नेपाल चीनतिर झुक्यो भन्ने भारतीय सोचलाई चीनली दियो यस्तो जवाफ, ‘भारतको अनावश्यक चिन्ता’

काठमाडौं। भारतसँग नेपालको सीमा विवाद, भारत–चीन सीमा विवाद र आफ्नो सत्ता पल्टाउन भारत लागिपरेको अभिव्यक्तिपछि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली आफ्नै दलभित्र अप्ठ्यारोमा परेको अवस्थाका बीच नेपालका विषयमा भारतीय र चिनियाँ मिडियामा वाकयुद्ध चलिरहेको छ । कूटनैतिक हिसाबले भारत सरकारकै भाषा बोल्ने मिडिया मानिएको टाइम्स अफ इण्डिया र चीनको सरकारी मिडिया ग्लोबल टाइम्सले नेपालको विषयमा सम्पादकीय पृष्ठमै लेखेका छन् ।

टाइम्स अफ इण्डियाले सम्पादकीयमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफ्नो देश र पार्टीभित्र सृजना भएका समस्याको कारण भारत नभए स्वयं आफू भएको कुरा स्वीकार गर्नुपर्ने बताएको छ ।

ओलीले भारत र नेपालबीचको नजिकको सम्बन्धलाई बिगारेर चीनको पक्षमा जान चाहेका कारण पार्टीभित्र उनको राजीनामा माग्ने स्थिति आएको उसले लेखेको छ । भारतले नेपाललाई दिएको खुला सिमाना, बिना रोकटोक मानिसहरु आवतजावत गर्ने छुट र आर्थिक अवसरलाई चीनसँग कहिल्यै पनि तुलना गर्न नसकिने उसको दावी छ ।

श्रीलंकाको हम्बनटोटा बन्दरगाहको उदाहरण दिँदै उसले चीनले नेपाललाई पनि आर्थिक रुपमा आफ्नो नियन्त्रणमा राख्ने प्रयास गरेको भनेको छ । नयाँ दिल्लीले ओलीलाई आफ्नो कमजोरीको दोष दिल्लीतर्फ थोपर्ने अवसर दिन नहुने बताउँदै उसले दिल्लीले नेपाल भारत सम्बन्ध अगाडि लैजान चाहनेहरुसँग सहकार्य गर्नुपर्ने उल्लेख गरेको छ । ओली सरकार आफ्नै कारणले ढल्ने उसको दावी छ ।

भारतले नेपालका लागि सबै किसिमको अवसरयुक्त छिमेकी भारत मात्रै हुन सक्ने र चीनको भारतसँग तुलना गर्नै नसकिने बताइरहँदा चीनले भने भारतलाई छिमेकीमाथि अनावश्यक दबाब नथोपर्न भनेको छ ।

ग्लोबल टाइम्समा लेख लेख्दै चिनियाँ कूटनीतिज्ञ वांग वेनवेनले भारतले आफ्ना दक्षिण एसियाली छिमेकीहरुलाई मित्रराष्ट्रको छनोटमा दबाब दिन नहुने भनेका छन् । भारतले आफूलाई दक्षिण एसियाको एकमात्र शक्तिकेन्द्र ठान्ने उल्लेख गर्दै उनले भारतले नेपालसहितका छिमेकीहरुलाई आफूबाहेकको शक्ति राष्ट्रसँग नजिकिनबाट रोक्न खोजिरहने बताएका छन् ।

दक्षिण एसियाली राष्ट्रहरुसँग चीनको निकटता भारतका लागि चिन्ताको विषय बन्ने उल्लेख गर्दै वांग लेख्छन् ‘तर भारतको यो अनावश्यक चिन्ता चीन र अन्य दक्षिण एसियाली देशहरुको सहकार्यमा बाधा बन्नु हुँदैन । चीनले कहिल्यै पनि क्षेत्रीय देशहरुलाई (वा कुनै पनि देशलाई) चीन वा भारतमध्ये कुनै एकको पक्ष लिन भनेको छैन । यदि भारत दक्षिण एसियामा प्रमुख भूमिका चाहन्छ भने उसले छिमेकी देशहरुको साझेदारको छनोट र विकासको आवश्यकतालाई बुझ्नु र सम्मान गर्नुपर्छ । खासगरी त्यो समयमा जतिबेला भारतीय विकल्पहरु उपलब्ध हुँदैनन् ।’

भर्खरै प्रकाशित

‘रअ’का प्रमुखले प्रधानमन्त्री ओलीलाई भेटेको पुष्टि

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ) का प्रमुख सामन्तकुमार गोयलबीच भेटवार्ता भएको पुष्टि भएको छ ।…

रअ प्रमुख प्रचण्डलाई भेटे भन्नु भ्रम हो : सचिवालय

काठमाडौँ : नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले भारतीय गुप्तचर संस्थाका प्रमुखसँग भेट गरेको भन्न्नु भ्रम भएको सचिवालयले जनाएको छ। बिहीबार बिहान विज्ञप्ति…

के नेपाल आफ्नो भूमिको दावीबाट पछि हटेको हो ? नेपाल…

काठमाडौं। कालापानी लिपुलेक र लिम्पियाधुरामाथि आफ्नो दावीबाट नेपाल पछि हटेको भन्दै भारतमा खुसीयाली बढेको छ । भारतीय विश्लेषकहरुले नेपाल पछिल्लो समय भारतसँग सीमा विवाद नबल्झाउने…

चिनियाँ कुटिल कुटनीति : यस कारण चीन चाहन्छ यसपालिको चुनाव…

वासिङ्टन । अमेरिकामा नोभेम्बर ३ मा हुने राष्ट्रपतीय निर्वाचन चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीका नेताहरूका लागि लामो समयदेखि चासो र दिग्दारीको विषय बन्ने गरेको छ । संसारकै सबैभन्दा…

चीन र ताइवानका कूटनीतिज्ञबीच फिजीमा कु’टाकुट

काठमाडौं । चीन र ताइवानको बीचमा अहिले तनाव बढिरहेको अवस्थामा फिजीमा भने यी दुई मुलुकका कूटनीतिज्ञबीच कु’टाकुट भएको समाचार सार्वजनिक भएको छ । ताइवानका अनुसार…