नेपाल-चीन सैन्य अभ्यास स्थगित, चीनले नेपाली सेनालाई पठायो औपचारिक पत्र

काठमाडौं : कोरोना संक्रमणको जोखिमका कारण नेपाल-चीनबीच हुने भनिएको संयुक्त सैन्य अभ्यास स्थगित भएको छ। सन् २०२१ को जनवरीसम्मका सैन्य अभ्यास र दुवैतर्फका सम्पूर्ण सैन्य कार्यक्रम नहुने भएका छन्।

यसबारेमा चीनले नेपाली सेनालाई औपचारिक पत्र पठाएको छ। आगामी जनवरीमा दुवै पक्षको छलफलपछि स्थगित भएका कार्यक्रमबारे नयाँ मिति तय हुने सैनिक स्रोतले जनाएको छ। संयुक्त सैन्य अभ्यास पनि दुवैतर्पmका उच्च सैनिक अधिकारीको छलफल पछि स्थगित भएको हो। गत वर्ष नेपालमा भएको सैन्य अभ्यास यस पटक चीनमा हुने तालिका थियो।

सैनिक प्रवक्ता सन्तोषवल्लभ पौड्यालले महामारीका कारण नेपाली र चिनियाँ जनमुक्ति सेनाबीचको संयुक्त सैन्य तालिम तत्कालका लागि स्थगित भएको बताए। उनले भने, ‘अनुकूल वातावरण बनेलगत्तै दुवै पक्ष बसेर नयाँ मिति तय गछौं।’ आतंकवादबाट उत्पन्न हुन सक्ने सम्भावित सुरक्षा चुनौतीलाई दृष्टिगत गरी दुवै देशका विशेष फौजले २०७४ देखि सैन्य अभ्यास गर्दै आएका छन्। २०७४ वैशाख ३ देखि १२ गतेसम्म पहिलो पटक काठमाडौंमा नेपाली सेना र चिनियाँ जनमुक्ति सेनाबीच संयुक्त सैन्य अभ्यास भएको थियो।

नेपाली र चिनियाँ सेनाबीच हुँदै आएको संयुक्त सैन्य अभ्यासलाई पश्चिमा मुलुकहरूले रणनीतिक रूपमा हेर्ने गरेका छन्। ‘सगरमाथा फ्रेन्डसिप’ नाम दिइएको सैन्य अभ्यास प्रतिआतंकवाद युद्धकला, विपद् व्यवस्थापनलगायत विषयमा केन्द्रित छ। सैन्य अभ्यासको दोस्रो संस्करण २०७५ मा चीनको सिचुवान प्रान्तको छेन्दुमा भएको थियो। गत वर्ष काठमाडौंमा भएको अभ्यासमा दुवैतर्फका सेनाको महासेनानीको नेतृत्वमा २२÷२२ जना सैन्य अधिकारी सहभागी भए।

नेपाली सेनाले अमेरिका, भारतलगायत मुलुकहरूसँग सैन्य अभ्यास गर्दै आएको छ। सैन्य कूटनीतिलाई दरिलो बनाउन नेपाली सेनाले अन्य मुलुकका सेनासँग पनि संयुक्त रूपमा विभिन्न अभ्यास र तालिम गर्दै आएको छ। बंगलादेशमा सन् २०१६ र २०१९ को अप्रिलमा श्रीलंकामा आतंकवादी आक्रमण भएपछि एसियाली मुलुकहरू थप सजग बनेका छन्। एसियाली मुलुकका सैनिक संगठनहरूले आतंकवादको सम्भावित चुनौतीलाई ध्यानमा राखेर द्विपक्षीय र बहुपक्षीय सैन्य अभ्यास गर्दै आएका छन्। नेपाल-चीन सैन्य अभ्यासबारे जापान, कोरिया, भारत, अमेरिका र युरोपेली मुलुकले असहजता प्रकट गर्दै आएका छन्।

नेपाली सेनाले चीनसँगको संयुक्त सैन्य अभ्यास नियमित र सामान्य भएको बताउँदै आएको छ। झन्डै दुई वर्षअघि बिमस्टेक राष्ट्रबीच हुने संयुक्त सैन्य अभ्यासमा नेपाली सेनाको सहभागितालाई लिएर विवाद भएको थियो। प्राविधिक र आर्थिक सहायताका लागि बनेको संगठनभित्र सैन्य अभ्यासको विषयले प्रवेश पाउनु असान्दर्भिक भएको भन्दै आलोचना भएको थियो। प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले नेपाली सेनालाई उक्त सैन्य अभ्यासमा सहभागी नहुन निर्देशन दिएका थिए।

भर्खरै प्रकाशित

राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवैले अब पद छोड्नुपर्छ : गगन थापा

महोत्तरी । आफूले गरेको गल्तीको लाज प्रधानमन्त्रीलाई नलागेको तर उनलाई लाग्नुपर्ने लाजको भारी संसद्ले बोक्न नसक्ने कांग्रेस नेता गगन थापाले बताएका छन् । संसद्ले अब…

हेलिकप्टर चढ्न मानेनन् ‘विप्लव’, गाडीमै काठमाडाैं आउँदै

काठमाडौं– सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ शुक्रबार राष्ट्रिय सभागृहमा हुने विशेष समारोहका लागि गाडीमै आउने भएका छन्। गृह मन्त्रालयले ‘विप्लव’…

‘विप्लव’का एक हजार बढी नेता कार्यकर्ता रिहा हुँदै

काठमाडौं । सरकार र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहबीच तीन बुँदे सहमति भएसँगै सो समुहका एक हजार ३६ जना नेता कार्यकर्ता रिहाइ हुने भएका छन्…

प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै…

‘पैसावाला मन्त्री’ले रुम्जाटार घुमाए मुख्यमन्त्री राई दम्पत्तिलाई

काठमाडौं, २० फागुन । मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध प्रदेश १ को अविस्वास प्रस्ताव सरेकै समयमा प्रदेश १ का भौतिक पूर्वाधार बिकास मन्त्री अम्बिरबाबु गुरुङले मुख्यमन्त्री शेरधन…