिलाई

काठमाडौं, २० फागुन । मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध प्रदेश १ को अविस्वास प्रस्ताव सरेकै समयमा प्रदेश १ का भौतिक पूर्वाधार बिकास मन्त्री अम्बिरबाबु गुरुङले मुख्यमन्त्री शेरधन…