कुनै देशले क्षेप्यास्त्र ह’मला गर्न खोजे परमाणु बमले प्रतिक्रिया दिने रुसको चेतावनी

मस्को। रुसले आफनो परमाणु नितिमा ब्यापक संशोधन गरेका घोषणा गर्दै यदी कसैेले आफुमाथि कुनै प्रकारको ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र ह’मला गर्छ भने त्यसका जवाफमा परमाणु ब’म प्र’हार हुन सकने जनाएको छ । रुसी रक्षा मन्त्रालयले विहिबार परमाणु ह’मला गर्ने सर्तमा भएको संशोधनको जानकारी दिँदै आ’क्रमणमा प्र’हारमा कुनै पनि क्षेप्यास्त्रलाई परमाणु लेस मिसाइल मान्ने जानकारी दिए ।

कुनै प्रकारको स्वचालित क्षेप्यास्त्रबाट हुने ह’मला देशका शिर्ष नेतृत्वलाई सम्पुर्ण जानकारी दिइने रुसी रक्षा मन्त्रालयको अखबार रेड स्टारले वरिष्ठ सैन्य वैज्ञानिक अलेक्ज्यान्डर खारापिन र रुसका जनरल स्टाफ सदस्य एन्ड्री स्टर्लिनलाई उदृत् गर्दै लेखेको छ । त्यतिबेला परिस्थितिको हिसाबले न्युक्लियर फोर्स प्रतिक्रियाका रुपमा प्रयोग गर्ने नगर्ने निर्धारण गर्ने बताइएको छ ।

रुसको क्षेप्यास्त्र ह’मला थाहा पाउने चेतावनी प्रणाली प्रक्षेपित क्षेप्यास्त्र परमाणु ह’तियारबाट लेस हो वा होइन थाहा पाउन सक्षम नभएको रक्षा मन्त्रालयका ती अधिकारीहरुले बताएका छन् । यदि त्यो प’रमाणु क्षे’प्यास्त्र भएमा आफुहरु प्रतिक्रिया दिनमा चुक्न सक्ने उनीहरुले बताए ।

अमेरिका र रुसबीच प’रमाणु ह’तियार कम गर्ने सम्झौता (न्यु स्टार्ट) सन् २०२१ फेब्रुअरीमा समाप्त हुनेछ । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्म्पले यस सम्झौताको यो सीमा बढाउन अस्विकार गरिसकेको छ । उनका अनुसार उक्त सम्झौता रुसको पक्षमा छ । यो सन्धिले रण’नितिक परमाणु अ’स्त्रको संख्या सीमित गर्छ र दुबै देश एक अर्काको निगरानी गर्न अनुमति दिन्छ । यस स्थितिमा सम्झोता समाप्त हुनुले दुबै देशबीच पुन ह’तियार दौड शुरु हुन सक्ने छ ।

यसबीच अमेरिका र रुसले खुला आकास सन्धि पनि समाप्ता पार्दैछ ट्रम्पले यसका लागि रुसलाई जिम्मेवार ठहर्याएको छ । यस सन्धि अन्तर्गत ३० भन्दा धेरै देश एक अर्कोको हवाई क्षेत्रमा हतियार बिना निगरानी उडान अनुमति दिन्छ । दशकौं पहिला यो ब्यवस्था परस्पर विश्वास बढाउन र संघर्ष टाल्नका लागि शुरु गरिएको थियो । रुसले सम्झौताको उलंघन गरिरहेकोले अमेरिकाले उ यस सन्धिबाट बाहिरिन चाहेको जनाएको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

रेम्डिसिभिर तोकेको मूल्यभन्दा सस्तोमा दिएपछि तस्करहरूको दवावमा औषधि बिक्रीमा रोक

घोराही । दाङ जिल्लामा मिलेनियम फर्मास्युटिकल र कालिका मेडिकल हलले कोरोना संक्रमितको उपचारमा प्रभावकारी मानिएको रेम्डिसिभिर औषधि सस्तोमा दिएको भन्दै विक्री वितरणमा औषधि व्यवस्था विभागको…

जसपाका चार सांसदलाई कारवाही गर्ने निर्णय कार्यान्वयन नगर्न आदेश

काठमाडौं । सर्वोच्च अदालतले लुम्बिनी प्रदेशसभाका तत्कालीन चार सदस्यलाई कारवाही गर्ने निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न आदेश जारी गरेको छ । न्यायाधीश नहकुल सुवेदीको एकल इजलासले…

एउटै दुलहीलाई लिन २ दुलाहा पुगेपछि हंगामा, एक प्रेमी अर्का…

भारतको उत्तर प्रदेशमा रहेको कन्नौजमा चलिरहेको एक विवाह समारोहमा दुलही लिन एकैपटक दुईजना दुलाहा पुगेपछि हंगामा मच्चिएको छ । ती दुईमध्ये एक दुलहीका प्रेमी थिए…

दाङको कोरोना विशेष अस्पताल : जहाँ तन्नेरीहरुले मात्रै धानेका छन्…

द्रोण वली उमेरले ३१ वर्ष पुग्नुभयो । अहिले कोरोना विशेष अस्पतालको व्यवस्थापनमा खटिरहनुभएको छ । कहिले अक्सिजन व्यवस्थापन, कहिले संक्रमित भर्ना, कहिले त्यहा आउने आफन्तिहरुका…

अक्सिजन प्लान्ट खरिदमा व्यापक अनियमितता : अक्सिजन प्लान्ट भनेर ४९…

सल्यान । जिल्ला अस्पताल सल्यानमा जडान गरिएको अक्सिजन प्लान्ट खरिदमा व्यापक अनियमितता भएको खुलासा भएको छ । शनिबार अस्पतालमा अक्सिजन प्लान्ट भनेर कन्सन्ट्रेटर जडान भएपछि…