यातायात व्यवसाय डुबे बैंक पनि डुब्छ : सरोज सिटौला

काठमाडौं । नेपालमा ४ लाख सवारीसाधन दर्ता भएका छन् । यो तथ्यांक यात्रुवहाक र मालवहाक दुबैको हो । यी सवारी साधनमा ६० प्रतिशत स्वरोजगार छन् । यातायात विभागमा दर्ता भएको यस्ता सवारी साधनमा बैंकहरूको ८० प्रतिशत लगानी रहेको छ ।

सवारी साधनमा कुल १० खर्ब लगानी भएको छ । २० प्रतिशत लागनीमात्रै व्यवसायीहरूले गरेका छन् । यसको अर्थ यो व्यवसाय डुब्यो भने सार्वजनिक सवारी साधनमा भएको बैंक तथा वित्तीय संस्थाको आठ खर्ब लगानी डुब्ने अवस्था पुग्ने यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघका महासचिव सरोज सिटौलाले बताए ।

‘गाडी थन्काएको तीन महिना पुग्न लागिसक्यो,’ उनले भने ‘सर्भिस नगरी सवारी साधन चलाउन सक्ने अवस्था छैन ।’ आम्दानी नभइ बैंकको कर्जा र ब्याज तिर्न सकिदैन ।’ अब पनि सार्वजनिक सवारी साधन सञ्चालन गरिएन भने हामी कर्जाको सावा र ब्याज तिर्न सक्ने अवस्थामा हुँदैनौ ।’ यस्तो अवस्थामा हामीसँग बैंकलाई गाडी बुझाउनेको विकल्प रहँदैन ।

सरकारले आम सर्वसाधारणको स्वास्थ्यको ख्याल गर्दै यसमा अपनाउनु पर्ने स्वास्थ्य सुरक्षाका शर्तहरू पुरा गरेर सार्वजनिक यातायातहरू सञ्चालनमा ल्याउनु पर्ने उनले बताए । उनले भने ‘सवारी चालक, सवारी साधन सञ्चालन गर्न सहयोग गर्ने सहयोगी (कन्डक्टर) का साथै यात्रुको स्वास्थ्यको पनि सुरक्षाको ग्यारेन्टी गर्नुपर्छ । सवारी साधन सञ्चालन गर्ने वातावरण सरकारले सिर्जना गरिदिनु पर्ने उनले बताए ।

सवारी साधनको प्रकार अनुसार सञ्चालन गर्ने मापदण्ड र हामीलाई विशेष राहत प्याकेज चाहिन्छ ।’ नत्र व्यवसायी त डुब्छन् नै व्यवसायीका साथसाथै बैंक पनि डुब्ने निश्चित भएको छ । त्यसैले व्यवसायीको व्यवसाय र बैंक दुबै बचाउन र अर्थतन्त्रलाई चलायमान गराउन यातायात व्यवसायीलाई विशेष राहत प्याकेज ल्याउनु दिनु पर्छ ।’

सार्वजनिक सवारी साधन भनेको अर्थतन्त्रको रक्त सञ्चार भएको बताउँदै उनले भने ‘यो बिना अर्थतन्त्र चलायमान हुन सक्दैन । हिजोदेखि पसलहरू खुले । लकडाउनपछि खुलेका पसलमा ग्राहक छैनन् । ग्राहकहरू नगएपछि पसल खुल्नुको अर्थ छैन ।

सामाजिक दूरी कायम गरेर सञ्चालन गर्नुपर्ने सवारी साधनमा क्षमताको आधा (५०प्रतिश)मात्र यात्रु राख्नु पर्ने हुन्छ । आधा यात्रु राखेर सवारी साधन सञ्चालन गर्दा कसरी व्यवसाय सञ्चालन गर्नु र बैंकको किस्ता तिर्नु हामी दुविधामा परेका छौं,’ सिटौलाले भने ‘देशको अर्थतन्त्र चलायमान गराउन सार्वजनिक यातायात सञ्चालन गर्नुपर्छ र आधा क्षमतामा सवारी साधन चलाउँदा यसबाट हुने नोक्सानको व्यवस्थापन सरकारले मिलाइ दिनुपर्छ ।’

नेपालमा सार्वजनिक सवारी साधन व्यवसायमा १० लाखले प्रत्यक्ष रोजगार पाएका छन् भने अप्रत्यक्ष रुपमा यस व्यवसायमा ४० देखि ५० लाख आश्रित रहेको सिटौलाले बताए ।

भर्खरै प्रकाशित

कालीगण्डकीको नदी सुकाएर विद्युत उत्पादन गर्ने डरलाग्दो चलखेल सुरू

कालीगण्डकीको नदी सुकाएर विद्युत उत्पादन गर्ने डरलाग्दो चलखेल सुरू भएको छ। वातावरण प्रभाव मूल्याङ्कनलाई ध्यान नै नदिई म्याग्दी र पर्वतको सिमानाबाट नदीको ठुलो पहिरोमा बाँध…

अमेरिका र ताइवानलाई चे’तावनी दिन चीनले देखायो यु’द्धविमानको भिडियो

चीनको एक लडाकू विमानका पाइलटले विदेशी यु’द्धविमानलाई ख’तरनाक चु’नौती दिएको र चिनियाँ हवाईक्षेत्र त्याग्न बाध्य बनाएको एक भिडियो चीनले सार्वजनिक गरेको छ । सरकारी टेलिभिजन…

नेपालको प्रधानमन्त्रीलाई भारतले आफ्नो खुफिया एजेन्सीको प्रमुखको तहमा झारेको हो…

काठमाडौं । साझा पार्टीका संयोजक रवीन्द्र मिश्रले भारतले नेपालका प्रधानमन्त्रीलाई आफ्नो खुफिया एजेन्सीको प्रमुखको तहमा झारेको हो ? भनेर प्रश्न गरेका छन् । हालै ‘रअ’…

चर्चित गायिका नेहा कक्कडले गरिन् बिहे

मुम्बई । बलिउडकी चर्चित गायिका नेहा कक्कडले विवाह बन्धनमा बाँधिएकी छन् । उनले शनिबार अर्थात २४ अक्टुवर रोहनप्रीत सिंहसँग विवाह गरेकी हुन् । दुबैको विवाह…

चिनियाँ इन्जिनियरहरुले ७ हजार ६०० टनको भवन उठाएर ६२ मिटर…

काठमाण्डाै – चीनको शङ्घाई सहरका इन्जिनियरहरुले सात हजार ६ सय टनको एक विशाल भवनलाई त्यो रहेको ठाउँबाट अन्यत्रै सारेका छन् । इन्जिनियरहरुले सन् १९३५ मा…