लसुनका लागि बजारको चिन्ता छैन, एउटै गाउँबाट १७ लाखको लसुन बिक्री

कतिपय किसानका बारीमा लसुन फल्छ, मूल्य पाउँदैन । तर रुकुम पश्चिमको मुसीकोट नगरपालिका–१० चौखावाङका किसानलाई भने लसुनका लागि बजारको चिन्ता छैन । पैसाको बिटो बोकेर आउने ठेकेदारले गाउँबाटै लसुन उठाएर लैजाने गरेका छन् । गाउँमा सडक विस्तार भएसँगै गत वर्षदेखि चौखावाङका किसानले उत्पादन गरेको लसुन टयाक्टरमार्फत दाङ, नेपालगन्ज, बुटवल, पोखरासम्म पुग्ने गरेको छ ।

लसुन उत्पादनका लागि राम्रो क्षेत्रका रुपमा रहेको चौखावाङमा सडक सञ्जाल पुगेपछि किसानले उत्पादन गरेको लसुन बजारसम्म सहज रुपमा बिक्री हुने गरेको यहाँका किसानको भनाइ छ । गत वर्ष गाउँमा राम्रो लसुन उत्पादन हुने गरेपनि भौगोलिक विकटताका कारण व्यापारी नआउँदा उत्पादन भएको लसुन पनि घरमै थन्किने गरेको थियो । सडक गाउँमा पुगेपछि बर्सेनि ठूलो परिणाममा निर्यात हुने थालेको छ ।

गत वर्ष १२ लाख रुपैयाँको लसुन बिक्री गरेका उक्त गाउँबाट यो वर्ष अहिलेसम्म १७ लाख रुपैयाँको लसुन बिक्री भएको वडा नम्बर १० का वडासदस्य धनबहादुर खड्काले जानकारी दिए । गत वर्षभन्दा यो वर्ष पाँच लाख रुपैयाँ बढीको लसुन उत्पादन भएको उनको भनाइ छ ।

गाउँसम्म सडक पुगेको थाहा पाएपछि व्यापारीले लसुन उठाउन गाडी ल्याएर गाउँमै पुगेका थिए । यो वर्ष एक सय ४० क्विन्टल लसुन बिक्री भएको वडा सदस्य खड्काले जनाए । बिक्री भएको लसुन मध्ये एक सय ६ क्विन्टल जिल्लाबाहिर र ३४ क्विन्टल जिल्लाभित्र लसुन बिक्री भएको छ ।

जिल्लाबाहिर लसुन बिक्रीबाट १३ लाख रुपैयाँ र जिल्लाभित्र बिक्री गरेको लसुनबाट तीन लाख ५० हजार रुपैयाँ आम्दानी भएको वडाध्यक्ष गोपीराम केसीले जानकारी दिए । किसानले उत्पादन गरेको लसुन गाउँबाटै प्रतिकिलो ८० रुपैयाँका दरले बिक्री भएको उनको भनाइ छ ।

यहाँका किसानलाई व्यावसायिक लसुन खेतीका लागि स्थानीय सरकारले आवश्यक सहयोग गर्दै आएको छ । वडा कार्यालयमार्फत चालु आर्थिक वर्षमा किसानलाई दुई हजार दुई सय किलो लसुनको बीउ वितरण गरेको थियो । यसका साथै प्राविधिक रुपमा आवश्यक पर्ने तालिम तथा औषधि समेत सहयोग गरेको वडा सदस्य खड्काले जानकारी दिए ।

पुस्तौंदेखि डोकोमा लसुन बोकेर सहरबजार पुर्याउँदै आएका चौखावाङका किसानले सडक बनेपछि ट्याक्टरमार्फत निर्यात गर्दै आएका छन् । यहाँ कर्णाली प्रदेश सरकारको भूमि, व्यवस्था कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयको ४० लाख रुपैयाँ अनुदानमा सडक निर्माण भएको हो ।

भर्खरै प्रकाशित

लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले विश्वासको मत लिने

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेश सरकारले विश्वासको मत लिने तयारी गरेको छ । कानुनत एकल बहुमतको सरकार भएपनि व्यवहारमा दुई दल सहभागी भएकाले विपक्षीको माग अनुसार…

ओलम्पिकमा स्वर्ण जित्ने फिलिपिन्सकी खेलाडीलाई साढे ६ लाख डलर र…

१२ साउन, काठमाडौं । फिलिपिन्सकी हिडिल्यन डियाजले टोकियो ओलम्पिकमा स्वर्ण पदक जित्दै सरकारबाट करिब ६ लाख ६० हजार डलर र एउटा घर पुरस्कार पाएकी छन्…

उच्च अदालतबाट पनि पाए पूर्वसभामुख महराले सफाइ

काठमाडौं । सभामुख हुदा संघीय संसद सचिवालयको एक कर्मचारीलाई ब’ला’त्कारको प्रयास गरेको आ’रोप लागेका कृष्णबहादुर महरालाई आरोपबाट सफाई दिने भनी जिल्ला अदालत काठमाण्डौंले गरेको निर्णयलाई…

पब्जी र फ्री’फायर तत्काल बन्द गर्न सांसद आशाकुमारीको माग

प्रतिनिधिसभा सदस्य आशाकुमारी विकले पब्जी र फ्री’फायर अनलाइन खेलहरू तत्काल ब’न्द गर्न माग गरेकी छन् । प्रतिनिधि सभाको मंगलवारको बैठकको शून्य समयमा बोल्दै सांसद विकले…

राज कुन्द्राका कारण प्रहरीसामु शिल्पा शेट्टी चिच्याई–चिच्याई रोइन्

अभिनेत्री शिल्पा शेट्टीका पति राज कुन्द्रा एडल्ट फिल्म बनाएको आरोपमा प्रहरी कब्जामा छन् । राज कुन्द्रा खासमा व्यवसायी हुन् । भारतका धनाड्य व्यक्तिको सूचीमा उनको…