यातायात व्यवसाय डुबे बैंक पनि डुब्छ : सरोज सिटौला

काठमाडौं । नेपालमा ४ लाख सवारीसाधन दर्ता भएका छन् । यो तथ्यांक यात्रुवहाक र मालवहाक दुबैको हो । यी सवारी साधनमा ६० प्रतिशत स्वरोजगार छन् । यातायात विभागमा दर्ता भएको यस्ता सवारी साधनमा बैंकहरूको ८० प्रतिशत लगानी रहेको छ ।

सवारी साधनमा कुल १० खर्ब लगानी भएको छ । २० प्रतिशत लागनीमात्रै व्यवसायीहरूले गरेका छन् । यसको अर्थ यो व्यवसाय डुब्यो भने सार्वजनिक सवारी साधनमा भएको बैंक तथा वित्तीय संस्थाको आठ खर्ब लगानी डुब्ने अवस्था पुग्ने यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघका महासचिव सरोज सिटौलाले बताए ।

‘गाडी थन्काएको तीन महिना पुग्न लागिसक्यो,’ उनले भने ‘सर्भिस नगरी सवारी साधन चलाउन सक्ने अवस्था छैन ।’ आम्दानी नभइ बैंकको कर्जा र ब्याज तिर्न सकिदैन ।’ अब पनि सार्वजनिक सवारी साधन सञ्चालन गरिएन भने हामी कर्जाको सावा र ब्याज तिर्न सक्ने अवस्थामा हुँदैनौ ।’ यस्तो अवस्थामा हामीसँग बैंकलाई गाडी बुझाउनेको विकल्प रहँदैन ।

सरकारले आम सर्वसाधारणको स्वास्थ्यको ख्याल गर्दै यसमा अपनाउनु पर्ने स्वास्थ्य सुरक्षाका शर्तहरू पुरा गरेर सार्वजनिक यातायातहरू सञ्चालनमा ल्याउनु पर्ने उनले बताए । उनले भने ‘सवारी चालक, सवारी साधन सञ्चालन गर्न सहयोग गर्ने सहयोगी (कन्डक्टर) का साथै यात्रुको स्वास्थ्यको पनि सुरक्षाको ग्यारेन्टी गर्नुपर्छ । सवारी साधन सञ्चालन गर्ने वातावरण सरकारले सिर्जना गरिदिनु पर्ने उनले बताए ।

सवारी साधनको प्रकार अनुसार सञ्चालन गर्ने मापदण्ड र हामीलाई विशेष राहत प्याकेज चाहिन्छ ।’ नत्र व्यवसायी त डुब्छन् नै व्यवसायीका साथसाथै बैंक पनि डुब्ने निश्चित भएको छ । त्यसैले व्यवसायीको व्यवसाय र बैंक दुबै बचाउन र अर्थतन्त्रलाई चलायमान गराउन यातायात व्यवसायीलाई विशेष राहत प्याकेज ल्याउनु दिनु पर्छ ।’

सार्वजनिक सवारी साधन भनेको अर्थतन्त्रको रक्त सञ्चार भएको बताउँदै उनले भने ‘यो बिना अर्थतन्त्र चलायमान हुन सक्दैन । हिजोदेखि पसलहरू खुले । लकडाउनपछि खुलेका पसलमा ग्राहक छैनन् । ग्राहकहरू नगएपछि पसल खुल्नुको अर्थ छैन ।

सामाजिक दूरी कायम गरेर सञ्चालन गर्नुपर्ने सवारी साधनमा क्षमताको आधा (५०प्रतिश)मात्र यात्रु राख्नु पर्ने हुन्छ । आधा यात्रु राखेर सवारी साधन सञ्चालन गर्दा कसरी व्यवसाय सञ्चालन गर्नु र बैंकको किस्ता तिर्नु हामी दुविधामा परेका छौं,’ सिटौलाले भने ‘देशको अर्थतन्त्र चलायमान गराउन सार्वजनिक यातायात सञ्चालन गर्नुपर्छ र आधा क्षमतामा सवारी साधन चलाउँदा यसबाट हुने नोक्सानको व्यवस्थापन सरकारले मिलाइ दिनुपर्छ ।’

नेपालमा सार्वजनिक सवारी साधन व्यवसायमा १० लाखले प्रत्यक्ष रोजगार पाएका छन् भने अप्रत्यक्ष रुपमा यस व्यवसायमा ४० देखि ५० लाख आश्रित रहेको सिटौलाले बताए ।

भर्खरै प्रकाशित

प्रशिक्षक अब्दुल्लाहको आरोपपछि एन्फा उपाध्यक्ष नेम्वाङले यस्तो भने

सामाजिक सञ्जालमा फुटबलका मुख्य प्रशिक्षक अबदुल्लाह अल्मुताइरीले राजीनामाको घोषणा गरे पनि अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा)ले आधिकारि रूपमा नआएको जनाएको छ। उपाध्यक्ष पंकजविक्रम नेम्वाङका कारण…

माधवकुमार नेपाललाई बराबरी अधिकारसहित दोस्रो अध्यक्ष

नेकपा एमालेभित्र आन्तरिक विवाद समाधान गर्न दबाब बढिरहेका बेला माधवकुमार नेपाल पक्षका नेताले समान अधिकारसहित सम्मानजनक एकता आवश्यक रहेको बताएका छन्। नेता नेपालले रायसुझावका लागि…

राज कुन्द्राको बचाउ गर्दै शिल्पाको बयान–‘उनले पो’र्न होइन इराटिक फिल्म…

पो’र्न फिल्म बनाएको आरोपमा प’क्राउ परेका आफ्ना श्रीमान् राज कुन्द्राको बचाउ गर्दै नायिका शिल्पा सेट्टीले उनी निर्दोष रहेको बयान दिएकी छिन् । मुम्बई पुलिसको क्रा’इम…

चाइनाको भेरोसेल खोप र अमेरिकाको जोन्सन खोपमा कुन लगाउँदा राम्रो…

काठमान्डौ । चाइनाको भेरोसेल खोप र अमेरिकाको जोन्सन खोपमा के फरक छ ? कुन राम्रो ? जोनसन खोप रुघा लाग्ने एडेनो भाइरसमा कोरोना भाइरसका स्पाइक…

अबको २६ वर्षमा भारत, अमेरिका र चीन बराबर धनी हुन्छ…

काठमाडौँ । भारतीय अर्बपति मुकेश अम्बानीले अबको २६ वर्षभित्र भारत, अमेरिका र चीन सरह बराबरी धनी हुने दावी गरेका छन् । भारतको सबैभन्दा धनी र…