भारतलाई नेपाली राजदूतको कडा जवाफः अतिक्रमित भूमिको नयाँ नक्सा नेपाल आफैले जारी भएको हो

काठमाडौं। नेपाल सरकारले भारतले अतिक्रमण गरेको लिम्पियाधुरा, कालापनी, लिपुलेकसमेत समेटेर नयाँ नक्सा जारी गरेपछि नेपाल–भारत सम्बन्धमा चिसोपना बढेको छ। र भारतीयहरुले नेपालले चीनको उक्साहटमा नयाँ नक्सा जारी गरेको आरोप लगाउने गरेका छन्।

दिल्लीस्थित नेपाली राजदूत निलाम्बर आचार्यले भारतलाई त्यसको कडा जवाफ फर्काएका छन्। भारतीय सञ्चार माध्यम टाइम्स अफ इण्डियासँगको कुराकानीमा उनले भनेका छन्, ‘हामी हामी अर्को देशसँगको सम्बन्धबारे अर्को देशसँग सम्बन्धमा खेती गर्दैनौं। एक अर्कासँग जोडिएको संसारमा, स्लग्नता एक शून्य खेल होईन।’

राजदूत आचार्यले कालापनी एक महत्वपूर्ण मुद्दा भएको भन्दै त्यसलाई छिटै समाधान गर्नुपर्नेसमेत बताएका छन्। उनले भनेकान छन्, ‘कालापानी मुद्दा महत्वपूर्ण मुद्दा हो, जुन चाँडै नै हल गर्न आवश्यक छ। सीमाको प्रश्न भावनात्मक रूपमा सहयोग गर्नेसँग जोडिएको छ।

पहिलो, यो हाम्रो दायित्व हो कि हामीले द्विपक्षीय सम्बन्धको चापलाई समयमै र उचित तरिकाले सम्बोधन गर्नुपर्दछ र दोस्रो, हामीले यो पनि सुनिश्चित गर्नुपर्दछ कि कुनै खास मुद्दाहरूमा छिमेकी सम्बन्धको फराकिलो अवस्थालाई बिगार्न उत्साहित हुँदैन।’

उनले अगाडि भनेका छन्, ‘नेपालले वार्ताको माध्यमबाट सीमा समस्याको समाधानमा निरन्तर जोड दिइरहेको छ र वास्तवमा गत वर्षको डिसेम्बरमा काठमाडौंले यस विषयमा कुरा गर्न विदेश सचिवहरूको बैठकको मिति तोक्न नयाँ दिल्लीसँग सम्पर्क गरेको थियो। तर मिति तय हुन सकेन र मुद्दा बाँकी रहे।’

आचार्यले भनेका छन्, ‘यस सन्दर्भमा, यदि हामी यस मुद्दालाई सम्बोधन गर्न अघि बढाइरहेका थियौं भने बाँकी साना अंशहरूको समाधान गर्न गाह्रो हुँदैन। कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरामा नेपालको दावी भारतीय पक्षलाई थाहा छ। यी क्षेत्रहरु काली नदीको पूर्वमा अवस्थित छन् र यसैले सुगौलीको सन्धि अनुसार नेपालको हो। ’

भारत र नेपालको परम्परागत ‘रोटी–बेटी’ सम्बन्ध र उनीहरूको सीमा विवादमा पर्ने असरका बारे राजदूतले भने, ‘नेपाल–भारत सम्बन्ध कुनै खास मुद्दा वा खास क्षेत्रमा सीमित छैन। यी सम्बन्धको क्षेत्र र गहनता विशाल छ र परम्परागत सांस्कृतिक निकटताका साथै सार्वभौम समानता, पारस्परिक सम्मान र पारस्परिक लाभको संस्कार सिद्धान्तहरूको पालनाले यी सम्बन्धहरूलाई ठोस आधार प्रदान गर्दछ।’

अयोध्याका बारे प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भर्खरको टिप्पणी गरेका थिए, जहाँ उनले भगवान रामको जन्मस्थल नेपालमा भएको दाबी गरेका थिए। उनको प्रतिक्रियामा आचार्यले भने, ‘हाम्रो विदेश मन्त्रालयले स्पष्ट पारिसकेको छ।

प्रधानमन्त्रीले विशाल अनुसन्धान र अनुसन्धानको महत्त्व मात्र लेखेका थिए। रामायणले प्रतिनिधित्व गरेको सांस्कृतिक भूगोल। रामायणलाई नेपाली भाषामा लेख्ने कवि भानुभक्त आचार्यको जयंती मनाउन आयोजित कार्यक्रममा उनका टिप्पणी कुनै राजनीतिक विषयसँग जोडिएका थिएनन्। त्यहाँ अतिशयोक्तिको खेलमा संलग्न हुन आवश्यक छैन।

भर्खरै प्रकाशित

यस छ दक्षिण एसियाका साना मुलुकका अमेरिका र भारतको दौडधुप…

काठमाडौं । पछिल्ला केही महिनायता दक्षिण एसियाका साना मुलुकमा भारतीय र अमेरिकी उच्च अधिकारीहरुको भ्रमण बाक्लिएको छ । अमेरिकामा राष्ट्रपति निर्वाचनको समयमा आउन अब एक…

बंगलादेशमा फ्रान्सेली सामान बहिष्कारको माग गर्दै प्रदर्शन

१२ कात्तिक, काठमाडौं । बंगलादेशको राजधानी सहर ढाकामा मंगलबार हजारौं मानिसहरुले फ्रान्सेली सामान बहिष्कारको माग गर्दै प्रदर्शन गरेका छन् । फ्रान्सले इस्लामिक अतिवादविरुद्ध लिएको कडा…

भोलिबाट दैनिक कोभिड–१९ प्रेस ब्रिफिङ नहुने

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले अब दैनिक कोभिड–१९ प्रेस ब्रिफिङ नगर्ने भएको छ । दशैंका समयमा केही दिन रोकिएको प्रेस ब्रिफिङ बुधबार भएको थियो…

काठमाण्डु उपत्यकामा थपिए ८४३ जना कोरोना संक्रमित

काठमाण्डु । काठमाण्डु उपत्यकामा पछिल्लो २४ घण्टामा ८४३ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार काठमाण्डुमा ६९६,भक्तपुरमा २९ र…

२२ वर्षे ब्लगर : जसले इन्टाग्रामको एक पोष्टबाट १५ लाख…

फेसबुक, टि्वटर तथा इन्स्टाग्राम जस्ता सोसल मिडियामा दैनिक करोडौँ प्रयोगकर्ताहरुले विभिन्न सामाग्रीहरु पोष्ट गर्ने गर्छन् । आफ्ना विचार, गतिविधि, तस्वीर, भिडियो, टिप्पणी जस्ता सामाग्रीहरु सोसल…