कतारबाट वीरबल खड्का भन्छन्, अब कोरोनाको डरलाई जित्दै काममा फर्किएको छु

दोहा। कोरोनाले संसारलाई प्रभावित पारिरहेको छ । हामी परदेशी त झन यसबाट बच्ने कुरै भएन । विदेशी भूमि, फरक वातावरण र हावापानी । धेरै कठिनाई र समस्याहरुसँग जुधिरहेका छौं ।

विदेशी भूमिमा कोरोनाको महामारीका बेलामा कतिले अनेक समस्या भोग्न पर्‍यो त कतिको ज्यानै गयो । गर्दै आएको काम बन्द हुँदा अलपत्र पर्नु पर्‍यो । काम बन्द भयो भनेर दुःख मानेर पनि के गर्नु संसार नै बन्द भएको अवस्थामा । तर बाध्यता हामीजस्ता कमाएर घर चलाउन परदेशीनेलाई काम नहुँदा कति गाह्रो हुन्छ भन्ने कुरा भोग्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ ।

तर अहिले त विस्तारै खाडीका देशमा कामहरु चल्न थालेका छन् । म आफैं पनि कतारमा अहिले काम गरिरहेको छु । यस्तो महामारीको बीचमा पनि हामीहरु धेरैजसो अहिले नियमित रुपमा काम गरिरहेका छौं । भाइरसको महामारीको समय भएकाले होला के पो हुने हो ? सङ्क्रमण पो हुने हो कि भन्ने डर छ ।

तर डर र त्रासकै बीचमा पनि काम नगरी सुखै छैन । म आफैं पनि अहिले काम गरिरहेको छु । काम गर्न आएको मानिस काम नगरी बस्ने कुरै भएन । बाध्यता छ ।

यो महामारीका बेला परदेशमा एक्लै काम गर्न मन त कस्लाई लाग्छ र ? लकडाउन सबैले आफ्नो परिवारसँग समय बिताए । सँगै खाए, सँगै रमाए । त्यो देख्दा त हाम्रो पनि मन मान्दैन । तर यो परिस्थितिमा काम र दाम दुबै छ भने मनको भाकामा बहकिएर स्वदेश फर्कनु पनि उचित छैन ।

महामारीले थिलोथिलो भएको छ हाम्रो देश पनि । देश आफ्नो भए पनि अहिले दुःखमा परेका हामीलाई रोक्न सक्ने रोजगारीका अवसरहरु छैनन् । आफैं केही गरौं भन्दा पनि व्यवसाय गर्न अहिले परिस्थिति नै छैन । भन्न त भन्छौं हामी घर जान पाए यो गर्थें, त्यो गर्थें ।

तर गएपछि बाटोहरु भेटिंदैनन् र फेरि झोला बोकेर परदेश लाग्नुपर्ने अवस्था छ । दुई महिनाअघि कोरोनाले महामारीको रुप लिंदै गर्दा म पनि कसरी घर जानू होला भन्ने सोच्थें । काठमाण्डौसम्म पुग्न पाए पनि हुन्थ्यो जस्तो लाग्थ्यो । बन्द भएको हवाई यातायात कहिले खुल्ला भन्ने पर्खाईमा बसेको म स्वयम आज यो मनस्थितिबाट पछि हटेको छु ।

बरु कोरोनाबाट बच्ने सुरक्षा विधि अपनाएर सङक्रमणबाट बच्दै विदेशमा भइरहेको काम गर्दैछु । फेरि काममा फर्कंदा मलाई अहिले कोरोना भाइरस सामान्य लाग्दै आएको छ । विदेशमै केही समय बस्ने मनस्थिति बढेर आएको छ । तसर्थ काम छ र डरले मात्र घर फर्कन मन लागेको हो भने कोरोनाबाट बच्ने उपाय अपनाउँदै काममा फर्कन म सुझाव दिन चाहन्छु ।

काममा जाँदा कोरोनाबाट बच्न भौतिक दूरी कायम गर्ने, फेस मास्क, फेस सिल्ड, सर्जिकल पञ्जा साथै स्यानिटाईजरको नियमित प्रयोग, साबुन पानीले बारम्बार हात धुने गर्दा पनि जोखिमबाट बच्न सकिन्छ । म पनि अहिले कतारमा यिनै सुरक्षा कवजहरुको प्रयोग गरेर नियमित गर्ने आफ्नो ड्युटी गरि रहेको छु । यसरी नै आफूलाई उच्च आत्मबल लिएर काम गर्नुपर्छ भन्न चाहन्छु ।

हामी जस्तो रेमिट्यान्सले घर चलाउँदै आएकालाई घर चलाउन गाह्रो नै पर्छ । कोरोनाको डर त नेपालमा पनि छ र यहाँ पनि छ । नेपाल जाँदैमा कोरोना लाग्दैन भन्ने होइन र अर्को कुरा कोराना लाग्दैमा म रिन्छ भन्ने पनि होइन । अब कोरोनाको डरलाई जित्दै काम गर्नुपर्छ र उच्च मनोबलका साथ आफ्नो दैनिकीमा फर्कनुपर्छ । वीरबल खड्का, धनकुटा पाख्रिबास/हाल कतार ।

भर्खरै प्रकाशित

कमला ह्यारिसले लगाइन् प्रबल गुरूङले डिजाइन गरेको कोट

अमेरिकी उपराष्ट्रपति कमला ह्यारिसले सपथ ग्रहणपछिको प्रार्थना सभामा प्रबल गुरूङको डिजाइन गरेको लुगा लगाएकी छन्। भर्चुअली भएको उक्त सभामा ह्यारिसले लगाएको लुगा आफूले डिजाइन गरेको…

भोलिबाट लाइसेन्सको कोटा हट्ने अनलाइन फारम खुल्ने

भोलिबाट सवारी चालक अनुमति पत्र (लाइसेन्स)को अनलाइन फारम खुल्ने भएको छ। योसँगै निश्चित कोटा सिस्टम पनि हट्ने यातायात व्यवस्था विभागका महानिर्देशक गोगन बहादुर हमालले जानकारी…

नेपाली ‘टिनेजर’ युवतीहरुको मनमा बस्ने यी युवा को हुन् ?

नेपालली सामाजिक संजालमा एउटा तस्विर छाइरहेको छ। शारीरिक सुपमा सुगठित, अग्लो कद, लामो कपाल त्यसैमा शरिरैभर ट्याट्यु। झट्ट हेर्दा नेपाली जनजाती युवा जस्तै देखिने अनुहार…

सत्ताबाट उत्रिएपछि डोनाल्ड ट्रम्पलाई उनकै समर्थकले गाली गर्न थाले

सत्ताबाट उत्रिएका अमेरिकाका निवर्तमान राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पलाई उनकै समर्थकले गाली गर्न थालेका छन्। गत वर्षको राष्ट्रपति निर्वाचनमा दोस्रो कार्यकालका लागि उम्मेदवार बनेका ट्रम्पले पराजित भएपछि…

ओरालो लागेको मृगलाई बाच्छाले पनि खेद्छ भने झैँ भयो पोम्पेओसहित…

काठमाडौं । चीनले अमेरिकाका पूर्व विदेशमन्त्री माइक पोम्पेओसहित डोनाल्ड ट्रम्प प्रशासनका २८ अधिकारीमाथि प्रतिबन्धको घोषणा गरेको छ । आफ्नो आन्तरिक मामिलामा दखल दिएको भन्दै चीनले…