चिनियाँ कम्पनी भीभोले झट्का दिएपछि बीसीसीआइ अध्यक्षले भने, ‘भारतका लागि यस्तो सामान्य हो’

काठमाडौं। चिनियाँ कम्पनी भिभोले इण्डियन प्रिमियर लिग (आइपिएल)को शीर्ष प्रायोजकबाट पछि हटेपछि अहिले भारतीय क्रिकेट बोर्ड आर्थिक समस्यामा परेको छ । यसै वर्ष आइपीएल संचालन गर्ने गरी तालिका सार्वजनिक भइसकेको छ तर बीसीसीआइले अर्को प्रायोजक पाएको छैन ।

भीभो बाहिरिएपछि बीसीसीआइलाई ४४० करोड घाटा लागेको छ । अर्को प्रायोजक यही मूल्यमा पाउने सम्भावना छैन जसका कारण आइपिएललाई निश्चित रुपमा ठूलो रकम घाटा लाग्नेछ । यद्यपि भारतीय क्रिकेट बोर्ड (बीसीसीआइ)का अध्यक्ष सौरभ गांगुलीले भने यसलाई सामान्य झट्का भएको दावी गरेका छन् ।

गांगुलीले यसबाट बीसीसीआइलाई खासै फरक नपर्ने दावी गरे । गांगुलीले बीसीसीआइको जग बलियो भएको दावी गर्दै यस किसिमका सामान्य धक्कालाई झेल्न सक्ने बताए । बीसीसीआइसँग यस्ता परिस्थितिसँग जुध्नको लागि पहिले नै प्लान बी हुने पनि उनले दावी गरे ।

भीभोले आइपिएललाई दिने रकममा आधा रकम आठ फ्रेन्चाइजी टिमहरुलाई बराबर बाँडिन्छ । हरेक फ्रेन्चाइजीले हरेक वर्ष २७.५ करोड पाउँछन् । सम्झौता रद्द हुँदा ८ वटै फ्रेन्चाइजीले यो रकम गुमाउनेछन् ।

बीसीसीआइले दबाबमा यो वर्षको डील कायम राख्न नसके पनि अर्को वर्ष भीभोलाई नै मुख्य प्रायोजक बनाउने योजना बनाइरहेको छ । २०२१ मा तीन वर्षको लागि नयाँ सम्झौता गर्ने तयारी छ । यद्यपि भीभोलाई कायम राख्न नसके पनि बीसीसीआइले चिनियाँ कम्पनीलाई नै मुख्य प्रायोजक बनाउने तयारी गरिरहेको छ ।

नयाँ प्रायोजकको दौडमा बैजू, अमेजन, रिलायन्स जियो र कोकाकोला इण्डिया छन् । बैजू भारतको राष्ट्रिय टिमको पहिलेदेखि नै प्रायोजक भएकोले उसले आइपिएलको नयाँ प्रायोजकको अवसर पाउन सक्ने सम्भावना उच्च भएको बताइएको छ ।

बैजूले प्रायोजक पाए पनि आइपिएल चिनियाँ कम्पनीबाट बाहिर निस्कन सक्ने छैन किनकि बैजूमा पनि चिनियाँ बहुराष्ट्रिय कम्पनी टेनसेन्टको लगानी छ । बैजूले आइपिएलको प्रायोजनको लागि ३०० करोड दिने प्रस्ताव गरेको छ । यदि यस्तो भएमा आइपिएललाई शीर्ष पयोजकबाट आउने रकममा १४० करोड घाटा लाग्नेछ । यसबाट हरेक फ्रेन्चाइजी टिमलाई ८.७५ करोड घाटा लाग्नेछ ।

भर्खरै प्रकाशित

कांग्रेसकाले काम गर्न नदिएको भन्दै नेकपाका वडाध्यक्षले दिए राजीनामा

धनगढी । डडेल्धुरामा निर्वाचित भएका एक वडा अध्यक्षले राजीनामा दिएका छन्। आलिताल गाउँपालिका वडा नम्बर १ का वडा अध्यक्ष पुर्णबहादुर ऐरले सोमबार कार्यपालिका बैठकमा आफ्नो…

महासचिवलाई केक खुवाएर सुरु भयो नेकपा सचिवालय बैठक

काठमाडौं । अर्थमन्त्रीसमेत रहेका नेकपा महासचिव विष्णुप्रसाद पौडेललाई जन्मदिनको शुभकामना दिंदै पार्टी सचिवालयको बैठक शुरूभएको छ । प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र अर्का…

चीन-अमेरिका व्यापार यु’द्ध: चीनले ल्यायो निकासीसम्बन्धी कडा कानुन

अमेरिकालाई लक्षित गरी चीनले जारी गरेका नयाँ कठोर कानुनले थप ‘नि’यन्त्रित वस्तु’ निर्यातमा रोक लगाएको छ। यी नियमहरू चिनियाँ राष्ट्रिय सुरक्षामा प्रतिकूल प्रभाव पार्न सक्ने…

चीनले बनायो पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने…

चीनका वैज्ञानिकहरुले पृथ्वीको जुनै स्थानमा पनि दुई घण्टामै पुग्न सकिने जेट इन्जिन बनाएको दाबी गरेका छन्। उक्त इन्जिन सुपरसोनिक विमानमा जडान गरिनेछ। सुपरसोनिक म्याच १६…

अमेरिकी पाठ्यक्रममा सच्याइयो बुद्धबारे गलत विवरण

काठमाण्डाै । संयुक्त राज्य अमेरिकाको न्यूयोर्क राज्यको माध्यमिक तहका पाठ्यक्रममा शान्तिका अग्रदूत गौतम बुद्ध भारतमा जन्मिएको भनेर राखिएको गलत विवरण सच्याइएको छ । नेपाली मुलका…