चिनियाँ कम्पनी भीभोले झट्का दिएपछि बीसीसीआइ अध्यक्षले भने, ‘भारतका लागि यस्तो सामान्य हो’

काठमाडौं। चिनियाँ कम्पनी भिभोले इण्डियन प्रिमियर लिग (आइपिएल)को शीर्ष प्रायोजकबाट पछि हटेपछि अहिले भारतीय क्रिकेट बोर्ड आर्थिक समस्यामा परेको छ । यसै वर्ष आइपीएल संचालन गर्ने गरी तालिका सार्वजनिक भइसकेको छ तर बीसीसीआइले अर्को प्रायोजक पाएको छैन ।

भीभो बाहिरिएपछि बीसीसीआइलाई ४४० करोड घाटा लागेको छ । अर्को प्रायोजक यही मूल्यमा पाउने सम्भावना छैन जसका कारण आइपिएललाई निश्चित रुपमा ठूलो रकम घाटा लाग्नेछ । यद्यपि भारतीय क्रिकेट बोर्ड (बीसीसीआइ)का अध्यक्ष सौरभ गांगुलीले भने यसलाई सामान्य झट्का भएको दावी गरेका छन् ।

गांगुलीले यसबाट बीसीसीआइलाई खासै फरक नपर्ने दावी गरे । गांगुलीले बीसीसीआइको जग बलियो भएको दावी गर्दै यस किसिमका सामान्य धक्कालाई झेल्न सक्ने बताए । बीसीसीआइसँग यस्ता परिस्थितिसँग जुध्नको लागि पहिले नै प्लान बी हुने पनि उनले दावी गरे ।

भीभोले आइपिएललाई दिने रकममा आधा रकम आठ फ्रेन्चाइजी टिमहरुलाई बराबर बाँडिन्छ । हरेक फ्रेन्चाइजीले हरेक वर्ष २७.५ करोड पाउँछन् । सम्झौता रद्द हुँदा ८ वटै फ्रेन्चाइजीले यो रकम गुमाउनेछन् ।

बीसीसीआइले दबाबमा यो वर्षको डील कायम राख्न नसके पनि अर्को वर्ष भीभोलाई नै मुख्य प्रायोजक बनाउने योजना बनाइरहेको छ । २०२१ मा तीन वर्षको लागि नयाँ सम्झौता गर्ने तयारी छ । यद्यपि भीभोलाई कायम राख्न नसके पनि बीसीसीआइले चिनियाँ कम्पनीलाई नै मुख्य प्रायोजक बनाउने तयारी गरिरहेको छ ।

नयाँ प्रायोजकको दौडमा बैजू, अमेजन, रिलायन्स जियो र कोकाकोला इण्डिया छन् । बैजू भारतको राष्ट्रिय टिमको पहिलेदेखि नै प्रायोजक भएकोले उसले आइपिएलको नयाँ प्रायोजकको अवसर पाउन सक्ने सम्भावना उच्च भएको बताइएको छ ।

बैजूले प्रायोजक पाए पनि आइपिएल चिनियाँ कम्पनीबाट बाहिर निस्कन सक्ने छैन किनकि बैजूमा पनि चिनियाँ बहुराष्ट्रिय कम्पनी टेनसेन्टको लगानी छ । बैजूले आइपिएलको प्रायोजनको लागि ३०० करोड दिने प्रस्ताव गरेको छ । यदि यस्तो भएमा आइपिएललाई शीर्ष पयोजकबाट आउने रकममा १४० करोड घाटा लाग्नेछ । यसबाट हरेक फ्रेन्चाइजी टिमलाई ८.७५ करोड घाटा लाग्नेछ ।

भर्खरै प्रकाशित

राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवैले अब पद छोड्नुपर्छ : गगन थापा

महोत्तरी । आफूले गरेको गल्तीको लाज प्रधानमन्त्रीलाई नलागेको तर उनलाई लाग्नुपर्ने लाजको भारी संसद्ले बोक्न नसक्ने कांग्रेस नेता गगन थापाले बताएका छन् । संसद्ले अब…

हेलिकप्टर चढ्न मानेनन् ‘विप्लव’, गाडीमै काठमाडाैं आउँदै

काठमाडौं– सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ शुक्रबार राष्ट्रिय सभागृहमा हुने विशेष समारोहका लागि गाडीमै आउने भएका छन्। गृह मन्त्रालयले ‘विप्लव’…

‘विप्लव’का एक हजार बढी नेता कार्यकर्ता रिहा हुँदै

काठमाडौं । सरकार र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहबीच तीन बुँदे सहमति भएसँगै सो समुहका एक हजार ३६ जना नेता कार्यकर्ता रिहाइ हुने भएका छन्…

प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै…

‘पैसावाला मन्त्री’ले रुम्जाटार घुमाए मुख्यमन्त्री राई दम्पत्तिलाई

काठमाडौं, २० फागुन । मुख्यमन्त्री शेरधन राईविरुद्ध प्रदेश १ को अविस्वास प्रस्ताव सरेकै समयमा प्रदेश १ का भौतिक पूर्वाधार बिकास मन्त्री अम्बिरबाबु गुरुङले मुख्यमन्त्री शेरधन…