भारतमा कामदार अभाव हुनथालेपछि नेपाली श्रमिक लिन सीमासम्म आए भारतीय व्यापारी

काठमाडौं। कोरोना महाकारीका कारण नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय सीमा बन्द गरेपछि नेपाली श्रमिकहरु भारत जान पाएका छैनन्। यो स्याउको सिजनमा नेपाली श्रमिक भारत जान नपाएपछि भारतको हिमाचल प्रदेशस्थित बगैंचामा स्याउ श्रमिकको अभाव भएको छ।

केही दिनअगाडि बीबीसी हिन्दीले प्रकाशित गरेको एक समाचारअनुसार हिमाचल प्रदेशका स्याउ बगैंचामा नेपाली श्रमिक अभाव भएपछि बगैंचा मालिकहरु तनावमा परेका छन्। उनीहरुले नेपाली श्रमिक लैजानका लागि भारत सरकारले नेपाल सरकारसँग कुरा गर्नुपर्नेसमेत बताएको बीबीसी हिन्दीले उल्लेख गरेको थियो।

तर पछिल्ला दिनहरुमा नेपाल र भारतबीच सम्बनध सुमधुर नरहेकाले भारतले नेपालसँग वार्ता गर्न आनाकानी गरिरहेको छ। सरकारले श्रमिकाका लागि नेपालसँग वार्ता नगर्ने देखेपछि आत्तिएका बगैंचा मालिकहरुले आफ्नै पहलमा नेपाली श्रमिक लैजाने प्रयास थालेका छन्।

बीबीसी नेपाली सेवाले प्रकाशित गरेको एक समाचारअनुसार भारतीय व्यापारीहरु नेपाली श्रमिकलाई लैजान सवारी साधान ल्याएर नेपालको सीमासम्म आउने गरेका छन्।

भारतको हिमाचलमा जाने नेपाली श्रमिकहरु मुख्य दुई नाका नेपालगञ्ज–रुपैडिया र टनकपुर–बनबासा हुँदै जाने गर्छन्। तर, यो पटक सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय सीमा बन्द गरेका कारण नेपालीहरु त्यसतर्फ जान पाएका छैनन्। बाँकेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी रामबहादुर कुरुम्वाङले हाल नेपालगञ्ज हुँदै कोही पनि भारत नगएको बताए।

उनले डिसी नेपालसँग फोनमा भने, ‘अहिले कामका लागि यहाँबाट कोही पनि भारत गएको छैन। हामीले पहिला पहिला आधार कार्ड भएको आधारमा केही मानिसलाई व्यवहारिक रुपमा जान दिएका हौं। तर, मानव तस्करीको सम्भावना देखेपछि हामीले यसलाई रोकेका छौं। केही मानिसहरु भारत जानका लागि पासको माग गर्दै आइरहेका छन्।’ उनका अनसार लकडाउन अवधिभर ३० देखि ४० जना नेपाली भारत गएका छन्।

उता कञ्चनपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी नूरहरि खतिवडाले भने कञ्चनपुर हुँदै कोही पनि नेपाली भारत नगएको बताए। तर, भारत जानका लागि पास माग्न भने आउने गरेको उनले बताए। उनले भने, ‘भारत जान पाउँ भन्दै केही मानिसहरु आइरहनु भएको छ। तर, हामीले अहिले जान दिएका छैनौं। दुईदेशको कुरा भएकाले च्यानल मिलाएर आउनु भयो भने जान दिन्छौं।’

भर्खरै प्रकाशित

भोलिबाट लाइसेन्सको कोटा हट्ने अनलाइन फारम खुल्ने

भोलिबाट सवारी चालक अनुमति पत्र (लाइसेन्स)को अनलाइन फारम खुल्ने भएको छ। योसँगै निश्चित कोटा सिस्टम पनि हट्ने यातायात व्यवस्था विभागका महानिर्देशक गोगन बहादुर हमालले जानकारी…

नेपाली ‘टिनेजर’ युवतीहरुको मनमा बस्ने यी युवा को हुन् ?

नेपालली सामाजिक संजालमा एउटा तस्विर छाइरहेको छ। शारीरिक सुपमा सुगठित, अग्लो कद, लामो कपाल त्यसैमा शरिरैभर ट्याट्यु। झट्ट हेर्दा नेपाली जनजाती युवा जस्तै देखिने अनुहार…

सत्ताबाट उत्रिएपछि डोनाल्ड ट्रम्पलाई उनकै समर्थकले गाली गर्न थाले

सत्ताबाट उत्रिएका अमेरिकाका निवर्तमान राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पलाई उनकै समर्थकले गाली गर्न थालेका छन्। गत वर्षको राष्ट्रपति निर्वाचनमा दोस्रो कार्यकालका लागि उम्मेदवार बनेका ट्रम्पले पराजित भएपछि…

ओरालो लागेको मृगलाई बाच्छाले पनि खेद्छ भने झैँ भयो पोम्पेओसहित…

काठमाडौं । चीनले अमेरिकाका पूर्व विदेशमन्त्री माइक पोम्पेओसहित डोनाल्ड ट्रम्प प्रशासनका २८ अधिकारीमाथि प्रतिबन्धको घोषणा गरेको छ । आफ्नो आन्तरिक मामिलामा दखल दिएको भन्दै चीनले…

डोनाल्ड ट्रम्पले गरेका फोहोर सफा गर्दै जो बाइडेन, सत्तामा आएलगतै…

काठमाडौँ। डोनाल्ड ट्रम्पको नेतृत्वमा अमेरिकी सरकारले गरेका विभिन्न गल्तिहरु बाइडेन सरकारललाई कसरी डिल गर्ने भन्ने चुनौती थपिएको छ। ट्रम्पका कारण चीनसंग बिग्रिएको आर्थिक कारोबार,  इरान…