एक महिलाले उठाएकाे आवाजलाई राष्ट्रियताको नाममा अस्वीकृत गरियाे : सांसद गिरी

काठमाण्डाै – समाजवादी पार्टीकी सांसद सरिता गिरीले जातीय भावनामा राष्ट्रियता जोडेर असन्तुष्ट पक्षलाई आक्रमण गरिएको बताउनुभएको छ ।

संविधान संशोधनको विषयमा आफूले राखेको प्रस्तावलाई प्रतिनिधि सभाले अस्वीकृत गरेपछि बाहिरिनुभएकी सांसद गिरीले आफूले आफ्नो धारणा संसदमा राख्न नपाएको भन्दै आफूमाथि जातीय विभेद राखेर आक्रमण गरिएको बताउनुभयो । उहाँले एक जना महिलाले उठाएको आवाजलाई राष्ट्रियताको नाममा अस्वीकृत गर्ने र आक्रमण हुने प्रवृत्तिले बङ्गलादेशमा जस्तै महिला जागृत हुने बताउनुभयो ।

उहाँले भन्नुभयो, ‘यो राष्ट्रियताका नाममा एक जना महिला सांसदमाथि जुन व्यवहार भइराखेको छ, यदि यसलाई तपाईँहरुले चेक गर्नुभएन भने बङ्गलादेशकाे निर्माण कसरी भएकाे थियाे भन्ने कुरालाई नबिर्सनुहाेस् ।

बङ्गलादेशको निर्माण महिलाहरुले गरेका हुन् । किनभने त्यहाँ पाकिस्तानी सेनाहरुले बलात्कार गरिरहेका थिए । बोर्सनिया, हर्जगोभिना सबै । जब जातीय भावनामा राष्ट्रियता ल्याएर कुनै असहमत पक्षलाई आक्रमण गरिन्छ, यदि त्यसमा हामी बेलैमा सचेत भएनौँ भने यसको परिणाम देशकाे राष्ट्रिय एकताकाे लागि र देशकाे राष्ट्रियताको लागि हुँदैन ।’

सांसद गिरीले आफूले संविधान संशोधनकाे विषयमा संसदमा कुरा उठाएदेखि नै सर्वत्र विरोध र आक्रमण भइरहेकाे समेत बताउनुभयो । आफूले संविधान संशोधनकाे क्रममा भएको कमजोरी राखेपछि आत्महत्या गर्ने वा युद्धकाे मैदानमा उत्रनुपर्ने दुई विकल्पमात्रै रहेको र आफू महिलाको सेल्फ डिग्निटी र सेल्फ रेस्पेक्टको रक्षा गर्नुपर्छ भनेर लागेको समेत बताउनुभयो ।

सांसद गिरीले आफूले कुन विचार र मनशायको आधारमा संविधान संशोधनको प्रस्ताव दर्ता गरेको भन्ने जानकारी संसदलाई गराउन नपाएको समेत बताउनुभयो । उहाँले निशान छापमा नेपालको वास्तविक नक्सा परिवर्तन गर्ने विषयको विपक्षमा नभइ संविधान संशोधन गर्नुको आधार र कारण नखुलाइएकाले प्रस्ताव दर्ता गरेको बताउनुभयो ।

उहाँले संविधानमा नक्सा परिवर्तन गर्दा १८१६ को सन्धिलाई आधार मानिएको छ भने त्याे सन्धिमा मधेशमा रहेका नागरिकलाई भेदभाव गर्न पाइने छैन भन्ने उल्लेख भएकाेले त्याे जानकारी संसदलाई गराउनमात्र खोजेको दाबी गर्नुभयो । उहाँले १८१६ को सन्धि अनुसार नक्सा संशोधन हुन्छ भने त्यही सन्धि अनुसार नै तराई मधेशसँग भइरहेको विभेद र त्यहाँको समस्यालाई समेत उठाउनुपर्ने बताउनुभयो ।

भर्खरै प्रकाशित

विदेशी च्यानल भए विज्ञापनमुक्त, क्लिन फिड नहुनेको प्रसारण बन्द

काठमाडौं । शुक्रबारबाट नेपालमा प्रसारण हुने विदेशी टेलिभिजन च्यानलमा क्लिन फिड लागू भएको छ । सूचना तथा सञ्चार प्रविधि मन्त्रालयले म्याद नसार्ने अडान लिएपछि ऐनद्वारा…

शुक्रबार मध्यरातिबाट रोकिनेछ भारतीयसहित १८० भन्दाबढी विदेशी च्यानलको प्रसारण

काठमाडौं । आज (शुक्रबार) मध्यराति १२ बजेपछि नेपालमा प्रसारण हुने विदेशी टेलिभिजनमा क्लिन फिड लागू हुने भएको छ । सूचना तथा सञ्चार प्रविधि मन्त्रालयले बिहीबार…

दसैंमा पनि गौतम बुद्ध क्रिकेट रंगशालाको निर्माण कार्य निरन्तर

चितवन । ३ अर्ब अनुमानित लागतको महत्त्वाकांक्षी परियोजना जनस्तरबाट अभियान सञ्चालन गरी निर्माण गर्ने लक्ष्यमा अघि बढेको धुर्मुस–सुन्तली फाउन्डेसनले चितवनको भरतपुरमा गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट…

प्रधानमन्त्रीलाई सामाजिक सञ्जा‍‍लमा प्रश्न- शुभकामना सन्देशमा चुच्चे नक्सा खोइ

काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले दसैँको शुभकामना व्यक्त गर्नका लागि प्रयोग गरेको निशान छापमा रहेको नक्सालाई लिएर सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताहरुले प्रश्न गरेका छन् ।…

भीम रावलले भने, प्रधानमन्त्रीले रअका प्रमुख भेट्नु आपत्तिजनक

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का नेता तथा पूर्वमन्त्री भीम रावलले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतीय गुप्तचर संस्था रिसर्च एण्ड एनालाइसिस विङ (रअ)…