जब ईरानले मिसाइल हा’न्यो, भारत ल्याइँदै गरेको राफेल विमानका पाइलटहरु लुक्न थाले !

एजेन्सी । अमेरिकासँगको बढ्दो तनावका बीच ईरानले संयुक्त अरब इमिरेट्स (युएई)स्थित फ्रान्सको अल धफ्रा एयरबेस नजिकैको समुद्रमा थुप्रै मिसाइल हा’नेको छ । त्यहीबेला फ्रान्स हुँदै भारत ल्याउन लागिएका ५ वटा राफेल विमान पनि त्यही पार्किङ गरिएको थियो ।

ती विमानमा भारतीय पाइलटहरु पनि थिए । जब इरानले लगातार मिसाइलहरु हा’न्न थाल्यो । राफेलका पाइलटहरु सुरक्षित ठाउँमा लुकेका थिए ।इरानले आफ्ना मिसाइलहरु परीक्षण गरेको अनुमान गरिएको छ ।

मिसाइल प्र’हारपछि फ्रान्सेली एयरबेस र खाडीमा रहेका अमेरिकी सैनिक अड्डाहरुमा पनि अलर्ट जारी गरिएको थियो । अमेरिकी सेनाको केन्द्रीय कमाण्डले इरानले मंगलबार बिहान हारमुज स्ट्रेट नजिकै धेरै ब्यालेष्टिक मिसाइलहरु हा’नेको पुष्टि गरेको छ ।

इरानको सरकारी टेलिभिजनका अनुसार क्रान्तिकारी गार्डले सैनिक अभ्यासको क्रममा ती मिसाइलहरु प’रीक्षण गरिएको थियो । मिसाइल परीक्षण गरिएको स्थान फ्रान्सेली र अमेरिकी सैनिक अड्डा नजिकै पर्छ । धेरै मिसाइलहरु समुद्रमा खसेको दृष्य देखिएको थियो ।

इरानी सैन्य अभ्यासको सन्देृश संयुक्त राज्य अमेरिका लक्षित हो भन्ने कुरा स्पष्ट रुपमा बुझ्न सकिन्छ । इरानको पछिल्लो सैन्य अभ्यास र अमेरिकी प्रतिक्रियाले दुई देशहरुबीच यु’द्धको सम्भावना बढेर गएको देखिन्छ । पछिल्ला ६ महिनायता त्यहाँ दुई देशबीच बढ्दो तनावका दर्जनौ घटना भएका छन् ।

अमेरिकाको डमी यु’द्धपोतमा मिसाइल

इरानले रणनैतिक महत्वको स्ट्रेट अफ हर्मुजमा युटको पूर्वाभ्यासको क्रममा डमी अमेरिकी यु’द्धपोत मिसाइल हा’नेर उडाइदिएको छ । यो अभ्यासमा यति शक्तिशाली ह’तिया’रको प्रयोग गरिएको थियो कि अमेरिकाले दुई क्षेत्रीय सैन्य बेसलाई आइअलर्टमा राखेको थियो । अमेरिकी जलसेनाले यसलाई इरानको गैरजिम्मेवारीपूर्ण र लापरवाहीपुर्ण व्यवहार भन्दै निन्दा गरेको छ । उसले यसलाई इरानले तर्साउने र जबरजस्ती गर्ने प्रयास गरेको संज्ञा दिएको छ ।

खाडीको समुद्रमा तेहरान र वाशिङटनबीच तनाव बढिरहेका बेला इरानले यस्तो यु’द्धा’भ्यास गरेको हो । बीबीसीका अनुसार यो यु’द्धा’भ्यासलाई ‘प्रोफेट मोहम्मद १४औं’ नाम दिइएको थियो र यसलाई इरानको सरकारी टेलिभिजनले प्रसारण गरेको थियो । डमी यु’द्धपोत अमेरिकाको त्यस क्षेत्रको समुद्रमा नियमित रुपमा घुमिरहने यु’द्ध’पोत जस्तै थियो जसको ल्याण्डिङ स्ट्रिपमा २ डमी ल’डाकु विमान पनि थिए । त्यसपछि विभिन्न कोणबाट मिसाइल हा’नियो जसमध्ये केही डमी यु’द्धपो’तमा लक्षित थिए । हेलिकप्टरबाट हा’निएको अर्को मि’साइलले वा’रशिपको अर्को छेउमा हा’नेको थियो । ब्यालेस्टिक मि’साइल प्र’हार भएको थाहा पाएपछि अमेरिकाको युएइ र कतारमा रहेका बेसका सैनिकहरु अलर्टमा बसेको अमेरिकी सेनाले जनाएको छ।

भर्खरै प्रकाशित

रोल्पाली मह दैनिक एक चम्चा, स्वास्थ्यमा हुनेछन् फाइदै फाइदा

काठमाडौं । शताब्दियौंदेखि महको प्रयोग महत्त्वपूर्ण औषधिका रूपमा भइरहेको छ । यसको सेवनले स्वास्थ्यसम्बन्धी समस्या निर्मूल पार्छ । सुन्दरता बढाउन समेत यसको प्रयोग गरिन्छ ।…

धान्नै नसक्ने गरी कोरोना संक्रमित बढ्ने संकेत प्राप्त भयो :…

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले हरेक ४ दिनमा कोरोना संक्रमण दोब्बर बनिरहेको बताएको छ। बुधबारको प्रेस ब्रिफिङमा स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता डा जागेश्वर…

सर्वोच्च अदालतको आदेश : अख्तियारले स्टिङ अपरेसन गर्न नपाउने

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले स्टिङ अपरेसन गर्न नपाउने फैसला सुनाएको छ । घुस लिने व्यक्ति प’क्राउ गर्न आयोगले स्टिङ अपरेसनबाट संकलन…

‘हेभी ल्यान्डिङ’ ले बिग्रिएको वाइडबडीको गियर राख्‍न २२ करोड खर्च…

नेपाल एयरलाइन्सको एयरब ए-३३० वाइडबडी जहाजको ल्यान्डिङ गियर प्रतिस्थापन गर्न २२ करोड खर्च हुने भएको छ। गएको पुसमा नेपाल एयरलाइन्सको ‘एन नाइन–एएलजेड’ नेपाली दर्ता नम्बर…

रहेनन् दाङका एक निर्भिक र निडर पत्रकार अधिकारी

दाङ । दाङ घोराही निवासी पत्रकार दामोदर अधिकारीको कोरोना भाइरस संक्रमनका कारण नि’धन भएको छ । घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं. १७ बेलभार निवासी ४० बर्षीय…