सांसद पोखरेलको माग : ५० प्रतिशत कैद भुक्तान गरेका सबै कैदीलाई जेल मुक्त गरौँ

काठमाडौं । नेकपाका सांसद कृष्णभक्त पोखरेलले ५० प्रतिशत कैद भुक्तान गरेका सबै कैदीलाई मुक्त गर्न माग गरेका छन् । शुक्रबार प्रतिनिधिसभा अन्तर्गत रहेको राज्यव्यवस्था तथा सुशासन समितिको बैठकमा कारागार सम्बन्धी संशोधन तथा एकीकरण गर्न बनेको विधेयकमाथि संशोधन प्रस्ताव राख्दै राज्यले आधा सजाय काटेका कैदीलाई रिहाई गर्न माग गरेका हुन् ।

उनले भने– ‘अब जेल भर्ने हैन, एउटा निश्चित अवधि पूरा गरेपछि ५० प्रतिशत दण्ड सजाय बेहोर्छ भने सबै प्रकारका अ’परा’धीलाई अब राज्यले एक पटकलाई छुट दिने व्यवस्था गर्नुपर्छ । अहिले संक्रमणकालीन अवस्था छ । यस्तो बेलामा कारागार भरेर राख्ने हैन त्यसमा छुट दिएर जाने प्रबन्ध गर्नुपर्छ ।’

उनले जेलमा कैदीले विशेष जिम्मेवारी वापत पाउने सुविधा अन्तर्गत कटौती गर्न नहुने बताउँदै कडा खालका सजाय पाएका कै’दीलाई चौकीदार नाइके बन्नबाट रोक्न नहुने बताए । उनीहरु सुध्रिएका छन् भने कारागार प्रशासनले त्यस्तो जिम्मेवारी दिन कन्जुस्याँई गर्न नहुने उनको भनाई छ ।

उनले भने– ‘अहिले बहुविवाहको केसमा परेकोले पनि छुट नपाउने अवस्था छ । महिलामाथिको हिं’सा भनेको छ । कानूनी रुपमा अब हाम्रोमा बहुविवाह त हुँदै हुँदैन । तर द’ण्ड त हुन्छ । छोरा पायो भने बाउ बन्न पाउँछ तर श्रीमती भन्न पाउँदैन् । बहुविवाहमा जेल परेको छ भने उ नाइके हुन पाउँदैन भन्न मिल्दैन ।’

सांसद पोखरेलले नेपालमा रहेका कारागारको धेरै सुधार गर्न बाँकी रहेको बताए । उनले नेपालको दण्ड प्रणाली जस्तालाई तस्तै गर्ने भन्दापनि सुधार गरेर जानुपर्ने बताए । अहिलेको कारागार अ’परा’धीलाई सुधारतर्फ भन्दा पनि अ’पराध’को योजना बनाउने स्थलको रुपमा विकास भएको उनको भनाई छ । राज्यले जे सोचेर कारगार बनाएको छ भौतिक रुपमा पनि त्यस्तो नभएको र कै’दीलाई सीप ज्ञान दिएर सामाजिकीरण गर्ने अवस्था नरहेको बताए ।

कारागार व्यवस्थापनका लागि विधेयक संशोधन गर्न लागिनु स्वागतयोग्य कदम भएको बताउँदै सांसद पोखरेलले ५० प्रतिशत कैद भुक्तान गरेकालाई रिहाई पुन आग्रह गरे । सांसद पोखरेल प्रतिनिधिसभा अन्तर्गत रहेको कानून, न्याय तथा मानव अधिकार समितिका सभापति समेत हुन् ।

भर्खरै प्रकाशित

पत्रकारलाई खाममा पैसा बाँड्ने कांग्रेस महामन्त्रीको अनौठो धन्दा !

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री शशांक कोइरालाले पत्रकारहरुलाई ‘दसैं खर्च’ भन्दै खाममा हालेर १५ हजार रुपैयाँ बाँड्दै हिँडेको पाइएको छ । कोइरालाका स्वकीय सचिव भरत…

बंगलादेश : कुनै बेला गरिबीको चपेटामा परेको देश बन्यो विश्वकै…

ढाका। ढाकाको ब्यस्त सडकबाट दुई घण्टा दक्षिणतर्फ लागेपछि एउटा धुलौटे सडक आउँछ। रिक्साबाट त्यो धुलौटे सडक पार गर्दा पुगिन्छ एउटा अत्याधुनिक गार्मेन्ट फ्याक्ट्री जहाँ दैनिक…

सांसदको उपचार खर्च २०० प्रतिशतले बढ्यो

४ कात्तिक, काठमाडौं । संघीय सांसदको उपचार खर्च २०० प्रतिशतले बढेको पाइएको छ । गत आर्थिक वर्ष (२०७६/०७७) को पहिलो तीन महिना (साउन, भदौ र…

सांसदले मात्र किन सरकारी कर्मचारीहरूले पनि दसैं भत्ता कोरोना कोषमा…

काठमाडौँ । पूर्वप्रधानमन्त्री तथा संघीय सांसद बाबुराम भट्टराईले सांसदले मात्रै नभएर कर्मचारीले पनि दसैं भत्ताबापतको रकम फिर्ता गर्नुपर्ने आशय व्यक्त गरेका छन् । दसैं भत्ताको…

लुम्बिनी प्रदेश : प्रदेशको राजधानी भएपछि तमसुक बनाउँदै महंगोमा जग्गा…

काठमाडौं । लुम्बिनी प्रदेशको राजधानी घोषणा हुनासाथ काठमाडौं बस्दै आएका नेकपाका एक नेताका नातेदार दाङको देउखुरी पुगे । उनले मजगाउँ भन्ने स्थानमा १३ कठ्ठा जग्गा…