नेपाल-चीन सैन्य अभ्यास स्थगित, चीनले नेपाली सेनालाई पठायो औपचारिक पत्र

काठमाडौं : कोरोना संक्रमणको जोखिमका कारण नेपाल-चीनबीच हुने भनिएको संयुक्त सैन्य अभ्यास स्थगित भएको छ। सन् २०२१ को जनवरीसम्मका सैन्य अभ्यास र दुवैतर्फका सम्पूर्ण सैन्य कार्यक्रम नहुने भएका छन्।

यसबारेमा चीनले नेपाली सेनालाई औपचारिक पत्र पठाएको छ। आगामी जनवरीमा दुवै पक्षको छलफलपछि स्थगित भएका कार्यक्रमबारे नयाँ मिति तय हुने सैनिक स्रोतले जनाएको छ। संयुक्त सैन्य अभ्यास पनि दुवैतर्पmका उच्च सैनिक अधिकारीको छलफल पछि स्थगित भएको हो। गत वर्ष नेपालमा भएको सैन्य अभ्यास यस पटक चीनमा हुने तालिका थियो।

सैनिक प्रवक्ता सन्तोषवल्लभ पौड्यालले महामारीका कारण नेपाली र चिनियाँ जनमुक्ति सेनाबीचको संयुक्त सैन्य तालिम तत्कालका लागि स्थगित भएको बताए। उनले भने, ‘अनुकूल वातावरण बनेलगत्तै दुवै पक्ष बसेर नयाँ मिति तय गछौं।’ आतंकवादबाट उत्पन्न हुन सक्ने सम्भावित सुरक्षा चुनौतीलाई दृष्टिगत गरी दुवै देशका विशेष फौजले २०७४ देखि सैन्य अभ्यास गर्दै आएका छन्। २०७४ वैशाख ३ देखि १२ गतेसम्म पहिलो पटक काठमाडौंमा नेपाली सेना र चिनियाँ जनमुक्ति सेनाबीच संयुक्त सैन्य अभ्यास भएको थियो।

नेपाली र चिनियाँ सेनाबीच हुँदै आएको संयुक्त सैन्य अभ्यासलाई पश्चिमा मुलुकहरूले रणनीतिक रूपमा हेर्ने गरेका छन्। ‘सगरमाथा फ्रेन्डसिप’ नाम दिइएको सैन्य अभ्यास प्रतिआतंकवाद युद्धकला, विपद् व्यवस्थापनलगायत विषयमा केन्द्रित छ। सैन्य अभ्यासको दोस्रो संस्करण २०७५ मा चीनको सिचुवान प्रान्तको छेन्दुमा भएको थियो। गत वर्ष काठमाडौंमा भएको अभ्यासमा दुवैतर्फका सेनाको महासेनानीको नेतृत्वमा २२÷२२ जना सैन्य अधिकारी सहभागी भए।

नेपाली सेनाले अमेरिका, भारतलगायत मुलुकहरूसँग सैन्य अभ्यास गर्दै आएको छ। सैन्य कूटनीतिलाई दरिलो बनाउन नेपाली सेनाले अन्य मुलुकका सेनासँग पनि संयुक्त रूपमा विभिन्न अभ्यास र तालिम गर्दै आएको छ। बंगलादेशमा सन् २०१६ र २०१९ को अप्रिलमा श्रीलंकामा आतंकवादी आक्रमण भएपछि एसियाली मुलुकहरू थप सजग बनेका छन्। एसियाली मुलुकका सैनिक संगठनहरूले आतंकवादको सम्भावित चुनौतीलाई ध्यानमा राखेर द्विपक्षीय र बहुपक्षीय सैन्य अभ्यास गर्दै आएका छन्। नेपाल-चीन सैन्य अभ्यासबारे जापान, कोरिया, भारत, अमेरिका र युरोपेली मुलुकले असहजता प्रकट गर्दै आएका छन्।

नेपाली सेनाले चीनसँगको संयुक्त सैन्य अभ्यास नियमित र सामान्य भएको बताउँदै आएको छ। झन्डै दुई वर्षअघि बिमस्टेक राष्ट्रबीच हुने संयुक्त सैन्य अभ्यासमा नेपाली सेनाको सहभागितालाई लिएर विवाद भएको थियो। प्राविधिक र आर्थिक सहायताका लागि बनेको संगठनभित्र सैन्य अभ्यासको विषयले प्रवेश पाउनु असान्दर्भिक भएको भन्दै आलोचना भएको थियो। प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले नेपाली सेनालाई उक्त सैन्य अभ्यासमा सहभागी नहुन निर्देशन दिएका थिए।

भर्खरै प्रकाशित

चीनले बनायो पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने…

चीनका वैज्ञानिकहरुले पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने जेट इन्जिन बनाएको दाबी गरेका छन्। उक्त इन्जिन सुपरसोनिक विमानमा जडान गरिनेछ। सुपरसोनिक म्याच १६…

अमेरिकी पाठ्यक्रममा सच्याइयो बुद्धबारे गलत विवरण

काठमाण्डाै । संयुक्त राज्य अमेरिकाको न्यूयोर्क राज्यको माध्यमिक तहका पाठ्यक्रममा शान्तिका अग्रदूत गौतम बुद्ध भारतमा जन्मिएको भनेर राखिएको गलत विवरण सच्याइएको छ । नेपाली मुलका…

धुम्बाराहीमा सुरक्षा थ्रेट भन्दै बालुवाटारमा बोलाइयो नेकपा सचिवालय बैठक

१६ मंसिर, काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)को सचिवालय बैठक बालुवाटारमै बस्ने भएको छ । शनिबार बसेको बैठकमा अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले…

नेपालमा अब सबै अन्तर्राष्ट्रिय उडान खुला

काठमाडौँ । नेपालले कोरोना माहामारीका कारण ०७६ चैत ९ गतेदेखि रोकेका भारतसहित सबै मुलुकका काठमाडौंका लागि हुने व्यवसायिक अन्तर्राष्ट्रिय उडान खुला गरेको छ । संस्कृति…

राजतन्त्रको पक्षमा कसले गर्दैछ देशका प्रमुख शहरहरुमा श्रृंखलाबद्ध प्रदर्शन ?

१६ मंसिर, काठमाडौं । नेपालमा राजतन्त्रको विधिवत अन्त भएको १२ वर्ष भएको छ । तर, केही दिनयता देशका प्रमुख शहरहरुमा राजतन्त्रको पक्षमा प्रदर्शनहरु भइरहेका छन्…