नेपालबाट कडा शब्दमा प्रतिक्रिया गएपछि भारतीय पक्षले भन्यो, ‘हामीले नेपाललाई पत्र पठाएकै छैनौं’

काठमाडौं। कालापानी, लिम्पियाधुरा, लिपुलेक र गुञ्जीमा नेपालीहरु गैरकानुनी रुपमा प्रवेश गरेको भन्दै नेपालीहरुलाई त्यहाँ जान रोक लगाउन नेपालको दार्चुला जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई पत्राचार गरेका उत्तराखण्डको धार्चुला जिल्लाका उप जिल्ला अधिकारी अनिल कुमार शुक्लाको बोली फेरिएको छ । उनले भारतीय समाचार एजेन्सी प्रेस ट्रस्ट अफ इण्डियासँग कुरा गर्दै आफूले यस प्रकारको कुनै पत्र नपठाएको दावी गरेका छन् ।

‘मैले त्यस किसिमको कुनै पनि पत्र नेपालको प्रशासनलाई लेखेको छैन । यस विषयमा आएका सबै समाचार झुटा हुन् । हामीसँग यस्ता कुराहरुमा बिताउनको लागि समय छैन किनकि हामी अहिले बादल फाटने जस्ता प्राकृतिक विपत्तिहरुसँग जुध्न व्यस्त छौं जसले मानिसहरुको ज्यान गएरहेको छ’ उनले पिटिआइसँग भने ।

पिथौरागढका जिल्ला मजिस्ट्रेट भीके जोगडांडेले पनि आफूलाई उप जिल्ला अधिकारीले यस किसिमको पत्र पठाएको जानकारी नभएको बताए । ‘यदि धार्चुलाका उप जिल्ला अधिकारीले नेपाली अधिकारीलाई यस्तो पत्र लेखेको भए मलाई सूचित गरिन्थ्यो’ उनले पिटिआइसँग भने ।

तर, नेपाली अधिकारीहरुले भने भारतीय अधिकारीहरुको यो भनाइको खण्डन गरेका छन् । दार्चुला जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी शरद कुमार पोखरेलले भारतको तर्फबाट पत्र प्राप्त भएको बताए । ‘पत्र आएकै हो । हाम्रो देशको भूभागको विषयमा अर्को देशलाई किन जवाफ दिइराख्नुपर्ने भनेर मैले सुरुमा जवाफ दिएको थिइन तर सबैतिरबाट दबाब आएपछि मैले भारतलाई पत्र लेख्न लगाएको हो’ पोखरेलले डिसीनेपालसँग भने ‘मलाई त आएन तर मभन्दा तल्लो दर्जाका अधिकारीलाई यस विषयमा फोन पनि आएको हो ।’

भारतले नेपालीलाई यी क्षेत्रमा प्रतिबन्ध लगाउनू भन्दै १४ जुलाइमा पत्र लेखेको थियो । पत्रमा नेपालीहरु मिडियाको ध्यान आकृष्ट गर्न र दुवै देशको प्रशासनलाई समस्यामा पार्न लुकिछिपी भारत प्रवेश गर्न चाहेकोले त्यस सम्बन्धमा कुनै सूचना आए भारतीय समकक्षीलाई जानकारी दिन भनिएको थियो ।

यसको जवाफमा दार्चुला जिल्लाका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी टेकसिंह कुँवरले साउन १३ गते यी क्षेत्र सुगौली सन्धिअनुसार नेपालको भएको प्रस्ट भएकोले नेपाली भूभागमा नेपालीहरुको आवतजावत स्वभाविक हुने भन्दै यहाँ नेपालीलाई कुनै रोक लगाइनु हुन्न भन्ने नेपालको धारणा रहेको स्पस्ट जवाफ दिँदै पत्र पठाएका थिए ।

भर्खरै प्रकाशित

भीम रावलले भने, प्रधानमन्त्रीले रअका प्रमुख भेट्नु आपत्तिजनक

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का नेता तथा पूर्वमन्त्री भीम रावलले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ)…

ब्राजिलमा कोरोनाभाइरसविरुद्धको खोप लगाएका व्यक्तिको ज्या’न गयो

अस्ट्राजेनिका र अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयले तयार पारेको कोरोनाभाइरस विरुद्धको खोप दिइएका एक व्यक्तिको ब्राजिलमा मृ’त्यु भएको छ । ब्राजिलको स्वास्थ्य सेवा विभाग एन्भिसाले तेस्रो चरणको परीक्षणका…

‘रअ’का प्रमुखले प्रधानमन्त्री ओलीलाई भेटेको पुष्टि

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ) का प्रमुख सामन्तकुमार गोयलबीच भेटवार्ता भएको पुष्टि भएको छ ।…

रअ प्रमुख प्रचण्डलाई भेटे भन्नु भ्रम हो : सचिवालय

काठमाडौँ : नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले भारतीय गुप्तचर संस्थाका प्रमुखसँग भेट गरेको भन्न्नु भ्रम भएको सचिवालयले जनाएको छ। बिहीबार बिहान विज्ञप्ति…

के नेपाल आफ्नो भूमिको दावीबाट पछि हटेको हो ? नेपाल…

काठमाडौं। कालापानी लिपुलेक र लिम्पियाधुरामाथि आफ्नो दावीबाट नेपाल पछि हटेको भन्दै भारतमा खुसीयाली बढेको छ । भारतीय विश्लेषकहरुले नेपाल पछिल्लो समय भारतसँग सीमा विवाद नबल्झाउने…