चीनसँगको खतरालाई ध्यानमा राख्दै अमेरिकाले परमाणु हतियार निर्माणमा गर्ने

वासिङ्टन : रुस र चीनसँग बढ्दै गइरहेको खतरालाई ध्यानमा राखेर अमेरिका एकपटक फेरि परमाणु बम बनाउन जुटेको छ। उसले आगामी १० वर्षमा यो औद्योगिक उत्पादनमा करिब ७० हजार करोड डलर लगानी गर्ने प्रस्ताव गरेको छ।

यसको उत्पादन वा निर्माण दक्षिण क्यारिलोनाको सवाना नदीको किनारस्थित एउटा फ्याक्ट्री र न्यु मेक्सिकोको लस एल्मोसमा हुने बताइएको छ। अमेरिका र रुसबीच शीतयुद्धका बेला सवाना नदीको किनारस्थित फ्याक्ट्रीले अमेरिकी परमाणु हतियारका लागि ट्रिटियम र प्लुटोनियमको उत्पादन गर्ने गथ्र्यो। दुई लाख एकडमा फैलिएको उक्त फ्याक्ट्रीमा हजारौं मानिस काम गर्थे। तर, अहिले सो ठाउँमा तीन करोड ७० लाख ग्यालिन रेडियो एक्टिभ तरल फोहोर जम्मा भइसकेको छ। ३० वर्षपछि अब फेरि यहाँ परमाणु हतियार तयार गरिने भएको छ।

अमेरिकी संस्था द नेसनल न्युक्लियर सिक्युरिटी एडमिनिस्ट्रेसन (एनएनएसए) अमेरिकाको ऊर्जा विभागको एक अंग हो। यहाँ परमाणु हतियार बनाइन्छ। उक्त संस्थाले त्यहाँ रहेका सबै हतियार पुराना भइसकेका र अब ती हतियार हटाएर अर्को ल्याउन जरुरी रहेको बताएको छ। साथै संस्थाले यसमा कुनै अप्ठ्यारो मान्नु नपर्ने बताएको छ। किनभने अहिलेको नयाँ प्रविधि कैयौं गुणा सुरक्षित छ। त्यहाँका मानिस भने यो फ्याक्ट्री फेरि सुरु भए रेडियसनको असर पर्ला भन्ने त्रासमा छन्। यद्यपि ओबामा सरकारको कार्यकालमा अमेरिकी कांग्रेस र राष्ट्रपति ओबामा स्वयंले सोही ठाउँमा परमाणु हतियार निर्माण गर्ने सहमति जनाएका थिए।

सन् २०१८ मा राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्ले उक्त योजनालाई मञ्जुरी पनि दिएका थिए। यसका लागि प्रत्येक वर्ष ८० वटा खाल्डो खनिनेछ। तीमध्ये ५० दक्षिण क्यारोलिनामा र ३० न्यु म्याक्सिकोमा हुनेछन्। यहाँ प्लुटोनियमलाई फुटबलजस्तै गोलो बनाइनेछ। उक्त परमाणुले हतियारमा ट्रिगरको काम गर्नेछ।

विशेषज्ञ स्टिफन यंगले यो योजना खर्चिलो मात्र नभई उत्तिकै खतरापूर्ण रहेको बताएका छन्। सोही फ्याक्ट्रीको नजिकका एक ७० वर्षीय बासिन्दा पिट लाबर्ज नयाँ टेक्नोलोजी भन्नेबित्तिकै सुरक्षित हुन्छ भन्ने कुनै प्रमाण नभएको बताउँछन्। एनएनएसएले भने अमेरिकाले यो काम नरोक्ने बताएको छ। यो कार्य ढिलो गरे राष्ट्रिय सुुरक्षामा समेत समस्या आउने र खर्च पनि बढ्ने उसको भनाइ छ।

अमेरिकासँग परमाणु हतियार छन् ?

स्टकहोम इन्टरनेसनल पिस रिसर्च इन्स्टिच्युटले अमेरिकासँग सात हजार पाँच सय ५० वटा परमाणु हतियार रहेको बताएको छ। उसले परमाणु बमलाई मिसाइल र बम खसाल्ने विमानमा फिट गरेर राखेको छ। तीमध्ये रुसप्रति नजर राख्न एक सय ५० परमाणु बम युरोपमा राखेको छ। रुससँग ६ हजार तीन सय ७५ र चीनसँग तीन सय २० पारमाणविक हतियार छन्।

भर्खरै प्रकाशित

नेपाल स्वर्ग हो : कतारी राजदूत

काठमाण्डाै – नेपालका लागि कतारका राजदूत युसुफ बिन मोहम्मद अल हेलले नेपाल स्वर्ग रहेको बताउनुभएको छ । नेपालका नागरिक विश्वकै राम्रा र यहाँको प्राकृतिक वातावरण…

कालीगण्डकीको नदी सुकाएर विद्युत उत्पादन गर्ने डरलाग्दो चलखेल सुरू

कालीगण्डकीको नदी सुकाएर विद्युत उत्पादन गर्ने डरलाग्दो चलखेल सुरू भएको छ। वातावरण प्रभाव मूल्याङ्कनलाई ध्यान नै नदिई म्याग्दी र पर्वतको सिमानाबाट नदीको ठुलो पहिरोमा बाँध…

अमेरिका र ताइवानलाई चे’तावनी दिन चीनले देखायो यु’द्धविमानको भिडियो

चीनको एक लडाकू विमानका पाइलटले विदेशी यु’द्धविमानलाई ख’तरनाक चु’नौती दिएको र चिनियाँ हवाईक्षेत्र त्याग्न बाध्य बनाएको एक भिडियो चीनले सार्वजनिक गरेको छ । सरकारी टेलिभिजन…

नेपालको प्रधानमन्त्रीलाई भारतले आफ्नो खुफिया एजेन्सीको प्रमुखको तहमा झारेको हो…

काठमाडौं । साझा पार्टीका संयोजक रवीन्द्र मिश्रले भारतले नेपालका प्रधानमन्त्रीलाई आफ्नो खुफिया एजेन्सीको प्रमुखको तहमा झारेको हो ? भनेर प्रश्न गरेका छन् । हालै ‘रअ’…

चर्चित गायिका नेहा कक्कडले गरिन् बिहे

मुम्बई । बलिउडकी चर्चित गायिका नेहा कक्कडले विवाह बन्धनमा बाँधिएकी छन् । उनले शनिबार अर्थात २४ अक्टुवर रोहनप्रीत सिंहसँग विवाह गरेकी हुन् । दुबैको विवाह…