भारतमा कामदार अभाव हुनथालेपछि नेपाली श्रमिक लिन सीमासम्म आए भारतीय व्यापारी

काठमाडौं। कोरोना महाकारीका कारण नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय सीमा बन्द गरेपछि नेपाली श्रमिकहरु भारत जान पाएका छैनन्। यो स्याउको सिजनमा नेपाली श्रमिक भारत जान नपाएपछि भारतको हिमाचल प्रदेशस्थित बगैंचामा स्याउ श्रमिकको अभाव भएको छ।

केही दिनअगाडि बीबीसी हिन्दीले प्रकाशित गरेको एक समाचारअनुसार हिमाचल प्रदेशका स्याउ बगैंचामा नेपाली श्रमिक अभाव भएपछि बगैंचा मालिकहरु तनावमा परेका छन्। उनीहरुले नेपाली श्रमिक लैजानका लागि भारत सरकारले नेपाल सरकारसँग कुरा गर्नुपर्नेसमेत बताएको बीबीसी हिन्दीले उल्लेख गरेको थियो।

तर पछिल्ला दिनहरुमा नेपाल र भारतबीच सम्बनध सुमधुर नरहेकाले भारतले नेपालसँग वार्ता गर्न आनाकानी गरिरहेको छ। सरकारले श्रमिकाका लागि नेपालसँग वार्ता नगर्ने देखेपछि आत्तिएका बगैंचा मालिकहरुले आफ्नै पहलमा नेपाली श्रमिक लैजाने प्रयास थालेका छन्।

बीबीसी नेपाली सेवाले प्रकाशित गरेको एक समाचारअनुसार भारतीय व्यापारीहरु नेपाली श्रमिकलाई लैजान सवारी साधान ल्याएर नेपालको सीमासम्म आउने गरेका छन्।

भारतको हिमाचलमा जाने नेपाली श्रमिकहरु मुख्य दुई नाका नेपालगञ्ज–रुपैडिया र टनकपुर–बनबासा हुँदै जाने गर्छन्। तर, यो पटक सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय सीमा बन्द गरेका कारण नेपालीहरु त्यसतर्फ जान पाएका छैनन्। बाँकेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी रामबहादुर कुरुम्वाङले हाल नेपालगञ्ज हुँदै कोही पनि भारत नगएको बताए।

उनले डिसी नेपालसँग फोनमा भने, ‘अहिले कामका लागि यहाँबाट कोही पनि भारत गएको छैन। हामीले पहिला पहिला आधार कार्ड भएको आधारमा केही मानिसलाई व्यवहारिक रुपमा जान दिएका हौं। तर, मानव तस्करीको सम्भावना देखेपछि हामीले यसलाई रोकेका छौं। केही मानिसहरु भारत जानका लागि पासको माग गर्दै आइरहेका छन्।’ उनका अनसार लकडाउन अवधिभर ३० देखि ४० जना नेपाली भारत गएका छन्।

उता कञ्चनपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी नूरहरि खतिवडाले भने कञ्चनपुर हुँदै कोही पनि नेपाली भारत नगएको बताए। तर, भारत जानका लागि पास माग्न भने आउने गरेको उनले बताए। उनले भने, ‘भारत जान पाउँ भन्दै केही मानिसहरु आइरहनु भएको छ। तर, हामीले अहिले जान दिएका छैनौं। दुईदेशको कुरा भएकाले च्यानल मिलाएर आउनु भयो भने जान दिन्छौं।’

भर्खरै प्रकाशित

प्रधानमन्त्री ओलीको ब्रिफिङ : मोदीले दूत पठाउँछु भने, सामन्त पो…

काठमाडौं । भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ) का प्रमुख सामन्तकुमार गोयललाई बालुवाटारमा रातारात भेट गरेपछि विवादमा परेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले यो…

प्रहरीले अनुसन्धान थालेपछि भिटेनले प्राइभेट गरे भिडिओ

भिटेन उपनामले चिनिने र्‍यापर समीर घिसिङलाई कारबाही गर्न प्रहरी प्रधान कार्यालयले साइबर ब्युरोलाई चिठी लेखेपछि उनले युट्युबमा राखेको भिडि‌ओ प्राइभेट गरेका छन्। बिहीबार दिउँसोसम्म युट्युबको…

कैदी नभएपछि जेल बन्द गर्दै नेदरल्याण्डस्, नर्वेबाट पैँचोमा कैदी झिकाउँदै

विभिन्न खाले अ’पराधको कसुर प्रमाणित भएका दोषीहरुलाई कैदमा राख्नका लागि दुनियाँका सबैजसो देशमा जेलको व्यवस्था छ । विश्वका अधिकांश देशमा अ’पराधको दरमा बढोत्तरी भैरहेको छ…

एप्पलकै बाटो पछ्याउदै सामसुङ, स्मार्टफोनसँग चार्जर र इयरफोन नदिने

एप्पलले हालै सार्वजनिक आइफोन १२ सिरिजसँग चार्जर तथा इयरफोन नदिने घोषणा गरेसँगै आइफोन प्रयोगकर्ताहरु मात्र होइन विभिन्न स्मार्टफोन कम्पनीहरुले पनि एप्पलको आलोचना गरे । यद्यपि…

अपर्झट पुगेको प्रहरीलाई झुक्याउन जुवाडेहरू आपसमा टीकाटालो गरेको अभिनय गर्नथालेपछि

बाँकेको नेपालगञ्जवाट साढे २९ लाख रकमसहित प’क्राउ परेका दस जना जुवाडेलाई प्रहरीले सार्वजनिक गरेको छ। प’क्राउ पर्नेमा बाँकेको नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिका वडा नं. ४ का सन्तोष…