नेपालको राजनीतिमा प्रभाव जमाउन भारतीय गुप्तचर निकायका प्रमुखहरु काठमाडौंमा

काठमाडौं। नेपालमा सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीभित्रको आन्तरिक विवाद चलिरहेका बेला नेपालका राजनैतिक घटनाक्रमको नतिजा आफ्नो पक्षमा पार्ने उद्देश्यहित भारतीय गुप्तचर निकायका प्रमुखहरु काठमाडौंमा जम्मा भएका छन् ।

आज बुधबार बस्ने भनिएको स्थायी कमिटीको बैठकमा प्रधानमन्त्री केपी ओलीको भविष्य निर्धारण हुने मानेर उनीहरु आजको बैठकको निष्कर्ष भारतको पक्षमा पार्नको लागि काठमाडौंमा जम्मा भएका हुन् ।

यद्यपि आज बस्ने भनिएको स्थायी कमिटीको बैठक असार २६ गते शुक्रबारसम्मका लागि स्थगित भएको छ । भारतको रिसर्च एण्ड एनालिसिस विंग (रअ)का प्रमुख समंत कुमार गोयल र इन्टेलिजेन्स ब्यूरो प्रमुख अरविन्द कुमार अहिले नेपालाम जारी राजनैतिक उतारचढावका बीच छलफलमा व्यस्त रहेको डेली पायोनियरले लेखेको छ ।

यी दुई गुप्तचर निकाय प्रमुखहरु नेपालको घटनाक्रम भारतको पक्षमा पल्टाउन नेकपाका शीर्ष नेताहरुसँग छलफलमा जुटेको बताइएको छ । पछिल्लो समय चिनियाँ राजदूतको सक्रियता बढेपछि भारतले पनि यहाँ सक्रियता बढाएको बताइएको छ ।

गोयल र कुमारले नेपाली राजनीतिज्ञहरुसँग गरिरहेको यो छलफल नेपालमा पछिल्लो समय विकसित घटनाक्रम र लिपुलेक, लिम्पियाधुरा र कालापानीलाई नेपालको नक्सामा समावेश गर्ने कदमबाट नेपाललाई पछि हटाउने उद्देश्यसहित भइरहेको बताइएको छ ।

नेकपाका नेताहरु पुष्पकमल दाहाल, माधव कुमार नेपाल, झलनाथ खनाल, नारायणकाजी श्रेष्ठ, केशवप्रसाद बडाल लगायतसँग छलफल भएको बताइएको छ । भारतीय गुप्तचर वर्षमान पुन, शंकर पोखरेल र प्रधानमन्त्री ओलीका विदेश मामिला सल्लाहकार डा. राजन भट्टराईसँग पनि छलफल गरेको बताइएको छ ।

स्रोतका अनुसार भारतीय टोलीले नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवासहित डा. मिनेन्द्र रिजाल, बिमलेन्द्र निधी र कृष्ण सिटौलासँग पनि सम्पर्क गरेको बताइएको छ । छलफलमा जसपामा महन्थ ठाकुर, उपेन्द यादव र बाबुराम भट्टराई पनि सहभागी भएको समाचारमा उल्लेख छ ।

यस बीचमा प्रचण्ड, माधव नेपाल र झलनाथ खनालसँग चिनियाँ राजदूत हाउ यान्छीले पनि छलफल गरेकी थिइन् । यान्छी यसअघि चीनको गुप्तचर एजेन्सीमै थिइन् । उनी यसअघि चीनको गुप्तचर एजेन्सीमा युरोप क्षेत्रकी प्रमुख थिइन् ।

भर्खरै प्रकाशित

अफगानिस्तानी पुरुषहरुको दाह्री नकाट्न नाऊहरूलाई तालिबानको निर्देशन

काबुल । अफगानिस्तानको हेलमन्ड प्रान्तमा तालिबानले नाऊहरूलाई दाह्री खौरन र छोटो बनाउन प्रतिबन्ध लगाएको छ । इस्लामिक शरिया कानुनको उल्लंघन हुने भन्दै तालिबानले नाऊहरुलाई दाह्री…

परराष्ट्रमन्त्री अमेरिका पुगेपछि भने, ‘एमसीसी संशोधन हुन सक्दैन, जसरी पनि…

काठमाडौं । परराष्ट्रमन्त्री डा. नारायण खड्काले अमेरिकी सहयोग परियोजना (एमसीसी) संशोधन हुन नसक्ने बताएका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघको ७६ औं महासभामा भाग लिन न्युर्योक पुगेका…

विमानका यात्रुको अनुभव : एयर होस्टेसको आँखामा आँसु थियो, हामीले…

११ असोज, काठमाडौं । सोमबार काठमाडौंबाट उडेको वुद्ध एयरको विमान विराटनगर विमानस्थलमा अवतरण हुन नसकेपछि फेरि काठमाडौं फर्कियो । त्रिभुवन विमानस्थलमा पनि सहजै अवतरण हुन…

एकै दिन २ जहाजमा खराबी देखिएको बुद्ध एयरमाथि छानबिन हुँदै

आज सोमबार बुद्ध एयरका २ जहाजमा एकैपटक जसो समस्या देखिएको छ । समस्या देखिएका दुवै जहाज एटीआर–७२ हुन् । सोमबार बिहान काठमाडौँबाट विराटनगर उडेको ‘९…

साउदीमा रहेका पुरुषसँग भिडियो कलबाट विवाह गरि घर गएकी युवतीको…

सामाजिक संजालको प्रयोग र यसका सकारात्मक अनि नकारात्मक पक्षका घटनाहरु छरपस्ट भईरहदा रोल्पामा अनौठो घटना घटेको छ। फेसबुकको भिडियो कल कुराकानी अनि त्यस पछिको माया…