कुनै देशले क्षेप्यास्त्र ह’मला गर्न खोजे परमाणु बमले प्रतिक्रिया दिने रुसको चेतावनी

मस्को। रुसले आफनो परमाणु नितिमा ब्यापक संशोधन गरेका घोषणा गर्दै यदी कसैेले आफुमाथि कुनै प्रकारको ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र ह’मला गर्छ भने त्यसका जवाफमा परमाणु ब’म प्र’हार हुन सकने जनाएको छ । रुसी रक्षा मन्त्रालयले विहिबार परमाणु ह’मला गर्ने सर्तमा भएको संशोधनको जानकारी दिँदै आ’क्रमणमा प्र’हारमा कुनै पनि क्षेप्यास्त्रलाई परमाणु लेस मिसाइल मान्ने जानकारी दिए ।

कुनै प्रकारको स्वचालित क्षेप्यास्त्रबाट हुने ह’मला देशका शिर्ष नेतृत्वलाई सम्पुर्ण जानकारी दिइने रुसी रक्षा मन्त्रालयको अखबार रेड स्टारले वरिष्ठ सैन्य वैज्ञानिक अलेक्ज्यान्डर खारापिन र रुसका जनरल स्टाफ सदस्य एन्ड्री स्टर्लिनलाई उदृत् गर्दै लेखेको छ । त्यतिबेला परिस्थितिको हिसाबले न्युक्लियर फोर्स प्रतिक्रियाका रुपमा प्रयोग गर्ने नगर्ने निर्धारण गर्ने बताइएको छ ।

रुसको क्षेप्यास्त्र ह’मला थाहा पाउने चेतावनी प्रणाली प्रक्षेपित क्षेप्यास्त्र परमाणु ह’तियारबाट लेस हो वा होइन थाहा पाउन सक्षम नभएको रक्षा मन्त्रालयका ती अधिकारीहरुले बताएका छन् । यदि त्यो प’रमाणु क्षे’प्यास्त्र भएमा आफुहरु प्रतिक्रिया दिनमा चुक्न सक्ने उनीहरुले बताए ।

अमेरिका र रुसबीच प’रमाणु ह’तियार कम गर्ने सम्झौता (न्यु स्टार्ट) सन् २०२१ फेब्रुअरीमा समाप्त हुनेछ । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्म्पले यस सम्झौताको यो सीमा बढाउन अस्विकार गरिसकेको छ । उनका अनुसार उक्त सम्झौता रुसको पक्षमा छ । यो सन्धिले रण’नितिक परमाणु अ’स्त्रको संख्या सीमित गर्छ र दुबै देश एक अर्काको निगरानी गर्न अनुमति दिन्छ । यस स्थितिमा सम्झोता समाप्त हुनुले दुबै देशबीच पुन ह’तियार दौड शुरु हुन सक्ने छ ।

यसबीच अमेरिका र रुसले खुला आकास सन्धि पनि समाप्ता पार्दैछ ट्रम्पले यसका लागि रुसलाई जिम्मेवार ठहर्याएको छ । यस सन्धि अन्तर्गत ३० भन्दा धेरै देश एक अर्कोको हवाई क्षेत्रमा हतियार बिना निगरानी उडान अनुमति दिन्छ । दशकौं पहिला यो ब्यवस्था परस्पर विश्वास बढाउन र संघर्ष टाल्नका लागि शुरु गरिएको थियो । रुसले सम्झौताको उलंघन गरिरहेकोले अमेरिकाले उ यस सन्धिबाट बाहिरिन चाहेको जनाएको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवैले अब पद छोड्नुपर्छ : गगन थापा

महोत्तरी । आफूले गरेको गल्तीको लाज प्रधानमन्त्रीलाई नलागेको तर उनलाई लाग्नुपर्ने लाजको भारी संसद्ले बोक्न नसक्ने कांग्रेस नेता गगन थापाले बताएका छन् । संसद्ले अब…

हेलिकप्टर चढ्न मानेनन् ‘विप्लव’, गाडीमै काठमाडाैं आउँदै

काठमाडौं– सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ शुक्रबार राष्ट्रिय सभागृहमा हुने विशेष समारोहका लागि गाडीमै आउने भएका छन्। गृह मन्त्रालयले ‘विप्लव’…

‘विप्लव’का एक हजार बढी नेता कार्यकर्ता रिहा हुँदै

काठमाडौं । सरकार र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहबीच तीन बुँदे सहमति भएसँगै सो समुहका एक हजार ३६ जना नेता कार्यकर्ता रिहाइ हुने भएका छन्…

प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै…

‘पैसावाला मन्त्री’ले रुम्जाटार घुमाए मुख्यमन्त्री राई दम्पत्तिलाई

काठमाडौं, २० फागुन । मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध प्रदेश १ को अविस्वास प्रस्ताव सरेकै समयमा प्रदेश १ का भौतिक पूर्वाधार बिकास मन्त्री अम्बिरबाबु गुरुङले मुख्यमन्त्री शेरधन…